Skocz do zawartości

Czy słychać różnicę? Mp3 vs. FLAC i inne ślepe testy


Kraft

Recommended Posts

Wykres opracowany na podstawie pomiarów i ślepych testów, porównujący jakość dźwięku uzyskiwanego przy wybranych sposobach dystrybucji muzyki. 100% oznacza maksymalną zdolność ludzkiego słyszenia (oczywiście, jedni słyszą trochę lepiej, inni trochę gorzej - to przybliżenie).

Archimago's Audio Graph.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kraft napisał:

Wykres opracowany na podstawie pomiarów i ślepych testów, porównujący jakość dźwięku uzyskiwanego przy wybranych sposobach dystrybucji muzyki. 100% oznacza maksymalną zdolność ludzkiego słyszenia (oczywiście, jedni słyszą trochę lepiej, inni trochę gorzej - to przybliżenie).

Archimago's Audio Graph.png

Świetny wykres absolutnie się pod nim podpisuje. Skąd go wziąłeś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home, to ilustracja z poniższego artykułu:

http://archimago.blogspot.com/2015/03/musings-audio-quality-various-formats.html

Jej autorem jest bloger Archimago - organizator wielu ślepych testów dla internautów (publikowałem już niektóre w wątku, reszta czeka na swoją kolej) oraz autor niezliczonej ilości wielozakresowych pomiarów urządzeń audio (też parę już tutaj zamieściłem, np.  kabli ethernetowych)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Fafniak napisał:

W kontekście kabla ethernet... Jeżeli transmisję mamy na poziomie 100% dokładności to co można poprawić ?

To dotyczy wszystkich kabli cyfrowych. 

3 minuty temu, Kraft napisał:

To ilustracja z poniższego artykułu:

http://archimago.blogspot.com/2015/03/musings-audio-quality-various-formats.html

Jej autorem jest bloger Archimago - organizator wielu ślepych testów dla internautów (publikowałem już niektóre w wątku, reszta czeka na swoją kolej) oraz autor niezliczonej ilości wielozakresowych pomiarów urządzeń audio.

Dzięki. Lubię takie artykuły. 

Jak nie branża ??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Film prezentujący wyniki badania nad preferencjami jakości dźwięku, które charakteryzują młode pokolenie. Badanie miało postać ślepego testu przeprowadzonego na kilkudziesięciu licealistach i studentach. W pierwszej części testu młodzi ludzie mieli wybrać między muzyką w jakości CD a MP3 128 kbps. W drugiej, ciekawszej części, między czterem kolumnami o różnych charakterystykach. Jako najlepiej brzmiąca wybrana została kolumna o najbardziej liniowej i gładkiej charakterystyce pasma przenoszenia. Jak się okazuje wierność ma dla generacji Y znaczenie.  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft, mam nadzieję, że nie pogniewasz się na mnie gdy przeczytasz mój komentarz:

Badanie gustów młodych, starych czy dzieci nie bardzo mają sens, bo gdyby wybrać przypadkowych 1000 ludzi i dać do wyboru dzieło sztuki pt- ”Jeleń na rykowisku” i dzieło "Koń, Rura i Czerwony kwiat" Joana Miró, to pewny jestem, że z tej reprezentatywnej grupy większość wybrałaby do muzeum "Jelenia..."

Wyjaśnię- gust nie jest miernikiem jakości.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, wpszoniak napisał:

Wyjaśnię- gust nie jest miernikiem jakości.

A na z tym zdaniem mocno bym jednak polonizować. Skoro coś mi się podoba to może mieć dla mnie większą wartość czy też jakość niż produkt który mi nie spasował. 

Idąc dalej tym tropem miernikiem jakości powinna być w takim razie cena. Co jest oczywiście nie prawda. Ale niestety we współczesnym świecie z tym nie wygramy. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, S4Home napisał:

Skoro coś mi się podoba to może mieć dla mnie większą wartość czy też jakość niż produkt który mi nie spasował. 

Idąc dalej tym tropem miernikiem jakości powinna być w takim razie cena. Co jest oczywiście nie prawda. Ale niestety we współczesnym świecie z tym nie wygramy. 

