Skocz do zawartości

Zestaw do 3000


Endy

Recommended Posts

Witam,

poszukuję zestawu wzmacniacz + kolumny podłogowe do 2500-3000 PLN do salonu 25m2 z aneksem kuchennym 7,5m2. Jak najbardziej rozważam zakup sprzętu używanego w tej cenie żeby wskoczyć na nieco wyższą półkę jakościową.

Źródłem dźwięku będzie PC + przyzwoita karta dźwiękowa, a sprzęt ma służyć głównie do słuchania muzyki, ale także do oglądania filmów i/lub grania, przy czym muzyka ma tu zdecydowany priorytet (70-80% czasu)

Jeśli chodzi o rodzaj muzyki, słucham głównie rocka (stoner, psychodelic, progressive) i metalu, lubię dynamikę, soczysty dźwięk i dobry bas (przepraszam, nie znam się na tym aż tak bardzo, żeby fachowo wszystko nazwać...) 

Czy moglibyście doradzić jakie zestawy byłyby w miarę ciekawe w tym budżecie? Przepraszam z góry jeśli czegoś nie ująłem w opisie, chętnie uzupełnię jeśli czegoś brakuje.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

 

 

Edytowano przez Endy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Jeśli jednak rozważałbyś zakup zestawu fabrycznie nowego, zaproponowałbym Ci konfigurację opartą na wzmacniaczu NAD C326 BEE oraz zestawie kolumn Pylon Audio Pearl 25. To zestaw, który pod względem brzmienia powinien Cię w pełni usatysfakcjonować. 

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania. W przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Wiesz, w tym problem, że szczególnie do metalu trudno znaleźć odpowiednio dobrany zestaw, by grał jak chcesz. Nawet w sporo wyższym budżecie. Dyskutowaliśmy tu na forum z kolegami o podobnych zestawieniach. Na ogół wychodziły kompromisy i to spore.

Zestaw, jaki proponuje Ci branża, jest niezły. Ale raczej przyjemnie, z ociepleniem grający a nie do takiej muzyki.  

Z tego wynika, że system powinien się składać z elementów używanych, nie tylko ze względów jakościowych, ale też finansowych. Lecz i tak mam dylemat, co by Ci polecić. Bo jeśli dźwięk będzie bardziej soczysty, ocieplony, to może nie mieć tej dynamiki i dawki potrzebnej ostrości. A jak będzie ostrzejszy, dynamiczniejszy, to może być trochę agresywny, jaśniejszy, mniej naturalny.

Napisz, może na czymś Ci mniej albo bardziej zależy? W jakim kierunku bardziej chcesz iść? Chyba, że muzyka metalowa jest tylko czasami słuchana i przeżyjesz brak mocnego "wykopu", szybkiej stopy itp.

Mam nadzieję, że kolumny masz jak ustawić, zgodnie z prawidłami? Znasz tematykę akustyki i ustawiania kolumn w pomieszczeniu? Przydałby się jakiś rysunek pokoju z zaznaczonym ustawieniem kolumn (odległości od ścian i rozstaw) i miejsca odsłuchowego.

Nie wiem, czy karta dźwiękowa wystarczy jako dobrej jakości źródło dźwięku? Ma oczywiście wyjście audio 2 x RCA? Bo przejściówka, to już pewna degradacja jakości dźwięku.

Na koniec powinieneś pomyśleć też o przyzwoitych choć kablach z miedzi beztlenowej (OFC).  Bo sama tego typu miedź to nie wszystko. Liczy się wpływ takich kabli na dźwięk. Trzeba je odpowiednio dobrać. Zwyczajowo przeznacza się na ten cel od 10 % budżetu na całość w górę. Ale kable kupuje się po wybraniu zestawu. Masz jakieś na początek, choćby najzwyklejsze? Na nich można zacząć słuchać a później dobrać lepsze. Odpowiednie do gustu i sprzętu.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Q21
Dziękuję bardzo za sugestię. Na pewno jest to do rozważenia jeśli jednak zdecyduję się na nowy sprzęt. Te kolumny gdzieś w jakimś wątku widziałem i chyba nawet się nad nimi zastanawiałem, także dziękuję za sugestię co do wzmacniacza.

