Skocz do zawartości

Czy słychać różnicę? Mp3 vs. FLAC i inne ślepe testy


Kraft

Recommended Posts

audiowit. Tylko, że nie chodzi o jeden test. Zapoznałeś się z konkluzjami z postów #140 i 141?

I nie chodzi o to, że lepszy sprzęt, nie gra lepiej, tylko o to, że nie jesteśmy tacy wrażliwi, jak nam się wydaje.

Przypomina mi się odpowiedź na pytanie w badaniu psychologicznym - "Czy jest pani/pan bardziej wrażliwa od innych ludzi"? Większość pytanych odpowiada - "Tak";)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak są. A jak myślicie. Bardziej zmieniony jest format flac czy mp3?

Dlatego pisalem o preferencjach brzmieniowych bo jesli nie wiemy i nie znamy oryginału to możemy się domyślać co jest flacem. Przyznaję, ze myslałem, ze pojdzie łatwiej ale na 2 utworach się wylożyłem.

Glębia sceny, wybrzmienia i dynamika przestala mieć znaczenie w piano. Bo był 1 instrument. Więc dodatkowo podważam przypuszczenia Krafta o tym, ze utwor nie ma znaczenia.

To, że mamy tak słaby wynik świadczy tylko i wyłącznie o naszym braku osluchania. Sorki, ze tak ostro ale musiąłem już na to zareagować.

Kraft, czytałem wszystko. I nie chodzi o testy psychologiczne. Tylko o prostą rzecz. Czy slychać różnicę. Ja twierdzę, że tak. I wiem, że większość z Was też ją słyszała. 

A kilku z Was na podstawie jednego testu będzie standaryzowala format na mp3 ;)

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym, że różnicę słychać. A to, że jestem baran i nie potrafię rozpoznać formatu to zupełnie inna sprawa.

Krafcie, oczywiscie, że nie my...chyba nie myślisz, że jesteśmy takimi mistrzami.

Powiem Ci, ze czy dłużej siedzę w audio, słucham różnych systemów, poznaję ludzi to mam coraz większą pokorę...

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, audiowit napisał:

Czyli jednak są. A jak myślicie. Bardziej zmieniony jest format flac czy mp3?

Dlatego pisalem o preferencjach brzmieniowych bo jesli nie wiemy i nie znamy oryginału to możemy się domyślać co jest flacem. Przyznaję, ze myslałem, ze pojdzie łatwiej ale na 2 utworach się wylożyłem.

Glębia sceny, wybrzmienia i dynamika przestala mieć znaczenie w piano. Bo był 1 instrument. Więc dodatkowo podważam przypuszczenia Krafta o tym, ze utwor nie ma znaczenia.

To, że mamy tak słaby wynik świadczy tylko i wyłącznie o naszym braku osluchania. Sorki, ze tak ostro ale musiąłem już na to zareagować.

Kraft, czytałem wszystko. I nie chodzi o testy psychologiczne. Tylko o prostą rzecz. Czy slychać różnicę. Ja twierdzę, że tak. I wiem, że większość z Was też ją słyszała. 

A kilku z Was na podstawie jednego testu będzie standaryzowala format na mp3 ;)

Zaczela się obrona Częstochowy... ;) - to taki żarcik 

@audiowit ... powiedz mi czy robisz może jakieś zdjęcia?

piszę całkowicie serio i proszę o szczerą odpowiedź

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fafniak, nie, uprawiam pstrykactwo. A o fototografii , przestrzeni, barwach mam jakieś pojęcie. 

Na świetlówkowe lampy z Twojego portretu trzeba założyć filtr korekcyjny 1/4 plus green bo są już wyjarane. Ewentualnie są to świetlówki nieprofesjonalne o cri poniżej 80 i filtr taki jeszcze bardziej znieksztalci widmo. Więc wymiana świetlówek. Polecam kinoflo.

Żadna obrona Częstochowy. Zwykły rozsądek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, audiowit napisał:

Fafniak, nie, uprawiam pstrykactwo. A o fototografii , przestrzeni, barwach mam jakieś pojęcie. 