Piotrek

Piotrze, wydaje mi się, że i Ty masz trochę racji i ja również, bo to zależy od kontekstu (proszę tu nie uwzględniać ceny, bo piszemy jedynie o guście). Czyli- dla jednostki będzie najważniejsze to, że coś mu się podoba (wtedy nawet "Jeleń na rykowisku" staje się arcydziełem), ale jeśli 1000 przypadkowych osób (nawet wybranych spośród jakiejś grupy osób, np studentów) ma decydować o tym co jest arcydziełem lub nie to... No, wątpię w udany wybór, bowiem zdajemy się na gust (nazwijmy go sumarycznym) kompletnie przypadkowy, bo wystarczy, że z tej grupy 767 osób nie będzie lubiła jazzu (dla przykładu) i przeciwnie- będzie uwielbiała disco-polo. Czy wtedy będzie wybór tej grupy oznaczał, że jazz to sztuka niższa niż disco-polo? Ja tam wolałbym unieważnienia takiego testu, bo ja wolę jazz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos powracającego jak bumerang przykładu jelenia na rykowisku przypomniał mi się stary żart rysunkowy. Malarz opowiada o swoim najnowszym obrazie. "Ja wiem, że to kicz, ale co poradzę, że ilekroć idę w plener malować, to bydlę wychodzi z lasu."

A wracając do meritum. Niepotrzebnie chyba Panowie komplikujecie problem. Zamieszczone badanie na temat gustów młodzieży nie miało wskazać, co uważa ona za wysoką jakość, a jedynie sprawdzenie, czy wysoka jakość podoba się młodzieży. Co do tego, co jest wysoką jakością nie ma chyba wątpliwości. Dla Wojtka będzie to dźwiek przypominający maksymalnie to, co pamięta z koncertów. Dla kogoś nastawionego bardziej technicznie, dźwięk najmniej zniekształcony - najwierniej oddający to, co zapisano na nośniku.  

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft, gdy oglądałem materiał przedstawiony na filmie, to też tak go odebrałem- jako badanie natury bardziej socjologicznej niż audiofilskiej. Ciekawe te spostrzeżenia są dla sprzedawców (tak myślę). Jednak dla nas audiofili wnioski z badań grupy studentów niczego nie zmienia w postrzeganiu audio-systemów.

A tak przy okazji wypowiedzi Piotra z @S4Home ("Idąc dalej tym tropem miernikiem jakości powinna być w takim razie cena"): przygotowuję właśnie artykuł czy aby na pewno "pieniądz nie gra", na podstawie recenzji bardzo drogiego systemu audio (bardzo, bardzo drogiego).

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wpszoniak napisał:

Ciekawe te spostrzeżenia są dla sprzedawców (tak myślę). Jednak dla nas audiofili wnioski z badań grupy studentów niczego nie zmienia w postrzeganiu audio-systemów.

Czy aby na forach nie ma ostatnio więcej sprzedawców niż audiofilów?

PS Z tej grupy testowanych studentów wyrośnie też paru audiofilów, więc ich opinia jednak się liczy. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krafcie, ciekawe spostrzeżenie. Jeśli nadal w ten sposób będziesz prowadzil dyskusję wszyscy się stąd wyniosą. 

To hobby dla pasjonatów dźwięku, a nie inzynierii.

I nie jest to przytyk. Po prostu sprowadzając audio do poziomu pomiarów robisz je malo pasjonujące.

To hobby nie jest domeną inzynierów jak kiedys pisaleś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie interesuje to, jakimi sposobami osiągnąć dobry dźwięk. Jeśli wiedza inżynierska może być w tym pomocna, a tak uważam (właściwie to inny pogląd, uwzględniając materię którą się zajmujemy, byłby absurdalny), to należy z niej skorzystać.

Zdradzę Ci pewną tajemnicę. Nie czytam wszystkich tematów na forum. Te które mnie nie interesują, które nie pasują do mojego spojrzenia na audio, omijam.  

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kraft napisał:

PS Z tej grupy testowanych studentów wyrośnie też paru audiofilów, więc ich opinia jednak się liczy. 

Bardzo możliwe, że paru będzie. A wiesz ilu jest (ujawnionych) audiofilów w mieście gdzie mieszka 170 000. osób, takim jak Bytom? Na palcach obu rąk zliczę....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wooke , @audiowit

w dziale kd dałem temat dts vs dd , co prawda w innym znaczeniu ale nawiązując do tegoż tematu , to przy koncertach realizowanych w dts hd-audio słychać "więcej" niż LPCM 1536kbps czy AC3 640kbps.

Tak samo jest z flac-ami , trochę więcej barw (przynajmniej ja) słychać , względem mp3 - ale to też zależy od naszego sprzętu , bo na kiepskim to pewnie mniejsza różnica chociaż przyznam ,że przed zmianą frontów to na starych tonsilach (przynajmniej ja) słyszałem więcej ;)

 

dts.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...