Skocz do zawartości

Stereo do salonu 2000zl?


bigsmith21

Recommended Posts

Witam wszystkich. Niebawem przeprowadzam się do nowego mieszkanka i z tego powodu szykuję się do zakupu pierwszego zestawu stereo. Zestaw będzie służył w salonie o wymiarach 4,5m*4,5m. Muzyka jaką preferuję to dobry hip-hop, trochę trance, żona wszystko z radia. Dodam że lubię czasami posłuchać Jean Michaela Jarre czy takie zespoły jak Alphavile, Depechemode i Sting'a. Muzyka będzie odtwarzana głównie z YT a także pensjonat driva. Dodam że obecnie posiadam zestaw "kina domowego", takiego marketowego, firmy Panasonic ale potrafię odróżnić średnią jakość dźwięku od kiepskiej. Wiem że budżet bardzo mały ale tak jak pisałem, to mój pierwszy zestaw i nie jestem audiofilem. Nasówa mi się jeszcze jedno pytanie,mianowicie, czy nie lepiej za tą kwotę kupić soundbar'a? 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cześć - nie kupuj sounbara!

Przydałby się rysunek nowego pomieszczenia, gdzie będzie stało stereo - wraz z rozmieszczeniem sprzętów, mebli. Zaznacz także okna, drzwi itp.
W Twoim budżecie to sprzęt tylko używany. Brakuje jeszcze paru informacji. Proszę zapoznaj się z tematem - "pierwsze posty na forum" i uzupełnij.

https://forum.audio.com.pl/topic/46150-pierwsze-posty-na-forum/

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, przeczytałem i postaram się uzupełnić. Na początku może dodam że jestem z Zabrza. Jeżeli chodzi o stan sprzętu, to myślałem o nowym ponieważ jakoś bałbym się w dzisiejszych czasach, gdy wszystko jest tak mało trwałe, pakować się w używkę bez gwarancji.

Jeżeli chodzi o rysunek, to obecnie ciężko będzie mi takowy zamieścić. Może opiszę w skrócie. Zacznę od umeblowania. Pod jedną gołą ścianą narożnik, na przeciw TV oraz audio z kolumnami. Ściana z prawej strony posiada 2 okna, zaś naprzeciwległa przejście do kuchni bez drzwi. Kolumny chciałem umieścić około 60cm od TV z każdej strony. 

Wracając do posta wyżej. Twierdzisz że w tej kwocie nic nie znajdę, jednak na allegro coś tam widziałem, jakieś stx'y i inne. Wiadomo że te 300,400zl się dorzuci jeżeli będzie potrzeba,niestety nie więcej.

Pozdrawiam

No Yamaha A-S201 i kolumny STX Electrino 150.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 2 kzł na zakup nowego zestawu stereo, to bardzo mało. To jest dopiero strata pieniędzy. Masz mały budżet, więc nie marnuj pieniędzy na byle co.
Rzeczywiście dziś niemal wszystko jest mało trwałe. Ale jeśli idzie o używany sprzęt, to nikt nie proponuje Ci najnowszego, ale sporo starszy. A ten ma szansę pograć dłużej niż niejeden nowy. Kiedyś robiło się solidniej a jakiś element zestawu mógł kosztować kilka razy więcej, niż dziś za niego ktoś chce.

Cytat

No Yamaha A-S201 i kolumny STX Electrino 150.

I uszy więdną. Lepiej napisz jakiego dźwięku szukasz, co w nim lubisz a co nie.

Jeśli możesz daj jednak jakiś rysunek z wymiarami, odległościami od ścian. Będzie łatwiej coś Ci polecić. Poczytaj o akustyce i ustawianiu kolumn, bo to połowa sukcesu w osiągnięciu dobrej jakości dźwięku.

http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bigsmith21 - pakowanie się w nowy sprzęt z kwotą 2000 zł dla mnie nie ma najmniejszego sensu. Za 2k złożysz już w miarę przyzwoity używany zestaw, który zagra kilka razy lepiej od nowego sprzętu. Kiedyś - o czym wspominał @Angel producenci nie oszczędzali na jakości elementów. Teraz światem rządzi ekonomia, co się przekłada że nowy sprzęt jest relatywnie słaby do tego co może zaoferować rynek wtórny.
 

Oczywiście to Ty podejmiesz decyzję i kupisz co zechcesz. Piszesz o gwarancji, a co będzie jak kupisz nowe i po 2 - 4 latach coś zacznie szwankować? I na co Ci wtedy gwarancja? Obawiasz się, że się popsuje "używka"? Może tak być. To co najczęściej psuje się w starej elektronice to np. kondensatory, a zakup nowych i wymiana to śmieszne koszty. Nawet jak to robi serwis.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy sprzęt to tak na oko od 4 tys. zł, może nieco niżej. Za 2 tys. nie kupisz nic sensownego, na czym można słuchać muzyki.

