Skocz do zawartości

Czy słychać różnicę? Mp3 vs. FLAC i inne ślepe testy


Kraft

Recommended Posts

@tomek4446 dzięki, działa.

Nie wiedziałem że trzeba tam dodatkowo wybrać w ustawieniach. Zawsze używałem Foobar (nic innego audio z lapka)                                                       i nie musiałem tego robić. 

W sumie to oczywiste, ale ze mnie gapa 🙃

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, MobyDick napisał:

To dość oczywiste że jeśli do komputera są podłączone różne urządzenia dźwiękowe, to trzeba wybrać na które system operacyjny będzie przesyłał dźwięk.

MobyDick , może dla Ciebie , mnie dojście do tego zajęło dwie godziny / już prawie rozebrałem kartę dźwiękową/ , nienawidzę komputera choć w robocie spędzam przy nim osiem godzin / a może właśnie dlatego ?/ :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kamill00 napisał:

Ja z wynikiem: 2/6 😂 (ze strony npr.org)

Trafiłem: Cold Play i Neil Young.

Jaz Z oraz Murray Perahia wybrałem 320kbps.

W przypadku Suzanne Vega i Kate Perry porażka: 128kbps.

Szczerze.....po otrzymaniu wyniku jeszcze raz włączyłem Suzanne Vega i Katy Perry i wiedząc jaka jest prawidłowa odpowiedź nadal bym nie powiedział jednoznacznie, że ten plik to 128kbps, a ten to WAV.

Nie podchodziłem do testu na zasadzie próby usłyszenia "czegoś więcej", ale na zasadzie który sampel bardziej mi się podoba.

 

Nie przejmowałbym się specjalnie tym rezultatem. Słyszalność kompresji zależy najbardziej od utworu.

Pomyśl o kompresji jpg w przypadku zdjęć -  jeżeli są delikatne przejścia kolorów to widać wyraźnie kompresję. W innych przypadkach nawet mocniej skompresowane zdjęcie jest nie do odróżnienia od formatu niestratnego.

Na pocieszenie powiem, że miałem największy problem w Suzanne Vega i Kate Perry. (używałem słuchawek Bose QC35II, na kolumnach nie sprawdzałem)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Kubakk napisał:

Na spotify po przejściu na premium była odczuwalnie lepsza jakość brzmienia , te ichniejsze 320kbps na jakimś specjal kodeku nawet daje radę ;)

Spotify w wersji premium używa kodeka OGG 320kbps, ale jest on lepszy od MP3 z tym samym bitrate, poniżej szybkie porównanie w Spek-u (utwór zgrany ze Spotify do wave, a potem skonwertowany do mp3):

wave_vs_mp3_320kbps.thumb.png.7b45f7631568ecef246681f5abc49bb2.png

Oczywiście nie jest to laboratoryjny test, ale widać, że OGG ma szersze pasmo.

Edytowano przez wallace
podwójne wklejenie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test, łatwo nie było - zwłaszcza z Neil Young i Jay Z.     Najłatwiej, prawie od razu słyszę Katy Perry  WAV.

Również w DACu przełączałem na zmianę filtry NOS z SD Sharp i na tym drugim jest nieco wyrazniej. 

 

Wyniki na kolumnach:

- Murray Perahia            v   WAV

- Suzanne Vega              v  WAV

- Neil Young                   x  128  😆

- Yay Z                            x   320 

- Coldplay                      x    128  😭

- Katy Perry                    v   WAV

 

Wyniki na słuchawkach:  (Chińskie doki, raczej słabe)

-Murray                        v  WAV

- Suzanne                     v WAV

- Jay Z                          x 128 

- Neil                            x 128

- Katy P.                       v WAV

- Coldplay                   v WAV

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezultat 7 na 12.  I teraz należy porównać uzyskany wynik z następującą tabelką. 

