Skocz do zawartości

Wybór standów


Denny

Recommended Posts

Witam, mam zamiar kupić standy pod monitory jbl lsr 308. Nie znam się na standach w ogóle słyszałem tylko, że im cięższe tym lepsze, nie wiem czy to prawda czy nie dlatego pisze ten post. Zastanawiam się nad standami VAP np tymi http://vap.com.pl/podstawki-hi-fi-er.html (Cena około 600zł), lub tymi http://allegro.pl/stand4me-mon1-stabilne-statywy-pod-monitory-para-i6007139129.html i do nich dokupić podkładki, czy różnica będzie duża?

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od niespełna roku jestem posiadaczem standów VAP i z czystym sumieniem polecam wyroby tej firmy. To kawał grubego, ciężkiego żelastwa. Po odkręceniu górnego blatu można zasypać je po brzegi suchym piachem, co oczywiście polecam uczynić. Między kolumnę i podstawkę podklej jakieś gumowe, antypoślizgowe nóżki albo ulep sobie takie z BluTacka.

Na jakiej powierzchni chcesz postawić standy, jaką masz podłogę? To też ważne. Ja akurat mam drewnianą, dość chybotliwą, więc położyłem na niej granitowe płyty (podklejone BluTackiem) i dopiero na to standy. Oczywiście na kolcach.

Pamiętaj również o wysokości podstawek. W większości przypadków najlepsze rezultaty daje umiejscowienie kolumn z głośnikiem wysokotonowym na wysokości ucha słuchacza.

Edytowano przez Kostku
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam te Stand4Me i stoją na nich Focale i to bez dodatkowych podkładek. Tyle, że one są o 4 kg cięższe od tych 308ek, więc raczej mniej rzężenia jest niż z lżejszymi monitorami... A raczej wcale nic nie rzęzi. Ale musiałem pierwszy komplet wymieniać bo strasznie rozwalony był, poobijany, pordzewiały itd. A ten drugi musiałem prostować lekko na podstawie bo pałąk odstawał lekko od pionu :D

Także jakość losowo przy tych Stand4Me

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogę mam z paneli z drewna, nic się nie gibie także wydaje mi się, że nie będę potrzebował granitowych podstawek

45 minut temu, Kostku napisał:

Ja od niespełna roku jestem posiadaczem standów VAP i z czystym sumieniem polecam wyroby tej firmy. To kawał grubego, ciężkiego żelastwa. Po odkręceniu górnego blatu można zasypać je po brzegi suchym piachem, co oczywiście polecam uczynić. Między kolumnę i podstawkę podklej jakieś gumowe, antypoślizgowe nóżki albo ulep sobie takie z BluTacka.

Na jakiej powierzchni chcesz postawić standy, jaką masz podłogę? To też ważne. Ja akurat mam drewnianą, dość chybotliwą, więc położyłem na niej granitowe płyty (podklejone BluTackiem) i dopiero na to standy. Oczywiście na kolcach.

Pamiętaj również o wysokości podstawek. W większości przypadków najlepsze rezultaty daje umiejscowienie kolumn z głośnikiem wysokotonowym na wysokości ucha słuchacza.

Na czym wcześniej miałeś kolumny? Jest duża różnica w brzmieniu ze standami i bez?

22 minuty temu, DamaDama napisał:

Ja mam te Stand4Me i stoją na nich Focale i to bez dodatkowych podkładek. Tyle, że one są o 4 kg cięższe od tych 308ek, więc raczej mniej rzężenia jest niż z lżejszymi monitorami... A raczej wcale nic nie rzęzi. Ale musiałem pierwszy komplet wymieniać bo strasznie rozwalony był, poobijany, pordzewiały itd. A ten drugi musiałem prostować lekko na podstawie bo pałąk odstawał lekko od pionu :D

Także jakość losowo przy tych Stand4Me

 

Skoro stan4me słabo jakościowo to może znasz jakiś ich odpowiednik z możliwością regulacji wysokości? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem solidne i stosunkowo niedrogie standy robi Tomafos. Znajdziesz go na Allegro. Myślę, że wzór standów, wysokość, grubość podstawy górnej, dolnej, nóg itp, wszystko jest do omówienia. W linku poniżej masz przykładową aukcję. Cena standu za sztukę.

http://allegro.pl/podstawki-stojaki-standy-pod-kolumny-glosniki-i6760378262.html

Jeśli możesz, nie oszczędzaj na standach. Bo na dobrych kolumny naprawdę lepiej grają

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Denny napisał:

Podłogę mam z paneli z drewna, nic się nie gibie także wydaje mi się, że nie będę potrzebował granitowych podstawek

Na czym wcześniej miałeś kolumny? Jest duża różnica w brzmieniu ze standami i bez?