Najpierw więc podejmij decyzję, czy zależy ci na jakości czy na sprzęcie nowym przy mocno ograniczonym budżecie, bo te rzeczy się wykluczają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za konkretne odpowiedzi. Skoro tyle osób mówi że nie kupię nawet średniej jakości sprzętu w tym przedziale to tak z pewnością jest. Tak więc załóżmy że decyduję się na używany sprzęt. Czy dostanę według Was sensowny wzmacniacz do 1000zl? Co myślicie o kolumnach STX Electrino 250? Może do mojego pokoju wystarczą Electrino 150? Jeżeli chodzi o dźwięk i co w nim lubię....hmmm... Ciężko mi powiedzieć, może dlatego że chyba nigdy nie słyszałem dobrej jakości stereo. Zależy mi, aby każdy dźwięk czy to sopran,bas czy gwizdki był czysty i wyodrębniony. Żeby wszystko było wyważone i bas nie zagłuszał wszystkiego,a jednak był wyraźny.

Tak jak pisałem prędzej, rysunku obecnie nie wstawię że względu że do wtorku przebywam za granicą i operuję jedynie telefonem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za konkretne odpowiedzi. Skoro tyle osób mówi że nie kupię nawet średniej jakości sprzętu w tym przedziale to tak z pewnością jest. Tak więc załóżmy że decyduję się na używany sprzęt. Czy dostanę według Was sensowny wzmacniacz do 1000zl? Co myślicie o kolumnach STX Electrino 250? Może do mojego pokoju wystarczą Electrino 150? Jeżeli chodzi o dźwięk i co w nim lubię....hmmm... Ciężko mi powiedzieć, może dlatego że chyba nigdy nie słyszałem dobrej jakości stereo. Zależy mi, aby każdy dźwięk czy to sopran,bas czy gwizdki był czysty i wyodrębniony. Żeby wszystko było wyważone i bas nie zagłuszał wszystkiego,a jednak był wyraźny.

Tak jak pisałem prędzej, rysunku obecnie nie wstawię że względu że do wtorku przebywam za granicą i operuję jedynie telefonem.

Nasunęło mi się jeszcze jedno pytania, ono w sumie dobrze przedstawi Wam moje pojęcie w temacie. Czym różni się amplituner stereo od wzmacniacza? Poza tym że amplituner ma różne bajery typu Bluetooth i inne?!?! Czy jakość dźwięku z amplitunera będzie gorsza? Dodam że wzmacniacz zamierzam podłączyć cyfrowym kablem do TV, do niego przez HD mam X-boxa i tak też będę odtwarzał muzykę z YT czy radia internetowego. Rzadko z CD. Może jednak w moim przypadku lepiej wybrać amplituner? Pytanie nasunęło mi się po przeczytaniu tematu kolegi który szuka zestawu do 2,5tys. Tam zaproponowano Mu amplituner Yamahy i STXy 250. Czy jakość dźwięku na takim zestawie będzie przyzwoita? Lepsza niż na soundbarze JBLa np bo taki posiada teściowa,modelu nie pamiętam ale zestaw z subem kosztował 1800zl,gra nieźle w mojej opinii.

Edytowano przez bigsmith21
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jednego lepsze będą te, dla drugiego tamte. Dużo tu zależy od dźwięku jaki lubisz. Od tego czego szukasz w prezentacji muzyki.

Amplituner w podobnej cenie co wzmacniacz stereo na ogół gra gorzej.

Najlepsza rada. Idź do jakiegoś salonu i na tych samych 3 - 4 próbkach różnych, dobrze znanych Ci nagrań posłuchaj kilku par kolumn. Kolumny powinny być ze 2 - 3 razy droższe niż Twój budżet, ponieważ tak grające używane kupisz. A tak, to sobie możesz monetą rzucić i wybrać.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

A moim zdaniem nie powinieneś się bać sprzetu używanego, dlatego że majac budżet jaki masz, możesz za tę samą cenę kupić sprzęt nowy lub pięć razy lepszy jakościowo, używany. A skoro, tak jak napisałeś, nie jesteś audiofilem to powinieneś wybrać się do jakiegoś miejsca oferujacego sprzęt używany, posłuchać kilku zestawów i wybrać ten który mieszcząc sie w Twoim budżecie, jednocześnie będzie brzmiał najlepiej. Tu najważniejsza sprawa - dźwięk ma sie podobać dla Ciebie, a nie dla kogoś kto nigdy nie będzie Tobą i nie zna twoich preferencji dotyczących jakości. A udzielanie rad typu kup to a nie tamto lub dozbieraj kasy i kup sprzęt wartości kilku Twoich wyplat to zwyczjne bzdury. Uwazam, że nikomu nic do tego na jaki sprzęt kogoś stać i dawanie rad typu kup sobie sprzęt za np 5 czy 10 tys jest zwyczajnym nabijaniem się w stosunku do kogoś kto zarabia ok średniej krajowej lub mniej i w dodatku ma rodzinę. Pozdrawiam.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 I jeszcze jedna rada - nie sugeruj sie wyglądem zewnętrznym. Najczęściej to co ładnie wygląda niekoniecznie ladnie zagra. Przykladem jest chocby sprzęt firmy NAD. Wygląda jak Kopciuszek, ale brzmi duzo lepiej niż wyglada.  Nie jest to, oczywiscie regułą, ale weź to pod uwagę.

