Skocz do zawartości

Zestaw stereo do salonu - kolumny + amplituner


troubled

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim!

Od roku mieszkam w nowym mieszkaniu i gdy większość jest skończona czas na sprzęt audio. Szukam amplitunera i kolumn (z uwagi na budżet, kolumny prawdopodobnie używane). W tematyce audio jestem zielony, chociaż słoń nigdy mi na ucho nie nadepnął. Nie wiem też gdzie ustawić kolumny stąd zamieszczam plan salonu i proszę o sugestie. 

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

Jak najmniej - mam dużo innych wydatków, ale liczę się z tym, że muszę wydać ok. 3500 PLNów.

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany. 

Amplituner chciałbym nowy, kolumny myślę, że używane. 

3) Jaka jest powierzchnia pokoju?

20m2 salon, otwarta kuchnia 9,5m2 - plan salonu.

4) Jakiej muzyki słucham?

Głównie Rock, Hard Rock, Metal, muzyka filmowa, a żona też najnowszych i najpopularniejszych kawałków - youtube.

5 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony? 

WiFi, Bluetooth, Spotify, radio internetowe i czasem zwykłe. Muzyka będzie odtwarzana z desktopa, laptopa, płyt CD czasem i smartfona. 

Na czym najbardziej mi zależy? Na stosunku jakości do ceny, nieprzepłacaniu i sprzęcie, który długo posłuży.

Dla żony jest ważne, żebym nie wydał za dużo kasy i żeby kolumny ładnie wyglądały ;)

Z góry dzięki za dzielenie się wiedzą i pozdrawiam

Bez tytułu1.png

Edytowano przez troubled
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Kraft napisał:

Czy masz gdzieś w salonie TV? Najczęściej sprzęt muzyczny pozycjonuje się względem telewizora.

Nie posiadam i nie planuje posiadania telewizora - nie znoszę reklam. Rozważam rzutnik ale to będzie piętro wyżej. Myślałem o multiroom ale to droga sprawa i nie wie czy nie lepiej mi 2 zestawy wyjdą. Szczególnie, że nie wiem kiedy zrobię kino.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... Prawidłowy odsłuch nagrań stereo wymaga dość precyzyjnego rozmieszczenia słuchacza i kolumn. Ogólnie, słuchacz powinien się znajdować na jednym wierzchołku trójkąta równobocznego, a kolumny na pozostałych dwóch wierzchołkach. Z tego co piszesz, o takie rozmieszczenie sprzętu będzie u Ciebie trudno. Wychodzi na to, że muzyka ma raczej stanowić w Twoim przypadku niezobowiązujące tło do innych działań, a nie być clou programu. Napisz jeszcze, czy w miejscu przewodów wentylacyjnych jest kominek, czy zwykła ściana?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Kraft napisał:

Hm... Prawidłowy odsłuch nagrań stereo wymaga dość precyzyjnego rozmieszczenia słuchacza i kolumn. Ogólnie, słuchacz powinien się znajdować na jednym wierzchołku trójkąta równobocznego, a kolumny na pozostałych dwóch wierzchołkach. Z tego co piszesz, o takie rozmieszczenie sprzętu będzie u Ciebie trudno. Wychodzi na to, że muzyka ma raczej stanowić w Twoim przypadku niezobowiązujące tło do innych działań, a nie być clou programu. Napisz jeszcze, czy w miejscu przewodów wentylacyjnych jest kominek, czy zwykła ściana?

Niestety masz rację z trudnością rozmieszczenia. W domu raczej nie mam czasu siedzieć w jednym miejscu. 

Zwykła ściana.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w rachubę wchodzą chyba dwa ustawienia. Na ścianie z regałem (jedna kolumna jakieś 0,5 m od ściany bocznej, druga na końcu ścianki z szybem wentylacyjnym) lub na ścianie z oknami i drzwiami balkonowymi (powiedzmy po 0,5 m od ściany bocznej i regału). Stereofonia będzie do kitu, ale muzykę powinno być dobrze słychać w całym pomieszczeniu.

