Skocz do zawartości

Czy słychać różnicę? Mp3 vs. FLAC i inne ślepe testy


Kraft

Recommended Posts

2 godziny temu, S4Home napisał:

Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie kopiował od kogoś jeśli ten nie jest pewny. 

A co jeżeli ten ktoś sam nie będzie pewny i będzie się sugerował tym co napisali wcześniej inni? Nie jestem specjalistą od organizowania badań i zbierania prób (choć miałem z tym styczność kilka razy), ale wydaje mi się bardzo prawdopodobne, że zamieszczenie odpowiedzi w "widocznym" miejscu wpłynie na wyniki końcowe testu.

Moim zdaniem odpowiedzi powinny spłynąć na PW do Krafta i dopiero po zakończeniu powinny zostać zebrane i opublikowane. W innymi przypadku nie będą one wiarygodne.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, mario100007 napisał:

To ja mogę tez dołączyć. Z dac-a nie słucham ale na płycie będę miał wav po kolei z Flac i mp3 kb320 i jak trzeba jeszcze niżej. Tylko musiałbym mieć konkretne info ile formatów na jednym utworze będziemy testować aby prawidłowo nagrać.

Przygotuję próbki 10 utworów. Każdy w dwóch wersjach różniących się jakością (ale obie dla niepoznaki we FLAC-u). Pliki będą do ściągnięcia z serwera. Każdy je sobie pobiera, odsłuchuje i podaje mi wynik, jak ocenił próbki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli testy będzie można przeprowadzić na słuchawkach to też się piszę. Jestem w trakcie kompletowania kolumn ale mam dość dobre jakościowo słuchawki więc na aplitunerze mogę spokojnie odsłuchać flack'i jak i mp3 i podzielić się czy odróżniam.

ps. kiedyś takie testy sam sobie zrobiłem ale ciężko mi było odróżnić cokolwiek lepszego od 320kbps mp3 - ważny tak jak kolega wyżej napisał jest utwór. Polecam płytę Michaela Jacksona "Off the Wall" np. utwór Don't Stop 'Til You Get Enough wg. mnie jedna z najlepiej nagranych płyt ever ! Słychać każdy niuans, każdy instrument. Proszę o przesłuchanie choćby na YT tego kawałka - w lepszym bitrate niebo a ziemia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłuch na słuchawkach też może być. Nie ma żadnego problemu.

PS Mam wrażenie Panowie, że nie czytacie uważnie moich postów. Jeszcze raz powtarzam - nie będzie do odsłuchu żadnych mp3. Jedynie FLAC-i w dwóch różnych jakościach: płyty CD i mp3 320 kbps. 

No to mamy: ssskorpionixxx, audiowit, S4Home, Audio Autonomy, Arko55, mario100007 i maskun. Jeszcze trzech i ruszamy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kraft napisał:

A jeśli zobaczysz, że pięć osób wytypowało już A i nikt B, a tobie się wydaje, że jednak B, to napiszesz A czy B?

Dlatego chcę być pierwszy. Bo jako realny ppdejde do tematu. Bez ściemy czy kanciarstwa. Prowadziłem już takie testy na sąsiednim forum. Wiem jakie były wyniki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że pliki będą tej samej wielkości, bo będą miały identyczny bitrate i kompresję bezstratną. Nie jestem za to pewien, czy będą miały identyczną głośność, a to może być ważne. Jak się za to zabiorę, to napiszę jakie problemy ewentualnie wystąpiły i pomyślimy razem, jak im zaradzić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft tylko jedna sprawa. Prawdziwe flacki niech mają uczciwe 1014 kbps, a nie jakieś 720. Jeśli plik bezstratny to niech taki będzie.

Repertuar może być również z muzyki klasycznej, ale większe składy bo z pojedynczymi instrumentami może być problem.

Metal raczej odpada ze względu na niską jakość płyt. No może matalica(jeśli ktoś uważa ją za metal). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Kraft napisał:

A nawet dziewiąty;)

No to mamy już: ssskorpionixxx, audiowit, S4Home, Audio Autonomy, Arko55, mario100007, maskun, Hoo-Lec i darzur. Jeszcze potrzebny jeden złotouszny. Come on!

