Skocz do zawartości

Stereo do 2000zł


Lisu

Recommended Posts

Witam. Szukam zestawu audio do 2000 zł, będzie używany do słuchania muzyki elektronicznej i bardzo rzadko do filmów (maks 5 razy w roku) jako że na audio znam się bardzo słabo zastanawiam się czy lepsze w moim pokoju będzie zestaw stereo czy może 5.1. Pokój ma 8 metrów wszerz i 6 metrów wzdłuż. Jako że w salonie od paru lat mam jamo s606 stereo ,zastanawiam się czy nie wziąć zestawu 5.1 jamo s606 plus do tego jakiś wzmacniacz. Jeżeli to ważne to wzmacniacz będzie podłączony do prodigy cube. Dziękuję za wszystkie propozycje i pozdrawiam :)

Bez tytułu.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć kolego.

Pierwsza sprawa najpilniejsza to poczytanie o akustyce pomieszczenia i poprawnym rozmieszczeniu kolumn( https://rms.pl/aktualnosci/sprzet/716-akustyka-pomieszcze ). W linku masz podstawy, które pozwolą Ci cieszyć się poprawnym dźwiękiem. Model ustawienia który zaproponowałeś jest delikatnie mówiąc tragiczny;). 

Kolejna sprawa- skoro masz zamiar słuchać głównie muzyki w jakim celu chcesz kupić zestaw 5.1? Zestaw wielokanałowy zwany jest kinem domowym z czego zapewne zdajesz sobie sprawę i tutaj nazwa mówi sama za siebie, poza tym twój budżet nie pozwolił by na zbudowanie porządnego zestawu 5.1 nie mówię już o problemie z ustawieniem takiego systemu. 

Następny temat to kwota. Czy chciałbyś sprzęt nowy czy używany? Powierzchnia pokoju sugeruje nam kolumny podłogowe, które są z natury droższe od podstawkowych o zbliżonej jakości dźwięku. W tym przypadku za takie pieniądze ciężko będzie o dobry sprzęt audio nowy.

Napisz jeszcze co lubisz w dźwięku czy wolisz by elektro było dynami z szybkim krótkim basem, czy wolisz bas przeciągnięty, głęboki, misiowaty. Czy wokale są dla ciebie najważniejsze, a może jednak lubisz jak bas lub wysokie tony grają pierwszy plan? Takie informacje pomogą lepiej skompletować zestaw. 

Narysuj jeszcze jak masz te jamo ustawione i z czym grają. Napisz czy dźwięk z nich Ci odpowiada lub co w nim przeszkadza.

 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad sprzętem używanym gdyż wiem że budżet do dużych nie należy. Zdecydowanie wolę żeby było "dynami". Wokale nie są dla mnie ważne, w sumie to nie wiem co ma grać pierwszy plan i nigdy się nad tym nie zastanawiałem, jedyne co mnie bardzo drażni w muzyce to za dużo basu. Jamo w salonie mam tak ustawione i grają bardzo przyjemnie, napędzane starym wzmacniaczem jvc :) 

jamo.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Lisu napisał:

Pokój ma 8 metrów wszerz i 6 metrów wzdłuż

Tylko pozazdrościć takiej powierzchni! Dopracuj akustykę i ustawienie kolumn, bo szkoda marnować takie pomieszczenie ;) Sprawdź to co podesłał Ci Sanwing, akustyka to podstawa uzyskania poprawnego dźwięku. Wiemy już, że może być sprzęt używany do 2000zł. Chcesz za to kupić kolumny i wzmacniacz, który podepniesz do komputera za pomocą zewnętrznej karty Prodigy, tak? Jeżeli tak, to myślę, że większą część kwoty powinieneś przeznaczyć na kolumny (tym bardziej, że do takiej powierzchni nie ma co wkładać małych monitorów, tylko kolumny podłogowe, co wiąże się też z większym ich kosztem). Ze swojej strony proponowałbym na przykład Dali 400.

2 godziny temu, Lisu napisał:

jedyne co mnie bardzo drażni w muzyce to za dużo basu.

Odsuń kolumny Jamo (te które masz w salonie) od narożników i zobaczysz co stanie się z dolnym zakresem pasma akustycznego. Prosty test, który pokaże Ci jak istotne jest ustawienie kolumn i ich otoczenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówisz, wzmacniacz będzie podłączony do Prodigy. O akustyce zaraz poczytam. Dali 400 wyglądają na ładne ale są naprawdę duże, nie robi mi to większego problemu ale są może jeszcze jakieś dobre kolumny podłogowe w tym przedziale cenowym? No i najważniejszą rzecz, jaki wzmacniacz do w/w kolumn? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziwne, że kolumny stojące w rogach pokoju, czyli niemal najgorzej jak się da, grają Ci dobrze. Powinna być znaczna ekspozycja niskich tonów albo wręcz bumienie. No, chyba, że to uważasz za przyjemny dźwięk? Żadne poprawnie zestrojone kolumny nie mają prawa zagrać dobrze w takim ustawieniu.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lisu - jak widać Koledzy próbowali Tobie pomóc - stąd były pytania pomocnicze i propozycje (za drogie...) kolumn.
A że wybrałeś szybszy zakup i zupełnie inny model - na to już nie mamy wpływu.

