Skocz do zawartości

Rozbudowa Kino Domowe - Stereo


KHT

Recommended Posts

Hmm samo stereo byłoby najprostsze ale bardzo lubię 5 kanałowy dźwięk w filmach i raczej z niego nie zrezygnuje. Nie mam warunków aby mieć dwa osobne pokoje dla kina i stereo a dwa systemy w salonie nie zaakceptuje moja żona.

1.Do wzmacniacza z funkcją ht/bypass (main in)  podłączamy głośniki frontowe i słuchamy sobie stereo jak w normalnym takim zestawie. Natomiast kiedy włączymy kino domowe i włączymy main in w wzmacniaczu dźwięk z amplitunera przez preout poleci do frontów i cieszymy się systemem wielokanalowym bez przepinania kabli itp.

2. Propozycję 2 subwooferów do kina domowego zaproponowaną przez S4Home  uważam za jak najbardziej rozsądną. Mój amplituner może obsłużyć system 7.2 Żona nie akceptuje w nowym salonie dużego suba który posiadam a dwa mniejsze zdecydowanie inaczej/lepiej wkomponują się  w wystrój. Podczas ostatniej prezentacji sprzedawca polecił nam po przeprowadzce do nowego salonu porównać system z subem i bez po ponownej kalibracji gdyż może sie okazać że klipsch RF82II w takiej akustyce wystarczą i żaden sub nie zrobi już większej różnicy. Oczywiście taka opcja żonie pasuje najlepiej. Zaznaczam że suby są tylko do kina domowego

3. Mowa była o dwóch strefach a koncepcja już odpadła gdyż dźwięk z salonu spokojnie wypełni jadalnię i kuchnię o czym pisałem w jednym z poprzednich postów.

Tak trochę to skomplikowane ale myślę że obsługa będzie w miarę prosta a efekt wart nakładu.  

Edytowano przez KHT
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skomplikowane, ale standardowe rozwiązanie jeśli chodzi o łączenie kina i stereo.

Przechodziłem podobną ścieżkę jak ty. W tej chwili co prawda gra mi w stereo tylko amplituner Marantz SR6006 (całkiem niezły w stereo, połączenie bi-amp), ale może kiedyś wepnę własnie PM8005.

Co do suba: mam dość dużego Wharfedale spc-12, a jak chciałem go zmienić na mniejszy to sprzeciwiła się żona, bo ten ładnie zastawia gniazda kolo szafki RTV . Tak więc kobiet nie zrozumiesz. :) 

Też mam Panasonica 55St60 jestem mega zadowolony :)

Edytowano przez sturek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, KHT napisał:

Podczas ostatniej prezentacji sprzedawca polecił nam po przeprowadzce do nowego salonu porównać system z subem i bez po ponownej kalibracji gdyż może sie okazać że klipsch RF82II w takiej akustyce wystarczą i żaden sub nie zrobi już większej różnicy. Oczywiście taka opcja żonie pasuje najlepiej. Zaznaczam że suby są tylko do kina domowego

Patrząc na układ pomieszczenia i odległość w jakiej będziesz siedział jest to całkiem prawdopodobne. Testy oczywiście zrób jak nie będzie w domu żony :)

Edytowano przez sturek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sturek napisał:

Co do suba: mam dość dużego Wharfedale spc-12, a jak chciałem go zmienić na mniejszy to sprzeciwiła się żona, bo ten ładnie zastawia gniazda kolo szafki RTV . Tak więc kobiet nie zrozumiesz. :) 

Też mam Panasonica 55St60 jestem mega zadowolony :)

Oj tak, podczas "negocjacji" od razu zaproponowałem wymianę RF82II bo to spore wieże a okazało się że tu żona nie ma nic przeciwko ale sub w obecnym wymiarze nie do zaakceptowania :)  Mi to pasuje bo lubie RF82II w kinie. Po za małymi mankamentami które chcę poprawić przy okazji przenosin salonu jestem naprawdę zadowolony z mojego zestawu. Amplituner z 5.1 klipscha w normalnym głośnym graniu przy np. oskarowej ścieżce nowego Mad Maxa czy serii Batman Nolana to mega wypas :)  Telewizor podobnie nie żałuje ani jednej złotówy, bluray sony 7200 za takie pieniądze poprawił baaardzo znacząco jakość obrazu również w plikach Mkv itd.

