Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
DamianRyn

Pomoc w odpowiednim ustawieniu kolumn oraz poprawy akustyki pomieszczenia

Witam

Dawno nie było mnie na forum a wiele się przez ten czas wydarzyło :)

Jestem już po przeprowadzce do nowego domu i mój sprzęt stoi już w swoim miejscu docelowym :)

Poniżej zamieszczam zdjęcia pomieszczenia z rozstawionym już sprzętem i tutaj mam prośbę do Was: Czy możecie podpowiedzieć czy sprzęt stoi dobrze i czy można jakoś oraz czym poprawić akustykę pomieszczenia?

Oczywiście zrobiłem już mnóstwo prób ustawień sprzętu i wydaje mi się, że w takiej konfiguracji jest najlepiej. Rozstaw między kolumnami to 3m a ich odległość od ściany to 60cm. Miejsce odsłuchu to 4m od kolumn.

Teraz trochę o moich spostrzeżeniach odsłuchowych:

W końcu po bardzo długim czasie oczekiwania usłyszałem (a nawet poczułem) z moich kolumn prawdziwe niesamowite niskie tony, których do momentu zmiany pomieszczenia odsłuchowego po prostu nie było :)

Co do niskich tonów to najlepiej są słyszalne i odczuwalne za kolumnami oraz pod skosami, a najmniej w miejscu odsłuchowym. Czy to normalne i tak ma być, czy to przez złą akustykę pomieszczenia, albo złe ustawienie kolum? Może i niskie tony za kolumnami i pod skosami są zbyt mocne i dudniące i podejrzewam, że na dłuższą metę by mnie wykończyły, ale w miejscu odsłuchowym wg mnie jest ich za mało. Mam wrażenie, że jak odchodzę od kolumn do miejsca odsłuchowego, to niskie tony jakby gdzieś uciekały, jakby po drodze się gdzieś gubiły. To nie jest tak, że w miejscu odsłuchowym ich nie ma, ale wg mnie mogłoby być ich więcej. Czy możecie coś podpowiedzieć? Co mógłbym zrobić, aby wygonić trochę niskich tonów spod skosów do miejsca odsłuchowego?

Naczytałem się wiele artykułów na temat ustawiania kolumn i akustyki pomieszczeń. Wdrożenie zdobytej wiedzy na temat ustawienia kolumn nie jest jakoś monstrualnie trudne. Fakt, trzeba się trochę nadźwigać by znaleźć dla siebie najlepsze ustawienie. Tak też uczyniłem i myślę, że znalazłem najlepsze miejsce dla swoich Thieli. Chciałbym może dać im większy oddech od tylnej ściany, ale jak to zrobię to niskie tony mi zanikają. Może po wprowadzeniu jakiś ustrojów akustycznych będę mógł to uczynić.

Niestety z akustyką pomieszczenia nie jest już tak łatwo, gdyż tak jak wiele istnieje różnych pomieszczeń tak wiele powinno być dla nich dobranych "aranżacji" ustrojami akustycznymi. Niestety w wielu przeczytanych przeze mnie artykułach nie było choćby przybliżonego pomieszczenia do mojego nie mówiąc już o skosach i wysokości pomieszczenia, która w najwyższym miejscu ma około 4m. Czy uda się wam po obejrzeniu zdjęć podpowiedzieć mi w których miejscach, czym najlepiej i jak poprawić akustykę pomieszczenia?

Dodam, że pomieszczenie ma długość 9,13m a szerokość 8,70m.

Czy biurka stojące niedaleko kolumn mogą w czymś przeszkadzać? Dodam jeszcze, że całą ścianę tylną planuję obłożyć płytką (stara cegła). Czy to może w czymś pomóc?

Zastanawiam się też nad wymianą końcówki mocy oraz przedwzmacniacza na jakąś integrę lub taki sam zestaw tylko grający cieplej od tego co posiadam teraz. Po dłuższych odsłuchach stwierdzam, że zestaw gra trochę za jasno i przy wyższych głośnościach po dłuższym czasie odsłuchu potrafi zmęczyć ucho. Mam też wrażenie, że ma to też wpływ na odsłuchiwanie niskich tonów- nim zacznę je naprawdę słyszeć tak jakbym tego chciał to góra jest już na takim poziomie głośności, że robi się trochę jazgotliwa.

Na razie, po przewertowaniu internetu mam na oku Hegla H200. Co o nim myślicie?

