Skocz do zawartości

Różnice między wzmacniaczem/dac/pytania o tor audio itd(laik pyta)


Paweta

Recommended Posts

Jak już możecie się domyślać, nawet po samym sformułowanym pytaniu w kwestiach audio jestem kompletnym laikiem, ale chcę poszerzać swoją wiedzę(m.in przez blog Audiofanatyk prowadzony przez pana Jakuba Łopatko).Czy znalazł by się tu ktoś kto mógłby mi to wytłumaczyć w miarę prostym językiem ?Jeśli używam jakichś sformułowań niepoprawnie proszę o korektę z wyjaśnieniem. Pytania będą chaotyczne, bo jestem bardzo zdezorientowany, bo na żadnym forum nie ma jednoznacznego wytłumaczenia definicji toru, jego składowych, przykładowych torów, co z czym się je, a przynajmniej takowych stron nie znalazłem.

A więc zaczynajmy:

1.Jak wygląda przykładowy tor?> dlaczego jeśli w torze jest wzmacniacz to do toru dokłada się np DAC, a z tego co wiem przeciez on tez ma sam w sobie wzmaka.

2.Czym różni się Wzmacniacz od przedwzmacniacza, końcówki mocy ?

3.Czy jeśli powiedzmy kupuję słuchawki za 2tyś zł to oprócz wzmacniacza(dajmy na to lampowy) a chcę dokupić coś, aby zmieniło mi barwę słuchawek to co musze kupić i jak to się nazywa.

4.Czy źródłem jest np karta dźwiękowa? Bo np. jeśli mamy sobie  słuchawki, na drodze stoi wzmacniacz, to czy potrzeba nam jeszcze coś na samym początku? jakiegoś dobrego źródła, żeby słuchawki nabrały odpowiedniej barwy ?Czy mając juz wzmaka to źródło nie robi różnicy.

To jedne z wielu pytań, z góry dziękuje za odpowiedzi :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. DAC nie jest koniecznym elementem systemu audio. Stosuje się go tylko jeśli zachodzi taka potrzeba, najczęściej gdy chcesz podłączyć do wzmacniacza, który nie ma wbudowanego DAC-a (DAC ma połowa wzmacniaczy), źródło sygnału cyfrowego, np. komputer albo nowoczesny TV. Niektóre DAC-i mają wbudowany wzmacniacz słuchawkowy (czyli do podłączenia słuchawek) oraz przedwzmacniacz.

Ad. 2. Tzw. wzmacniacz, zwany szczegółowiej wzmacniaczem zintegrowanym, to połączenie przedwzmacniacza z końcówką mocy. Zastosowanie przedwzmacniacza i końcówki mocy, czy to w postaci wzmacniacza zintegrowanego, czy oddzielnych elementów jest konieczne byśmy w ogóle coś usłyszeli z kolumn.

Ad. 3. W tym przypadku jedyną rzeczą, która zmieni brzmienie słuchawek jest tzw. źródło z którego puszczasz muzykę, np. telefon, komputer, CD.

Ad. 4. Źródło robi różnicę, ale w podanym przez Ciebie przypadku źródłem jest już komputer. Jeśli jest podłączony analogowo do wzmacniacza, to różnicę zrobi wpięcie w tor DAC-a (podłączenie cyfrowe komputera z DAC-em i dalej podłączenie analogowe DAC-a ze wzmacniaczem). No chyba, że wzmacniacz ma wbudowanego DAC-a i jest podłączony cyfrowo z komputerem, to już nic innego nie jest potrzebne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.08.2017 o 16:03, S4Home napisał:

Koniec?

Nie dyskutujemy więcej?

mam jeszcze kilka pytań 

Dnia 26.08.2017 o 09:22, Kraft napisał:

Ad. 1. DAC nie jest koniecznym elementem systemu audio. Stosuje się go tylko jeśli zachodzi taka potrzeba, najczęściej gdy chcesz podłączyć do wzmacniacza, który nie ma wbudowanego DAC-a (DAC ma połowa wzmacniaczy), źródło sygnału cyfrowego, np. komputer albo nowoczesny TV. Niektóre DAC-i mają wbudowany wzmacniacz słuchawkowy (czyli do podłączenia słuchawek) oraz przedwzmacniacz.

