Skocz do zawartości

Jaki gramofon/wzmacniacz na rozpoczęcie przygody z winylami


Recommended Posts

Witam,

Dopiero zaczynam przygodę z winylami i poszukuje gramofonu oraz wzmacniacza (do kompletu), budżet przewidzany na "zestaw":

  • gramofon - 1500-2000zł
  • wzmacniacz do 2000zł

tradycyjnie z jednej kupki można przerzucić na druga :)

Zastanawiałem się czy nie pójść do salonu denona i poprostu nie kupić tam wzmacniacza,i gramofonu jednakże nie jestem pewien tego wyboru czytając niektóre opinie ;/

Jeśli chodzi o sam sprzęt to preferowałbym nowy.

 

PS. Żeby nie było, że idę na łatwiznę, staram się czytać recenzje/testy sprzętów :) ale ciężki wybór i wolałbym coś zarekomendowanego.

Edytowano przez 4shby
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Pisząc wzmacniacz, masz na myśli wzmacniacz gramofonowy czy wzmacniacz stereo, do którego wszystko podłączysz? Rozumiem, że dopiero startujesz z budowaniem swojego zestawu audio i nie masz jeszcze żadnego z elementów, tak? Jeżeli tak, to będziesz musiał kupić gramofon oraz wzmacniacz stereo z wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym lub wzmacniacz stereo i osobno wzmacniacz gramofonowy. Do tego dochodzą jeszcze kable, na które też warto wydać parę złotych. No i co z kolumnami?

Jeżeli chodzi o zakup sprzętu nowego lub używanego, to zdecydowanie namawiam Cię do wybrania tej drugiej opcji. Tym bardziej jeżeli mówimy tu o gramofonie. Za Twój budżet można już skompletować fajny zestaw ze sprzętu używanego. Natomiast jeżeli kupowałbyś sprzęt nowy, to byłby on co najmniej kilka klas niższy. 

P.S. Salon Denona sobie odpuść. Ostatnio w jednym z nich byłem i Panowie w ogóle się nie orientowali w tym co u siebie mają. Widać firma zatrudnia osoby, które nie znają się specjalnie na sprzęcie hi-fi. Drugą sprawą jest to, że żeby móc posłuchać u nich gramofonu to trzeba mieć ze sobą swoje winyle. Skąd jesteś? Może jest w Twojej okolicy jakiś salon, w którym mógłbyś posłuchać dla zorientowania się jakiegoś sprzętu. Łatwiej by było coś Ci wtedy konkretnie podpowiedzieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli wzmacniacz stereo z przedwzmacniaczem do którego wszystko podłącze.

Tak aktualnie nie mam żadnego z elementów, planuje dopiero wszystko kupić.

Jeśli chodzi o kolumny, to myślałem na obecna chwilę słuchać na słuchawkach (mam nie najgorsze, a wzmacniacz powinien mieć wyjście na słuchawki) - a to jest dodatkowy koszt okolo 2-3k. Przyszłościowo myślę o jakiś głośnikach podstawkowych ze względu na brak miejsca. 

Jeśli chodzi o sprzęt nowy/używany to wolałbym kupić coś niższej klasy ale z wiedzą, że to działa. Dopiero zaczynam zabawę z winylami także istnieje duże prawdopodobieństwo, że mógłbym się naciąć.

Jestem z Wrocławia :)

Edytowano przez 4shby
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, 4shby napisał:

        gramofon - 1500-2000zł

       wzmacniacz do 2000zł

tradycyjnie z jednej kupki można przerzucić na druga :)

 

Przerzucać można, bo fizycznej bariery niema, jednak warto zachować zdrowy rozsądek. Bo kupowanie drogiego gramofonu ( oby jeszcze pasującego brzmieniem),  czy też drogiego CD, do taniego, gorszego klasą wzmacniacza może nie być najlepszym pomysłem na mądre wydanie pieniędzy, czy upragnione brzmienie.

Oczywiście tutaj nie ma jakiegoś wielkiego mezaliansu klas, pomiędzy kwotami na gramofon i wzmacniacz,  niemniej należy w takim razie zwrócić uwagę na coś innego... Piszesz że

5 godzin temu, 4shby napisał:

Żeby nie było, że idę na łatwiznę, staram się czytać recenzje/testy sprzętów :) ale ciężki wybór i wolałbym coś zarekomendowanego.

