Skocz do zawartości

Monitory do Pioneer VSX-AX4ASi


zidan

Recommended Posts

Dobry wieczór Wszystkim,

 

Znalazłem się na tym forum ze względu na potrzebę uzyskania rady/wskazówki w doborze kolumn podstawkowych do mojego amplitunera. Trochę pogooglowałem i doszedłem do wniosku że chciałbym aby ktoś z większą wiedzą coś podpowiedział w tej kwestii. Tak jak napisałem w tytule posiadam mało popularny amplituner Pioneer VSX-AX4ASi i chciałbym do niego dobrać zestaw monitorów.

Założenia/ograniczenia/wymagania

  • budżet to ok. 1000 zł za parę.
  • bass reflex z przodu (ze względu na ich ustawienie w pokoju - brak możliwości odsunięcia ich od ścian)
  • muzyka której słucham to głównie rock, pop/rock, folk/rock, trochę alternatywnego czy progresywnego rock-a, oraz bardziej komercyjna łupanka w stylu ATB czy Armin van Buuren 
  • zależy mi na dość wyrazistym basie i w miarę czystej górze
  • używane w dobrym stanie jak najbardziej wchodzą w grę
  • raczej wersje vintage odpadają że względu wystrój pokoju ;)
  • pokój dość mały (16m2) i dość zagracony ale tego nie zmienię 

 

Ogólnie nie mam zadatków na audiofila ale chciałbym ze swojego sprzętu ciut więcej wyciągnąć (a wiem że ma potencjał). Wiem też że bez odsłuchu to trudno będzie coś wybrać i tym samym mam świadomość że takie kupowanie w ciemno jest ryzykowne ale nie chcę sprawy zakupu jeszcze bardziej komplikować. 

 

Aby z pustymi rękami nie przychodzić to znalazłem kilka ofert i prosiłbym o recenzję albo "wskazanie palcem" które z głośników najbardziej spełniały by moje wymagania lub wskazówkę jakie inne by mogły pasować.

Monitor Audio MR2

DALI LEKTOR 2

KEF Chorale III

B&W 602

Dali Blue 2002

ROGERS LS2/1p

MISSION HIGH DEFINITON

WHARFEDALE DIAMOND 220

TAGA HARMONY AZURE B-40 v.2

KLIPSCH RB-10

 

Z góry wielkie dzięki za każdą poradę.

Edytowano przez zidan
Dodanie opisów linków
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Szkoda, że za napęd do kolumn posłuży Ci amplituner kina domowego. Bo jak wiadomo one nie bardzo się do tego nadają. Jakiś nawet niedrogi ale typowy wzmacniacz stereo, byłby lepszy. Pomyśl o tym w przyszłości. 
Tak na marginesie, piszą w instrukcji, że amplituner oddaje moc 7x150 W. Przy poborze mocy 460 W. Łatwo policzyć jaka to bzdura. A dodam, że nie ma wzmacniaczy o 100% sprawności. Tak się manipuluje danymi. 

Najlepiej jakbyś napisał jaki typ dźwięku lubisz. Chodzi o to, czy jasny, ostry, chłodny, twardy, suchy, konturowy, czy też ciemny, łagodny, ocieplony, miękki, soczysty, dobrze wypełniony w średnicy?

Rysunek pomieszczenia albo dokładny opis też byłby przydatny. Jak daleko od ścian bocznych i tylnej zamierzasz postawić kolumny, jak daleko od nich będzie Twoje miejsce odsłuchowe? Gdzie będą stały kolumny? wiadomo, ze najlepiej by było, aby na solidnych, masywnych, stabilnych standach. I by głośnik wysokotonowy znalazł się wówczas na wysokości twoich uszu podczas słuchania. akustyka i ustawianie kolumn, to podstawa dobrego dźwięku. Znasz ten temat?

http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Zagracenie pokoju wbrew pozorom może dobrze się przyczynić do poprawy akustyki pokoju. Gorzej jak pomieszczenie jest słabo umeblowane, sporo w nim dużych, twardych, jednorodnych powierzchni.

Cytat

Ogólnie nie mam zadatków na audiofila ale chciałbym ze swojego sprzętu ciut więcej wyciągnąć (a wiem że ma potencjał).

Trochę sam sobie przeczysz. Jeśli chcesz lepszego dźwięku, to już są zadatki na audioluba (jak ja to nazywam). Mój kolega słuchał muzyki na rozkładanym jajku (tej wielkości), czy ostrydze, jak ja to nazywałem, albo na głośnikach 15 calowego telewizora LCD. I to mu wystarczało. On nie ma zadatków na audioluba.