Ad. 2. Tzw. wzmacniacz, zwany szczegółowiej wzmacniaczem zintegrowanym, to połączenie przedwzmacniacza z końcówką mocy. Zastosowanie przedwzmacniacza i końcówki mocy, czy to w postaci wzmacniacza zintegrowanego, czy oddzielnych elementów jest konieczne byśmy w ogóle coś usłyszeli z kolumn.

Ad. 3. W tym przypadku jedyną rzeczą, która zmieni brzmienie słuchawek jest tzw. źródło z którego puszczasz muzykę, np. telefon, komputer, CD.

Ad. 4. Źródło robi różnicę, ale w podanym przez Ciebie przypadku źródłem jest już komputer. Jeśli jest podłączony analogowo do wzmacniacza, to różnicę zrobi wpięcie w tor DAC-a (podłączenie cyfrowe komputera z DAC-em i dalej podłączenie analogowe DAC-a ze wzmacniaczem). No chyba, że wzmacniacz ma wbudowanego DAC-a i jest podłączony cyfrowo z komputerem, to już nic innego nie jest potrzebne. 

mam pytanie, czy jeśli mam zintegrowanego wzmaka to nie ma roznicy z jakiego zrodla leci muzyka bo i tak ma w sobie daca ? Od jakiej kwoty/klasy głóśników i wzmacniacza(niezintegrowanego tzn preamp+końcówka mocy) zaczyna się zauważać różnice w źródle. Oprócz tego że integra w kompie nie obsluguje nic powyzej 48khz i  16bit.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz. To, że wzmacniacz jest "zintegrowany" nie oznacza, że ma DAC-a. Są wzmacniacze zintegrowane z DAC-em lub bez (większość). Co do pytania o różnice, to wszystko zależy od ceny. Jeśli masz drogi wzmacniacz z wbudowanym DAC-em (np. za 8000 zł), to różnicę zrobi pewnie dopiero drogi zewnętrzny DAC, np. za 5000 zł. Zastosowanie zamiast DAC-a wbudowanego w podaną integrę zewnętrznego DAC-a za 1500 zł pewnie nic nie poprawi, a może wręcz pogorszyć brzmienie)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Kraft napisał:

Jeszcze raz. To, że wzmacniacz jest "zintegrowany" nie oznacza, że ma DAC-a. Są wzmacniacze zintegrowane z DAC-em lub bez (większość). Co do pytania o różnice, to wszystko zależy od ceny. Jeśli masz drogi wzmacniacz z wbudowanym DAC-em (np. za 8000 zł), to różnicę zrobi pewnie dopiero drogi zewnętrzny DAC, np. za 5000 zł. Zastosowanie zamiast DAC-a wbudowanego w podaną integrę zewnętrznego DAC-a za 1500 zł pewnie nic nie poprawi, a może wręcz pogorszyć brzmienie)

a co jeśli osobno kupuje preampa i końcówkę mocy to czy wtedy muszę dokupowac daca ? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy z nich ma inną funkcję: najpierw komp albo inny klamot podaje sygnał cyfrowy potem > dac przetwarza cyfre na analog >potem preamp steruje głośnością i tonami > a końcówka mocy wzmacnia sygnał i wysyała do kolumn... jesli chcesz to możesz wysyałać sygnał z komputera pomijając daca bezpośrednio na preampa a nawet chyba do końcówki mocy, wtedy funkcję daca i preampa spełnia karta muzyczna...

z tego co się zdążyłem zorientować to czasem znajdziesz daca z wbudowanym preampem, a czasem we wzmacniaczu zintegorwanym (preamp+końcówka) znajdziesz wbudowanrgo daca :)

są też wzmacniacze zintegrowane (takie bez daca) w których możesz "rozpiąć" preampa i końcówkę i bezpośredno do końcówki wpiąc zewnetrznego daca z wbudowanym preampem :) 

 

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba kolego nie bardzo rozumiesz co się dzieje.

Dac to urządzenie konwertujące kropka!

Pre to urządzenie które ma za zadanie zebrać źródła, ustalić głośność, wprowadzić ewentualne korekcję typu bas treble balance.

Końcówka to urządzenie które jedynie wzmacnia wchodzący do niej sygnał. 

Koniec. 

Te urządzenia mogą być razem w jednej obudowie ale nie muszą.

Myślę że do póki sam nie zaczniesz zgłębiać tematu to nie uwierzysz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...