Skocz do zawartości

Kolumny do 300-400 zł do 44 cm wysokosci


Radosław Sankowski

Recommended Posts

Witam wszystkich na foum.

Niedawno kupiłem wzmacniacz Kenwood KA-660:

Cytat

 

Power output: 60 watts per channel into 8Ω (stereo)

Frequency response: 1Hz to 100kHz

Total harmonic distortion: 0.006%

Damping factor: 1000

Input sensitivity: 0.2mV (MC), 2.5mV (MM), 150mV (line)

Signal to noise ratio: 68dB (MC), 86dB (MM), 107dB (line)

Dimensions: 440 x 133 x 333mm

Weight: 8.9kg

 

Teraz chciałbym kupić do niego kolumny ale mam spore wymagania/ograniczenia. Chciałbym głośniki 3-drożne, chciałbym żeby bas schodził nisko (powiedzmy od 35hz maksimum, teraz mam pierdziochy od 50hz z wieży Philipsa fw-c399), bass reflex jeżeli już będzie to z przodu i maksymalna wysokość kolumny 44 cm (ograniczone miejsce niestety). Co do rodzaju muzyki jakiej słucham to dosłownie wszystkiego, ale preferencje raczej rockowe (chociaż żadnym gatunkiem nie gardzę).

Co udało mi się znaleźć:
http://allegro.pl/hi-fi-lautsprecher-box-k-120-i6938874235.html

Ale nie znam się dobrze na takim sprzęcie a żadnych opinii nie mogę znaleźć w internecie. Może ktoś coś wie na temat tych kolumn lub ma jakieś propozycję? Jakich modeli szukac?

Edytowano przez Radosław Sankowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei. 3-drożność kolumn wcale nie jest wyznacznikiem ich jakości. Jest wręcz odwrotnie. Tanie kolumienki trójdrożne zagrają gorzej od odpowiednich dwudrożnych, bo skromny budżet rozłoży się na więcej głośników, elementów zwrotnicy itd. Tanie kolumny trójdrożne robione są właściwie tylko po to, by skusić mniej zorientowanych w temacie, którzy uważają, że więcej znaczy lepiej. Takie zejście basu o którym piszesz z monitorów (w rozsądnych cenach) jest niemożliwe. Nie osiąga go nawet (ze spadkiem - 6dB) większość kolumn podłogowych renomowanych firm. To, że producent tak napisał w specyfikacji nic nie znaczy. To bujdy wymyślane jako wabik przez marketingowców. Inna sprawa, że tak niskie zejście wcale nie jest potrzebne by cieszyć się potężnym basem. To co robi na nas wrażenie i odczuwamy jako mocy bas to nieco wyższe częstotliwości (50-150 hz). Pisałem już o tym, ale powtórzę. Najniższy dźwięk gitary basowej ma około 41 Hz, więc po co kolumny, przynajmniej do rocka, mają schodzić niżej z odpowiednio głośnym odtwarzaniem takich częstotliwości? Zacznij szukać "normalnych" kolumn znanych firm i odpuść sobie takie wynalazki, jak te z linka.

Napisz jeszcze coś, jak zamierzasz te kolumny ustawić, bo dopisek "ograniczone miejsce niestety" rodzi obawy.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft ma rację. W tej cenie nie znalazłem nic wartego uwagi ale mogę zaproponowac dobre, trochę podobne do tych co zaproponowałeś. Warto doplacic to 100zł.

http://allegro.pl/kolumny-canton-gle-70-i6930266166.html#thumb/6

Ale nie znamy ani powierzchni na jakiej chcesz grac, ani preferencjibrzmieniowych...ale to Twoja sprawa, żebyś tylko nie narzekał...

I wyczuwam, ze mowiąc o 44cm, masz na myśli jakaś dziurę w ktorą chcialbyś je wepchnąć. Nie polecam...

Może jeszcze te

http://allegro.pl/kef-caprice-ii-sp3001-rarytas-markowe-kolumny-i6923465420.html

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
16 minut temu, Kraft napisał:

Tylko, że zejście zależy bardziej od objętości obudowy niż wielkości głośnika. Małe głośniki w dużych obudowach potrafią zejść bez problemu do 35 Hz. 

Jest jeszcze fizyka ? długość fali dla 35 Hz to w zależności od źródeł 8,5 -10,5 m

Edytowano przez Hoo-Lec
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosunkowo nieduża wysokość i duże wymagania odnośnie niskich tonów - to powinna być spora głębokość (Koledzy już pisali o dużej objętości). Tak właściwie to nawet 12 cali i więcej może się zmieścić, nie tylko 10calowy głośnik.
Do tego dobrze zestrojony basrefleks albo pasywna membrana.

Problem jest w tym, że przy takich wymaganiach to by się jeszcze jedno zero przydało w założonym funduszu :837_no_entry: Bo "Tak dobrze to Ci dopasują tylko w Erze", a niestety  w audio jednak pieniądze grają dużą rolę :6_smile:

Pozdrawiam
PS. Faktycznie autor wątku się nie odzywa - ale zrobiło się ciekawie i w razie czego: piszemy dla potomności (czyli dla kolejnych czytelników).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...