Skocz do zawartości

Meridian - Brytyjczyk w każdym calu


Recommended Posts

Niniejszym powołuję do życia klub marki Meridian.

Firma założona przez Boba Stuarta. Podobnie jak brytyjska firma Cyrus posiada w swoim asortymencie bogaty asortyment urządzeń. W latach ubiegłych wydała na świat kilka, do dziś cenionych wzmacniaczy, przedwzmacniaczy, monobloków i cedeków. 
Do dziś wiele z urządzeń produkowanych przez firmę jest poszukiwanych. W ostatnim okresie przy zalewie tandety produkowanej przez inne znane firmy mało cenione są wyroby Meridiana. Tak czy inaczej moim zdaniem jest to sprzęt dla koneserów.

W moim posiadaniu od lat jest odtwarzacz Meridian 506.20. W mojej ocenie jeden z bardziej udanych CD nie tylko tej firmy. Słuchałem inne odtwarzacze tej firmy i szczerze powiedziawszy ciężko byłoby mi się rozstać z tym CD. Dla wielu może to być w pewnym sensie odtwarzacz wzorcowy.

506.20 zagra prawie z każdym wzmacniaczem dobrze. Zarówno dobrze gra z Lebenem jak i ze wzmacniaczami tranzystorowymi. Gra dźwiękiem spójnym, naturalnym, o bogatej palcie barw we wszystkich zakresach. 506.20 nie jest ostry i sterylny, jednak ukazuje mnóstwo szczegółów w zakresie średnicy i wysokich tonów. Nie chcę powtarzać tego co napisano o 506.20, ale może jednak dodam, że barwa tego cedeka jest ciepła a jednocześnie jak wspomniałem wyżej bogata w szczegóły. Jest on może mniej  przestrzenny niż np. 508.20, który ma lepszy bas, bardziej kontrolowany, uwypuklone wysokie tony, ale moim zdaniem nie jest to tak duża różnica, która usprawiedliwiałaby zakup wyższego i dużo droższego modelu, zresztą rzadko dostępnego na rynku wtórnym.

Zapraszam innych posiadaczy obecnych lub byłych do dzielenia się swoimi wrażeniami.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie co do jakości grania serii 506 i 508 to spokojnie można chwalić oba te  modele -występujące najczęściej w seriach 16 i 20 (506) oraz 20 i 24 (508). Sporo sprzętu towarzyszącego (kolumny, wzmacniacze, przetworniki DAC) przewinęło się w naszych wspólnych odsłuchach a Meridian jak grał tak gra :-)

Poza tym firmę można pochwalić za zastosowane długowieczne lasery-20 lat częstego grania to "pikuś".

Pozdrawiam

PS. O ile dobrze pamiętam-to jeszcze załapał się na X-block firmy Verictum :-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romanie model 506 spotykany były w wersjach 16, 20 i 24. Przy czym wersja 16, jak to się mówi, odstaje od dwóch kolejnych i to wyraźnie. 

Co do 506.20 to faktycznie załapał się, na X-Blocka Verictum. Był jeszcze w planach X-Bulk, ale aktualnie mam inne preferencje jeśli chodzi o sprzęt. O wpływie na X-Blocka na dźwięk pisałem w wątku klubowym Verictum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście był jeszcze Meridian 506.18 na napędzie  CDM 12.4. Rzadziej spotykany model, przynajmniej w naszym kraju. Może do dodam, że wcześniejszy 506.16 (bez oznaczenia na obudowie, że to 16-bit) był początkowo na laserze CDM-4, później montowano w nim CDM12.4.

Wydaje mi się, że w Pruszkowie słuchaliśmy dzielonego Meridiana 208. Poszukiwałem swego czasu cedeka z serii 200, jednak rzadko on występuje na rynku wtórnym w Polsce. Można kupić je jeszcze na eBayu, ale ceny są wysokie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...