PS. Jak już odsłuchasz czegoś używanego w komisie to później wybierz sie do jakiegoś marketu z elektroniką i posłuchaj czegos w tej samej cenie. Zaloze sie, że nowe, ładne zagra dużo gorzej jakościowo.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Angel napisał:

Dla jednego lepsze będą te, dla drugiego tamte. Dużo tu zależy od dźwięku jaki lubisz. Od tego czego szukasz w prezentacji muzyki.

Amplituner w podobnej cenie co wzmacniacz stereo na ogół gra gorzej.

Najlepsza rada. Idź do jakiegoś salonu i na tych samych 3 - 4 próbkach różnych, dobrze znanych Ci nagrań posłuchaj kilku par kolumn. Kolumny powinny być ze 2 - 3 razy droższe niż Twój budżet an nie, ponieważ tak grające używane kupisz. A tak, to sobie możesz monetą rzucić i wybrać.

Są a raczej bywały Ampitunery  co brzmia bardzo dobrze, sam posiadam takowy.  Ale to kwestia upodobań co zawsze podkreslasz:) 

de quibus non autem gustum !!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rega, chyba mnie nie zrozumiałeś. O ile do mojego wpisu się poniższe odnosiło?
 

Cytat

A udzielanie rad typu kup to a nie tamto lub dozbieraj kasy i kup sprzęt wartości kilku Twoich wyplat to zwyczjne bzdury. Uwazam, że nikomu nic do tego na jaki sprzęt kogoś stać i dawanie rad typu kup sobie sprzęt za np 5 czy 10 tys jest zwyczajnym nabijaniem się w stosunku do kogoś kto zarabia ok średniej krajowej lub mniej i w dodatku ma rodzinę. Pozdrawiam.

Bo ja napisałem tak.
 

Cytat

Najlepsza rada. Idź do jakiegoś salonu i na tych samych 3 - 4 próbkach różnych, dobrze znanych Ci nagrań posłuchaj kilku par kolumn. Kolumny powinny być ze 2 - 3 razy droższe niż Twój budżet, ponieważ tak grające używane kupisz.

Czyli nie chodziło mi o to, by bigsmith21, wydawał 2 -  razy więcej na kolumny, niż wynosi jego budżet. Ale posłuchał nowych kolumn 2 - 3 razy droższych. Bo ma szanse tak grające (na tym poziomie) kupić używane. W budżecie jaki ma. Nie namawiałem go na droższe. Czytaj uważnie. No, chyba, że o co innego Ci chodziło, o czyjś inny wpis, to napisz. 

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Angel napisał:

@Rega, chyba mnie nie zrozumiałeś. O ile do mojego wpisu się poniższe odnosiło?
 

Bo ja napisałem tak.
 

Czyli nie chodziło mi o to, by bigsmith21, wydawał 2 -  razy więcej na kolumny, niż wynosi jego budżet. Ale posłuchał nowych kolumn 2 - 3 razy droższych. Bo ma szanse tak grające (na tym poziomie) kupić używane. W budżecie jaki ma. Nie namawiałem go na droższe. Czytaj uważnie. No, chyba, że o co innego Ci chodziło, o czyjś inny wpis, to napisz. 

Cześć!

Nie chodziło mi o nikogo konkretnie, a jedynie o nieudzielanie rad typu o którym pisałem. Jeśli ktoś określa swój budżet to jest on taki a nie inny. I sam doskonale wiem jak denerwujace są porady aby dozbierać kasy lub kupić coś co w znaczący sposób przektracza możliwości finansowe. W ciągu ponad półwiecza mojego życia już nieraz słyszałem takie rady w różnych dziedzinach życia. NIGDY sie do nich nie zastosowalem i dobrze na tym wyszedłem. Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rega, rozumiem. Tym bardziej dla kogoś kto nie jest audiofilem i nim nie zamierza być. Ale czasem są sytuacje takie, ze ktoś wymaga zestawu(cd,wzmak,kolumny,kable i super gdyby jeszcze spotifow słuchać) ...dobrego i pisze, ze ma na to 1000zl lub nawet 1500 bo zdażaja się takie przypadki. To mamy polecać coś co się mieści w tym budżecie. Przecież wiemy, że to elektrośmieci i lepiej tego nie dotykać. I co? Zrazić kupującego do audio? Czy lepiej uświadomić, ze czasem warto dołożyć? Audio(mowię o tym takim prawdziwym, a nie marketowym) jest dobrem jakby nie patrzeć może nie lulsusowym ale wymagającym jakiegoś budżetu. Moze i sredniej krajowej. Ale będzie to wydatek sensowniejszy niż miniwieża za 1500zł, która nic nie zaprezentuje oprucz tego, ze odtworzy.

