Skocz do zawartości

Czy słychać różnicę? Mp3 vs. FLAC i inne ślepe testy


Kraft

Recommended Posts

Startujemy z testem! Materiały już gotowe. Utwory są różnorodne i do tego zazwyczaj nie przekraczają 3 min., więc nie powinno być nudno. Niestety mają różną głośność, więc będzie trochę operowania pilotem. Przypuszczam, że metodami pozasłuchowymi da się ustalić, który plik jest który, ale umawiamy się, że nikt tak nie będzie robił. OK? Jak ślepy test, to ślepy test. Jak ktoś złamie słowo, to będzie się smażył na rozgrzanych triodach. Życzę kolegom powodzenia. Sam nie wiem czego się spodziewać. Da się rozpoznać, czy nie? Zobaczymy. 

PS Utwory wysyłam na PW tym którzy się zgłosili.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spłynęły już do mnie typowania od połowy uczestników testu.

Mam pytanie, czy chcecie żebym w podsumowaniu podał wyniki imiennie, czy wolicie anonimowo?

I jeszcze jedno. Co mam zrobić o odpowiedziami "nie wiem"? Zaliczyć to jako błędne rozpoznanie, czy pominąć taką odpowiedź w obliczeniach?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie przygotuję tabelkę zbiorczą z prawidłowymi odpowiedziami zestawionymi z wszystkimi odpowiedziami, które padły, ale bez podawania nicków uczestników (uczestnik 1, uczestnik 2 itd.)

Każdy wie, jak odpowiadał, więc na PW nie ma sensu pisać.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po odsłuchu. Nie było łatwo, bo nie mogło być. Różnice na pograniczu percepcji (przynajmniej tak mi się wydaje) i gdyby nie eksperymenty z ustawieniem kolumn i świadomość, że są to rożne materiały (mam nadzieję :) , raczej nie do wychwycenia.  Szczególnie piano i klasyka dały mi mocno w kość. Jako, ze mój obecny sprzęt nie kwalifikuje się do "Ligii mistrzów" zaryzykuje i opublikuje moje typy. Wiele nie ryzykuję, bo albo okaże się że mam "złote uszy", albo za słaby sprzęt by usłyszeć różnice. :) 

Według mnie lepiej grają: :) 

Odsłuch na:

Denon Ceol N9 + Q Acoustics QA3050 + Melodika MDC2150

oraz 

Denon Ceol N9 + Pylon Audio Opal 20 + Chord Clearway (na tym zestawie trochę łatwiej wyczuć różnicę)

 

A teraz rzucam wyzwanie, kto jeszcze zaryzykuje swoja reputację i opublikuje swoje typy przez wielkim finałem?

 

PS. Pomysł na taki test, jeszcze na forum, iście szatański xD

Edytowano przez sturek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenoszę wątek do odpowiedniego działu - i ponownie proszę (bo to nie jest pierwszy taki przypadek), by tematy tego typu pisać we właściwych działach i nie "wciskać" wszystkiego w dział STEREO (mimo iż jest on najpopularniejszy).
Dział AUDIOFILE DYSKUTUJĄ (nie było go w poprzedniej wersji Forum AUDIO) powstał specjalnie w tym celu!

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas zadać fundamentalne pytanie. Jaki musi być procent prawidłowych wskazań, żebyśmy stwierdzili, że istnieje słyszalna różnica między plikami FLAC i MP3 (320)? Czy uznamy, że to nie może być przypadek jeśli trafienia będą wynosiły 60%? Czy może musimy osiągnąć 70%? Czy dopiero 80% upewni nas, że słychać różnice?

Jak uważacie?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...