Brat posiada Marantz PM7500 z CD6500 podpięte pod B&W dużo droższe od moich Klipsch, słucha podobnej muzyki i ten zestaw stereo gra bardzo fajnie. Kilka lat temu oficjalny dealer Klipsch gdzie nabyłem głośniki bardzo polecał tak do kina jak i stereo marki Marantz, Denon, Onkyo, Emotiva. W salonie z głośników mają tylko Klipsche i właśnie te marki jako źródła bazując na doświadczeniu dealerów w USA. Pewnie bardziej wymagający słuchacze lepiej dopasują RF82II z bardziej wyszukanymi wzmacniaczami ale na moje mniej wymagające ucho wzmacniacz stereo ma po prostu zrobić dużą różnicę w stosunku do stereo obecnego amplitunera.

5 godzin temu, S4Home napisał:

Pm8005 jest fajnym modelem. 

Ale jeśli ci to nie przeszkadza to idź w inny streamer, marantz delikatnie kuleje w tej kwestii. 

No do re suby to podstawa. Przekonałem się o tym zarówno osobiście jak i przy wielu montażach. Nawet kosztem innych słabszych frontów. 

Center i suby!!

Myślę jeszcze o np. Cambridge Audio CXN, tylko nie wiem czy warto w mojej sytuacji dokładać przy ewentualnej zniżce za zakup combo Marantza,  wyższe modele jak 851N to już dużo większa suma gdzie skok jakości pewnie dla mnie mało słyszalny. Może macie jakieś inne propozycje ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ci że zniżki jak masz się denerwować o działanie. 

Ja uważam że na zarówno 6005 jak i 8005 dzwiekowo są na prawdę fajne. Ale aplikacja kuleje.

Cxn ma przy tym fajnego daca, ale nie jest to urządzenie najnowsze. Na razie dziwne bo nie ma aktualizacji. Sprawdź czy ma wszystko na czym Ci zależy.

Co ciekawe warto zwrócić uwagę na tego roczna eise Yamaha wxc50 albo bluesound note 2.

Jak dobrze kupisz to dostaniesz zniżkę na sam wzmak :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.09.2017 o 16:59, S4Home napisał:

Ja uważam że na zarówno 6005 jak i 8005 dzwiekowo są na prawdę fajne. Ale aplikacja kuleje.

Cxn ma przy tym fajnego daca, ale nie jest to urządzenie najnowsze. Na razie dziwne bo nie ma aktualizacji. Sprawdź czy ma wszystko na czym Ci zależy.

Co ciekawe warto zwrócić uwagę na tego roczna eise Yamaha wxc50 albo bluesound note 2.

Dzięki za propozycję. Poczytałem trochę o odtwarzaczach sieciowych oraz przetwornikach DAC. Chyba najlepszym rozwiązaniem na moje potrzeby będzie zakup dobrego DACa do którego na razie podepnę cyfrowo odtwarzacz bluray oraz PC przez wejście USB/DAC służący do tej pory do gier, który i tak mam za telewizorem. Pobawię się np. Foobar i przetestuje jak DAC spisuje się z różnymi plikami, radiem internetowym itp. granymi przez PC. W przyszłości poszukam innego źródła jak np. specjalny mini PC z systemem daphile lub streamer który ma częste aktualizacje systemu. W ten sposób uniknąłbym "zestarzenia" się np. odtwarzacza sieciowego z wbudowanym DACiem a budżet na sam dobry przetwornik pozwoliłby na osiągnięcie lepszego dźwięku. Czy takie rozwiązanie będzie lepszym wyborem ? Jakie przetworniki DAC możecie polecić do wspominanego systemu stereo Marantz PM8005 + Klipsch RF82II które zrobią dużą różnicę w odsłuchu plików i radia internetowego w dobrym stosunku cena/jakość ? 

Edytowano przez KHT
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.09.2017 o 13:53, S4Home napisał:

Też tak uważam.

Dobry dac jakościowo będzie dobry teraz i za 5 lat. Na sieć jest teraz moda. Nikt nie daje wsparcia dłużej niż rok. Więc zakup tańszej sieci i podłączenie do lepszego daca będzie bardziej opłacalne i da więcej korzyści.

Chyba uderzę w chiński DAC, poczytałem trochę na zagranicznych forach i obstawiałbym np. Gustard X20Pro lub Gustard A20H,  Według opisów obydwa są bardzo dobre, w porównaniach ten pierwszy ma grać bardziej szczegółowo i sprawdzi się w muzyce klasycznej, ten drugi bardziej muzykalnie bardzo dobry do pop rock itp. Myślę że trochę tej muzykalności mi się przyda tym bardziej że najczęściej słucham dla samej przyjemności. Ten drugi Dac ma również wbudowany zasilacz słuchawkowy i chociaż przydałby się od czasu do czasu to byłby taki bonus. Czy do Marantz PM8500 taki bardziej muzykalny Dac będzie mi bardziej pasował ?