@Angel

Odpowiadając na poszczególne kwestie:

- Co do gatunku właśnie tu mam dylemat, bo rozstrzał jest spory. "Metal" w sensie od melodyjnego czy bardziej technicznego deathu, przez coś bardziej symfonicznego aż po dużo wolniejszy doom. Z kolei rock to jak wspomniałem często stoner czy psychodelic z brudnym brzmieniem i tu raczej krótko i ostro być nie może itp. Także nie wiem czy da się znaleźć sensowny kompromis...

Przeglądając forum widziałem, że dobrą opinią cieszą się Dali 450 lub 850, przy czym nie do końca wiem który wzmacniacz byłby najlepszy, ale myślałem np (na podstawie kilku innych znalezionych wątków) nad Yamaha A-S700 lub np PIONEER A-702R tylko zupełnie nie wiem, czy taka kombinacja będzie dobrze grać przy tych gatunkach muzycznych.

- O ustawieniach myślałem, przy czym generalnie dopiero będę urządzał salon i mam niejaki dylemat, ponieważ na ścianę musi też wejść ekran do projektora (kolumny będą po bokach), więc do dyspozycji mam dwie ściany i chyba żadna nie jest optymalna z powodu aneksu kuchennego... Załączam dwie opcje, o których myślałem, aczkolwiek odległości od ścian wszystkiego są umowne i nie oznaczone. To małe to kolumny a to dłuższe sofa :) Czy mógłbyś coś doradzić, które ustawienie byłoby lepsze i jak ewentualnie to zoptymalizować? Dodam, że dziura do korytarza niestety będzie, tak samo jak do aneksu, a dodatkowo ścianka dzieląca salon od przedpokoju jest tylko do połowy wysokości, ale myślę tam nad jakąś szafą z książkami. Czy należałoby jakoś "zapchać" pozostałe rogi czy przez ten aneks wszystko i tak się będzie nie najlepiej rozłazić i odbijać? Niestety muszę pod uwagę brać funkcjonalność pokoju i małżonkę , która i tak patrzy na mnie jak na idiotę :) 

- co do karty dźwiękowej/DAC, myślałem o zewnętrznej USB Sound blaster x7 http://allegro.pl/creative-sound-blaster-x7-usb-dac-wzmacniacz-fv-i6896595336.html

Wyjścia odpowiednie są, na papierze i w recenzjach wygląda to fajnie, i w zamierzeniu ma to współdziałać z biblioteką muzyczną/filmami/grami na kompie i/lub konsoli i przekazywać całość do właściwego wzmacniacza w połączeniu z obrazem przez projektor. Czy też mam jakieś dziwne wyobrażenie na temat tego, jak to najlepiej sobie zorganizować? Jeśli opowiadam jakieś bzdury lub herezje to proszę o poprawienie :) Po prostu do tej pory taki układ, tzn w miarę przyzwoita karta dźwiękowa (akurat wewnętrzna, ale tu w użyciu będzie laptop) + moja antyczna miniwieża mi się sprawdzał, a zależy mi na dobrym dźwięku również przy grze na lapku itp więc stwierdziłem że zwykły DAC to nie będzie chyba do końca to i musi być jednak karta dźwiękowa?

- O kablach szczerze mówiąc jeszcze nawet nie myślałem, zaprzątnięty innymi kwestiami :)

 

salon układ 1a.jpg

salon układ 2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Jeżeli chodzi o rozmieszczenie sprzętu to myślę, że korzystniejszy będzie wariant z drugiego rysunku. Dobrze by było też, jakby udało Ci się delikatnie chociaż odsunąć kolumny od ścian (w kierunku zaznaczonym na poniższym rysunku). Jak zostawisz je wciśnięte w narożniki pomieszczenia, to będzie Ci to strasznie dudnić. Sofę możesz odsunąć delikatnie do tyłu? Dobrze by było jakby punkty ustawienia kolumn i miejsce odsłuchowe tworzyły trójkąt równoboczny (lub równoramienny zbliżony do niego).

Jeżeli chodzi o sprzęt, to ja obstawiałbym neutralnie grające kolumny Audio Academy Phoebe (są teraz nawet na alleg...) i do tego jakiś delikatnie ocieplający wzmacniacz (np. jakiś starszy NAD). Moim zdaniem takie połączenie (w Twoim budżecie) do cięższej muzyki jest już całkiem całkiem. Co o tym myślisz @Angel?

