Skocz do zawartości

Czy słychać różnicę? Mp3 vs. FLAC i inne ślepe testy


Kraft

Recommended Posts

Chyba każdy się ze mną zgodzi że ten test nic nie potwierdzi i niczemu nie zaprzeczy bo 10 słuchaczy to jednak zbyt mała liczba żeby robić statystykę takiego zagadnienia jak odsłuch.

Druga kwestia to różny sprzęt forumowiczów - nawet jeśli z wysokiej półki to akustyka samego pomieszczenia będzie odgrywać jakąś rolę. 
Wiele bardzo wiele czynników będzie miała wpływ na zafałszowanie wyników. Nie ma praktycznie żadnej metodologii "sposobu" wykonania odsłuchu, sprzętu itp.

Do takich testów powinien być wyznaczony jakiś sprzęt referencyjny wraz z głośnikami a najlepiej dobrej jakości słuchawkami aby nie miała wpływu akustyka.

Oczywiście rozumiem że robimy to FOR FUN więc nie ma sensu potem odnosić się do wyników jak to wyroczni Boskiej.

SAM pomysł jak najbardziej świetny dlatego biorę w nim udział...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni państwo, to ostatnia chwila by przerwać ten nieprzewidywalny w skutkach eksperyment. Co jeśli się okaże, że nie ma różnicy pomiędzy MP3 a Flac? Możemy doprowadzić do upadku przemysłu Audio HD i HiFi. A wszystko przez to, że 10 niedosłyszący zebrało się w grupę trzymającą test. ?

Tak poważnie, to też zaproponowałem jawność wyników trochę przewrotnie, bo zdaje sobie sprawę, że osoby które słyszą różnicę nie zaryzykują swojej reputacji w takim teście. Ci zaś którzy twierdzą, że różnic nie ma są w dużo lepszej sytuacji. Sam testowałem kiedyś sample z strony jakiegoś sklepu z muzyką i dla mnie Flac w jakości CD, brzmiał lepiej od MP3 320, ale też lepiej od wav 88 czy 192khz. 

Zakładam więc nawet taka sytuację, że będę miał w skrajnym przypadku 10 błędnych wskazań, bo indywidualne preferencje mogą pokonać poprawność (lepsza jakość?) dźwięku.

Test ten traktuję więc bardziej indywidualne. Jeśli osiągnę 70 % (dopuszam błędy w piano i klasyce) znaczyć będzie dla mnie to, że jestem w stanie usłyszeć różnicę na moim zestawie, w moim pokoju, na moich uszach. Jeśli nie osiągnę tych 70%, to pytanie pozostaje nierozstrzygnięte, czy na lepszym sprzęcie słychać taką różnicę ???

Edytowano przez sturek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, ze nasz test jest miarodajny.

I zgadzam się ze Sturkiem. Różnice slychać i już teraz s4 home mogę Ci powiedzieć, ze nie miałeś racji. Tylko, że w grę wchodzą preferencje brzmieniowe i dla kogoś mp3 moze zabrzmieć lepiej w pewnych utworach.

Powinny być tajne wyniki z tego powodu, że jak sami widzicie już sie zaczynają delikatne szyderstwa. Po co nam niemiła atmosfera. Jak ktoś będzie chciał to się pochwali.

Ja od razu mowię, ze niezależnie od wynikow nie będę sie odzywał. Ewentualnie z Kraftem na pw o cos dopytam.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dla mnie osobiście test powinien wyjaśnić nie czy ja słyszę różnicę ale czy jest słyszalna różnica pomiędzy tymi formatami.

Uważam że jeżeli którykolwiek z uczestników wskaże poprawnie wszystkie pliki i we wszystkich przypadkach nie będzie wybierał na zasadzie 

" nie jestem pewny ale.." to uznam że jest to możliwe, tak jak jest możliwe przebiec 10 km poniżej 30 minut pomimo że mnie to nigdy się nie uda.

 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, audiowit napisał:

dla kogoś mp3 moze zabrzmieć lepiej w pewnych utworach.