Jeśli trzeba będzie podać "wyniki " do poniedziałku to ja odpadam poważnie zabrać się za odsłuch będę mógł we wtorek rano

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, nie pali się. Poczekamy.

28 minut temu, audiowit napisał:

Kraft tylko jedna sprawa. Prawdziwe flacki niech mają uczciwe 1014 kbps, a nie jakieś 720. Jeśli plik bezstratny to niech taki będzie.

Repertuar może być również z muzyki klasycznej, ale większe składy bo z pojedynczymi instrumentami może być problem.

Metal raczej odpada ze względu na niską jakość płyt. No może matalica(jeśli ktoś uważa ją za metal). 

Czemu akurat 1014 kbps to uczciwy FLAC? Nie znam tej zależności. Skąd to wziąłeś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodajmy do testowych utworów i uzyskamy odpowiedz :D 

 

"Czemu akurat 1014 kbps to uczciwy FLAC?" - dołączam się do pytania.

CD audio -> wav -> 44.1 * 16 * 2 = 1411 kbps (zawsze tyle samo).

FLAC -> kbps zależne od stopnia kompresji i "od tego jak mocno skomplikowany pod względem muzycznym jest utwór"

Rozumiem, że do porównania lepiej brać utwory, w których dużo się dzieje wtedy koder w flac cudów nie zdziała i bitrate będzie duży, a mp3 przytnie sporo ale skąd to 1014.

 

Trochę subiektywnych odczuć:

Zdecydowana większość utworów flac do ściągniecia "nie do końca legalne" z netu to flaki stworzone ze mp3 (uszy bolą).

Na co dzień korzystam z TIDAL Hi-Fi (teoretycznie jakość CD, 16/44.1), żona z Spotify Premium (320 kbps) i wspólnie z CD.

Różnicę miedzy TIDAL Hi-Fi, a Spotify Premium, nie zawsze ale w większości przypadków słychać.

Nie wszystko w Spotify Premium jest w deklarowanej jakości, to samo tyczy się TIDAL Hi-Fi.

TIDAL Hi-Fi czasem różni się od tego samego na CD. A teoretycznie powinno być to samo.

(ten sam utwór puszczony równolegle na CD i odtwarzaczu sieciowym, obydwa urządzenia podpięte przez zewnętrznego DAC-a i zmiana źródeł)

Najpewniej kupić CD.

Choć nie zawsze.

Nurtuje mnie pytanie, dlaczego jak na płycie jest dopisek "remastered", a płyta pochodzi z n-tego wydania to często jest źle?

Empik - > Złota kolekcja -> Dżem Złoty Paw (cicho nagrane, płasko itd)

Ostatnio kupiłem płytę O.N.A, 4 wydanie ....skończyło się na tym, że kupiłem na allegro używkę pierwsze wydanie z lat 90.

Więc wydając miliony monet na sprzęt, przy spotify nie ma sensu. Choć coś gdzieś pisało, że niebawem będą dostępne również flaki.

To się nazywa walka o dobre źródło :)

Więc do Naszego testu najlepiej utwory pobrać z CD ...pewność 16/44.

 

Jeśli komuś zdarza się słuchać muzyki "elektronicznej/specyficznej" to jest fajna stronka z muzyką free w jakości mp3/flac/wav do wyboru:

http://www.ektoplazm.com/free-music/man-of-no-ego-web-of-life

Edytowano przez ssskorpionixxx
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniose się do posta wyżej.

Jeśli pliki będą przygotowane prawidłowo to różnica w wadze między plikami będzie nie znaczna.

Uwaga: może być tak że ten z MP3 jest cięższy. Różnie bywa. Więc jeśli ktoś chce według tego patrzeć to niech nie bierze udziału w konkursie. 

Głośność będzie taka sama. Między dwoma tymi samymi utworami. 

Tak było kiedyś ja przygotowywałem pliki. 

Do konwersji używałem foobara 2000 z odpowiednimi wtyczkami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...