Kable dobierzesz jak już będziesz miał wzmacniacz i kolumny. Posłuchasz trochę, ocenisz czego brakuje Ci w dźwięku i postaramy się niedostatki poprawić kabelkami :)

5979ccdc17cc1_salonukad2.thumb.jpg.ff71ef47c33940b8f37d9d66b670af95.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem. W którą stronę masz północ? Żebyś później nie pluł sobie, że w razie czego nie ustawisz TV, żeby nie było refleksów. :) 

Ja bym ustawił "po czerwonemu" i kolumny oczywiście węziej. W ustawieniu zielonym drzwi balkonowe, gdy będą otwarte, moim zdaniem mogą dawać solidne źródło pozorne z odbicia zaburzając stereofonię.

Co do karty wszystko spoko gdybyś chciał iść dodatkowo w 5.1. Nawet od biedy może robić za wzmaka. :) Zasilacz daje na wyjściu 24V więc dźwięk nie powinien być dziadowski.

P.S. Z góry przepraszam za mały offtop ale sam korzystam z aktywnych monitorów studyjnych i interfejsu audio i dziś będę naparzać w THPS2 B| (nawet wczoraj odgrzebałem starego laptopa i przeinstalowałem WinXP)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Audio Autonomy

Sofę pewnie da radę odsunąć, na zielonym bardziej w stronę przedpokoju, na czerwonym w stronę kuchni, na razie to tylko tak na kolanie rysowane :) 

Czy na jakieś konkretne modele NAD zwracać uwagę szczególnie?

@DamaDama

Muszę jeszcze zobaczyć, gdzie będzie rozsądniej umieścić ekran do projektora i sam projektor, także to może zaważyć na wyborze ściany. Oczywiście muszę też pomyśleć o zaciemnieniu pomieszczenia, żeby dało się cokolwiek oglądać np po południu, ale generalnie TV nie planuję, a projektor będzie jednak grał pewnie nawet niecodziennie. Aha, północ jest tam gdzie balkon także nie powinno bardzo przeszkadzać. Bardziej, w przypadku zielonego ustawienia obawiam się przeświecania słońca wieczorem pod ekranem, zależnie od użytych rolet, ale to okno jest trochę przesłonięte przez budynek więc może źle nie będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Endy, oczywiście że kolumny trzeba ustawić węziej. Bo róg pomieszczenia jest bardzo niekorzystnym miejscem. To samo bliskość ścian. Optymalnie byłoby powyżej 80 cm od tylnej a od bocznych nie mniej. Jednak odległość od tylnej i bocznej nie powinna być jednakowa. Z kolei odległości kolumn do bocznych ścian powinny być jednakowe. Poniżej masz linki ( kliknij ) do mini poradników o akustyce i ustawianiu kolumn.

https://www.rms.pl/aktualnosci/sprzet/716-akustyka-pomieszcze

http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

To są podstawowe i bardzo ważne informacje jeśli zależy Ci na dobrym dźwieku. Napisz jakie szerokości mają obydwie ściany, przy których chcesz ustawić kolumny. Oraz jaka może być minimalna i maksymalna odległość miejsca odsłuchowego od każdej z nich. Zobaczymy który wariant będzie lepszy.

Karta dźwiękowa wygląda na niezłą. A nie ma modelu bez wzmacniacza? Może byłaby tańsza? Chyba, że już kupiłeś?

Kolumny Dali 400 czy 450 albo 850 są fajne. Ale wymagają dość szybkiego i niezbyt ocieplonego wzmacniacza. Z tym, że w zależności od możliwości ustawienia kolumn i finansowych, możliwe że Dali z serii 4xx będą lepsze. Bo nie trzeba będzie aż tak mocnego i wydajnego prądowo wzmacniacza jak do 850. Ja bym zwrócił jeszcze uwagę na kolumny Xavian Gran Colonna.

@Audio Autonomy, kolumny AA to ciekawy wybór. Wzmacniacz NAD też niezły (trzeba sprawdzić na jaki model wystarczy). Ja chyba wolałbym coś innego niż NAD. Ale to właśnie zależy od budżetu. Chodzi mi bardziej o możliwość bardziej finezyjnego grania, niż o możliwości prądowe NADa, które są na ogół bardzo dobre.