Nic nie napisałeś o źródle z jakiego będzie puszczana muzyka. Co to jest/będzie?

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się w miarę dokładnie odpowiedzieć na wszystkie poruszone aspekty. Więc po kolei:

Cytat

Szkoda, że za napęd do kolumn posłuży Ci amplituner kina domowego. Bo jak wiadomo one nie bardzo się do tego nadają. Jakiś nawet niedrogi ale typowy wzmacniacz stereo, byłby lepszy. Pomyśl o tym w przy

Wiem, wiem ale z pełną premedytacja zdecydowałem się na KD - dlatego też nie staram się pretendować do grona audiofili bo bym trochę grzeszył ;). To był taki kompromis który sam wybrałem. Jak mi się znudzi i będę miał potrzebę większych doznań to wiem że sięgnę po typowe stereo. 

Cytat

Najlepiej jakbyś napisał jaki typ dźwięku lubisz. Chodzi o to, czy jasny, ostry, chłodny, twardy, suchy, konturowy, czy też ciemny, łagodny, ocieplony, miękki, soczysty, dobrze wypełniony w średnicy?

Napisze krótko wybierając z tego zestawu - wyraźny i soczysty choć może nie do przesady aby nie męczył. Tutaj znów obnażam swoje początkujące podejście do tematu. 

Cytat

Rysunek pomieszczenia albo dokładny opis też byłby przydatny. Jak daleko od ścian bocznych i tylnej zamierzasz postawić kolumny, jak daleko od nich będzie Twoje miejsce odsłuchowe? Gdzie będą stały kolumny? wiadomo, ze najlepiej by było, aby na solidnych, masywnych, stabilnych standach. I by głośnik wysokotonowy znalazł się wówczas na wysokości twoich uszu podczas słuchania. akustyka i ustawianie kolumn, to podstawa dobrego dźwięku. Znasz ten temat?

Temat dobrze znam i to jest największa pięta achillesowa ponieważ wiem że każde ustawienie będzie daleko idącym kompromisem między prawidłowym odsłuchem a "możliwościami lokalowymi". Pokój ma 16 m2 (5m-3,20m) i szczerze mówiąc to gdzie bym nie postawił głośników to będzie źle bo albo nie ma tam na nie miejsca albo będą stały bez sensu w sensie prawidłowego ustawienia. Najprawdopodobniej będę kombinował aby postawić je mniej więcej na środku jednej z dłuższych ścian jak najbliżej ściany (dlatego bass reflex chciałbym z przodu) w rozstawie ok 1,5-2m od siebie. Moje miejsce będzie dość blisko bo ok 2,5 metra od głośników. Kwestia standów to temat którym będę się martwił po zakupie (aby nie komplikować tego tematu). Ogólnie mieszkając z dwójką dzieci w małym mieszkaniu nie da rady pozwolić sobie na takie luksusy jak odpowiednie miejsce do słuchania muzyki. Po prostu coś za coś .... Dlatego też nie mierzę w audiofilskie efekty - grunt żeby cieszyło ucho.

Cytat

Zagracenie pokoju wbrew pozorom może dobrze się przyczynić do poprawy akustyki pokoju. Gorzej jak pomieszczenie jest słabo umeblowane, sporo w nim dużych, twardych, jednorodnych powierzchni.

Kwiatki są i nawet ze 3m2 dywanu się znajdzie ;)

Cytat

Nic nie napisałeś o źródle z jakiego będzie puszczana muzyka. Co to jest/będzie?

Póki co jest odtwarzacz blueray Pionner BDP-180. To znów grzech amatora ale to też kompromis (tym razem zwalam na żonę i jej argument "ilości gratów";)). Grunt że można na nim posłuchać flac-ów i innych bezstratnych. Jak dzieciaki podrosną to pomyślę o jakimś ludzkim cedeku. Do winyli kiedyś może też dorosnę. Póki co wystarcza. 

Cytat

Trochę sam sobie przeczysz. Jeśli chcesz lepszego dźwięku, to już są zadatki na audioluba (jak ja to nazywam). Mój kolega słuchał muzyki na rozkładanym jajku (tej wielkości), czy ostrydze, jak ja to nazywałem, albo na głośnikach 15 calowego telewizora LCD. I to mu wystarczało. On nie ma zadatków na audioluba.