Na świetlówkowe lampy z Twojego portretu trzeba założyć filtr korekcyjny 1/4 plus green bo są już wyjarane. Ewentualnie są to świetlówki nieprofesjonalne o cri poniżej 80 i filtr taki jeszcze bardziej znieksztalci widmo. Więc wymiana świetlówek. Polecam kinoflo.

Żadna obrona Częstochowy. Zwykły rozsądek.

Ja też się interesuję fotografią. Robię zdjęcia architektury. Czy aby nie odkryliśmy uzależnienia krzyżowego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, audiowit napisał:

Powiem Ci, ze czy dłużej siedzę w audio, słucham różnych systemów, poznaję ludzi to mam coraz większą pokorę...

Brawa za odwagę do powiedzenia tego głośno. Pokora to jest to czego brakuje nam wszystkim dosyć często. Wszyscy myślą, że są mistrzami mistrzów, a tak niestety nie jest.

@Kraft, z całym szacunkiem -  myślę, że trochę nam brakuje do poziomu "master". Po pierwsze sprzęt, po drugie akustyka (kto ma ją dopracowaną w 100%?), a po trzecie nasze organy słuchowo-audiofilskie. To wszystko można jeszcze rozwinąć i usprawnić. Myślę nawet, że trzeba to robić i dążyć do poziomu "master".

P.S. Poza słuchaniem muzyki, sprzętu (to co innego niż słuchanie muzyki), chodzę też w miarę często na koncerty, a też mistrzem się nie czuję.

P.S.2. Ciąg dalszy "uzależnienia krzyżowego" - ja też interesuję się fotografią, szczególnie architektury ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, audiowit napisał:

Fafniak, nie, uprawiam pstrykactwo. A o fototografii , przestrzeni, barwach mam jakieś pojęcie. 

Na świetlówkowe lampy z Twojego portretu trzeba założyć filtr korekcyjny 1/4 plus green bo są już wyjarane. Ewentualnie są to świetlówki nieprofesjonalne o cri poniżej 80 i filtr taki jeszcze bardziej znieksztalci widmo. Więc wymiana świetlówek. Polecam kinoflo.

Żadna obrona Częstochowy. Zwykły rozsądek.

Mojego portretu? Nie wiem o którym piszesz....

Czyli wiesz czym się różni RAW od TIFF i JpG?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównujemy różne grupy. Wy piszecie o "mistrzach" w kontekście grupy audiofilii. Ja w odniesieniu do ogółu społeczeństwa. Uważam, że na tle ogółu wyróżniamy się. Mamy lepszy sprzęt niż przeciętna i poświęcamy na uważne słuchanie muzyki więcej czasu niż "średnia krajowa". W tym kontekście jesteśmy "mistrzami". Natomiast na tle wszystkich audiofilii jesteśmy pewnie średniakami. Tu sobie nic nie uzurpuję. I dalej. Jeśli tacy "mistrzowie" jak my nie słyszą, to ogół też nie usłyszy. Zgadza się?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Audio Autonomy napisał:

 

@Kraft, z całym szacunkiem -  myślę, że trochę nam brakuje do poziomu "master". Po pierwsze sprzęt, po drugie akustyka (kto ma ją dopracowaną w 100%?), a po trzecie nasze organy słuchowo-audiofilskie. To wszystko można jeszcze rozwinąć i usprawnić. Myślę nawet, że trzeba to robić i dążyć do poziomu "master".

 

o to, to, jakość całego toru i akustyka, bo jeśli na przykład zgramy pliki na pendrive i puścimy na magnetofoniku  w kuchni stołówkowej lokalnej szkoły gdzie mamy kafle do sufitu i stalowe stoły, to pół królestwa itd. temu co wytypuje poprawnie 10 próbek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odbiega ale ja chcę po prostu nawet nie przyrównać fomaty tylko opowiedzieć jak łatwo manipuluje się naszym postrzeganiem.

Slog jest sonego ,vlog, clog ale to już odrębne sprawy.

@audiowit czyli możemy sobie przyrównać RAW do nagrania studyjnego

TiFf do tego co na płytach 

jpg to co w sieci siedzi.

to uproszczenie oczywiście.