 

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Angel

"Kolumny Dali 400 czy 450 albo 850 są fajne. Ale wymagają dość szybkiego i niezbyt ocieplonego wzmacniacza."

Jakie firmy/modele należałoby brać pod uwagę do Dali 450 lub 850? Rozumiem, że za ciepły wzmacniacz (np wspomniany NAD) w połączeniu z nimi to będą już za ciepłe kluchy? Osobiście lubię chyba dość ciepłe granie (choć bez przesady i może nie w tych co szybszych kawałkach), w każdym razie zależy mi, żeby granie nie było jednak zbyt sterylne, czy nomen omen metaliczne, i żeby bas był dobrze odczuwalny. To samo pytanie do kolumn Xavian jeśli można, chociaż są one z tego co zauważyłem jednak trochę droższe.

Karty, ani reszty jeszcze nie kupiłem, wolę najpierw dobrze rozpoznać temat i stąd poszukiwanie porad na forum, żeby potem nie żałować :) Poza tym ze sprzętem jeszcze się tak nie pali - przeprowadzka dopiero za jakiś czas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Endy napisał:

Czy na jakieś konkretne modele NAD zwracać uwagę szczególnie?

To zależy od tego ile zostanie Ci pieniędzy po zakupie kolumn. Możesz szukać na przykład modeli takich jak 3020, 320, 326. Jeżeli jednak skłaniasz się ku kolumnom Dali, które dadzą Ci więcej mocnego dołu pasma niż "kulturalne" Phoebe, to raczej musisz szukać innego wzmacniacza niż NAD (żeby nie było za ciepło i bez wyrazu). Może by tak celować w jakiegoś wyższego Rotela? Fajnie jakby się udało 980BX kupić, ale tu możemy się nie wyrobić w założonym budżecie.

1 godzinę temu, Endy napisał:

jeszcze nie kupiłem, wolę najpierw dobrze rozpoznać temat

Słuszne podejście. Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą ;) W międzyczasie poczytaj to co podlinkował Ci Angel i wzbogacisz się o nową i bardzo istotną wiedzę.

@Angel, NAD po zmodyfikowaniu zagra dużo bardziej finezyjnie niż w stanie oryginalnym. Nie podskoczy on o pięć klas do góry oczywiście, ale różnica jest bardzo wyraźnie słyszalna. Z Phoebe potrafi on stworzyć niezły duet za rozsądne pieniądze. Można jednak próbować szukać czegoś co bez grzebania zagra dosyć przyjemnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, prawdopodobnie za około tydzień stanę się posiadaczem pary Dali 850. 

Czy macie może jakieś sugestie co do odpowiedniego do nich wzmacniacza za ok 1500-1700 pln, tak żeby wyciągnąć z nich co trzeba przy wspomnianym rocku/metalu? Oczywiście rynek wtórny :)

Czy wspomniany wcześniej Yamaha A-S700 byłby dobry? Albo Rotel 980BX, o którym mówił @Audio Autonomy (chociaż jest ciut droższy), ewentualnie coś Denona? Czy takie kombinacje byłyby odpowiednie? 

Edytowano przez Endy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Endy, do Dali 850 przede wszystkim potrzebujesz wydajnego prądowo wzmacniacza. Pasowałby do nich idealnie Baltlab Epoca. To inna klasa niż Nady, Rotele, itp.. Jest teraz nawet na alleg... wersja 1v3, ale z naklejoną jakąś folią na przednim panelu i z podobno buczącymi trafami. Byłby to świetny wzmacniacz do Dali, ale ten egzemplarz brałbym pod uwagę tylko po uprzednim obejrzeniu i odsłuchaniu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Audio Autonomy @Angel 

Ok, a jeśli zwiększymy budżet na wzmacniacz do 2 tys., może maksymalnie 2,5 tys. (ale to już bardzo naciągane chyba, że skok jakościowy byłby niesamowity za te 500 pln)? :) Czy pojawia nam się coś nowego na horyzoncie? Baltlab niestety jest ten jeden z wadą tylko dostępny, nigdzie więcej nie do dostania.

