Skocz do zawartości

Amplituner + kolumny do PC


Signum

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 60
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

DragonFly Black ma tylko wyjście mini-jack, nie ma optycznego. Właśnie go sprawdziłem i oczywiście się zawiodłem. Dźwięk może i trochę lepszy (różnica nie warta 350zł), ale w zakresie niskich tonów niewiele się zmieniło. Kiedy wyłączę loudness i włączę source direct dźwięk jest jakiś taki słabiutki. Generalnie gra podobnie jak na zintegrowanej karcie muzycznej. Wątpię by lepszy kabel zrobił tu rewolucję, ale poprawcie mnie jeśli się mylę. Zostało mi jeszcze tylko sprawdzić lepszy wzmacniacz, chociaż i tu nie nastawiam się na szok. 

Ciekawą sprawą jest to, że odtwarzając dźwięki na tej stronie http://www.audiocheck.net/audiotests_subwooferkicktest.php bas słychać. Może nadal nie jest super głęboki i miękki (właściwie nie słyszę większej różnicy między 20Hz a 50Hz), ale lepiej słyszalny niż w muzyce. Słuchając muzyki zwyczajnie gdzieś ginie...

Kwestia akustyki? Dlaczego w takim razie komputerowe pierdziawki Logitecha są w stanie grać niżej w tym samym pokoju?

Edytowano przez Signum
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sluchasz z youtube czy uzywasz plikow FLAC albo jakis innych bez kompresji?

Moze source jest slaby i dlatego to Ci nie gra zbyt dobrze, sprawdzales jak gra z CD?

Jezeli DAC ci nie podchodzi to moze go oddaj i kup Fiio za 1/3 ceny a reszte zostaw na wzmacniacz.


Co do Logitecha - czy zestaw ma subwoofer? Ciezko jest dorownac basem z kolum do tego co generuje sub.

Jezeli nie ma sub-a to musisz miec cos zle ustawione.

Znajdz jakis kawalek co lubisz i ma dobry bass, przeczyatj o akustyce i ustwa wszystko tak jak trzeba i zobaczymy jak gra.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesłuchałem wiele kawałków z dużą ilością basu w formacie FLAC (na przykład muzyka elektroniczna trance, oraz oklepany już Bassotronics - Bass i love you -  tutaj basu 0, jakby go nie było, gra tylko wysokimi i średnimi tonami). Źródło dźwięku wykluczam - Logitech gra dobrze (jak na takie plastikowe coś).

Logitech ma wooferek, ale malutki i lekki (14cm średnicy i bodajże 20W...). Nie wierzę że te kolumny grają słabszym basem od niego. Chodzi nawet o to jak nisko schodzi z odtwarzaną częstotliwością. Subik generuje jakiś tam słyszalny pomruk, a w kolumnach nawet membrany się nie wychylają. Nie znam się i strzelam w ciemno jak na razie. Obstawiam małą moc wzmacniacza. Obecnie mam tego Denona PMA520 i zauważyłem że kiedy słucham muzyki i jednocześnie odpalę ten subwoofer kick test to muzyka się lekko ścisza a bas ledwie słychać - tak jakby brakowało mocy na poruszenie membran w głośnikach... Zamówiłem na testy PMA720, dam znać czy będzie różnica.

Edytowano przez Signum
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie poczekałeś. Odradził bym ci tego daca.

Quadrala z ciekawości słuchałem wczoraj i znajomego modelu 6500 ale to jest to samo. Pomyślałem co innego niż salon niech będzie. Pomieszczenie wogole nie przygotowane akustycznie. Jak zaczynam o tym rozmowę to słyszę "przestań, masz tu piwko".

Rozumiem to podejście. Nie każdy się tym interesuje. Ale ma grać. 

Słucha rapu i starego rocka. 

Bas był!! Oj był. 

Więc u ciebie to albo wzmak albo akustyka. 720 jeśli poprawi to trochę. Bardziej Harmany hk680. Coś z kopem na dole. Nad 320?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za sugestie, poszukam w takim razie polecanych przez Ciebie. Będzie z tym chyba problem bo 90% aukcji na allegro\olx jest z komisów audio. To chyba już stare wzmacniacze, cięzko będzie trafić pewny egzemplarz...