Też o tym myślałem. Chodzi o osobiste upodobania brzmieniowe. Gdy się coś bardziej podoba często wskazuje sie, że jest to lepsza jakość, a tak nie zawsze musi być. Dochodzi do tego brzmienie skompletowanego systemu. Każdy jest inny i inaczej brzmi. Gdy komuś się podoba np. podkreślona jaskrawsza góra którą posiadany zestaw lekko obcina to może byc tak że mp3 320 bardziej przypadnie mu do gustu.

Zupełnie inaczej sytuacja się przedstawia z wybrzmieniami, płynnością  i przestrzenią którą słychać juz na dopracowanych systemach. Wówczas już więcej różnic można usłyszeć.

Edytowano przez mario100007
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, czas na wyniki, a nie ukrywam, że są zaskakujące. Otóż średnia skuteczność trafnego typowania pliku wyższej jakości wyniosła...  47%.

Poniżej zamieszczam tabelkę z prawidłowymi odpowiedziami (prawdziwy FLAC - na żółto) i typowania poszczególnych uczestników testu. Jedna osoba (ale o tym później) stwierdziła, że nie słyszy różnicy. W zestawieniu zaznaczyłem to jako 5 trafnych odpowiedzi (coś musiałem z tym zrobić). W jednym przypadku uczestnik nie wskazał typowania przy jednym utworze.

I co Wy na to?

Wielki Test FLAC - wyniki.jpg

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesłuchałem z żoną pierwsze dwie próbki i wskazała flac, stwierdziła po porostu że ta jej się bardziej podoba :)

Ogólnie jest bardzo blisko, i wydaje mi się że przy tej jakości pliku decyduje sprzęt

Ps. W pierwszym utworze zasugerowalem się glosnoscia 

Poniżej wiadomość do @Kraft

 

Zestaw stereo:

Laptop z systemem Win 10

Foobar 2000 - niestety nie udało mi się ustawić bit perfect, na co dzień nie używam ustawiłem tylko zewnętżny DAC po usb

Amplituner: Pioneer QX 9900

Dac : Rega DAC ( ograniczenie po USB do  do 16 bitów i 44,1 lub 48 kHz)

Kolumny : Dynaudio BM6

Kable głośnikowe WireWorld Solstcie 7

Kable RCA Nordost Solarwind

Kabel USB - budżetówka

Warunki akustyczne dostateczne plus.

Moje subiektywne wyniki:

nr1. próbka B

nr2. próbka B

nr3. próbka A

nr4. próbka A

nr5. próbka B

nr6. próbka A

nr7. próbka B

nr8. próbka B

nr9. próbka B

nr10. próbka B

 

Starałem się naprawdę żetelnie podejść to tematu( nie podglądałem rozmiaró itp.) na tyle na ile mogłem na chwilę obecną, napewno zrobię jeszcze jedno podejscie może za jakiś czas jak wyniki zamaże pamięć.

Ps.2 

Utwór nr 5 zostanie że mną długo :)

Edytowano przez Hoo-Lec
Dyslekcja autora
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, wypiłem setę mogę pisać.

50% w moim przypadku, a żeby było śmieszniej piano i klasyka dobrze :)

Mogę zatem stwierdzić, że nie słyszę różnicy i miałem omamy słuchowe czując wcześniej różnicę, choć mówiąc szczerze po pierwszym szybkim odsłuchu miałem tylko 1 dobrą odpowiedź  :)

Dzięki Kraft za ten test - kawał dobrej roboty! Ciekaw jestem czy dałoby się jeszcze dopisać orientacyjną wartość zestawu odsłuchowego dla każdej kolumny w powyższej tabeli.

A poza tym pytania byłe tendencyjne ;)

Edytowano przez sturek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc to mam na myśli że pliki są naprawdę bardzo podobne i tylko "jakosc" zestawu i akustyka moze pokazac różnice między nimi, sam jeśli dam radę w sobotę przyłączę do mojego zestawu stare Cantony Focal 401 i powtórzę test.

Bo pewnie jest tak że wskazalismy te utwory które się nam bardziej podobały i o to w sumie chodzi ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...