Zarekomendowanego....a nie bierzesz po uwagę że ktoś woli tabasco, a ktoś inny szarlotkę ;)  Dostosujesz czyjąś rekomendację do swojego może innego gustu ? Jest parę gramofonów w cenie 1400-1800 zł , nawet ładnie opisanych, każdy ma jednak nieco inne brzmienie i inaczej tworzy klimat winyla, ku czemu się zatem skłaniasz w kwestii brzmienia gramofonu ? Czy też jakie brzmienie wzmacniacza ? O te prawdziwie finalne nie pytam, bo w sprawie kolumn milczysz, a i  o słuchawkach też nic nie wiadomo :o:(    Można złożyć nieźle grający zestaw tak za "małe" pieniądze jak i za "duże", w pierwszym wypadku jednak duużo bardziej trzeba pochylić się nad mądrym doborem składników, poświecić sporo czasu na ich dopasowanie, choć  tak na prawdę w drugim wypadku też, bo wymagania zwykle rosą ;)

Miłośnicy winyla stwierdzą może, że na nowy w tej cenie nie ma co wydawać kasy i pewnie mają rację. Można kupić lepszy używany i sporo taniej, dokupić dobrą nową wkładkę, bo to raczej taki standard.

Aha uważam jak chyba wszyscy inni koledzy, że sprzęt należy odsłuchać by najtrafniej kupić, owszem można posłuchać sugestii ( jeśli wcześniej ujawni się swoje preferencje brzmieniowe). Umówić się na odsłuch kilku no gramofonów i wzmacniaczy , zresztą wysyłanie gramofonu , kolumn jest mocno ryzykowne.  Ludzie żeby kupić coś fajnego nawet nie koniecznie drogiego, jadą nieraz autem 100-200km a Ty mieszkasz w sporej aglomeracji ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, 4shby napisał:

Jestem z Wrocławia :)

W takim razie witam kolegę z Wrocka ? Tak jak pisał jacek75 - zwykle najlepszym rozwiązaniem w doborze sprzętu jest odsłuch. Określenie Twoich preferencji co do oczekiwanego dźwięku też by pomogło, ale rozumiem, że może Ci być ciężko je określić skoro dopiero zaczynasz przygodę z audio. Może powiesz chociaż jaką muzykę lubisz? W jaki sposób miałby brzmieć Twój zestaw i muzyka z winyli?  Masz jakieś wyobrażenia i oczekiwania w tej kwestii? 

10 godzin temu, 4shby napisał:

Dopiero zaczynam zabawę z winylami także istnieje duże prawdopodobieństwo, że mógłbym się naciąć.

Jestem z Wrocławia, więc w razie potrzeby mogę Ci pomóc w wyborze i sprawdzeniu gramofonu. Tak samo sprawa się ma ze wzmacniaczem ? 

Jeśli mowa o wzmacniaczu, to przy Twoim budżecie może warto rozważyć zakup wzmacniacza i osobnego preampa gramofonowego? Te wbudowane preampy są zazwyczaj przeciętnej jakości, a przy odrobinie szczęścia może udałoby się znaleźć jakieś używane pre za rozsądne pieniądze...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, jacek75 napisał:

ku czemu się zatem skłaniasz w kwestii brzmienia gramofonu ? Czy też jakie brzmienie wzmacniacza ?

szczerze nie mam pojęcia ale byłem w jednym z salonów gdzie sprzedają gramofony i będę umawiał się na odsłuchy. Wstępnie wybrałem Thorens TD-190, Audio-Technica LP-5.

4 godziny temu, Audio Autonomy napisał:

Może powiesz chociaż jaką muzykę lubisz?

W tym problem, że słucham wszystkie po trochu: Jazz, Swing, Rock, Klasyczna. Ale myślę po odsłuchu już będę wiedział czego szukam :)

4 godziny temu, Audio Autonomy napisał:

Jeśli mowa o wzmacniaczu, to przy Twoim budżecie może warto rozważyć zakup wzmacniacza i osobnego preampa gramofonowego? Te wbudowane preampy są zazwyczaj przeciętnej jakości, a przy odrobinie szczęścia może udałoby się znaleźć jakieś używane pre za rozsądne pieniądze...