A co myślicie o HK 980? Używany kosztuje grubo ponad 1000zł ale jeśli miałbym pewność że będzie dobrze napędzać moje kolumny to mógłbym go kupić. Budżet przekroczony ale trudno, chcę być w końcu zadowolony :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem dzisiaj Denona PMA 520 na 720. Nie słychać żadnej różnicy :( Ani nie widać - membrany niskotonowców ledwo co się poruszają. Naprawdę chcę dać szansę tym Quadralom bo wierzę w zapewnienia @S4Home, będę jeszcze polował na HK680, lub ewentualnie inne przez Was polecane:

  • HK680/690
  • PM665/655 (to chyba już bardzo leciwy model?)
  • Pioneer 676
  • marantz pm 8000

Coś jeszcze dopisać do tej listy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Signum 

1. Czy twój pokój to czasem nie kwadrat?

2. Czy ściiany są wykonane z cegły itp czy jakiś "lekki materiał". 

3. Czy w pokój masz w miarę zagracony (w pozytywnym sensie) typu meble, dywan, zasłony, półki , jakiś bibeloty czy wieje :"pustynią" w pokoju?

4. Czy kolumny masz dobrze podłączone? Może grają w przeciwfazie ?

W tym przypadku wzmacniacz moim zdaniem nic nie wniesie (chodzi o te niskie tony)  - problem albo z kolumnami , albo z akustyką.

Bardzo dobre zalecenie padło powyżej - przetransportuj sprzęt do innego pomieszczenie i sprawdź jak to gra ! Jeżeli nie masz jak sprawdzić u siebie to zabierz do kumpla i sprawa się wyjaśni.

Nie znam tych kolumn i nie wiem jak grają, może one po prostu mają bardzo mało niskich tonów. ot taka charakterystyka, jeżeli jednak nie to jak wyżej.

Może być tak (oby nie), że Twoje pomieszczenie bardzo "wycina" niskie tony i żadne kolumny tam dobrze tym pasmem nie zagrają. Wtedy ratunek - albo zmiana pomieszczenia, lub zakup subwoofera (spory wydatek na dobry sub do stereo, szmalcu nie ma co brac bo bedzie tragedia a nie bas).

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumuję:

  • Zmierzyłem dokładnie pokój, ma wymiary 3 x 4,7m (a więc ciut mniej niż pisałem w pierwszym poście). Jest duży dywan, szafa, mały regał, komoda, biurko i łóżko. Ściany z cegły.
  • Sprawdzałem w innych pomieszczeniach, mniejszych niż 20m^2, także o nieregularnych kształtach jak przedpokój z aneksem. Nie ma różnicy albo jestem całkowicie głuchy.
  • Bas czasem słychać :) ale tylko na sztucznych próbkach na przykład tutaj http://www.audiocheck.net/audiotests_frequencychecklow.php - zaczyna być słychać dość wyraźnie przy 30Hz, ale na moje ucho nadal brakuje mu takiej ciężkości, masy... Membrany niby pracują ale mam wrażenie że trochę za słabo. Natomiast malutki wooferek Logitecha (14cm, 20W) mało nie wyskoczy z obudowy nawet przy niedużej głośności i do tego słychać z niego jakiś bas :D no jaja.
  • Słuchając muzyki (na przykład elektronicznej, lub rocka) pojawiają się wysokie tony a bas zwyczajnie gdzieś ginie :( Membrany ledwo się poruszają (przy normalnej głośności, nie całkiem cicho ale też nie głośno, bo przy dużej głośności jakiś bas się pojawia ale raczej bardzo płytki). Bassreflex nie dmucha, lub dmucha słabiutko.
  • Zauważyłem ciekawą rzecz: kiedy słucham muzyki i jednocześnie puszczę subwoofer kick test to muzyka lekko się ścisza a same niskie tony słychać bardzo słabo. Tak jakby brakowało mocy na wzmaku?
  • Kolumny są podłączone prawidłowo, plus do plusa i minus do minusa.

Nie znam się ale się wypowiem: kwestię akustyki bym odrzucił na podstawie powyższych. Widzę kilka możliwości:

  1. Tak jak twierdzi @S4Home potrzeba tutaj mocnego wzmacniacza dobrze kontrolującego dół pasma. Ale jak wytłumaczyć to, że kolumny Canton SP 706 mojego kolegi grały pod słabiutkim amplitunerem kinowym Denon X520BT mocnym i głębokim basem i to w większym pomieszczeniu bo około 20m? A tu nawet wzmacniacz stereo nie daje rady?
  2. Może po prostu "ten typ tak ma" albo ja mam za duże oczekiwania. W tej sytuacji szkoda było wydawać grubo ponad 2000zł na tak słabo grający sprzęt, lepiej zostawić małe komputerowe Logitechy warte może 100zł.
  3. Kolumny mają defekt (mało prawdopodobne - obie na raz?)
Edytowano przez Signum
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Podłącz inne kolumny pod wzmacniacz, jak nie masz sprawdź u znajomego.

2. Podłącz inny wzmacniacz i sprawdź kolumny.

3.  zostaw wzmacniacz włączony na noc daj mu się porządnie nagrzać i sprawdź jutro. Ale stawiałbym raczej, że wzmacniacz jest uszkodzony. Drogą eliminacji dojdziesz co nie działa.

