Skocz do zawartości

Czy słychać różnicę? Mp3 vs. FLAC i inne ślepe testy


Kraft

Recommended Posts

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Otóż wszystkosłyszący rredaktor Pacuła napisał ostatnio tak:

Pan Pacuła bierze chyba spory hajs za te swoje pierdolety. Kiedyś parę razy czytałem jego peany i za każdym razem chciałem uciekać do piwnicy.   Więcej tam nie zaglądam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.05.2023 o 18:55, Bebop napisał:

Pan Pacuła bierze chyba spory hajs za te swoje pierdolety. Kiedyś parę razy czytałem jego peany i za każdym razem chciałem uciekać do piwnicy.   Więcej tam nie zaglądam. 

Innego wytłumaczenia na te jego bzdury chyba nie ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.05.2023 o 17:36, Kraft napisał:

Czy potrzeba lepszego dowodu, że jedno-, góra dwuminutowe próbki wystarczą (a wręcz pomagają), by wychwycić najsubtelniejsze różnice?

To żaden dowód. Redaktor Pacuła ma chyba jakiś patent na wychwytywanie różnic? Przychodzi mu to niezwykle łatwo. Ja nie potrafię wyłapywać różnic w lot czy kilka minut. Długi odsłuch służy mi do określenia czy muzyka podana jest tak jak oczekuję, nie odrzuca i nie zniechęca do słuchania. To zupełnie inna kwestia. Oparta jest na wrażeniach bez 100% pewności. Można ogólnie określić, że coś lepiej wybrzmiało, wzbudziło więcej emocji czy przyciągnęło uwagę bo na przykład sybilanty tak nie dokuczają, transjenty są bardziej dynamiczne, a wybrzmienia mają jakąś fakturę, są czytelne i łatwo definiowalne, a nie brzmią jak jakaś odmiana modulowanego szumu bez wyrazu ale to tylko wrażenia. 

Nie ma miejsca w takim długoterminowym odsłuchu na bezpośrednie porównanie i stwierdzenie "Ta pierwsza nutka w konfiguracji A to jednak brzmi inaczej niuż w B". Żeby porównywać nuta w nutę potrzeba uruchomić krótkotrwałą pamięć echoiczną czyli porównanie w czasie max 3 do 4 sekund. Po tym czasie zapominamy, dodatkowo wchodzą inne nuty i następuje maskowanie. nadpisujemy pamięć i z porównania nici. Pozostają oczywiście wrażenia ale te mówią nam o tym co nam się wydaje. Są bardzo subiektywne no chyba, że mamy przygotowane próbki dobrze znanego materiału muzycznego i trenowaliśmy w ich rozpoznawaniu. W kilka minut można próbować porównywać próbki ale to i tak będą tylko wrażenia nic nie mające wspólnego z pamięcią fonologiczną i porównywaniem bez czynnika subiektywnej oceny.

Jak działa mózg zainteresowani pewnie wiedzą. Bodziec przechodzi do "centralnego procesora słuchowego", zmieniającego sygnały elektryczne z dźwięków w koncepcje umysłowe, tworzące obrazy dźwiękowe, które utrzymujemy w mózgu przez krótki okres czasu. Obraz dźwiękowy może być "odtwarzany" w mózgu przez te kilka sekund następujące po bodźcu bez zniekształceń. Później ten pierwotny dźwięk jest nadpisywany i przechodzi wiele procesów nadających mu inny wymiar. Po czasie jest możliwe jego odtworzenie w mózgu (przypomnienie) ale będzie on "po przejściach" w jakiś sposób zniekształcony i ocena porównawcza na jego podstawie będzie obarczona błędem pamięci fonologicznej (krótkotrwałej).

Krótko pisząc można twierdzić po takim porównaniu, że nam się wydaje, że mamy wrażenie ale nie ze 100% pewnością, że zagrało inaczej. Nie przeskoczymy możliwości pamięci tylko dlatego, że piszemy recenzje w znanym piśmie audio i jesteśmy w tym dobrzy. Ogranicza nas mózg i jego zdolność zapamiętywania.

