Skocz do zawartości

Czy wymieniac kable RCA w gramofonie?


Recommended Posts

Witam,

 

Mam gramofon Stanton STR8-80 - w sumie to gra bardzo dobrze i jestem zadowolony, ale sami wiecie zawsze moze byc lepiej:) 

Gramofon jest podlaczony albo przez mikser albo bezposrednio do ampa, narazie uzywam kabla co byl w zestawie, jednak nasunela mi sie mysl - moze by go wymienic na lepszy kabel? cos lepszej jakosc, czy to wogole ma sens?

Mam zapasowy kabel ktory moge podmienic ale nie wiem czy sie za to brac.

Prosilbym o porade.

Edytowano przez eryk2kartman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak,

Gramofonu zarowno slucham jak i czasami cos tam miksuje, jest podlaczony bezposrednio do Harmana PM655 albo przez mikser Numarka(jak miksuje) i w tym momencie gramofon jest podlaczony przez taki standardowy kabelek RCA - cienki i czarny:)

Mam zapasowy przwod Melodiki MD2R20 ktory moglbym uzyc, ale tak jak mowie, czy to ma sens i bedzie slyszalna roznica?

 

Edytowano przez eryk2kartman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi czy Melodika mnie satysfakcjonuje czy nie, tylko czy taka wymiana ma sens, kabel w tym momencie jest fabrycznie zapakowany i bede musial go rozebrac na czesci pierwsze zeby go wymienic.

 

A ze czas mam ograniczony to wole sie spytac niz spedzic cale popoludnie na tym i nie bedzie duzej roznicy.

Szukam opini ludzi ktorzy takie cos zrobili.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o co chodzi, bo w moim Thorensie też są fabryczne kable na stałe. Podobnie jak u Ciebie wyglądają kiepsko, jednak póki co nie zamierzam ich wymieniać. 

Miałem taki plan, żeby zamontować gniazda RCA i daje to możliwość podłączenia różnych kabli, póki co zaniechałem. 

A jaką masz wkładkę w Gramiku ? Wiesz, więcej wniesie do brzmienia wymiana wkładki na lepszą niż wymiana kabla, może zastanów się nad tym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, eryk2kartman napisał:

podlaczony przez taki standardowy kabelek RCA - cienki i czarny:)

Wymieniaj śmiało :) Spędzisz przy tym jedno popołudnie, a efekt będzie słyszalny. Pamiętaj, też o tym, żeby osobnym cienkim przewodem puścić masę gramofonu. Nie łącz jej z masą sygnałową w przewodzie Melodiki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie mam wkladke Stanton D520 ale juz za niedlugo wymieniam na Shure 44-7 :)

w sumie to moze poczekam az wymienie wkladke i potem zobacze jak gra

Przed chwilą, Audio Autonomy napisał:

Wymieniaj śmiało :) Spędzisz przy tym jedno popołudnie, a efekt będzie słyszalny. Pamiętaj, też o tym, żeby osobnym cienkim przewodem puścić masę gramofonu. Nie łącz jej z masą sygnałową w przewodzie Melodiki.

Jezeli zdecyduje sie na wymiane to lepiej wlutowac kable tak jak jest teraz czy zamontowac gniazda RCA ? tak z ciekawosci pytam bo w sumie im wiecej polaczen tym wieksza strata tak mysle ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, eryk2kartman napisał:

tak z ciekawosci pytam bo w sumie im wiecej polaczen tym wieksza strata tak mysle ?

Intuicja dobrze Ci podpowiada - im mniej połączeń, tym lepiej dla jakości dźwięku. Ma to znaczenie szczególnie przy małych sygnałach przekazywanych z wkładki do przedwzmacniacza. Odbieramy sobie co prawda w ten sposób możliwość żonglowania interkonektami, ale otrzymujemy pewniejsze połączenie źródła ze wzmacniaczem. Jak to w życiu bywa - coś za coś :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dobrze kombinujesz, zmień wkładkę, bo to ona ma znaczny wpływ na brzmienie. Z kablami możesz powalczyć później, może lepiej wyjdziesz na kupnie kabla na metry i dokupieniu wtyczek do niego. Nie wiem czy cenowo wyjdziesz na tym lepiej, ale przynajmniej będziesz mógł dobrać odpowiednią dla Ciebie długość kabla.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