 

Naprawa  wzmacniacza nie musi być droga, zapytaj kolegi @Audio Autonomy ile kosztowało by sprawdzenie i ewentualna naprawa. Myślę, że nie będzie drogo. Wzmacniacz musiałbyś tylko do niego wysłać.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym parę postów wcześniej. Testowałem kolejno:

  • Amplituner Denon X520BT
  • Amplituner Denon X1300W
  • Wzmacniacz Denon PMA 520AE
  • Teraz mam wzmacniacz Denon PMA 720AE

Wszystko nówki ze sklepu, tu nie ma czego naprawiać. Wygrzane były, grały po co najmniej kilka godzin.

Pierwsze 2 amplitunery sprawdzaliśmy z kolegą z jego Cantonami, grało to fajnie, bas był głęboki i mocny. Nie sprawdzałem tylko wzmacniaczy stereo z jego kolumnami, ale obstawiam że efekt też bylby dobry.

Wychodzi na to że QQ 6650 są bardzo trudne do napędzenia w dolnym paśmie. Albo po prostu tak zostały zaprojektowane i muszę szukać innych.

Edytowano przez Signum
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Signum napisał:

...potrzeba tutaj mocnego wzmacniacza dobrze kontrolującego dół pasma. 

Najpierw musi być co kontrolować, a Ty przecież wogóle nie masz niskich tonów.

Owszem wzmacniacze o wyższej mocy mogą jak najbardziej mieć więcej niskich tonów, no ale bez przesady jak nic prawie nie słyszysz przy Denon Pma 720 ae to przy znacznie lepszym wzmacniaczu nie otrzymasz ich nagle od groma. Poza tym bez przesady (jeśli specyfikacja nie kłamie) - to te kolumny wcale nie są aż tak wymagające.

Może grają one w przeciwfazie? w produkcji błędnie podłączyli w środku kolumny okablowanie albo one po prostu mają taki charakter. Jak w innych pomieszczeniach grały tak samo to w takim razie nie wina akustyki. Ja obstawiam kolumny.

Jeszcze jedna sprawa bo nie śledziłem całego wątku - jak one są nowe to muszą się wygrzać. Na początku dźwięk właśnie może wydawać się taki jak opisałeś. Po tygodniu powinna być już bardzo duża zmiana w dźwięku (słuchając dziennie po kilka długich godzin). Choć to też nie jest zawsze regułą.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, mordor12 napisał:

Najpierw musi być co kontrolować, a Ty przecież wogóle nie masz niskich tonów.

Tak ale tylko w muzyce. Odsłuchując sztuczną próbkę z samymymi niskimi tonami, jakoś to gra. Jak dam głośniej no to nawet zatrzęsie pokojem i sąsiedzi też na pewno słyszą, ale przecież nie o to chodzi... Ja chcę słyszeć bas na normalnym poziomie głośności słuchając muzyki.

Gdyby kolumny grały w przeciwfazie to chyba basu w ogóle by nie było, niezależnie od ścieżki dźwiękowej i głośności? Ale ok, jak wrócę z pracy to pokombinuję z podłączeniem i dam znać.

Edytowano przez Signum
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi jeszcze przyszło do głowy, z tego co pisałeś to słuchasz plików flack - zapytam z czego? Komputer, telefon? Wyeliminuj podłączenie kablem jack-Rca (czincz). Pożycz od kogoś odtwarzacz CD i jakieś płyty z muzyką. Odtwarzacz DVD się do tej próby nie specjalnie nadaje oczywiście są wyjątki. Podłącz to kablem 2xRca - 2xRca. Jeżeli nie będzie poprawy to winne są kolumny głośnikowe. Może one tak graja.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel jack-rca ucinałby selektywnie niskie tony? Może i tak nie znam się. Słuchałem z komputera i DAC Dragonfly. Natomiast amplitunery miałem podłączone kablem HDMI, wtedy Quadrale grały jeszcze gorzej niż przez czincza :P Nie sądzę by on był tu słabym ogniwem. Oprócz niskich tonów jakość dźwięku jest dobra jak na moje ucho.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości @S4Home przetestowaliśmy ich kolumny QQ6500 w salonie. Lekka wtopa, bo okazało się że taka jest po prostu ich charakterystyka a ja spodziewałem się nie wiadomo czego, i nawet już nie sprawdzaliśmy innych wzmacniaczy (testowaliśmy tylko Denona 720AE, z tego co zrozumiałem nie było sensu podłączać innego). Na tym przykładzie widać, jak subiektywną sprawą jest dźwięk :) jak dla mnie w tych kolumnach jest mało basu. Cóż na razie muszą u mnie zostać bo nie mogę ich zwrócić do sklepu. Może dodatkowy subwoofer wypełni niedosyt basu.

Edytowano przez Signum
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...