Skoro stan4me słabo jakościowo to może znasz jakiś ich odpowiednik z możliwością regulacji wysokości?

Granitowe płyty polecam sobie kiedyś przećwiczyć, a teraz na dobry początek pamiętaj o podkładkach pod kolce, bo bez nich można błyskawicznie parkiet zniszczyć. ;) Ja wcześniej kolumny miałem również na standach, ale innych - Atacama Nexus. Też przyzwoite standy, można zasypiać wszystkie nogi piachem, ale od moich obecnych VAP ER-106 jednak ze dwa razy lżejsze. Po przesiadce z Atacamy na VAP dźwięk stał się bardziej "czytelny", precyzyjny, poprawiła się przestrzeń.

Mnie jakoś regulacja wysokości w standach nie przekonuje. Obawiam się, że mogłoby się to odbywać kosztem stabilności takiej konstrukcji. Lepiej zamówić po prostu konkretną wysokość, bo większość producentów taką możliwość oferuje. Wiadomo, że tutaj nie chodzi o jakieś milimetry, tylko mniej więcej o wysokość ucha. Zawsze można usiąść ciut inaczej, podłożyć coś pod cztery litery, wyprostować plecy lub wprost przeciwnie - leniwie się opuścić.

4 godziny temu, traumeel napisał:

Nie wiesz przypadkiem czy istnieje możliwość zamówienia konkretnej wysokości?

Na stronie VAP jest napisane, że na zamówienie można wykonać inną wysokość.

3 godziny temu, Denny napisał:

I jak duża różnica jest pomiędzy standami VAP a od tomafosa? VAP ma w swojej ofercie standy HI-FI oraz HIGH-END czym one się różnią?

Poszczególne standy VAP różnią się na pewno grubością nogi. Im grubsza, tym lepiej. Więcej piachu wsypiesz.

Od Tomafosa nigdy standów nie miałem, ale sporo się o nim rok temu naczytałem, gdy szukałem nowych podstawek dla siebie. Nie chcę nikogo zniechęcać, może facet się wyrobił i jest w tym dobry, ale wówczas znalazłem trochę głosów niezbyt entuzjastycznych. Tu coś krzywe, tam jakieś niedociągnięcie, tu by trzeba nagiąć, tam postukać... Firmy typu Atacama czy VAP cechuje raczej większa powtarzalność, pewniejsza linia produkcyjna. Ale nie chcę się wymądrzać, bo sam nigdy z Tomafosem bezpośredniej styczności nie miałem.

 

P.S.

Te stand4me wyglądają wyjątkowo... cieniutko. Bardziej jak jakiś statyw od aparatu, a nie podstawki pod kolumny.

Edytowano przez Kostku
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze dla porządku. Nie mogłem sobie przypomnieć jak nazywa się ten producent. Ale już wiem. Rogoz Audio. Poniżej masz link do recenzji. Ale oczywiście można zamówić i tańsze standy. To można przeczytać tylko jako ciekawostkę.

http://stereoikolorowo.blogspot.com/2014/08/standy-gosnikowe-rogoz-audio-4qb80.html

Co do standów regulowanych, to wszystko zależy od ich konstrukcji. Moje Sonus Faber Iron są naprawdę bardzo stabilne a mogę precyzyjnie regulować ich wysokość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, właśnie, Rogoz Audio. Też warto rozważyć.

http://www.rogoz-audio.com/pl/produkty/standy.html

Przy okazji przypomniała mi się jeszcze jedna firma - Synerga. Na zdjęciach wyglądają dobrze, ale niestety nic więcej nie jestem w stanie o ich rzeczywistej jakości powiedzieć. Możesz spróbować coś "wygooglować".

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=36976469&order=dd&id=14285

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Stand4Me nie są niestabilne. Na początku miałem obawy przy dwóch kotach pełnych energii ale raczej bezproblemowo dają radę. Oczywiście, że jak się je trąci to zaczynają się bujać ale podstawa trójkątna jest wystarczająca, nawet do 13kg monitorów. Regulacja wysokości też jest jak najbardziej w porządku. Obejma z tworzywa trzyma po dokręceniu, a szpilka ma możliwość zabezpieczenia przed opadnięciem sztycy z stojakiem (w razie czego) co 10 cm. A nawet jeśli ktoś uważa, że regulacja powinna się odbywać na tych szpilkach, to jest ona wystarczająca absolutnie. Drobniejsza "podziałka" byłaby wskazana tylko w przypadku głośników koaksjalnych, bo przy każdych klasycznych dwudrożnych nie ma możliwości być w osi dwóch osobnych głośników.