Jestem przeciwnikiem byleczego i czasem namawiam na większy wysiłek.

Przyklad. Nie stać mnie na samochód sprawny. To co? Mam kupić rdzewiejącego grata i utopić się w wydatkach na jego reanimacje i tracąc czas i nerwy. Moze lepiej dozbierać te kilka tys. Lub po prostu jeżdzić komunikacją lub rowerem.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rega, dorabiasz teorię do swojej pomyłki. Naprawdę na przyszłość czytaj uważniej. Jeśli nie chodziło Ci o nikogo konkretnego i o nieudzielanie tego typu rad, to w jakim celu to pisałeś, skoro nic takiego nie miało miejsca? Obrażasz inteligencję czytających? Nie rób tego.
Jeśli w przyszłości będziesz pisał w podobnym stylu, to złożę wniosek do moderacji, by zwróciła Ci uwagę, bo siejesz zamęt.
A najcenniejsze byłoby to, gdybyś przyznał po męsku, że się po prostu pomyliłeś.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Cześć!

Widze, że uraziłem bardzo zacne grono audiofilskie, pomimo ze nie to było moim zamiarem. Przepraszam i obiecuje, że wiecej nie zabiorę głosu w tym temacie. 

@Angel - jeśli chodzi o sianie zamętu to właśnie Ty przeczytaj uważnie to co piszesz bo nie ja to robie a właśnie TY. Ja nikogo nie obrazam ani nie zwracałem sie do Ciebie, a Ty wprost przeciwnie. Stare przyslowie mówi ,, Uderz w stół, a nożyce sie odezwą,, Udzieliłem rady koledze który o nią prosił i nie miałem zamiaru prowadzić dyskusji z Tobą. Proszacy o rade zdecyduje kogo posłucha. Ja nikomu niczego nie narzucam. To ze masz ponad 10 tys postów nie oznacza, że masz monopol na rację. Proponuje zakończyć tę bezsensowną dyskusję bo do niczego ona nie prowadzi. Pozdrawiam.

8 godzin temu, audiowit napisał:

Rega, rozumiem. Tym bardziej dla kogoś kto nie jest audiofilem i nim nie zamierza być. Ale czasem są sytuacje takie, ze ktoś wymaga zestawu(cd,wzmak,kolumny,kable i super gdyby jeszcze spotifow słuchać) ...dobrego i pisze, ze ma na to 1000zl lub nawet 1500 bo zdażaja się takie przypadki. To mamy polecać coś co się mieści w tym budżecie. Przecież wiemy, że to elektrośmieci i lepiej tego nie dotykać. I co? Zrazić kupującego do audio? Czy lepiej uświadomić, ze czasem warto dołożyć? Audio(mowię o tym takim prawdziwym, a nie marketowym) jest dobrem jakby nie patrzeć może nie lulsusowym ale wymagającym jakiegoś budżetu. Moze i sredniej krajowej. Ale będzie to wydatek sensowniejszy niż miniwieża za 1500zł, która nic nie zaprezentuje oprucz tego, ze odtworzy.

Jestem przeciwnikiem byleczego i czasem namawiam na większy wysiłek.

Przyklad. Nie stać mnie na samochód sprawny. To co? Mam kupić rdzewiejącego grata i utopić się w wydatkach na jego reanimacje i tracąc czas i nerwy. Moze lepiej dozbierać te kilka tys. Lub po prostu jeżdzić komunikacją lub rowerem.

Cześć!

Uwazam, ze porównanie z rdzewiejącymi samochodami jest chyba niezbyt trafne. Ja osobiście posiadam amplituner Tandberg TR 2055 i pomimo, że ma ponad 40 lat to nie zamieniłbym go na zaden nowy wzmacniacz w cenie do 4-5 tys. Według Ciebie to rdzewiejący grat? Koszty napraw żadne bo się nie psuje. O podobnym właśnie sprzęcie myślałem udzielając rady koledze aby z malym budżetem rozejrzał za czymś używanym. Wcale nie namawiam go do kupowania byle czego bo sam tez uważam że pomimo znaczacego postepu w dziedzinie audio to obecny sprzęt budżetowy jest niewiele wart. Pozdrawiam.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...