PS w drugim przypadku, jak usiądziesz po lewej stronie sofy, to może i stereofonia się pojawi.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak.

Nie bardzo wiem gdzie ustawić tu Audio.

W tej cenie dostaniesz zarówno nowy jak i używany sprzęt który prezentują dobrą klasę.

Pioneer SXN30 + Quantum 677, Melodika BL40MKII, Heco Music Style 500

Ale nie chciałbym abyś wtopił. Dlatego proponuję Ci wypożyczyć od nas sprzęt przed zakupem. Sprawdzić go w domu i wtedy dokonywać świadomych wyborów.

Miałbyś na to kilka dni aby swobodnie pochodzić z kolumnami w pomieszczeniu i zobaczyć które, jakie ustawienie jest najlepsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Kraft napisał:

No to w rachubę wchodzą chyba dwa ustawienia. Na ścianie z regałem (jedna kolumna jakieś 0,5 m od ściany bocznej, druga na końcu ścianki z szybem wentylacyjnym) lub na ścianie z oknami i drzwiami balkonowymi (powiedzmy po 0,5 m od ściany bocznej i regału). Stereofonia będzie do kitu, ale muzykę powinno być dobrze słychać w całym pomieszczeniu.

PS w drugim przypadku, jak usiądziesz po lewej stronie sofy, to może i stereofonia się pojawi.

0,5 m za kolumną czy 0,5 m pomiędzy ścianą/regałem a bokiem kolumny? Muszę wymyślić takie rozwiązanie, żebym później nie słuchał, że "głośnik stoi prawie na środku pokoju" ;)

5 godzin temu, S4Home napisał:

Powiem Ci tak.

Nie bardzo wiem gdzie ustawić tu Audio.

W tej cenie dostaniesz zarówno nowy jak i używany sprzęt który prezentują dobrą klasę.

Pioneer SXN30 + Quantum 677, Melodika BL40MKII, Heco Music Style 500

Ale nie chciałbym abyś wtopił. Dlatego proponuję Ci wypożyczyć od nas sprzęt przed zakupem. Sprawdzić go w domu i wtedy dokonywać świadomych wyborów.

Miałbyś na to kilka dni aby swobodnie pochodzić z kolumnami w pomieszczeniu i zobaczyć które, jakie ustawienie jest najlepsze.

Szczerze? To ten salon jest tragiczny jeśli chodzi o ułożenie czegokolwiek. Nawet myśleliśmy, żeby tu była jadalnia a salon przenieść na piętro.

Rozważam jeszcze na tyle uniwersalny zakup kolumn i amplitunera, które pasowały by na piętrze do naszego małego "kina" w przyszłości. Na wypadek "wtopy" z odsłuchem w salonie.

Ale nawet przy średnim ułożeniu odbiór powinien i tak być lepszy niż z miniwieży. A jak mam dać 1000 zł za coś co mi nie pasuje, to wolę dać 3000 i być zadowolony.

Jeśli chodzi o zakupy to amplituner kupiłbym nowy (rozważałem jeszcze firmy Onkyo i Denon), więc się jeszcze odezwę. A kolumn to będę szukał na rynku wtórnym. Więcej propozycji ułatwi mi ich znalezienie. Wiem, że to pewnie trudne/kłopotliwe, ale w jakich cenach jestem w stanie znaleźć wymienione modele? Znaczenie ułatwi i przyśpieszy to zakupy: zauważę - zdecyduję się zanim oferta zniknie.

 

**EDIT**

Co do amplitunera to mam jeszcze jeden warunek, o którym zapomniałem. Musi sprawnie i szybko działać. Jak najmniejsze opóźnienia po komendach, jak najkrótsze czasu łączenia BT i WiFi. Po prostu, żeby nie zamulał ;)

Edytowano przez troubled
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...