I jestem trochę skonfundowany jeśli chodzi o powiedzmy Yamahę czy Rotela, czy A-S700 czy taki 980BX nie napędzą tych kolumn czy też dźwięk będzie nie taki jak trzeba?

Edit 2: A co sądzicie o Sansui au-x711 ?

 

Edytowano przez Endy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.07.2017 o 21:46, Endy napisał:

I jestem trochę skonfundowany jeśli chodzi o powiedzmy Yamahę czy Rotela, czy A-S700 czy taki 980BX nie napędzą tych kolumn czy też dźwięk będzie nie taki jak trzeba?

Edit 2: A co sądzicie o Sansui au-x711 ?

Endy,

Rotel BX980 (wzmacniacz oraz tym bardziej końcówka mocy) są mocnymi "piecami" i napędzą te kolumny. Kolegom raczej chodzi o ich charakter grania, a nie o moc. Choć ja bym ich od razu nie odrzucał - ale w miarę możliwości sprawdził jak by zagrały z takimi kolumnami.

Co do Sansui AU-X711, to poczytaj wątek kluby SANSUI (i to najpierw przeszukaj tego modelu i poczytaj, zanim zadasz takie pytanie..).

Poza tym wszystkie te wymienione powyżej modele przynajmniej są łatwo dostępne i nie grzeją się tak jak Baltlab. No i tańsze - chyba, że kupisz dzielonego Rotela (końcówka mocy RB-980 plus przedwzmacniacz).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, RoRo napisał:

Co do Sansui AU-X711, to poczytaj wątek kluby SANSUI (i to pierw przeszukaj o poczytaj, zanim zadasz takie pytanie..).

Wątek widziałem, sprzęt ma dobre opinie, stąd moje pytanie o "kompatybilność" z 850-tkami :) Po prostu niekoniecznie wiem, czy będzie dobrze pasował do Dali 850, tego już nie znalazłem, ale mogłem coś oczywiście przeoczyć i jeśli tak, to przepraszam...

To samo w sumie z Xindakiem A-06. Można go dostać w dobrej cenie i ma ciekawe opinie, przy czym znów, nie bardzo mam możliwość przetestować z tymi kolumnami, więc wszystkie zakupy robię niejako w ciemno, próbując posiłkować się tym co znajdę na różnych forach, w recenzjach, i dopytam tutaj itp. Wiem, nie jest to optymalne, ale po prostu brak czasu nie bardzo pozwala mi testować sprzęt poza moim miastem (Poznań). No i biorąc pod uwagę sprzęt używany zapewne trudno będzie złapać te konkretne modele w sklepach i odsłuchać z Dali 850 :( Dlatego szukam porady bardziej doświadczonych kolegów, żeby nie popełnić jakiegoś błędu i nie wtopić na starcie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Endy napisał:

Ok, a jeśli zwiększymy budżet na wzmacniacz do 2 tys., może maksymalnie 2,5 tys.

To wtedy będziesz miał jeszcze większe pole do popisu w wyborze wzmacniacza ? Choć najfajniej by było jakby udało Ci się posłuchać kilku modeli przed zakupem. W Poznaniu masz kilka salonów audio, w których mógłbyś posłuchać pare wzmacniaczy. Nawet jak nie wybrałbyś tam konkretnego modelu, to sam oceniłbyś w jakim kierunku brzmienia chcesz szukać używanego pieca. Im większa kwota do wydania, tym bardziej odczuwalne jest ryzyko, że zakupiony sprzęt Ci się nie spodoba. Dlatego lepiej sprawdzić na własne uszy co Ci się podoba ? 

P.S. Przy zwiększonym budżecie możesz też brać pod uwagę wzmacniacz Densen Beat B100. Co prawda nie słuchałem go akurat z kolumnami Dali, ale myślę, że to ciekawy piecyk i może się wpasować do 850'tek. Jego minusem jest to, że raczej go nie znajdziesz w salonie do odsłuchania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie.

Audio Anatomy sądzisz, że densen będzie dobrym wzmacniaczem do metalu? Osobiście nie słuchałem, ale bazując na opinii naszych forumowiczów obawiam się że może być zbyt ciepły i dźwięki mogą się gubić przy tak trudnej muzyce. Przydał by się tu raczej szybki, bardziej chłodny wzmacniacz z bardzo dobrą kontrola basu. U mnie i Marantz i Thule w metalu naprawdę ostrym nie do końca sobie radzą (nie mówię tu o Metallice tylko o cięższych brzmieniach).