Ilość prób -                                                      10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Minimalna ilość poprawnych odpowiedzi -      8   8   9   9 10 11 11 12 12 13 14 14 15 15 16 17

Jeśli uda nam się trafić 8/10 lub 13/19 to dowiedliśmy, że różnicę da się faktycznie wychwycić. Niższe rezultaty nie są niestety statystycznie znaczącymi wynikami (zbyt duże prawdopodobieństwo uzyskania takiego samego rezultatu przy zaznaczaniu na ślepo).

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka na marginesie. Czy wiecie, że ślepych testów można używać także do oceniania jakości obrazu telewizorów? 

 

Może to ułatwi niektórym zrozumienie, czym jest ślepy test. Najważniejsze jest to, że nie wiemy, co oceniamy, a nie to, czy mamy zamknięte oczy;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Videofile mają zdecydowanie łatwiej. Jak któryś stwierdzi, że jego sprzęt "gra" jaśniej, barwniej lub dynamiczniej, to zawsze można zrobić stopklatkę, przystawić jakiś spektrofotometr i sprawę rozstrzygnąć definitywnie i bez gadania. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ciekawy test ABX. Z gatunku moich ulubionych, bo przeprowadzony w ramach projektu badawczego, pod okiem profesora i uzupełniony obiektywnymi pomiarami. Porównywano w nim brzmienie dwóch profesjonalnych konsol realizatorskich, taniej i bardzo drogiej. W szranki stanęły: Behringer X32 (2200 $) i Yamaha CL5 (25 000 $).

X32_P0ASF_Top-Front_L.png.7864ee8ca1b316dbee261c6efca847a1.png

CL5-large.jpg.da5b73aa02e62aa010e1a7a1134e0410.jpg

Badanie przeprowadzono na nowojorskim City Tech pod okiem profesora wydziału Entertainment Technology Johna Huntingtona. Polegało ono na porównaniu przez słuchaczy nagrań występu gitarzysty dokonanych za pomocą obu urządzeń. Konsole nie miały załączonych żadnych efektów. Porównywano jedynie ich przetworniki A/D oraz przepływ sygnału przez całe urządzenie. Wśród 58 słuchaczy (każdy robił test dwa razy dla dwóch różnych mikrofonów użytych w teście) tylko jednemu udało się wytypować A i B z wymaganym poziomem ufności (9/10). Sztuka ta udała się mu jednak tylko dla jednego mikrofonu. Co najzabawniejsze, słuchacz ten zadeklarował, że odsłuchiwał próbki na głośnikach swojego laptopa!

Wniosek "nie ma żadnej słyszalnej różnicy między tymi dwoma konsolami przy użyciu tylko ich konwertera A / D i wewnętrznej struktury magistrali."

Nie można sobie nie zadać pytania, jak to możliwe? Inne konektory, okablowanie, czipy, ścieżki i Bóg wie, co jeszcze, a różnicy nie słychać. Jak na tle tego testu wyglądają forumowe dywagacje, że ten czip gra tak, a tamten inaczej?

link do opisu testu: https://sites.google.com/entertainmenttechnology.org/mixer-test

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Pboczek napisał:

Porównanie brzmienia i możliwości ingerowania w brzmienie, to chyba nie to samo. Chodzi o to, że zmiany w dźwięku jakie można osiągnąć na tych urządzeniach są iluzoryczne, czy że grają tak samo?

 

Nie było żadnej ingerencji w dźwięk. Konsole jedynie przepuszczały dźwięk przez swoje trzewia, od wejścia do wyjścia, dokonując przy okazji konwersji A/D (wszystko z gałkami i efektami ustawionymi na zero). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zwyczajnie ich „czipy” brzmiały w danej konfiguracji i przy danym typie przetwarzanego dźwięku tak samo? Może inaczej byłoby gdyby konsola musiała przetwarzać szersze spektrum częstotliwości i jednoczesność brzmienia różnych instrumentów. Ciekawe czy z trudniejszym zadaniem aniżeli sam gitarzysta poradziłyby sobie tak samo?

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...