Skocz do zawartości

Nowy wzmacniacz


Dariusss

Recommended Posts

Witam! Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że na domowym sprzęcie audio się po prostu nie znam :D Poszukuje możliwie jak najtańszego wzmacniacza do kolumn, oczywiście żeby miało to jakiś sens, najlepiej w okolicach 300-400zl. Kolumny jakie posiadam to 2x Unitra 40w i 2x 15w. Do tej pory podłączone do jakiejś wieży JVC, ale ją szlag trafił :P Kolumny mam podłączone przez AUX do zewnętrznego interfejsu i potem do komputera. Te mniejsze kolumny są podłączone do tych większych. Doradzicie coś ciekawego? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Podejrzewam, że te mniejsze da się też podłączyć bezpośrednio do wzmacniacza tylko nie miałem tego jak sprawdzić bo wieża miała tylko dwa wejścia. W sumie najchętniej bym je ustawił w taki sposób, że te 15W stały by z tyłu, a 40w z przodu. Będę miał taką możliwość na tych wzmacniaczach wymienionych wyżej? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, prawdopodobnie swoją wieżę zakatowałeś podłączaniem dwóch par kolumn. To może być duże obciążenie dla wzmacniacza. A on wówczas zamiast grać lepiej, czy głośniej, generuje tylko większe zniekształcenia. Mogłeś także spalić kolumny.
Stereo, jak pisał @S4Home, to dwie (i tylko dwie) kolumny, które mają odwzorować scenę stereo. Nie podłączamy dwóch par kolumn, bo i po co? To nie kino domowe. Oczywiście amplitunery KD są przystosowane do podłączenia większej ilości kolumn. Ale nie grają niestety dobrze w stereo.

Napisz jaką impedancję (w omach) mają jedne i drugie kolumny. Do wzmacniacza trzeba podłączyć tylko jedną parę, posłuchać i wybrać tę, która lepiej gra.
A jeśli obydwie grają fatalnie, to czas się zastanowić nad wymianą kolumn na lepsze.
By wybrać jakiś wzmacniacz w tej cenie, trzeba właśnie znać impedancję kolumn. Gdybyś jeszcze napisał jaki dźwięk lubisz, to byłoby super. Chodzi o brzmienie jasne, chłodne, ostre, twarde, suche, konturowe, agresywne, czy odwrotnie ciemne, ocieplone, łagodne, miękkie, soczyste, ładnie wypełnione w średnicy, relaksujące itp. Możesz opisać własnymi określeniami. Jeśli nie wiesz, to trudno.

Przy okazji poczytaj mini poradniki o ustawianiu kolumn i akustyce pomieszczenia odsłuchowego. Po co Ci ta wiedza? Zapytasz. A po to, że to podstawa jeśli się chce uzyskać dobry dźwięk. Możesz nie czytać, Twój wybór.

https://www.rms.pl/aktualnosci/sprzet/716-akustyka-pomieszcze
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Na koniec zapytam jakiego źródła dźwięku używasz? Komputera?
Przewody (interkonekty i głośnikowe) pewnie też by się do tego zestawu przydały.
Choćby podstawowe, przyzwoite, z miedzi beztlenowej OFC . Jakie teraz masz?

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angel, również dzięki za konkretną odpowiedź ;) Jeśli chodzi o kolumny to są to konkretnie Unitra Tonsil ZGC 30 (aktualnie głośnik niskotonowy 40W) i Unitra Tonsil ZG15C11 obie z impedancją 8 ohm. Kolumny stare jak świat, ale brzmią całkiem spoko i póki mi odpowiada to nie będę wymieniał. Nie wiem czy wszystkie cztery były elementem jakiegoś zestawu, ale do tej mniejszej normalnie da się podłączyć te mniejsze i jakoś to grało. Pewnie było tak jak napisałeś i zamęczyłem biedną wieże, ale na własne życzenie bo tak się domyślałem, że trochę to za dużo dla tego wzmaka, huh.

Brzmienie lubię soczyste, z przestrzenią, umiarkowaną górą i dobrym środkiem, nieco agresywne i niezbyt basowe, jasne. 

O ustawieniu jakieś tam pojęcie mam bo o ile nad domowym sprzętem się nie zastanawiałem to ten gitarowy i do wokali trochę ogarniam. 

Kolumny używam jako głośniki do komputera, podłączenie idzie tak: kolumny>wzmacniacz>Line 6 UX 2>Komputer. Jakie konkretnie tam są przewody to nie mam pojęcia, miedziany przewód w przezroczystej izolacji. W tych mniejszym kolumnach tkwi taki przewód z jakimi wyszły z fabryki :P Ale i tak zastanawiałem się własnie nad ich wymianą więc jak coś polecisz to będę wdzięczny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UX2 używam jako interfejsu do podłączenia gitary, z tego co zauważyłem charakterystyki brzmienia nie zmienia, nieco boostuje sygnał, to na pewno.

Mogą być tylko dwie kolumny skoro uważacie, że tak będzie lepiej.

Mógłbyś podać jakieś modele? Na prawdę nie wiem czego konkretnie szukać :D A co z tymi co wymieniłeś wyżej? Akurat znalazło by się kilka do kupienia na pewnym portalach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...