Skocz do zawartości

Czy słychać różnicę? Mp3 vs. FLAC i inne ślepe testy


Kraft

Recommended Posts

Proponuję zaprzestać wycieczek ad personam. Dyskutujemy tu o ślepych testach. Jeśli ktoś uważa wątek za mało interesujący, to może po prostu go omijać. Deklarowanie co parę stron, że nie ma tu nic ciekawego do przeczytania, a jednocześnie kontynuowanie lektury, uważam za niepoważne. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ułatwić np. poprzez długie osłuchiwanie się z torem i nie częste zmiany. Testowanie wpływu znaczących elementów, w szczególności źródła, rozstawienia kolumn. Sprawdzenie różnych wydań tej samej muzyki i jej zapisów na różnych nośnikach. Osłuchanie się z brzmieniem gramofonu, wkładek, tunera, ...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Pboczek napisał:

Ułatwić np. poprzez długie osłuchiwanie się z torem i nie częste zmiany. Testowanie wpływu znaczących elementów, w szczególności źródła, rozstawienia kolumn. Sprawdzenie różnych wydań tej samej muzyki i jej zapisów na różnych nośnikach. Osłuchanie się z brzmieniem gramofonu, wkładek, tunera, ...

 

Ale sugerujesz że tego nie robię?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Ułatwić poprzez oszukiwanie się ?

Odpowiadam na powyższe, nic nie sugerując. Nie trzeba się oszukiwać, by ułatwić sobie wychwytywanie różnic w brzmieniu elementów zestawu audio, ot co.

Ale skoro piszesz że robisz porównania, to jakie są ich efekty? Czy dają się stwierdzić bez ślepych testów, czy tylko w oparciu o nie? A może poprzez oba rodzaje eksperymentów?

Czy w ślepych odróżnisz np. analogowy tuner od gramofonu, czy od cd, albo cd od gramofonu, itd.?

Edytowano przez Pboczek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się że zawsze powinienem odróżnić winyl od cd. Kupiłem ostatnio przypadkowo starsze wydania Deep Purple In Rock, czarną i Cd - AAD. Po krótkich odsłuchach dla mnie gra to tak samo. Co prawda na wkładce MM i tym to próbuję sobie tłumaczyć, ale fakt faktem, ja nie usłyszałem różnicy na jasno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pboczek, biorąc pod uwagę, że parametry obu nośników różnią się w sposób znaczący, to Twoja uwaga, że nie słychać różnicy jest zaskakująca.

Odstęp od szumu: CD - 93 dB    LP - ok. 65-70 dB
Przesłuch między kanałami: CD - 60-100 dB     LP - ok. 15-35 dB
Górna granica pasma przenoszenia CD - 20 kHz    LP - ok 16-20 kHz
Jitter (i jego analogowy odpowiednik): CD - -90 dB    LP - -10 dB

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twoja płyta LP jest tłoczona w 1976, to podane wyżej parametry będą jeszcze słabsze na skutek naturalnego jej zużycia. Pisałem, że Twoja opina jest zaskakująca, bo zazwyczaj audiofile "wykłócają" się, że mogą usłyszeć każde 0,5 dB wychodzące z pomiarów, a u Ciebie mamy różnice wynoszące kilkadziesiąt decybeli! To niesłychane.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft. Zapominasz się, to ze jesteś autorem wątku to nie znaczy, ze masz mowić userom co mają pisać. 

Traumeel, dawno już odniosłem takie wrażenie :). Ale tu chodzi chyba o to zeby poczuc się lepiej sugerujac audiofilom, ze są idiotami lub wytlumaczyć swoją ułomność sluchu, klasę sprzetu itd. Niewarto się przejmować.

Pboczku, na ktorych kolumnach i wzmacniaczu sluchales gramofonu i cd?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.07.2018 o 10:46, traumeel napisał:

Wiesz co Fafniak, przypominasz mi światka Jehowy, który ma misję przekonania każdego do swoich jedynych i bezdyskusyjnych racji. Niezależnie od tego czy ktoś potrzebuje "oświecenia" czy nie.

Wybacz.. przeoczyłem ten wybitnie merytoryczny wpis.... :)

Może nie zauważyłeś ale staramy się spokojnie rozmawiać. Moje pytanie jest wynikiem 'waszych' odpowiedzi. Nie wiem dlaczego wchodzisz w taki sposób deprecjonowania rozmówcy ?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, traumeel napisał:

Bo tak mnie nastrajają wszelkiej maści radykałowie i ortodoksi w doktrynie.