Chciałem pójść w stronę zintegrowanego ale jeżeli polecasz osobno, nie ma problemu wezmę to pod uwagę.

 

Przyznam, że myślałem, że mogę sprzęt kupować pojedynczo, pierw gramofon, potem wzmacniacz biorąc pod uwagę tylko dane techniczne i wykresy :) ale jak widać nic z tego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj znać jak po odsłuchu. Ciekaw jestem Twoich wrażeń. Jeżeli chodzi o wymienione przez Ciebie gramofony (Thorens i AT), to moim zdaniem są to kiepskie napedy ze słabymi ramionami. Za takie pieniądze można kupić gramofon używany, który będzie dużo lepszy i do tego będzie ozdobą w pokoju ? 

2 godziny temu, 4shby napisał:

dane techniczne i wykresy

One niestety zbyt wiele Ci nie pomogą przy zakupie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Sorry za odgrzewanie "kotleta" ale ostatnio miałem więcej czasu i przyłożyłem się do poszukiwań. 

W międzyczasie "naprawiłem" starą poczciwą Unitre - gra fajnie, ale w porównianiu do sprzętu na odsłuchach to - oj słabiutko :)

Aktualnie przetestowałem: Thorens TD-190,  Audio-Technica AT-LP120USBHC, ale jeszcze oczekuje na dostawę Audio-Technica LP-5 - aby posłuchać jak gra.

Niestety nadal podtrzymuje opcje, że sprzęt tylko nowy w przyszłości jak się bardziej osłucham, zapoznam, nie wykluczam sprzętu używanego.

Na obecną chwilę zastanawiam się nad zestawem:

* Thorens TD-190-2, Bowers & Wilkins 685 S2, Nad C316 BEE - grało to naprawde fajnie

ale opcja

* Thorens TD-190-2, Bowers & Wilkins 685 S2, Rotel a12 - grała jak dla mnie idealnie

testowałem jeszcze wzmacniacz Yamaha A-S701 ale jak dla mnie grało to "bez duszy" (testowałem wzmacniacze na ustawieniach "domyślnych")

jeszcze przetestowałem w konfiguracji:

* AT-LP120USBHC, Bowers & Wilkins 685 S2, Rotel a12 - grało tak samo jak z TD-190, przynajmniej jak dla mnie.

dodatkowo przetestowałem jeszcze kilka glosnikow ale jak dla mnie te brzmialy najlepiej, no i powiedzmy mieszczą się w budżecie.

 

Co myślicię o takim zestawie? Nadwyrężyć budżet i kupić Rotela, czy pozostać przy Nadzie?

Pozostaje mi jeszcze przetestować LP-5 ale myślę, że nie będzie w tej konfiguracji jakieś dużej zmiany w dźwieku. Osobiście jeszcze jestem ku LP5  bo nie jest automatem jak TD-190.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt wybieramy do swoich preferencji brzmieniowych .zawsze przemyśl czy zestaw w twoim mniemaniu lepszy, nie jest głośniejszy albo bardziej agresywny Odsłuchy w sklepach są z zasady krótkie .Wiec musisz się zastanowić czy dany dźwięk cię nie męczy.Idealnie byłoby posłuchać najlepszej według ciebie konfiguracji w domu .W docelowym miejscu odsłuchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Cześć.

     Napiszę coś dla zainteresowanych. Gramofon podłączony do tx-8150 i Magnat 677 i jestem mile zaskoczony tym, że słyszę różnicę :) Dźwięk w porównaniu do plików w formacie FLAC jest pełniejszy. Bas schodzi dużo niżej, jest soczysty, góra cyka, wokal wyraźny jakby Gore i Gahan japę włożyli w kolumny i śpiewali stojąc kilka metrów przede mną. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wiele starych winyli , z lat 70-90 (szczególnie PL produkcji) jest sporo słabszej jakości niż nowe / nowe wydania , szczególnie 180g.  Pytałem rodziców o pensje z lat 70-80 by porównać ceny (naklejki na opakowaniach)  winyli z tamtych lat i w sumie wychodzi podobnie jak dzisiaj.

Zaletą winyli jest to iż można więcej usłyszeć , sam się niedawno o tym przekonałem - po zakupie nowych kolumn ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...