Pozdrawiam. 

Ps któryś z naszych forumowiczów przerobił masę sprzętu pod ten gatunek muzyki warto podpytać chyba Note to był. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie, czy ta karta dźwiękowa (Sound Blaster x7 - ma wbudowany wzmacniacz) w połączeniu tylko z samą końcówką mocy to byłoby dobre rozwiązanie czy raczej integra jest potrzebna, ewentualnie końcówka + jeszcze preamp pomiędzy DAC a końcówką?

Tak pomyślałem, że może wtedy resztę budżetu przeznaczyć na lepszą końcówkę mocy skoro ona (przynajmniej według tego co czytałem) powinna mieć większy wpływ na brzmienie. Czy to co piszę ma sens czy bredzę? :)

Edytowano przez Endy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu kupiłbym jednak integrę. Na początek przygody z audio będzie to rozwiązanie bardziej optymalne i da Ci więcej możliwości rozwoju (podłączenie innego źródła, np. CD). Tym bardziej, że na dobrą końcówkę mocy wcale nie wydałbyś mniej niż na wzmacniacz zintegrowany. 

7 godzin temu, Sanwing napisał:

Audio Anatomy sądzisz, że densen będzie dobrym wzmacniaczem do metalu?

Do muzyki typu stoner i do starego rocka nada się i densen. Wydajny wzmacniacz, gra dosyć dynamicznie z delikatnym tylko ociepleniem średnicy (przynajmniej tak ja go zapamiętałem). Najfajniej jakby faktycznie wypowiedział się tu @Note, on ma spore doświadczenie w sprzęcie do "naparzania" ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Audio Autonomy napisał:

Ja na Twoim miejscu kupiłbym jednak integrę. Na początek przygody z audio będzie to rozwiązanie bardziej optymalne i da Ci więcej możliwości rozwoju (podłączenie innego źródła, np. CD). Tym bardziej, że na dobrą końcówkę mocy wcale nie wydałbyś mniej niż na wzmacniacz zintegrowany. 

Hmm, no właśnie ta karta ma również wejścia cyfrowe i analogowe (zdjęcie w załączeniu), do tego łączność bluetooth, także nie będzie problemu z podłączeniem innego źródła/źródeł i dobrze spełnia funkcje tego pierwszego wzmacniacza tym bardziej, że i DAC wydaje się przyzwoity.

Także po prostu myślałem, że w tej sytuacji drugi zintegrowany wzmacniacz/przedwzmacniacz niekoniecznie jest mi już potrzebny i wystarczy tylko przyzwoita końcówka. Na przykładzie Rotela, o którym pisałeś wyżej, jest spora różnica w cenie między integrą, a samą końcówką z tej serii, stąd też mój pomysł, że można niedrogo rozwinąć zestaw i dobrze napędzić Dali 850. Ewentualnie oczywiście mogłaby być inna końcówka, ale tu też zakładam (nie wiem czy słusznie) że może być jednak taniej niż analogiczna integra tej samej firmy, z tej samej serii, tak jak jest to w przypadku Rotela. 

sb x7 rear.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem sprawa wygląda tak. Nie bez powodu w ofercie wielu zacnych firm przedwzmacniacz dedykowany do końcówki mocy jest zazwyczaj droższy. Co to oznacza? To, że przedwzmacniacz jest bardzo ważnym elementem w torze audio i jego zlekceważenie może skutkować degradacją jakości dźwięku. Znam wiele przykładów, gdy stosowane było sterowanie końcówką mocy, poprzez cyfrowe tłumiki (bo jak je inaczej nazwać?). Nie było dobrze. Nic nie zastąpi dobrej klasy analogowego, klasycznego przedwzmacniacza. 

Sterowanie końcówką mocy przedwzmacniaczem działającym w domenie cyfrowej może być co najwyżej półśrodkiem, tymczasowym rozwiązaniem. 

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

To ustawienie przy wezszyn rozstawie będzie bardziej optymalne. 

Oczywiście kolumny nie mogą być także odsunięte do ścian tak jak na schemacie. 