Kupiłeś kolejną parę S606, czy wziąłeś swoje z salonu? A co ze wzmacniaczem, też już kupiłeś?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładniej to wziąłem z salonu a nie kupiłem, grają dobrze ale szału nie ma :) ale już zdecydowałem że kupuje canton ergo sc-s jeszcze tylko szukam do nich wzmacniacza tak do 800zl mogę trochę dołożyć myślę nad Marantz pm7003 i najprawdopodobniej go kupię 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lisu napisał:

ale już zdecydowałem że kupuje canton ergo sc-s

To już lepiej niż Jamo :) Możesz napisać dlaczego właśnie na nie się zdecydowałeś? Słuchałeś je, albo masz je gdzieś blisko swojego miejsca zamieszkania? Podobne pytanie mam odnośnie wzmacniacza - 7003 jest już całkiem fajny, ale myślę, że można znacznie lepiej w zdanym budżecie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecił mi je Profi, na początku byłem do nich sceptycznie nastawiony bo nie było ich do kupienia ani na olx ani na allegro ale jak się tylko pojawiły na allegro i do tego z sterownikiem stwierdziłem że muszę je mieć bo są naprawdę ładne a do tego Profi słucha prawie tego samego co ja więc wierzę mu że muszą być dobre. Polecił mi do tego wzmacniacz myryad mi120 ale nie potrafię go znaleźć więc muszę wybrać coś innego 

Mam jeden salon audio-video w okolicy, spróbuję podejść ale wątpię żeby coś podłączyli, jak byłem tam rok temu to muzyki można było posłuchać tylko z jakichś słupków od bose za chore pieniądze 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Lisu napisał:

myryad

Myryad - w Twoim budżecie nie ma szans. Wzmacniacz do 800 zł będzie ciężko. Przy budżecie do 1300-1500 zł można by było coś zaproponować. Napisz jaki rodzaj dźwięku Cię interesuje.

"Z szybkim krótkim basem" i wyraźnie zaznaczoną górą - Rotel (w Twoim budżecie), nie każdemu odpowiada takie granie. Miałem sprzedałem nie polecam, choć Tobie mogło by się podobać. Może jeszcze Nad (w Twoim budżecie) - górne pasmo nie jest tak mocno eksponowane, nie gra już tak skrajami pasma jak Rotel, średnica lepiej wypełniona. Trochę suche brzmienie. Podobno po "modzie" całkiem przyjemne granie. Są koledzy na forum, którzy mogą coś więcej powiedzieć na ten temat.

Z dość dobrze nasyconą średnicą i dobrze kontrolowanymi niskimi, lekko wycofaną górą, bardziej miękko np. Advance Acoustic Map-105 do 900 -1000 zł. Ale tu więcej mógłby Ci napisać kolega @Angel.

Bardziej neutralnie Audiolab od 1100 zł, Baltlab - 1600 zł w górę. Wzmacniacze te grają bardzo naturalnie mało wnoszą od siebie w barwę. Bardzo uniwersalne granie, bardzo dobra kontrola niskich, wysokie pełne lecz nie nachalne, średnie pasmo bardzo dobrze wypełnione. Minusy - pokazują gorzej zrealizowane nagrania.

Soczyste, pełne, nasycone zmiękczone brzmienie to np. Thule (1000 - 1400 zł), Atol, Densen - powyżej 1500zł w zależności od modelu.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, 1Ender napisał:

Minusy - pokazują gorzej zrealizowane nagrania.

Tu można by dyskutować czy to minus dodatni czy też ujemny :) Dla mnie jest to ogromny plus gdy wzmacniacz pokazuje źle zrealizowane nagrania i sam nie upiększa muzyki na siłę.

Wracając jednak do tematu, załóżmy w takim razie, że decyzja co do wyboru kolumn zapadła - są to Cantony Ergo. Wzmacniacz do tego fajnie jakby grał raczej ciepło i nie za ostro. Możesz polować na przykład na wspomniane powyżej wzmacniacze NAD'a, np. coś ze starej czterocyfrowej serii (3020, 3240, itd.) albo coś nowszego jak C320. Po modyfikacjach te wzmacniacze potrafią grać na prawdę pięknie (jak na ta klasę cenową oczywiście). Rotela nie brał bym pod uwagę - będzie za ostro na górze pasma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Ender wypowiadasz się tak autorytatywnie a ja chciałem zapytać, czy słuchałeś wymienione przez siebie NAD-y, czy tylko tak piszesz ... Rozumiem, że Baltlaba też słuchałeś, oczywiście mam na myśli całą serię Epoca oraz Atolla, (nie Atola - zaraz pewnie nastąpi edycja w Twoim poście), Thule itd. A tak przy okazji, to który model Atoll'a - przez dwa ll na końcu zagra wg Ciebie tak soczyście. 

Kolega Audio Autonomy podał modele NAD, które mogą zagrać ciekawie, ale obecnie są raczej trudno dostępne na rynku wtórnym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...