Skocz do zawartości

Wharfedale Crystal II 40 - jaki wzmacniacz i CD do 1000pln


dera

Recommended Posts

Witam!

Mam na imię Michał.

Kupiłem kolumny Wharfedale Crystal II 40 (tylko dwie - stereo), używane.

Teraz chciałbym dokupić wzmacniacz i CD - przede wszystkim będę słuchał muzyki z płyt CD plus z gramofonu (mam jakiś tam stary gramofon).
Posiadam obecnie:

- dwie kolumny Wharfedale Crystal II 40

- amplituner Denon DRA-545RD (pewnie śmieć jakiś, tani był.. - ale mam takiego, jakby co mogę kupić inny - chyba, ze uznacie, że się nadaje do czegoś).

- gramofon JVC AL151 (to też pewnie jakiś stary śmieć, wiem :-) -ale gra)

- i jakiś tam magnetofon technicsa - nic specjalnego znów - ale to już nieważne

Najważniejsze, żeby z CD grało poprawnie.

 

Szukam teraz:

- CD

- i amplitunera (bo domyślam się, że mój Denon pewnie nie będzie dobry?)

 

Wymagania:

- mogę przeznaczyć mniej więcej 1000 pln (łącznie - za amplituner plus CD)

- pilota bym chciał :-)

- Sprzęt używany

- Sprzęt ma być stereo - będę na nim słuchał muzyki, głównie z płyt CD, trochę z gramofonu, trochę z magnetofonu

- pokój ma 18 metrów kwadratowych. Kolumny będą stały tutaj - gdzie czerwone pola. Chyba, że ktoś ma inny pomysł i gdzie indziej będzie lepiej, żeby stały? (żeby była lepsza akustyka?)

To jest mój 'salon' - nie żaden pro pokój odsłuchowy - ale chciałbym, żeby miło wszystko brzmiało (sorry za bałagan ;-))

DSCF5403.thumb.JPG.03ea04d1a998eb81f0a78dc6208afeeb.JPG

- muzyki słucham: spokojnej zazwyczaj, smętnej nawet :-) Trochę rocka (starego takiego). Lubię też np elektroniczną -typu Mike Oldfield. Zero metalu, to pewne.

- Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony:
   + możliwość przełączania źródła dźwięku: CD/tuner/Magnetofon/Gramofon
   + i pilot by się przydał, żeby nie trzeba było ciągle podchodzić do wieży zmieniać piosenki/ściszać itp
   + i to tyle - prosto i grać ma. Stereo tylko.

 

Bardzo będę wdzięczny za pomoc- bo totalnie się nie znam na audio, ale wyczaiłem, czytając fora, że łatwo źle dobrać sprzęt i potem płakać.

Czyli: jakie Cd, jaki wzmacniacz (amplituner) i gdzie ustawić kolumny (Wharfedale Crystal II 40) w pokoju, żeby najlepiej to grało. Limit ceny: 1000pln.

Jak się okaże, ze za 1000pln nie da się nic zrobić, to pomyślę, o zwiększeniu kwoty - ale wstępnie proszę o 1000pln :-)

 

Dziękuję i pozdrawiam,

Michał

 


 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Zacznę od akustyki. Boję się że kolumny przy takim ustawieniu wylądują w rogach. Musiał byś je wysunąć do przodu jeśli ju mają być tak bardzo blisko bocznych ścian.

Co do denona to prawdę mówiąc wiele byś nam pomógł gdybys sam stwierdził jak gra i czy jest dobry. Wtedy wiedział bym na jaki model ewentualnie proponować ci wymianę. 

W tej cenie zmiescisz się z denonem pma 860, harmanem hk670. Do tego cd rotela, teaca lub pionka i będzie to grało. 

Sprawdziles brzmienie z tym obecnym denonem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyszły kolumny, podłączyłem. Grają.. nie znam się zupełnie na tym i nie potrafię w ciemno powiedzieć, czy mi się podoba czy nie.

Muszę kupić CD player.. planuję kupić YAMAHA CDX-890 - będzie dobry?

Postaram się jeszcze posłuchać uważniej i dam znać jakie mam odczucia.

Mam w pokoju dość pusto i echo jest spore... to pewnie przeszkadza akustyce. W zasadzie jedyne meble to... sofa :-)

 

Kable:

Każda kolumna ma 4 wejścia, dwie pary - jedna para na basy, jedna para na soprany z tego co wywnioskowałem.

