Skocz do zawartości

Jak podłączyć głośniki z mniejszą oporowością do Tonsil Fenix


huiggi

Recommended Posts

Mam kolumny Tonsil Fenix, pierwszy model. Bez subwoofera. Podłączone są bezpośrednio do amplitunera Yamaha AX-500 przewodami głośnikowymi.

Niestety siadły mi dwa niskotonowe głośniki z prawej kolumny, a wymiennych GDN 16/50/19 15ohm nie ma już w sprzedaży, więc polecono mi GDN 17/50/2 4ohm jako najbliższe zamienniki. No to kupiłem i nie bardzo wiem jak je teraz podłączyć. Wygląda to tak jak w załączniku.

Wiem tylko, że głośniki 15 ohm były łączone równolegle, a głośniki 4 ohm musiałyby być połączone szeregowo. Poza tym musi być jeden 15ohmowy w każdej kolumnie żeby grały równo.

Problem polega na tym, że nie mam za bardzo doświadczenia z elektroniką i nie wiem co gdzie przylutować. Pomóżcie pls.

 

 

glosniki.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety moim zdaniem nie istnieje w poważnym audio coś takiego jak zamiennik głośnika. Każda kolumna jest projektowana do konkretnych głośników, tak ma zbudowaną zwrotnicę.
Takie "łatanie" może przeszłoby jeszcze gdzieś w lokalu gastronomicznym, gdzie muzyka leci sobie jako tło. Bo normalnie, to będzie słyszalne, że inne głośniki są w prawej kolumnie a inne w lewej.
Co najwyżej można próbować oddać spalone głośniki do regeneracji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poważnym audio podmienianie przetworników nie przejdzie, ale Tonsil sam wskazuje GDN 17/50/2 jako zamiennik dla GDN16/50... Cóż, widać nie traktują nas i siebie chyba do końca poważnie. Szczególnie podając głośniki 4 ohmowe jako zamienniki dla 15 ohmowych :) Lepszym rozwiązaniem byłaby regeneracja starych GDN16/50. Co konkretnie się z nimi stało? Spalone cewki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy równoległym połączeniu masz impedancję prawie 8ohm dla sekcji niskotonowej - przy obu oryginalnych głośnikach.

Po zastosowaniu zamiennika + mając jeden 15ohm głośnik w jednej kolumnie, może być albo 3,15ohm (połączenie równoległe) albo 19ohm przy szeregowym. Więc o to chyba będą zupełnie różne efektywności dla sekcji niskotonowej w porównaniu do pozostałych sekcji, niż były w oryginale.

Mając komplet 4 zamienników 4ohm i łącząc szeregowo otrzymałbyś 8ohm impedancję, a więc minimalnie różną od oryginalnej i to by zapewne grało niemal identycznie.

 

Tu masz schemat do obu typów połączeń:

5677652000_1445969578.png

Edytowano przez don
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...