Skocz do zawartości

Melodika BL30 VS KEF iQ5


robby

Recommended Posts

Dzień dobry.

Obiektywnie kolumny Kef są konstrukcją lepszą, bardziej zaawansowaną, natomiast stawiającą dosyć duże wymagania w kwestii całego toru oraz oferującą dosyć specyficzne brzmienie. To bardzo dobre brzmienie, pełne ze świetną sceną, ale na pewno nie uniwersalne, może spodobać się tylko wybranym osobom. Melodika jest konstrukcją zdecydowanie bardziej uniwersalną, oferująca dźwięk bezpośredni, dynamiczny, lekko eksponując skraje pasma. 

Tak więc bez odsłuchu zdecydowanie Melodika, natomiast w przypadku Kef sugeruję porządny odsłuch i to na Twoim systemie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne z tych dwóch. BL30 nie jest tak udanym modelem jak większe 40-stki, co nie znaczy że brzmi źle. Kwestia ceny. IQ5 natomiast brzmi ponadprzeciętnie w zakresie średnicy, góry, przestrzeni, potrzebuje jednak ciepłego toru, inaczej brzmi trochę technicznie. Druga sprawa - niestety ale zupełny brak w nich niskich tonów, to takie granie jak z monitorów i to nie tych większych. Z tego co pisałeś - bardziej bym celował w jakieś Tannoy, Castle, Chario, Dynaudio (takie pierwsze skojarzenia).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi 

W pokoju stoi narożnik (naprzeciw kolumn) mała ława i w kącie mała sofa na wprost której jest szafka z TV

Kolumny są naprzeciw dłuższej części narożnika, a Tv naprzeciw krótszej i tej sofy, do TV są inne głośniki. 

Tak, wiem, powiecie debilizm, ale tak chciałem - aby wygodniejsza dłuższa strona narożnika była naprzeciw kolumn i większej odległości (po dłuższej ścianie) od słuchającego

Myślałem nad BL40. Są warte tej różnicy do BL30?

Mam też drugi wzmacniacz - Harman AVI 150 - który mógłbym również (tymczasowo) podpiąć pod te kolumny. Na pewno na przyszły rok będę kupował "nowy" wzmacniacz. Teraz chcę porządne kolumny, które podłącze chwilę później pod ten docelowy wzmacniacz. Wcześniejszy budżet opiewał na ok 2tys na całość, teraz po namyśle jestem w stanie przeznaczyć ok 2500pln na kolumny, a wzmacniacz chwile później. Także to JVC AX4 lub HK AVI 150 są tylko chwilowe.

NIE ZALEŻY MI NA BASIE - chcę chociaż namiastkę tego co usłyszałem u kolegi (na sprzęcie za ok 30tys) - każdy instrument w innym miejscu, wokalistka ruszyła się ze swojego miejsca i w głośnikach dźwięk też się przesunął - spadłem z fotela wtedy :)

Zero bum bum 

Mało elektroniki

Przestrzeń, scena, nie lubię też mocnych sztucznych sopranów od których bolą uszy

BL 40 czy któreś KEFy ?

Dokupię później wzmacniacz za ok 1000pln

Dzięki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, robby napisał:

chcę chociaż namiastkę tego co usłyszałem u kolegi (na sprzęcie za ok 30tys) - każdy instrument w innym miejscu, wokalistka ruszyła się ze swojego miejsca i w głośnikach dźwięk też się przesunął - spadłem z fotela wtedy :)

Nie będziesz miał nawet namiastki. Myślę, że trzeba przekroczyć 10 tysięcy (nowy wzmacniacz + kolumny), aby poczuć część tego, o czym piszesz. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...