Mój wzmacniacz (stereo) ma również 2 pary wyjść - głośniki A (L i P) i głośniki B (L i P).

Czy opłaca się połączyć do każdej kolumny po dwa wyjścia? (czyli do kolumny lewej -  A+B oraz do kolumny prawej A+B).

Czy po prostu skrosować na głośnikach - tak jak tutaj - i olac drugą parę głośników ze wzmacniacza?

Czy mogę prosić też linka do kabli, jakie warto kupić? (planuje mieć tylko z metr, może półtora - to mogę zaszaleć).

 

 

P.S. głośniki w rogach to zło? Chyba postawię je jednak tyłem do dłuższej ściany. Także nie będą w rogach. 

 

P.S. Po 20 minutach słuchania... na szybko - jest na pewno o 100% lepiej niż na moich starych UNITRACH :-) Na moim denonie - z tunera - bardzo podoba mi się, że wszystkie instrumenty są takie 'odseparowane' od siebie - bardzo ładnie brzmią soprany i wokal. Wysokie dźwięki brzmią pięknie i tak detalicznie. Słuchałem cicho - jest po 22:00 ostro :-) To tyle na szybko. Napiszę potem jak się wsłucham bardziej.

Póki co chciałbym CD kupić, bo radia to można słuchać tylko w nocy, za dnia szmira leci :-)

Pozdrawiam,

Michał

Edytowano przez dera
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akustyka, to bardzo ważny element systemu stereo. A jakże niedoceniany. To prawie połowa sukcesu jeśli chce się osiągnąć dobry dźwięk. Poczytaj uważnie co piszą w mini poradnikach z linków, które wkleiłem poniżej. ustaw odpowiednio kolumny. Kup jakiś dywanik. daj jakieś półki, czy obrazy na płótnie na ściany. Zobaczysz o ile jeszcze poprawi Ci się odbiór muzyki. A echo oczywiście się zmniejszy.

http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Czy taki odtwarzacz CD jak piszesz, będzie dobry, nie wiem. Nie znam twoich upodobań brzmieniowych, czyli jaki dźwięk lubisz. Można pewnie znaleźć lepszy odtwarzacz. 
A przewody zastosuj choć jakieś przyzwoite. Co najmniej z miedzi beztlenowej (OFC) o czystości najlepiej 5N albo 6N. 
Je także podobnie jak CDk dobrałbym do gustu brzmieniowego. Napisz czego Ci brakuje w obecnym dźwięku a czego jest za dużo.

Pojedyncze, czy podwójne okablowanie, to zawsze był dylemat. W tej klasie sprzętu nie wydawałbym pieniędzy na podwójne. Lepiej kupić parę przewodów a lepszych. Nie za krótkie, by była możliwość manewru, lepszego ustawienia. Nie za długie, by się niepotrzebnie nie plątały i by nie tracić pieniędzy. Przewody w kolumnach przeciągnij od terminala wysokotonowego do terminala niskotonowego (od HF do LF i czarny z czarnym z czerwony z czerwonym - tak dla jasności). Chodzi o odizolowaną końcówkę przewodu. A zworki (blaszki) pomiędzy zaciskami głośnikowymi wówczas zdejmij. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem za dużo to nie wiesz jaką jest zmiana. 

Sprzęt masz. Na razie posłuchaj go pochodz po pomieszczeniu. Jak gdzie roznosi się dźwięk, sproboj innych ustawień kolumn. Wtedy oceń. 

Na chwilę obecną jakiś cd byś nie wybrał to za mało wiesz o swoim systemie i jego ustawieniu. 

Z kablami na razie nie kombinuj bo to i tak ci nic nie da. Klasyczne podłączenie z wyjścia A do jednego zacisku w kolumnie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Ok, dzięki wszystkim za rady.