Mam nadzieję, że nie popisałem tu jakiś farmazonów, ale staram się przekazać przez słowo pisane swoje odczucia, a to nie jest łatwe:)

Z góry dziękuję za podpowiedzi i dobre rady :)

Pozdrawiam

Daniel

P.S. Oczywiście widoczne na zdjęciach Dali nie są podłączone :)

DSC_0001[1].JPG

DSC_0002[1].JPG

DSC_0003[1].JPG

DSC_0004[1].JPG

DSC_0005[1].JPG

DSC_0006[1].JPG

DSC_0007[1].JPG

DSC_0008[1].JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Przesuwałeś kolumny dalej od ścian i to samo robiłeś z miejscem odsłuchowym? Też nim "jeździłeś" w tył i przód?
A spróbuj całość przesunąć o 90*. Kolumny pod skosy a Twoje siedzisko pod przeciwny. Tylko tak dla sprawdzenia, by się przekonać czy zależy to bardziej od ustawienia kolumn, czy od proporcji pomieszczenia. Jeśli proporcje są nieodpowiednie, to trudno Ci będzie zdziałać coś ustrojami. Pewnie tylko częściowa zabudowa, przegrodzenie tej kubatury może coś zmienić na plus. Obym się mylił. Bo na razie to jest "hala" o dużej kubaturze.

Oczywiście jakiś tam wpływ może mieć wzmacniacz, ale bardziej podejrzewam pomieszczenie. Przypomnij jaki masz dokładnie zestaw.
Co do Hegla, to odradzam. Moc jest muzyki nie ma. Tak najkrócej. To nie są udane wzmacniacze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miejscem odsłuchowym jeździłem po całym pokoju przy każdym ustawieniu kolumn. Stwierdziłem, że im bliżej kolumn tym lepsza słyszalność i odczuwalność niskich tonów, nie licząc chowania się pod skosami. No ale co to za słuchanie muzyki 1m lub 2m od kolumn lub siedząc gdzieś z boku pomieszczenia? Poza basem "nie słyszałbym" nic innego.

Nie sprawdzałem konfiguracji rozstawienia sprzętu pod skosami. Odpuściłem to sobie gdyż w moim poprzednim pomieszczeniu odsłuchowym (co prawda 4 razy mniejszym) miałem tak rozstawiony sprzęt i stwierdziłem, że tak jak jest teraz, jest znacznie lepiej. Koledzy z forum, podczas mojego poprzedniego tematu (zakupu sprzętu) też doradzali takie rozstawienie (pod oknem). Spróbuję jednak i takiego rozwiązania. Muszę tylko poczekać do poniedziałku na brata, żeby mi pomógł przenosić te klocki. Bardzo jednak bym się zmartwił gdyby okazało się, że takie rozwiązanie jest jednak lepsze gdyż w miejscu w którym teraz stoi sprzęt są specjalnie wykonane oddzielne instalacje elektryczne z przewodu Melodiki.

Mój sprzęt to:

Kolumny- Thiel CS3.6.

Końcówka mocy- Musical Fidelity A5Cr

Przedwzmacniacz- Atoll Pr100

Źródło- Onkyo Integra DX-6850

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witaj Damian. 

Nie jestem fachowcem w temacie tu mam nadzieję że Simson się wypowie bo siedzi dość sporo w akustyce i podobnie jak Angel może mieć jakieś ciekawe pomysły. 