Edytowano przez KHT
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

W końcu "przeprowadzka" kina domowego doszła do skutku, dodaję zdjęcia jak wygląda aktualne ustawienie, drugie zdjęcie pokazuje pozycje satelit.

 

20171013_154453.jpg

20171013_154542.jpg

1.Po sprawdzeniu wszystkich połączeń i przeprowadzeniu kalibracji, odsłuch sprawił że szczęka dosłownie mi opadła po czym pojawił się nie schodzący rogal :)))) Wszystkie mankamenty o których pisałem poszły w diabły, kino gra fantastycznie i nic nie trzeba korygować ręcznie, jedynie central jeden stopień głośniej !!!

2.Aktualnie widoczny na zdjęciu sub również poszedł w diabły... Test systemu 5.0 w tej nowej akustyce pokazał prawdziwą moc dwóch bestii RF82II, krótko to gra lepiej niż z subem !!! Bas trzęsie mi kanapę a cały efekt sprawia że nawet filmy typu Kong, return of xander Cage, pomimo  braków scenariuszowych sprawiają dużo zabawy. Myślę że sub w trzech otwartych pomieszczeniach musiałby stanąć w jakimś dobrze dobranym miejscu ale u mnie mógł stać tylko w tym jednym.
Wniosek, akustyka to podstawa, bez tego można mieć dobry zestaw który jak moim przypadku pokaże tylko 30% swoich możliwości - teraz jest blisko 100% :)))
Także kwestia kina jest rozwiązana, w stereo oczywiście również spora poprawa szczególnie kiedy gram po bit-perfect z PC. Dźwięk teraz zlokalizowany 5-6 metrów dalej niż poprzednio w odniesieniu do kuchni gra dużo lepiej nawet w tejże kuchni :)

3.Pozostaje kwestia wzmacniacza Stereo. Na dzień dzisiejszy postanowiłem cierpliwie poczekać na premierę Marantz PM8006, wtedy zapoluje na jakieś obniżki modelu PM8005. W między czasie będę monitorował lokalny rynek używanych wzmacniaczy z bypass/HT pod kątem takich modeli jak np. Hegel H100, Hegel H200, Hegel H160, Parasound Halo, Roksan K2,K3, Atoll In50 SE, Atoll In80 SE , Atoll In100 SE, lub inne modele Marantz.

Po zakupie konkretnego modelu, jeżeli nie będzie posiadał wbudowanego DACa zakupię Topping D30 aby wyrobić sobie zdanie czy będę potrzebował jeszcze lepszego brzmienia (lepszego/droższego DACa) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Poluj na K2 dostaniesz go w naprawdę dobrej cenie a to świetny wzmak. 

Ale bez suba? No to coś się jednak źle skalibrowalo.

Z subem co zrobiłeś?

Suba spakowałem pójdzie na sprzedaż, w poprzednim ustawieniu więcej basu miałem w zakamarkach niż w miejscu oglądania więc może ten sub potrzebuje bardzo dobrych warunków. Teraz bas jest prawie idealny, jedynie przy bardzo dużym natężeniu i  długiej "basowej" scenie filmowej wychodzi lekko za dużo. Pamiętam jak kupowałem system dealer radził próbować bez suba bo RF82II mają bardzo dobry bas, tylko że wtedy sub stał już w domu i czekał na resztę klocków i tak zostało grało jak grało, W nowym układzie wszystko odpaliło z subem a bez suba nawet nie co lepiej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile basu mają kolumny nie ma znaczenia. W przypadku kina masz ścieżkę .1! Jeden świadczy o osobnym kanale dla suba. 

Oczywiście można to skierować na fronty, ale system bez suba to nie kino tylko dźwięk przestrzenny :)

Może być dobrze, to nie tak że się z tobą nie zgadzam. Ale kompletny system kinowy ma suba. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, S4Home napisał:

To ile basu mają kolumny nie ma znaczenia. W przypadku kina masz ścieżkę .1! Jeden świadczy o osobnym kanale dla suba. 