No fakt - zadatki też uważam że może i mam ale też bardziej w dolnej lidze (z ambicjami do średniej) audioluba bym się plasował. Wiem że chcąc nie chcąc popełniam całą masę grzechów. Wiem że cześć z nich jest po prostu wymuszona (kasa, czas, warunki, etc. ) stąd też nie szukam bezkompromisowych rozwiązań na lata a jedynie coś więcej niż mam. Po prostu lubię jak ucho cieszy więc stwierdziłem że czas zmienić swoje dwie "ostrygi" na coś więcej. Zostaje jedynie kwestia żeby zupełnie nie przestrzelić z głośnikami i nie wystawić ich na allegro po tygodniu. Stąd moja prośba o wskazówki w ich doborze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za podpowiedz - jest już jakiś trop za którym będę się podążał ;) Z miłą chęcią odwiedziłbym Oświęcim (do tej pory chyba tylko raz byłem ale z wycieczką) no ale na najbliższe tygodnie trochę nie po drodze. Tak czy owak profil na allegro zapamiętam ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.07.2017 o 03:06, Angel napisał:

Cześć. Szkoda, że za napęd do kolumn posłuży Ci amplituner kina domowego. Bo jak wiadomo one nie bardzo się do tego nadają. Jakiś nawet niedrogi ale typowy wzmacniacz stereo, byłby lepszy. Pomyśl o tym w przyszłości. 
Tak na marginesie, piszą w instrukcji, że amplituner oddaje moc 7x150 W. Przy poborze mocy 460 W. Łatwo policzyć jaka to bzdura. A dodam, że nie ma wzmacniaczy o 100% sprawności. Tak się manipuluje danymi.

Co do mocy to oczywiście Angel ma rację.

Ale warto zauważyć, że te Pioneery (4 oraz niższy model 2, podobnie jak bezpośredni poprzednik - czyli starsze modele AX-5/AX-3) całkiem nieźle grają w połączeniu z dwoma kolumnami i mocy im nie brakuje. To w końcu był w swoim czasie najwyższy model amplitunera kd (wyżej był tylko wzmacniacz kd - model 10) i to słychać.

Poza tym skoro będziesz musiał jeszcze dokupić później standy, to na takiej powierzchni można się zastanawiać nad niedużymi podłogówkami - w końcu musisz się liczyć z jakimś kompromisem. Tego typu Pioneery łączyłem z JAMO (ale oczywiście nie tanimi kolumienkami do kd - jak np. S506 czy S606, nie mówiąc o tańszych modelach - bo to kiepskie rozwiązanie).

Poza tym: za 200-300zł można już kupić w miarę niezły odtwarzacz CD (oczywiście za 500-1000zł będzie lepszy, ale pamiętam o ograniczeniach budżetowych), więc jak masz miejsce to zastanów się nad tym by nie czekać zbyt długo.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówki to docelowe rozwiązanie ale myślę że najpierw trzeba by "kwadraty" zmienić i jak to się stanie to na 100% podłogówki zastąpią monitory. O ile mnie pamięć nie myli to ten pionek chodził z Jamo u poprzedniego właściciela. Efekt był ;)

A nad cedekiem zastanowię się i to poważnie w następnym podejściu (a może nawet i szybciej)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie! Ogólnie rzecz biorąc cedeka mimochodem już mam wybranego (tylko kupować). Zostały mi jeszcze "tylko" głośniki żeby post był na temat i temat będzie można zamknąć ;)

 

A na serio to po lekturze i skłaniam się w kierunku Paradigmów 3 (których dużo nie ma do kupienia) lub jakiś JBL-ów z tym że one raczej mają w większości "dziurę z tyłu" ;). Widzę że to dość standardowa odpowiedz jak ktoś szuka głośników pod taki typ muzyki. Poszukiwania nadal trwają więc jak coś w ten deseń jest jeszcze do dodania każdą poradę rozważę.

Edytowano przez zidan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, S4Home napisał:

RoRo za 200 zł to ważne żeby kupić cd sprawny i tyle. Teraz te używane produkty ppzostaeiaja na prawdę wiele do życzenia. 

No i oczeiwicie modele seri S czyli 426, 506(jeszcze ujdzie) 606 omijaj. 

S4Home,
Jeśli Ty radząc zakup CD za 200zl sugerujesz, że ma być po prostu sprawny i na nic więcej nie zwracasz uwagi - to Twoja sprawa. Taki można kupić i za kwotę poniżej 100zł - ale będzie grał mocno przeciętnie.
Ja zaś w cenie do 200zł wolę kupić (i kupuję) taki, który gra przyzwoicie (czytaj: zauważalnie lepiej niż "przeciętnie"). Dlatego też podałem kwotę 200zł jako już sensowną dolną granicę zakupu i tak radzę autorowi wątku.

