Skocz do zawartości

KENWOOD KA-3020, Kanały A i B


Paweł Ziniewicz

Recommended Posts

Mam kenwooda ka-3020, w którym są po dwa kanały na stronę, jak widać na zdjęciu poniżej. Mam obecnie podpięte do kanału A Altusy 110. Do zestawu podłączyłem dwa głośniki od wieży ładnie gra i w ogóle ale tochę się boję że coś spale. Czy ktoś robił coś takiego, jak wam działało, czy nic się nie stało??

 

1120_6.jpg

Edytowano przez Paweł Ziniewicz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działało. 

A słyszał kolega coś o impedancji kolumn? Niech kolega weźmie obróci wzmacniacz na tylnią ściankę i spojrzy poniżej terminali głośnikowych. Co tam jest napisane? "A or B" i zalecana impedancja. Dalej "A and B" i też zalecana impedancja. W tym drugim przypadku to jest sytuacja opisana przez Ciebie kolego. Czyli podłączone dwa zestawy kolumn. Wiesz, dałem sobie zależeć i prześledziłem sieć trochę odnośnie tego wzmacniacza i jak byk widać, że minimalna impedancja w takim przypadku to 8 Ohm (z resztą jak w wielu z tego okresu audio). Jakie masz kolumny to wiesz - sprawdź z tyłu obudowy kolumn. Litości, łatwiej się nie da - trochę lektury. Jedyne co możesz na szybko i na serio spalić to słuch miażdżąc go Altusami. 

Sprawdzić impedancję Altusów i impedancję kolumn tej wieży. Impedancja nie może być niższa niż 8 Ohm. Tyle w teorii, w praktyce bywa różnie. Nie wiemy, jak kręcisz potencjometrem i jak używasz wzmacniacza. A tak poza tym - to po co Ci dwa zestawy kolumn? 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega powyżej ma całkowitą rację. Podłaczanie drugiej pary kolumn niczego dobrego nie przynosi. A tym bardziej jeśli druga para jest inna niż pierwsza. Jedyne co uzyskasz to podniesienie poziomu glośności. Natomiast jakość stereo sie rozjedzie. Najczęściej przy podłączeniu drugiej pary kolumn impedancja kolumn musi być dwukrotnie wieksza niz przy podłaczeniu jednej pary. Najlepiej sprawdzić tak jak polecał przedmówca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wzmacniacz może współpracować tylko z kolumnami 8 omowymi, to 2 pary podpiętych kolumn powinny mieć 16 omów. Inaczej grozi to przegrzaniem i spaleniem końcówki mocy we wzmacniaczu.
Nie wiem dlaczego niektórzy podłączają dwie pary kolumn? Na co liczą?
Moim zdaniem dwie pary kolumn nie będą grały głośniej niż jedna, bo niby dlaczego? Wzmacniacz jest w takiej sytuacji zmuszony do cięższej pracy. Generuje więcej zniekształceń.
Na pewno scena stereo (podstawa odsłuchu stereofonicznego) ulega wówczas degradacji albo robi się totalny chaos.
Naprawdę ładniej graja dwie pary kolumn niż tylko jedna? Jeśli tak, to można to tylko wytłumaczyć tym, że Altusy uwypuklają wysokie tony i górny zakres niskich. A średnicę chowają. Może te kolumny od wieży mają ładną, pełną średnicę. Ale to nie sposób na dobre granie.

Wzmacniacz jest niedrogi, ale całkiem dobry. Uzbieraj na jakieś porządne kolumny. Jedną parę. I wówczas usłyszysz jak może zagrać Twój zestaw. Usłyszysz co psuły Altusy, jak złe są to kolumny.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Angel napisał:

Nie wiem dlaczego niektórzy podłączają dwie pary kolumn? Na co liczą?

Może liczą na kwadrofonię ;) A tak na poważnie to faktycznie nie ma najmniejszego sensu podpinać więcej niż jedną parę kolumn. Mówimy tu przecież o odsłuchu stereo, czyli z założenia dwukanałowym. Sens jest chyba tylko wtedy gdy chcemy jedną parę kolumn mieć w pomieszczeniu A, a drugą w pomieszczeniu B (jak np. w barach, klubach itp.).

Zrobiłbym tak jak Ci radzi Angel i zbierałbym na nowe kolumny, a póki co cieszyłbym się z grania dwóch kolumn Altusów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...