Poza tym każda recka, opis brzmienia czy test porównawczy byłby przeze mnie do zaakceptowania pod warunkiem użycia słów "mam wrażenie, wydaje mi się, odczuwam itp". Niestety często opis brzmienia po zastosowaniu jakiegoś akcesorium czy opis porównawczy podawany jest ze 100% pewnością np. po zastosowaniu platformy antywibracyjnej "Z Madonną dźwięk urósł. Był bardziej klarowny i miał mocniejszy średni bas, odpowiedzialny za tzw. „wykop”. Przekaz był bardziej rozwibrowany, miał też wyraźniej oddane bryły. Instrumenty, przede wszystkim oczywiście instrumenty elektroniczne, były pokazane w większej przestrzeni i głębiej w ramach brył niż bez platformy – były po prostu wyraźniejsze". Żródło

Dla mnie to nie do zaakceptowania tylko dlatego, że zabrakło "Mam wrażenie ..." ;) 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, MariuszZ napisał:

Poza tym każda recka, opis brzmienia czy test porównawczy byłby przeze mnie do zaakceptowania pod warunkiem użycia słów "mam wrażenie, wydaje mi się, odczuwam itp". Niestety często opis brzmienia po zastosowaniu jakiegoś akcesorium czy opis porównawczy podawany jest ze 100% pewnością

👍 Też tak uważam. Z pamięcią również.

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lpomis napisał:

@zolt - drugi filmik bardzo ciekawy, dzięki za podlinkowanie 👍

 

Luzik, nie ma za co. :)

Pan z drugiego filmiku to prawdziwy profesjonalista przez duże P w kwestii dźwięku i produkcji dźwięku. :)

Osobiście bardzo szanuję. :)

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
Dnia 3/19/2019 o 7:13 PM, Kraft napisał:

Liga gol telat dari gelandang Rodri memberi Manchester City satu poin melawan Chelsea setelah mantan pemain mereka Raheem Sterling memberi tim tamu keunggulan. Meskipun mereka terhindar dari kekalahan, hasil ini tidak baik bagi City karena mereka harus menyaksikan rivalnya, 
Bri Liga 1 Liverpool dan Arsenal, sama-sama menikmati kemenangan besar pada hari sebelumnya. City kini tertinggal dua poin dari The Gunners dan empat poin dari Liverpool.

Liga Italia“Liverpool berada dalam posisi di mana mereka unggul beberapa poin, bahkan jika City memenangkan pertandingan yang ada. Namun yang dimiliki City adalah pengetahuannya.

Liga Jerman and Hasil Liga 1 the much-improved visitors snatched a late winner when a rare chance to catch Palace saw Cole Palmer find Gallagher on the edge of the box to score his second.
Address: Jl Gondosuli 8 Yk Jawa Tengah Indonesia
#Liga
#liga inggris
#liga 1
#klasemen liga 1
#klasemen liga inggris
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.05.2023 o 18:55, Bebop napisał:

Pan Pacuła bierze chyba spory hajs za te swoje pierdolety. Kiedyś parę razy czytałem jego peany i za każdym razem chciałem uciekać do piwnicy.   Więcej tam nie zaglądam. 

Ja kiedyś tam zajrzałem - trafiłem na to https://highfidelity.pl/@main-4359 i wiem, że temu wydawnictwu nie można ufać w jakikolwiek sposób.

Robienie recenzji routera / przełącznika LAN etc, który finalnie i tak komunikuje się odpowiednim protokołem, który ma swoje korekcje błedów i zabezpieczenia już na poziomie standardu sieciowego - a więc daje na końcu te same dane co każdy inny Tp-Link, Asus czy coś innego jest grubym przegięciem i podkopywaniem opinii o czym/kim-kolwiek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...