Skocz do zawartości

Zakup zestawu audio do salonu ~2000 zł


piotrmik

Recommended Posts

Witam!

Chciałbym zaciągnąć rady na forum na tenat kupna sprzętu audio do salonu. Kompletnie nie mam pojęcia na ten temat, ale jestem muzykiem i cenię dobrą jakość dźwięku. Liczę na pomoc i wskazówki.

W budżecie mam +/- 2000 zł. Zorientowałem już się że to mało jak na zakup nowego sprzętu, więc nie będe się upierał jeśli używany sprzęt byłby lepszym pomysłem. Mówiąc o sprzęcie chodzi mi o to by móc oglądać filmy z TV lub laptopa. Nie zależy mi na radiu czy dodatkowym odtwarzaczu. Priorytetem jest dla mnie odtwarzanie filmów z komputera na TV poprzez kolumny. Salon jest średniej wielkości (6x4 m).

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było wiedzieć jak będą ustawione kolumny w Twoim salonie. Najlepiej by zgodnie z zasadami akustyki i ustawiania kolumn. Poniżej masz linki do mini poradników. Poczytaj, zastanów się, wklej rysunek z wymiarami, pokazując gdzie będą stały kolumny, jak daleko od ścian i Twojego miejsca odsłuchowego. Pokaż gdzie stoją meble.

https://www.rms.pl/aktualnosci/sprzet/716-akustyka-pomieszcze
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

I jakbyś potrafił opisać jaki rodzaj brzmienia lubisz? Chodzi o jasne, chłodne, ostre, twarde, suche, konturowe, agresywne, czy odwrotnie ciemne, ocieplone, łagodne, miękkie, soczyste, ładnie wypełnione w średnicy, relaksujące itp. Możesz opisać własnymi określeniami.

To pomogłoby nam znaleźć Ci odpowiednie kolumny oraz wzmacniacz. By poprawić dźwięk z telewizora, potrzebny będzie DAC. Albo wzmacniacz czy amplituner stereo z DACem. Ale takie wzmacniacze są stosunkowo drogie. Jeśli zależy Ci na jakości dźwięku, to rzeczywiście tylko sprzęt używany wchodzi w grę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam widok rozstawu moich kolumn. Niestety nie ma większej możliwości ich innego ustawienia. Koniecznie muszą być blisko tylniej ściany, tak jak miejsce odsłuchu. 

Lubię jasne i czyste brzmienia, powiedziałbym "brzmienie akustycznej gitary". Ale nutą głębszego basu również nie pogardzę.

Mogę powiększyć budżet do 2600 zł jeśli potrzebny będzie DAC. Czy będzie on potrzebny do laptopa, czy tylko do telewizora?

salon.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to już wiele zmienia. 

Pytanie tylko jak jasne brzmienie lubisz.

Ale wstępnie pomyśl o zestawie dali 450 lub 850 wraz z wzmacniaczem teac, Denon pma1060 czy harman hk680 oraznowy dac Cambridge dac 100.

Zmiescisz się w cenieni zestawik będzie grał całkiem przyzwoicie.

Swoją drogą okrągłe meble akustycznie super :)

Tak na poważnie to rozwrysuj to z wymiarami bo anioł za wiele w ustawieniu nie pomoże. 

Jaki jest rozstaw kolumn?

Ile do tych mebli?

One są faktycznie owalne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sa owalne oczywiście :D Przepraszam, nie miałem czasu by dokładniej to rozrysować... Już się poprawiam. Po za tym zmieniłem jednak zdanie do rozstawienia kolumn. 

Czy budżet powiedzmy do 2600-3000 pozwoli na zakup nowego sprzętu? W obu przypadkach czy można odsłuchać na żywo jak grają kolumny/amplitunery w jakimś salonie/sklepie? Mieszkam dość blisko Warszawy.

salon rozstaw.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lepiej wróć do ustawienia z pierwszego obrazka, szukaj kolumn z portem BR do przodu albo rzuć się na aktywne monitory+interfejs audio. Ja śmigam aktualnie na Focalach Alpha 80 + Focusrite Scarlett 2i2 v.1. Nie dość, że podłączysz TV (bezpośrednio do monitorów przez kable RCA-RCA) jak i laptopa przez interfejs (Jack 6,3mm-XLR), to jeszcze będziesz mógł sobie ponagrywać instrumenty bo pod Scarlett podłączysz mikrofon. Może być ciężko z tym budżetem, żeby kupić 80ki, ale 65ki już bardziej przystępne, a niewiele ustępują jeśli chodzi o zejście basu a minimalnie lepiej nawet brzmią przy wokalach i instrumentach. 