Oczywiście można to skierować na fronty, ale system bez suba to nie kino tylko dźwięk przestrzenny :)

Może być dobrze, to nie tak że się z tobą nie zgadzam. Ale kompletny system kinowy ma suba. 

Hmm, ja myślę że bas nie ma osobnej ścieżki, różnica jest taka że jeżeli ustawimy 5.0 kalibracja automatycznie ustawi fronty na full range i nie tyle skieruje bas na fronty co pozwoli im bas normalnie odtwarzać. W systemie 5.1 kalibracja automatycznie odcina frontom częstotliwości które pójdą na suba ale i tak można nadal fronty przestawić na full range i bas w 5.1 pujdzie na fronty i suba. Takie ustawienie jednak jest nie zalecane. Podobnie satelity można ustawić na 40hz i jakiś bas na ile potrafią to wygeneruja. System 5.0 to pełne kino na wejściu i wyjściu mam np. Dts, hd master itp. Kiedy miałem suba fronty szły na 50hz a co niżej szlo na suba satelity na 80thx teraz fronty full range i sub nie potrzebny satelity 80hz thx.

Edytowano przez KHT
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie się nie zgadzam. Ścieżka dla subwoofera to podstawa. A w momencie kiedy wybierasz na ampli tryb 5.0 czy tam inny nie wykorzystujący suba to amplituner jedynie próbuje przekierować to pasmo na fronty. 

Jeśli jednak jesteś zadowolony z obecnej konfiguracji to przecież nie miejsce na kłótnie:)

Ile za tego suba?:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Absolutnie się nie zgadzam. Ścieżka dla subwoofera to podstawa. A w momencie kiedy wybierasz na ampli tryb 5.0 czy tam inny nie wykorzystujący suba to amplituner jedynie próbuje przekierować to pasmo na fronty. 

Jeśli jednak jesteś zadowolony z obecnej konfiguracji to przecież nie miejsce na kłótnie:)

Ile za tego suba?:)

Racja, to osobna ścieżka jednak nie w takim rozumieniu jak kanał lewy prawy czy tyły. Amplituner nie ma problemu z przekierowaniem tej ścieżki na fronty a efekt zależy od możliwości  głośników.  http://www.hifi.pl/slownik/lfe.php

Cenę za suba jeszcze nie ustaliłem , dopiero będę się orientowal po ile chodzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jeszcze dokładniej bass-management-and-lfe-channel po lekturze zdecydowałem jeszcze raz podpiąć suba i pobawić się ustawieniami przede wszystkim żeby sprawdzić czy jakieś dźwięki kanału LFE mi nie umyka bez suba, ale to dopiero jak dodam wzmacniacz stereo. U mnie dolna częstotliwość suba to 28hz a frontów 33hz, pytanie jeżeli ścieżka LFE ma nagrany bas np. częstotliwości 22hz a sub jest na 28hz to taki dźwięk jest nie grany ? czy zamieniony do 28hz ? Tego nie mogę rozgryźć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, S4Home napisał:

Nie grany. 

Kolumny także 33hz nie osiągają. To dane papierowe. 

Oczywiście niczego nie ujmując klipschom które mają na prawdę świetny bas. 

 

Piotrek

Czyli szukając nowego suba trzeba celować  w takie które potrafią zagrać jak najniższe częstotliwości. Jak dodam wzmacniacz i pobawię się  subem odświeżę ten wątek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Dziękuję wszystkim za pomoc,

Ostatecznie po cierpliwym okresie skompletowałem system i tak:
Wzmacniacz to Hegel H80, gra osobno w stereo i jako końcówka w kinie domowym.
Jako transport gra Mano Music Streamer (malina na sterydach), aktualnie jako player Moode 4.1 i tak już raczej zostanie. 
Wybór głośników zajął najwięcej czasu ale na koniec był dość prosty, wybrałem PMC 5.22 (polecam salon MDB Audio w Wrocławiu - ostatecznie z przyczyn logistycznych wybrałem dealera który z racji bliskiej odległości mógł zaoferować testowanie głośników przez kilka dni w domu)
Jako Podstawki służą KT280 firmy Vap - pod każdym względem lepsze od oryginalnych PMC.
W między czasie przyszło mi pracować z prawdziwym audiofilem... co zaowocowało oparcie systemu o dedykowaną linię z audio modułem i bezpiecznikiem oraz kable zasilające zrobione z komponentów zakupionych na dalekim wschodzie. Linie zasilającą dopełniła listwa zasilająca Tomanek.

Pozostaje wybór zewnętrznego DAC. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...