Widzę, że koledze bliskie jest absurdalne poczucie humoru. Podrzucę zatem podobny żart. Pewien facet określając swoją orientację seksualną stwierdził "Jestem mężczyzną, ale nie fanatykiem":). 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Fafniak napisał:

Hmmm

w takim razie jak nazwać tych którzy wbrew nauce, logice i doświadczeniom twierdzą że ziemia jest płaska bo widzą że jest płaska?

Analogii poszukujesz zbyt daleko. Powstrzymaj rącze rumaki swego umysłu!

 

Swój zestaw buduję TYLKO I WYŁĄCZNIE kierując się moimi kompletnie subiektywnymi wrażeniami. Robię tak dlatego, gdyż wszystkich składowych mojego systemu wyłącznie słucham  i nigdy przez myśl mi nie przeszło podłączać ich do jakichkolwiek urządzeń pomiarowych, ani udowadniać sobie własnych ułomności. Słuchanie muzyki ma przynosić mi czystą radość, a nie być przyczynkiem do dzielenia włosa na czworo. Zbyt cenię sobie mój czas by trawić go na pierdoły. A ślepe testy są dla mnie pierdołami pierwszej wody!

Nieodparcie odnoszę wrażenie, że Ty i Kraft z uporem wartym lepszej sprawy odmawiacie inaczej niż Wy myślącym prawa do wydawania własnych pieniędzy wg własnych kryteriów.

Przeciwko ślepym testom nie mam nic. Róbcie je sobie do bólu. Ale nie każcie mi ich robić, nie wymagajcie od innych by uznali Waszą drogę za jedynie słuszną. Mnie ślepe testy kompletnie nie obchodzą i gwarantuję, że to się nie zmieni.

 

A przy okazji życzę trochę więcej tolerancji. Każdy ma prawo uprawiać swoje hobby za swoje pieniądze na swój własny sposób.

 

Kraft: w tym kontekście Twój dowcip zabrzmiał kiepsko i płasko. Zamiast śmiechu może raczej wywołać kłopotliwe milczenie.

Popracuj nad timingiem.

Edytowano przez traumeel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, traumeel napisał:

Nieodparcie odnoszę wrażenie, że Ty i Kraft z uporem wartym lepszej sprawy odmawiacie inaczej niż Wy myślącym prawa do wydawania własnych pieniędzy wg własnych kryteriów.

Przeciwko ślepym testom nie mam nic. Róbcie je sobie do bólu. Ale nie każcie mi ich robić, nie wymagajcie od innych by uznali Waszą drogę za jedynie słuszną. Mnie ślepe testy kompletnie nie obchodzą i gwarantuję, że to się nie zmieni.

Błędnie odczytujesz moje intencje. Nie oczekuję od innych uznania moich poglądów za jedynie słuszne. Ja tylko pokazuję alternatywną drogę w  budowaniu dobrze grającego sprzętu Hi-Fi, gdyż uważam, że współczesny audiofilizm zszedł na manowce. Jak ktoś nie skorzysta - jego sprawa. Ja się na niego na pewno za to nie obrażę. Skoro Ciebie wiadomości o ślepych testach nie interesują, to ponawiam swoją wcześniejszą radę. Nie czytaj tego wątku i po sprawie. Obiecuję nie pisać do Ciebie na PW i nie namawiać Cię do swoich racji;)

  

13 minut temu, traumeel napisał:

Kraft: w tym kontekście Twój dowcip zabrzmiał kiepsko i płasko. Zamiast śmiechu może raczej wywołać kłopotliwe milczenie..

Ubawiłeś mnie swoim żartem i chciałem Ci się zrewanżować. Do głowy mi wcześniej nie przyszło, że zamieszczanie wykresów oraz wyników badań i eksperymentów może zostać uznane za akt "radykalny". Postaram się być odtąd bardziej neutralny. Będę publikował tylko połowy wykresów i do tego do góry nogami:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, traumeel napisał:

Analogii poszukujesz zbyt daleko. Powstrzymaj rącze rumaki swego umysłu!

 

Swój zestaw buduję TYLKO I WYŁĄCZNIE kierując się moimi kompletnie subiektywnymi wrażeniami. Robię tak dlatego, gdyż wszystkich składowych mojego systemu wyłącznie słucham  i nigdy przez myśl mi nie przeszło podłączać ich do jakichkolwiek urządzeń pomiarowych, ani udowadniać sobie własnych ułomności. Słuchanie muzyki ma przynosić mi czystą radość, a nie być przyczynkiem do dzielenia włosa na czworo. Zbyt cenię sobie mój czas by trawić go na pierdoły. A ślepe testy są dla mnie pierdołami pierwszej wody!

