Skocz do zawartości

Szumy, zakłócenia, sprzężenia.


Lunatyk

Recommended Posts

Dzień dobry,

jakoś rok temu zakupiłem używany monitor i podłączyłem go razem z głośnikami do komputera. Słychać było pewne zakłócenia itp., w szczególności podczas ruszania myszką, ale uznałem, że być może głośniki są uszkodzone, bo w końcu monitor jest używany. W lutym / marcu zeszłego roku postanowiłem złożyć tani zestaw stereo z używanych komponentów. W jego skład wchodził wzmacniacz OR.M CS-PA 1 oraz kolumny AKAI. Zakłócenia nie ustąpiły, kolumny zdążyłem odesłać, wzmacniacz ze mną został, ale zacząłem szukać przyczyny w źródle dźwięku. Okazało się że płyta główna generuje sprzężenia, które są słyszalne nawet przy niepodłączonych głośnikach (dźwięki wydobywały się jakby fizycznie z płyty głównej). Płyta poszła na gwarancję, ale dostałem ją niedawno. Nową, ale problem niestety powrócił, więc to raczej nie jej wina. Sprawdzałem podłączając nawet wieżę - w jej przypadku problem też występował. Jedynym elementem, który został nie sprawdzony są przewody. Są to pewnie najtańsze możliwe, ale czy to może się przyczynić do tych nieprzyjemności dla uszu?

Dodam jeszcze, że jestem gitarzystą, na włączonym wzmacniaczu również słychać coś podobnego, nawet, gdy gitara jest odłączona, więc to nie jest wina nieekranowanych przystawek gitarowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Karta muzyczna zintegrowana czy nie?

Myszka podpięta poprzez USB czy stare wejście PS/2?

Jaka to płyta główna i jaki zasliacz?

Czy te zakłócenia występują w znacznej mierze przy ruchach myszki, czy również są silne kiedy jej nie używasz?

Co do gitary to rozumiem, że zakłócenia są podobne jak ją podłączysz pod wzmacniacz gitarowy bez komputera?

Temat powienien być raczej w dziale PC Audio.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta muzyczna zintegrowana
Płyta główna - ASRock Z170 K4 Gaming
Zasilacz - Cooler Master V550 (Też wrócił z gwarancji, powodem odesłania był terkoczący wentylator)
Występują cały czas, ale nasilają się przy ruchach myszą. http://www.mediafire.com/file/89y828qfa7b0ajc/Nagranie.m4a
Wzmacniacz osobno podpięty do instalacji sieciowej, zakłócenia nie ważne czy gitara jest podłączona, czy nie. A wzmacniacz nie jest połączony z komputerem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Powoli mnie to do szału doprowadza. Da się coś z tym zrobić? Interfejs pomoże?

Powiedzmy, że max 100 mogę przeznaczyć na to, o ile pomoże oczywiście. Fajnie byłoby ewentualnie móc zwrócić taki przedmiot.

Warto się zainteresować takimi kartami?
http://allegro.pl/asus-xonar-dx-karta-dzwiekowa-7-1-pci-e-uzywana-i6923552209.html#thumb/1 (jest uszkodzona, ale może nie wpływa to na jej funkcjonalność? No i nie ma opcji zwrotu)
http://allegro.pl/a505-karta-dzwiekowa-sound-blaster-z-pci-e-i6928631844.html
http://allegro.pl/karta-dzwiekowa-siig-dp-soundwave-5-1-pcie-optical-i6841711061.html

Moja płyta główna to ASRock Z170 K4 Gaming. 

Edytowano przez Lunatyk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Spróbuj jeszcze odłączyć mysz/zmienić na inną.
Mało prawdopodobne, że tak nie jest, ale mysz powinna mieć przewód ekranowany (folia aluminiowa). Zakłócenia generowane przez przewód myszki można też często usłyszeć w tunerze FM. 
Ale nie mam niestety pojęcia jakim sposobem indukują się we wzmacniaczu, który nie jest podpięty do komputera (zakładam, że wzmak ma metalową obudowę a kable gitarowe są ekranowane).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...