No to jesteśmy na podobnym etapie. U mnie kable już wymienione, a została wkladka.  Polecam Audio Autonomy jako eksperta i wykonawce ,,czarnej roboty,, przy montażu kabla. U mnie (do Regi Planar 3) zamontowal właśnie Melodikę. Chciałem zrobić to sam, ale w moim przypadku okazalo sie to niewykonalne z powodu zbyt delikatnego łaczenia kabla sygnalowego z przewodani w ramieniu. Audio Autonomy zrobił to profesjonalnie.Bezpośrednio, bez montażu gniazd. Z wkladka mam problem trochę innej natury, ponieważ dysponuję wkladką Pickering XVS 4000, ale nie mam odpowiedniej igły. W Polsce niedostępne. A za granicą cena raczej zniechęcająca. Trochę zaluję, bo prawdopodobnie moja obecna wkladka jest dość wysokiej jakości. Kupilem iglę w sklepie którego nazwy nie będę tu wymienial, po wczesniejszej rozmowie z przedstawicielem sklepu zapewniającym mnie o kompatybilności. Na zapewnieniach się skonczyło. Igla nie pasuje.  No i muszę wymienić wkladkę na inną. Pozdrawiam.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Co masz na mysli ze przewody byly zbyt delikatne? przeciez wymieniamy kabel RCA?

Co do igly to widzialem zamiennik na amazon - chyba nie taka zla cena

https://www.amazon.co.uk/Durpower-Phonograph-Turntable-PICKERING-4608-DEX/dp/B017JN692S/ref=sr_1_fkmr0_3?ie=UTF8&qid=1500901570&sr=8-3-fkmr0&keywords=Pickering+XVS+4000

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu zbyt mało miejsca w takim śmiesznym kolanku (cześci ramienia) gdzie na przestrzeni ok 4-5 milimetrów było 6 przewodow do przylutowania. Przekroczyło to moje zdolności manualne i możliwości mojej lutownicy:). No i grube końce kabla sygnalowego należało polaczyc z cienkimi jak wlos kabelkami z ramienia. Znakomicie z tego zadania wywiązal się kol Audio Autonomy, przy okazji montując porządny kabel i porządne wtyki. Ogolnie wyszło taniej niz sie spodzieałem. Dzieki za link, ale na powiekszeniu zdjęcia widze, że rurka wchodząca do wkladki jest tego samego typu co ta moja kupiona w Polsce, czyli niepasująca. Moja musi być w ok 1/4 dlugości lekko nadcieta i w części spłaszczona. Byc może zdjęcie niezbyt dokladnie oddaje stan faktyczny. Faktycznie cena jest zbliżona do tej, którą kupiłem w Polsce. Widzialem też zamiennik za ok 40 dolarów. Oryginał kosztuje od 100 dolarów wzwyż za samą igłę. Na razie zalozę coś innego. Docelowo jednak będzie Pickering. Pozdrawiam.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Mam w tej chwili ważniejsze wydatki niż igla do gramofonu. Wszystko w swoim czasie. Jeśli ta wkladka poleży kilka miesiecy nieużywana to nic jej sie nie stanie. I jednak zdecyduję się nie na zamiennik tylko oryginał. A do wypróbowania wystarczy AT 95.  Też chciałoby się żeby to bylo już, ale musze liczyć sie ze zdaniem innych domownikow, tym bardziej, że ostatnio przeforsowałem plan urządzenia w wolnym pomieszczeniu specjalnej salki do odsluchow i KD. Nie mozna za dużo na raz. Metoda małych krokow jest lepszym rozwiazaniem. A niedlugo pewnie dojdzie koszt tuningu pewnego niedawno zdobytego sprzetu. Dla przykładu po zamontowaniu w moim gramofonie kabla Melodika  uslyszalem od  żony pytanie ,, a taki za 15 złotych by nie wystarczył?,,. Chyba większośc z nas ma podobnie. A jak już sie chce wstawić jakiś nowy klocek to najpierw ,,podchody,,. Sorry za mały offtop. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Rega napisał:

od  żony pytanie ,, a taki za 15 złotych by nie wystarczył?

Małżonki to już inna bajka :)  ....kiedyś po podobnym pytaniu byliśmy na zakupach, wszedłem do marketu i wrzuciłem tenisówki rozmiar 39 do koszyka. Odpowiadając na zdziwioną minę zapytałem -a takie Ci nie wystarczą"  Choć przyznam, że od kilku lat sama regularnie włącza wieżyczkę :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Odświeżeń wątek.  Chciałbym w swoim gramofony wymienić kabel chinch wbudowany.  Mam plan kupić przewód z metra + wtyki i wlutowac.  Gramofon JVC z bezposrednim napedem, symbolu teraz nie pamietam, nic porywające ale na razie mi wystarczy.  Reasumując, jaki przewod szukać potrzebuje ok 1,5-2 metra, chcialbym się zmieścić w max 100zl. Wtyki w sumie juz mam Nakamichi pozlacane. Wzmacniacz Arcam Alpha 7.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...