Nieodparcie odnoszę wrażenie, że Ty i Kraft z uporem wartym lepszej sprawy odmawiacie inaczej niż Wy myślącym prawa do wydawania własnych pieniędzy wg własnych kryteriów.

Przeciwko ślepym testom nie mam nic. Róbcie je sobie do bólu. Ale nie każcie mi ich robić, nie wymagajcie od innych by uznali Waszą drogę za jedynie słuszną. Mnie ślepe testy kompletnie nie obchodzą i gwarantuję, że to się nie zmieni.

 

A przy okazji życzę trochę więcej tolerancji. Każdy ma prawo uprawiać swoje hobby za swoje pieniądze na swój własny sposób.

Pozwolisz że odpowiem pod pojedynczym cytatem gdyż na tablecie jakoś słabo jest rozwiązane cytowanie „multi”

Analogii do widzenia płaskiej ziemi użył jeden z twoich „kolegów” audiofili. Tyle że niestety troszkę pomyliły mu się fakty i punkty odniesienia ;) ale tak się dzieje gdy wrażenia konfrontowane są z realnymi doświadczeniami.

Dla mnie możesz wydać nawet kasę na druty z izolacją z włosów japonek czy innych tybetanek ;) nic mi do tego, ale jak zaczniesz przekonywać że jest to fantastyczna decyzja i ktoś powinien pójść w twoje ślady, napiszę aby się jednak zastanowił bo to co ty słyszysz wcale nie musi być prawdą.

Prezentuję/my inne punkt widzenia poparty testami, który na takich forach powinien istnieć. Wiesz dlaczego? Po to by ci którzy wchodzą w tę zabawę mieli szansę na przeczytanie i wyrobienie własnego zdania.

Wykreowaliscie świat bardzo ładny i arcyciekawy ale miejcie trochę tolerancji i pozwólcie że inni nie bedą w niego wierzyli. I tak jak wy piszecie o swoich odkryciach tak „my” piszemy o swoich. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko by bylo dobrze gdybyscie tych bzdur nie pisali doradzając nowicjuszom sprzęt. Wprowadzacie ludzi w błąd, a mlodzi bedący zagubieni w tym swiecie mogą uwierzyć w te bajki. Dopóki sobie tutaj spedzacie czas nie ma problemu. Marnujcie go siedzac w domach z nosami w komputerze wyszukujac rewelacje. Nie zgadzam się natomiast na wprowadzanie w błąd nowych i jakiekolwiek podkopywanie autorytetow kolegow audiofili z naszego forum.

Kraft, czemu nie piszesz na audiostereo czy audiolubie? Przecież byłeś tam kajajac się przed naszymi kolegami? Nie tolerowali by Twoich rewelacji?. Moze dbają o dobre imie swojego forum? A na audiostereo pewnie by Was zjedli na przekaskę. Wiec jak nastepnym razem zanim napiszesz razem ze swoim kolegą przyklaskujacym, ze jesteśmy nietolerancyjni, to pomysl jeszcze raz, a potem raz jeszcze. Tolerujemy dyskusje, bo chcemy zeby to forum bylo tolerancyjne. Ale nie za wszelka cenę.

Przypominam też, że z Fafniakiem juz mieliscie bany (Fafniak dwukrotnie) więc wiecie, że następny raz moze być ostatnim. Ja juz Was bronił nie bedę.

Kiedy pojawił sie ten wątek wiedzielismy, ze bedzie wzbudzał kontrowersje, bedzie klopotliwy i pojawi się pyskowka. Na innych forach wogole nie pozwolonoby na jego powstanie. Krafcie sprobuj swoich sił gdzie indziej. Sprobuj szerzyć swoja misję na innych forach. Nie bylo Was przez dluzszy czas i był spokój. Wróciliscie. Najpierw grzecznie ale widzę, ze znow się zaczyna. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.07.2018 o 08:30, Kraft napisał:

Odstęp od szumu: CD - 93 dB    LP - ok. 65-70 dB
Przesłuch między kanałami: CD - 60-100 dB     LP - ok. 15-35 dB
Górna granica pasma przenoszenia CD - 20 kHz    LP - ok 16-20 kHz
Jitter (i jego analogowy odpowiednik): CD - -90 dB    LP - -10 dB

Uciekając od tych mało fajnych "odprysków", możesz wytłumaczyć mi co to w ogóle znaczy?

P.s. @audiowit au 607mos, cd 717extra, thorens 318+Goldring 1006, kl7070D

Edytowano przez Pboczek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...