Powiedz mi czy jesteś w stanie odróżnić (patrząc na monitor bez powiększania obrazów) TIFF od jpg 90% ? (Jest takich parę szczególnych przypadków a jeden dość często spotykany)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, audiowit napisał:

System kształtuje dzwiek.

Sprawa się jeszcze bardziej komplikuje, w momencie gdy pojęcie "system" poszerzymy o akustykę pomieszczenia odsłuchowego i o nasz słuch. To wszystko łącznie kształtuje dźwięk.

Wracając do Twojego wcześniejszego cytatu - chciałbym wiedzieć nie tylko, że coś jest nie tak, ale i jeszcze co konkretnie jest nie tak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli żeby usłyszeć różnicę to (jeśli w ogóle):

a)Trzeba mieć referencyjny tor. Na tym forum systemy są z pewnością dużo powyżej przeciętnej i tej różnicy nie słychać,

b)idealnie ogarniętą akustykę (kto taką ma?),

c)słuchacza o ponad przeciętnych umiejętnościach wyłapywania niuansów (znowu można założyć, że na tym forum takie osoby się znajdują).

Teraz pytanie ile osób na raz spełnia powyższe wymagania. Jak się okazuje z przeprowadzonego testu to nikt - na forum audiofilskim. Także przeciętny zjadacz chleba absolutnie się tym nie musi przejmować. DSD nie słyszałem ale raczej mam sceptyczny stosunek, skoro przy FLAC nie ma różnicy dlaczego miałaby być przy DSD. Jakość, którą oferuje CD nie jest wykorzystywana pewnie przez 99% urządzeń a co dopiero gęstsze formaty. Myślę, że ciekawe byłoby porównanie z mp3 192 by określić "dolną granicę" jakości. Z linków Krafta wynika, że mp3 128 zdecydowanie odbiega jakością in minus. To co faktycznie odgrywa kolosalną rolę w odbiorze muzyki to produkcja poszczególnych płyt i w tym przypadku sprzęt potrafi zagrać jak boombox albo niemalże jak hi-end.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, audiowit napisał:

Fafniak, nie mogę wkleić Ci obrazu o ktorym mówię na pw.

Chodzi o ten portret?

140064937.jpg

 

No niestety prawdopodobnie jak zostałem wywalony z forum za to że na wiele spraw mam inne zdanie, nie włączono mi jeszcze PW.

 

co do twojej rady, wpadłeś trochę we własne sidła.

To kinoflo i jarzeniówki ichnie. Film fuji do światła sztucznego 3200K nie wytrzymał prześwietleń jarzeniówek lecąc w dziwne barwy. To luźna wariacja barwowa, ale tym samym pokazująca jak łatwo da się odbiorcę oszukać.

I jeżeli chodzi o korekcję (przy tym zdjęciu i tym efekcie barrwowym) to raczej minus green

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toteż mówię. Od tego jest minus green. I są 2 mozkiwosci. Rury są wyjarane lub filtr fuji, ktory jak wiemy zawsze idzie w zieleń. Trzeba pamiętać o tym robiąc zdjęcie ze źródłem światła w kadrze.

Nie istnieje filtr, ktory spełni jedną funkcję nie wpływając w inny sposob na widmo. 

 

I z tego co pamiętam nie zostaleś wywalony bo mialeś odmienne poglady...

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O masz... to pisząc plus masz na myśli minus?!?!? ( Weź może jeszcze raz przeczytaj co napisałeś i co ja napisałem - będzie łatwiej)

Teraz jeszcze raz napiszę bo widzę że ponownie zaczyna się nie czytanie całych postów. To luźna wariacja barwowa  bo film analogowy fuji  nie wytrzymał prześwietlenia. To co jest na ekranie ma się nijak barwowo do tego co było w rzeczywistości i nijak barwowo do tego co otrzymałem na filmie.

Co do wywalenia z forum, to może uświadom mnie, za co (dokładnie) zostałem usunięty? 

Wracajac do naszej rozmowy o zdjęciach... możesz odpowiedzieć na pytania?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...