Ja uważam, że bas może niknąć jednak z powodu dużego pomieszczenia tym bardziej, że masz wysoki strop i chyba tak zostanie(?). Docelowo całe poddasze będziesz miał w jednym kawałku czy podzielisz je jednak na mniejsze pokoje? Nie wiem czy na przykład zagęszczenie pomieszczenia kwiatami itd nie poprawi poprawi także odczuwalnie i basu. Niby rozpraszacze nie do końca działają w ten sposób, ale puste pomieszczenie mimo belek drewnianych to raczej kiepska akustyka. Pod gipsami ile dałeś waty 25 czy więcej? Zastanawiam się czy wata nie wpływa właśnie na niwelowanie niskich tonów trzeba by o tym poczytać poważnie bo może to być winowajcą z którym będzie ciężko zawalczyć (chłopaki jak myślicie?). Szwagier ma na poddaszu nieduże kolumny co prawda i niższej klasy bo szafiry 25 i fakt jest że basu nie uświadczysz pożądanego kolumny są winowajcą, ale w salonie wydawały się grać ciężej niż u niego w domu. Czekamy na Twoją opinie z ustawiania i na rady od chłopaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłbym tak jak radził Angel i obróciłbym cały system o 90*. Może się okazać, że dół pasma na tym zyska, ale stracisz na lokalizacji i precyzji sceny. Musisz to jednak sam sprawdzić "organoleptycznie". Myślę jednak, że głównym winowajcą jest spora kubatura pomieszczenia, Thiele może po prostu "pompują" swoimi membranami za mało powietrza w stosunku do całej kubatury pomieszczenia. Twój pokój to przecież praktycznie 80 metrów kwadratowych (nie bezpodstawnie Angel nazwał go "halą"), więc potrzebne by tu były duże kolumny, oparte np. o 2x12" na niskich tonach. Wiadomo jednak, że zmiana kolumn to ostateczność, wcześniej spróbuj zmienić ich ustawienie. Na zdjęciach nie widać jak wygląda reszta pomieszczenia (za plecami słuchacza), ale wydaje się, że jest raczej puste. Spróbuj może wstawić jakieś meble, duże kwiaty w donicach itp. Wykradniesz w ten sposób trochę metrów sześciennych z pomieszczenia, dzięki czemu łatwiej je będzie "wypełnić" dźwiękiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja osobiście przyłączę się do zdania przedmówców. Również uważam, że podstawowy problem tkwi w pomieszczeniu - jego kubaturze. Martwi mnie przede wszystkim góra pomieszczenia (powierzchnia nad belkami). Jestem bliski stwierdzeniu, że to może powodować podstawowy problem. Wg mnie świadczy o tym to, o czym piszesz. Czyli im bliżej kolumn niskich tonów masz więcej. Najprawdopodobniej "rozchodzą" się one im dalej od źródła. Może pomyśleć o zabudowie góry przy belkach ? A może przed zabudową umieścić tam dla sprawdzenia jakąś płytę gk na całej powierzchni ? (co może dać przybliżony obraz zmiany, gdy ta zabudowa będzie solidna/porządna ). Może coś zostało po jakimś remoncie?

To co napisał @Sanwing o izolacji także może mieć wpływ, ale raczej nie tak bardzo negatywny, żeby aż tak spowodować niedobór tego zakresu. 

Co do obrócenia systemu z pewnością trzeba to sprawdzić. To, że za kolumnami i pod skosami masz dużo basu to jak najbardziej normalne i jak najbardziej masz rację, że tam tych rejestrów jest za dużo.

Ze swojej strony sprawdziłbym koniecznie następujące ustawienia:

- odsunąć kolumny od tylnej ściany zdecydowanie bardziej ( nawet ponad metr). Wykonaj kilka prób odsuwania co np 10 cm. 

- piszesz, że między kolumnami posiadasz odstęp 3m, zaś do miejsca odsłuchowego 4m. Ustaw kolumny z miejscem odsłuchowym w takiej samej odległości jaką masz między kolumnami (kształt trójkąta równobocznego), a nawet sprawdź rozstaw, gdzie kolumny będą nieznacznie szerzej rozstawione, niż odległość do miejsca odsłuchowego (powiedzmy między kolumnami 3,20m -3,30m, zaś miejsce odsłuchowe do kolumn 3m).

- koniecznością jest dokładne przetestowanie skręcania kolumn ku sobie (nawet powyżej 45 stopni) . Taki test przede wszystkim warto wykonać w pomieszczeniu ze skosami, czy pomieszczeniach problemowych, gdyż ten zabieg niweluje wpływ pomieszczenia. Skręcanie kolumn pozwoli zaburzyć niskie rejestry (wprowadzić "zróżnicowanie falowe"), a przez to ich zdolność interferencji, która poza kubaturą jest w stanie (w pewnych okolicznościach) mocno "wygasić" niskie rejestry. Skręcać należy nieznacznie i słuchać, gdyż tu znaczenie może mieć nawet 1 cm skrętu w stosunku do wcześniejszej pozycji. Wbrew pozorom boczne skosy mogą tu pomóc.

Ustroje rozpraszające mogłyby pomóc, ale w takim pomieszczeniu ich powierzchnia i głębokość musiałaby być dość znaczna. Na razie nie szedłbym tą drogą, będzie drogo.

Co do Hegela to mam zdanie tożsame ze zdaniem @Angel'a, osobiście już dwukrotnie przekonałem się o muzykalnej słabości tych produktów (pomimo świetnych recenzji w pismach branżowych). 

 

....właśnie, jaką powierzchnię masz z tyłu i jak daleko do niej masz ?

Zdaj dokładną relację z prób (dokładnie opisz co się zmieniało i jak pod wpływem danego rozstawu), postaramy się wspólnie coś zaradzić. 

Edytowano przez Simson

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0