Inne standy tego typu (o podstawie trójkątnej równobocznej) wyglądają jakby były spawane za tą samą stodołą w Chinach. Nie ma co się zrażać tylko trzeba je obejrzeć - nie są szkaradne. Jak ktoś je wstawia do studia to walory estetyczne schodzą na drugi plan w większości przypadków. Zawsze można dołożyć te dodatkowe podkładki między stojak a monitor.

Powinny być dostępne w większości sklepów ze sprzętem estradowym i DJskim, także leć do najbliższego i powinny tam być do obejrzenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Chciałbym prosić o radę jak dobrać odpowiednie podstawki pod głośniki Klipsch 160M.
Aktualnie stoją bardzo stabilnie na komodzie i przyznam iż nie bardzo wiem co mogłyby wnieść standy i czy jest sens by je zastosować. Jednakże nie daje mi to spokoju, muszę zaspokoić ciekawość.
Na pewno zmieniłaby się wysokość bo aktualnie ucho w pozycji siedzącej znajduje się w odległości 98 cm od podłogi, a głośnik wysoko tonowy odpowiednio skierowany jest na 123 centymetrach.

Mimo wszystko mam problem bo wszystkie standy maja półkę na głośnik o małych wymiarach: podstawa głośnika 327x224 mm

Można stawiać głośnik na mniejszej podstawce, co wybrać w jakiej cenie by miało to ręce i nogi, warto kombinować coś samemu by wyszło taniej?

Chciałbym zapłacić jak najmniej  do 300 zł, uda się taki zabieg za parę, czy trzeba szykować więcej pieniążków? 

 

Bardzo proszę o opisanie zmian jakie zaszły po zastosowaniu standów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno przechodzi mi to przez "klawiaturę" z uwagi na pewne sprzeczności pomiędzy wiedzą a słuchem, ale podstawki a właściwie to na czym stoją kolumny ma spore znaczenie. Proponuję zajrzeć do wątku "Wibracje i drgania" w dziale audiofile dyskutują. Opisałem tam trochę swoich doświadczeń w tym zakresie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzysztof Ślusarski napisał:

Mimo wszystko mam problem bo wszystkie standy maja półkę na głośnik o małych wymiarach: podstawa głośnika 327x224 mm

Można stawiać głośnik na mniejszej podstawce, co wybrać w jakiej cenie by miało to ręce i nogi, warto kombinować coś samemu by wyszło taniej?

Ja do moich Delphinusów zamawiałem standy robione "na miarę" w firmie VAP. http://vap.com.pl/index.html

Wyszło znakomicie jakościowo, szybko i za rozsądne pieniądze.

Proponuję Ci pójść tym tropem. Są bardzo otwarci na wszelkie indywidualne, nietypowe potrzeby klientów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie pod Klipsch polecają taki produkt https://www.monoprice.com/product?p_id=24794&gclid=EAIaIQobChMIoa-kwpeo2wIVBLbACh3TXgINEAQYAiABEgI_M_D_BwE

Przyznam że wygląda ciekawie, bardzo mnie zainteresował.
Przeglądając inne tematy natknąłem się na sugestie iż tak naprawdę podstawka pod głośnik może mieć blat mniejszy, wszystko zależy  od naklejenia gumek które będą się stykały z blatem.

Czy mogę przyjąć takie rozumowanie za właściwe?

traumeel, czy możesz zaprezentować swoje standy bez i razem z głośnikiem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zabrałem się za przemeblowanie, by sprawdzić jak to wszystko będzie się prezentowało. Podstawki wylądowały na pufach, jeszcze 5 cm w dół i byłoby idealnie, obniżenie o 15 cm wysokości sprawiał miły widok dla oka.
Trochę się ciasno zrobiło na jednej ścianie, oczywiście mi to wcale nie przeszkadzało, jednak żona ma odmienne zdanie. 

Coś mi się zdaje, że ze standów nici.

Łatwo się nie poddam, ale teraz może to potrwać dłużej jak zakładałem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...