Edit:
A jeśli ma być tylko odtwarzanie filmów to HDMI do TV a dźwięk tylko przez interfejs z pominięciem kabli od TV do monitorów. Jakbyś chciał jednak mieć podłączony TV, pamiętaj aby nie puszczać sygnału z dwóch źródeł jednocześnie. No i umieszczenie źródeł pod ścianą i odsłuch również pod ścianą spowoduje uzysk basu. Gdybyś jednak zapragnął mniejszego poziomu basu to możesz użyć filtrów umieszczonych z tyłu.
No i budżet 3000 już powinien wystarczyć na monitory Alpha 65+podkładki+interfejs 2i2+kable.

Edytowano przez DamaDama
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie tego interfejsu. Może to głupio zabrzmi, ale do czego on służy? Dzięki niemu uzykam lepszy dźwięk, czy to jakiś przetwornik? Czemu jest taki drogi?

Zapewne zdecyduje się na te monitory Focal Alpha 80 lub 65, jeszcze nie wiem. Muszę je usłyszeć na żywo. Kupiłem już Chromecasta (nie Audio, tylko pełną wersję z HDMI) i będe testował. Generalnie jakość raczej będzie dobra, bo idzie przez sieć, a nie Bluetooth. I dzięki temu nie będe musiał podłączać laptopa przez ten interfejs tylko monitory do TV.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, piotrmik napisał:

Kupiłem już Chromecasta (nie Audio, tylko pełną wersję z HDMI) i będe testował.

Chromecast to nie jest "pełna wersja" Chromecast-a Audio... wyglądają podobnie ale zastosowanie odmienne. Niemniej do swoich potrzeb wybrałeś odpowiednią wersję :10_wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, piotrmik napisał:

Mam pytanie odnośnie tego interfejsu. Może to głupio zabrzmi, ale do czego on służy? Dzięki niemu uzykam lepszy dźwięk, czy to jakiś przetwornik? Czemu jest taki drogi?

Zapewne zdecyduje się na te monitory Focal Alpha 80 lub 65, jeszcze nie wiem. Muszę je usłyszeć na żywo. Kupiłem już Chromecasta (nie Audio, tylko pełną wersję z HDMI) i będe testował. Generalnie jakość raczej będzie dobra, bo idzie przez sieć, a nie Bluetooth. I dzięki temu nie będe musiał podłączać laptopa przez ten interfejs tylko monitory do TV.

Bo to bardzo dobrej jakości interfejs studyjny. Nie podbarwia dźwięku, a parametry są więcej niż wystarczające (192kHz, 24bit). Ten konkretny egzemplarz (2i2) umożliwia nagrywanie dwóch mikrofonów jednocześnie i monitoring na żywo na słuchawkach. Jakość jest naprawdę bardzo dobra (tak wiem, powtarzam się). Nie jest to co prawda lampa, ale jednocześnie dźwięk nie jest ostry i drażniący.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ustawienie jest fatalne. Wróć do pierwotnego. 

Kupisz odbiornik bt za 130 zł Philipsa z aptx i bedziesz puszczał z telefonu czy laptopa. 

Jeśli chcesz sprzęt nowy to posłuchaj Pioneer a30 z quantum 675. Zmiescisz się w cenie. 

Możesz go sprawdzić u siebie w domu. W swojej akustyce. napisz do nas

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, S4Home napisał:

To ustawienie jest fatalne. Wróć do pierwotnego. 

 

Pierwotne ustawienie nie jest idealne, ponieważ wtedy odległość między kolumnami - 1,40m. A do miejsca odsłuchu 3,5m więc...

 

8 godzin temu, S4Home napisał:

Możesz go sprawdzić u siebie w domu. W swojej akustyce. napisz do nas

 

Z tego co widzę Wasza firma ma siedzibę w Oświęcimiu... Oferujecie swoje usługi na całą Polskę (woj. mazowieckie)?

Edit.

A jakiś amplituner w tej cenie zamiast tego wzmacniacza?

Edytowano przez piotrmik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ale i tak jest lepsze niż to. Przy najmniej jest trójkąt.

2. Tak możesz od nas wypożyczyć na odsłuch sprzęt w dowolne miejsce w Polsce.

Wśród nowych amplitunerów będziesz miał do wyboru Yamahę RN402 czy Pioneera SX20. To wybór zdecydowanie gorszy od wzmacniacza i wybór amplitunera dla samego radia.

Jeśli chciałbyś sensowny amplituner to dopiero model Pioneer SXN30 dal by rade. Ale tu do wspomnianych kolumn musiał byś deczko dołożyć.

Na pewno nie wybieraj "lepszej" elektroniki kosztem kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...