Jeśli zdecydujesz się na sprzęt używany to faktycznie też polecał bym 850 od dali lub tannoy m4. Nie wiem czy te drugie nie będą też łagodniejsze i do metalu po prostu lepsze. W zależności od kolumn wtedy dobrsl bym wzmak.

W przypadku systemu nowego. W tej cenie zmiescisz sie z magnat quantum 675, żywe ciekawe granie. Oraz Pioneer a30.

Taki sprzęt przed zakupem mogę wypożyczyć na odsluch.

Zapraszamy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Kolega @Angel dokładnie i konkretnie kwestie doboru elementów audio do muzyki ciężkiej przedstawił w tych kilku zdaniach.

Dnia 7/27/2017 o 11:59, Angel napisał:

Lecz i tak mam dylemat, co by Ci polecić. Bo jeśli dźwięk będzie bardziej soczysty, ocieplony, to może nie mieć tej dynamiki i dawki potrzebnej ostrości. A jak będzie ostrzejszy, dynamiczniejszy, to może być trochę agresywny, jaśniejszy, mniej naturalny...

No właśnie, zastanawiając się nad tym (szczególnie w podanym budżecie) moim zdaniem musimy wybrać mniejsze zło.

W bardzo ogólnym uproszczeniu:

1. Kolumny ocieplone + chłodniejszy, jaśniejszy wzmacniacz

2. Kolumny chłodniejsze, jasne + ocieplony wzmacniacz

Z uwagi na dość częste złe realizacje w muzyce cięższej , gdzie wysokie tony, wyższa średnica, "ostrość" potrafią bardzo mocno dać o sobie znać jak najbardziej proponował bym opcję pierwszą.

Również moim zdaniem kolumny Dali 850 to w tej cenie bardzo dobry wybór. Są to dość uniwersalne kolumny, grające dosyć wyfrafinowanym ocieplonym dźwiękiem.  Niskie tony może nie są demonem szybkości, ale na pewno nie są pozbawione kontroli. Z uwagi , że są to kolumny dosyć miękko grające, jak i również może w nich brakować szczególnie przy muzyce metalowej trochę konturowości i właśnie szykości dobrze byłoby je zostawić z szybszym, twardszym tranzystorem.

Moim zdaniem połączenie właśnie Rotela Ra 980 Bx z tymi kolumnami mogłoby dać Ci bardzo zadowalający efekt. Ten wzmacniacz gra mocno, z konkretnym uderzeniem , dość niezłą selektywnością, szybkimi obfitymi niskimi tonami, jest oczywiście po jaśniejszej stronie , ale na szczęscie nie jest tak ostry jak niektóre z nowszych modeli.

Tutaj cenowo przy takim połączeniu byś wyszedł bardzo dobrze i przynajmniej byś się osłuchał, doświadczył czy to jest to czego szukasz czy jednak byś chciał coś zmienić. W razie co tego Rotela odsprzedaż bez problemu gdyż jest nadal bardzo porządany i ceniony wzmacniacz.

Połączenie z Baltlab Epoca 1.3 jest również moim zdaniem zacne. Da Ci on dźwięk bardziej wyrafinowany, selektywniejszy, bardziej neutralny od Rotela, ten wzmacniacz jest również badziej "przezroczysty" jak i bardziej muzykalny. 

Tylko jeśli chodzi o "uderzenie", moc niskich tonów to moim zdaniem powyższy Rotel ma więcej do powiedzenia w tej kwestii. Nie piszę tu jednak o jakości tego zakresu.

Jakbym osobiście miał polecić jakieś wzmacniacze w cenie max 1700 zł do tych Dali i do tej muzyki to byłyby to właśnie te dwa powyższe. Zależy od preferencji, choć w ogólnym rozrachunku jak dla mnie Baltlab jest oczywiście lepszy.

A czy takie zestawienie się Tobie spodoba? To będziesz wiedział już tylko Ty ;) Dlatego bardzo ważne jest aby w miare możliwości każdy sprzęt przed zakupem odsłuchać i minimalizować ryzyko "wtopy", choć przy używkach jest ten plus , że przy ewentualnej odsprzedaży dużo lub w ogóle nie stracisz. Ważne tylko , aby kupować elementy w jak najlepszym stanie.

 

 

Edytowano przez Note
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...