Kolejna sprawa:Ty piszesz o zakupie Jamo S426 i 506 (czyli kolumny w cenie rzędu 400-700zł za używane, a niewiele więcej za nowe), ja zaś wyraźnie sugerowałem lepsze modele JAMO - skoro do wydania na kolumny jest kwota 1000zł.

Zidan,

Z jakim modelem kolumn Jamo grał Twój amplituner u poprzedniego właściciela?
Bo to, że "chyba Jamo" - to mało, firma ma duży wachlarz modeli w swoim dorobku - od najtańszych (i zazwyczaj kiepskich - jakością zgodnych z ceną) po droższe i całkiem udane. W tej chwili flagowy model kosztuje ... "trochę" więcej niż wynosi Twój budżet na zakup. Możesz sobie poczytać o nich np. tutaj - na stronach miesięcznika AUDIO
http://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/101-jamo-r909

To tak, jakbyś napisał "motocykl był kiepski" i nic więcej na jego temat nie podał.

Pozdrawiam

PS. O powtarzającym się ciągle problemie niedbałego pisania u niektórych przedstawicieli "BRANŻY" też wspominałem wielokrotnie zarówno ja jak i inni Moderatorzy naszego Forum i niektórzy bardziej doświadczenie Koledzy - może warto wreszcie wziąć to sobie do serca!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem tylko aby omijał, wiem że Ty także ich nie sugerowałeś :)

Rozumiemy się.

Jeśli uważasz także że jesteś w stanie wskazać CD o jakości "przyzwoitej" no i sprawny no to super :)

Nie piszę tego w ramach przekory aby nikt nic nie sugerował, po prostu ja w odtwarzacz widocznie "siedzę" mniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze z brzegu "średniaki" z odtwarzaczy CD które "widzą" płyty CD-RW (wielokrotnego nagrywania), mają pilota w komplecie i w miarę nieźle grają (tzn. grają dobrze jak za taką cenę - bo zakładam, że nadal mówimy o tanim odtwarzaczu CD i wiadomo, że za 500 czy tysiąc złotych kupimy lepszy odtwarzacz): SONY CDP-XE-530 oraz jego następca (ostatni robiony przez SONY)  CDP-XE570. Z oryginalnymi laserami te modele bez problemu czytały wszystkie płyty: CD, CD-R, CD-RW, no i mają też CD-TEXT.

Ceny tych dwóch modeli na aukcjach różne - często nie mają w komplecie pilota "bo się gdzieś zapodział" (o czym sprzedający nie zawsze czytelnie informują) i potrafią mieć porysowane obudowy. Po prostu (jak ze wszystkim) trzeba czasem trochę cierpliwości. Najtańsze (bez pilota) można spokojnie trafić za ok.150zł.
Trzeba na koniec pamiętać, że te modele nie czytają plików mp3 (jak większość odtwarzaczy z tych czasów).

Pozdrawiam
PS. S4home - rozumiemy się :D  Miłego weekendu dla wszystkich!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, rozmowa między wami toczy się na temat odtwarzaczy CD a zgodnie z tematem postu i w dużym stopniu przy waszym udziale zakupiłem głośniki - WHARFEDALE DIAMOND 220. Kupiłem w ciemno więc nie wiem czy trafiłem czy nie (albo na ile trafiłem). Z kilka dni się okaże.

 

Dzięki za rady i porady. Przy okazji nie będę już musiał pisać posta w momencie gdy będę chciał kupić odtwarzacz CD. Baza wiedzy już jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.07.2017 o 09:49, S4Home napisał:

Myślę że wstępnie powinieneś sprawdzić wharfedale 220 i magnat quantum 673. To z nowych które możesz przed zakupem sprawdzić. Nawet u nas

 

Nie to że pierwsze z brzegu ale jako że zostały polecone (do sprawdzenia) a do tego znalazłem używane tańsze od nowych więc skusiłem się. Majątku nie kosztowały więc jak nie zadowolą to będą musiały poszukać nowego właściciela.

Można po obrzydzać bo z ciekawości też chciałbym znać opinie o nich. W necie dużo o nich nie ma jedynie 2-3 recenzje po angielsku. Reszta to wzmianki. Swoją opinię o nich sobie wyrobię jak je podłącze i posłucham wystarczająco długo.

Edytowano przez zidan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...