Sprzęt się trochę ograł, obecnie mam:

- głosniki Wharfedale Crystal2-40
- amplituner Denon DRA-545Rd
- CD Arcam Alpha7SE
- gramofon JVC - ale totalny szmelc, do wymiany

 

I wrażenia:

- wysokie tony bardzo mi się podobają (wokal bardzo wyraźny - super!, elementy perkusji grające wysoko - jakieś talerze albo inne cykanie - super!)
- brakuje mi za to jakby basu (takiego głębokiego) i ogólnie 'głębi' czasami - teraz mam sporo sopranu (co naprawdę super), ale chciałbym, żeby działo się też coś niżej
- no brakuje chyba średnich, ogólnie dźwięk słyszę jest taki - albo góra, albo dół (nie wiem jak to opisać, bo jestem amator :-))

 

Takie mam pierwsze wrażenia..

myślę, że muszę zmienić wzmacniacz.

 

Jakiś wzmacniacz ktoś może mi teraz polecić?

A najlepiej, żeby ktoś miał coś na sprzedaż przy okazji :-)
Najlepiej z 3miasta lub okolic.

Cena koło 500-1000?

Pozdrawiam,

Michał


P.S.

Np taki byłby ok?
https://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/35/266424.php

Edytowano przez dera
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam!

 

Dziękuję za poprzednie rady - hk680 już gra w moim zestawie od paru ładnych miesięcy.

 

Teraz bym chciał dorzucić do tego radio internetowe. Czy ktoś może mi polecić jakiś fajny model?

1. Musi mieć wyłączalne WI-FI - lub w ogóle nie mieć WI-FI - będę działał tylko na RJ45, nie chcę, by mi WIFI siało w mieszkaniu.

2. No i żeby odtwarzało radia z powietrza i z internetu (jak rozumiem, z internetu teraz to są po vTuner oraz TuneIn)

Mam np takie dwa na oku:

- PIONEER N-30 za 700pln

- Marantz NA6005 DAC 1400 pln (ten to drogi niec jednak)

 

Jakieś inne pomysły, żeby ładnie grało z hk680?

 

Dziękuję z góry za rady ?

Pozdrawiam,

Michał

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Powiem ci mi było by szkoda wydawać 1500 zł na radio internetowe przy tych kolumnach. :/ Na prawdę. Weź coś taniego a wymień kolumny. Bo masz fajny wzmak może to grać lepiej.

Piotr

Hm, ciekawa uwaga Piotr, dzięki.

Zatem rzeczywiście chyba kupię póki co tanią mantę używaną, żeby po prostu mieć jakiekolwiek radio - bo teraz nie mam radia.

A jakie kolumny zatem byście polecali do hk680 w ludzkich pieniądzach? (zapewne używane? Czy opłaca się kupować nowe kolumny?)

 

Wątek zaczął się od 'kupię wzmacniach do Wharfedale Crystal', a zakończy się 'na co wymienić Wharfedale Crystal' ?

 

P.S. Muszę wygłuszyć jakoś mój salon, mam b. mało mebli i jest echo, więc i tak pewnie cudów nie będzie... ale to off-topic

Edytowano przez dera
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Używane. 

Zależy jakie dźwięk chcesz osiągnąć. Hk680 to wszechstronny wzmak.

Piotr

Dzięki!

Well.. nie wiem jakie są opcje..  nie jestem zaznajomiony z kwiecistym językiem opisującym dźwięk - więc samo to w sobie świadczy, że nie mam zbyt wygórowanych wymagań...

Chciałbym słuchając muzyki być w stanie wychwytywać pojedyńcze instrumenty, np Miles Davies, albo Coco Rossie, albo Blade Runner Vangelisa, chcę by 'cykało' jak uderza hi-hat, by dźwięki gitary były soczyste, i trąbka brzmiała.

Słucham też popu/rocka/staroci/muzyki elektrocznej  (Kult, Breakout, Moby, Jarre, takie tam).

Nie muszę mieć basu, który powoduje drżenie szyb w oknach - bardziej niech mruczy wyraźnie sobie, byle wyraźnie.

Pokój ma 20 metrów (z resztą jest na zdjęciu na początku wątku).

 

Wdzięczny będę za propozycje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W budżecie do 1000 zł. Phonar laser 250, P3 - czasem trochę ponad. 

P20 do 1200 zł. Chociaż można kupić w okolicach 1k.

Ceny za parę. 

Muzykalność, duży nacisk na szczegółowość w średnicy i górze. Góra bez kłucia. Niskie mocne, więcej wyższego basu niż niższego. Ale potrafią nisko zejść. Całość bez dzielenia na poszczególne pasma, spójna. 

Ogólnie polecam odsłuchać. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...