Skocz do zawartości

Czy słychać różnicę? Mp3 vs. FLAC i inne ślepe testy


Kraft

Recommended Posts

Kraft, gdybyś znalazł czas i zmiksował do flaców 192kb można by zrobić test na tych samych zasadach jak dotychczas, bo uważam że metoda jest doskonała.

 

Dla osób, które chcą potestować rożne wersje plików polecam https://www.oppodigital.com/hra/dsd-by-davidelias.aspx są tam sample od 320kb do DSD64 tego samego utworu - David Elias - "Vision of Her".

Edytowano przez sturek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Kraft napisał:

Osoby w pewnym wieku, na skutek naturalnych procesów starzenia, nie słyszą już częstotliwości powyżej 15 000 hz.

To fakt, ale różnica między flac a mp3  to  chyba nie tylko ucięte wysokie częstotliwości, prawda?  Przy niższych też może być odczuwalna różnica.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niższych z kolei nie przenosi sprzęt. Jeśli z wzorcowego pasma 20-20000 Hz wytniemy np. najniższe 20-30 Hz, to nikt tego nie zauważy. W ten sposób mp3 przenosząc np. tylko zakres 35-15 000 Hz ma słyszalną jakość CD.

Jeśli ktoś ma lub zna oprogramowanie do analizowania pasma, to możemy zrobić kolejny eksperyment. Ja się niestety w tym dobrze nie orientuję. Ma ktoś doświadczenia, jak sprawdzić dokładnie pasmo w pliku?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Podaję jeszcze rozkład typowań według utworów. Jest prawie identyczny z rozkładem trafień uczestników, więc wychodzi na to, że żaden utwór/styl muzyczny nie ma właściwości pozwalających na łatwiejsze rozpoznanie jakości pliku.

Wielki Test FLAC - wyniki2.jpg

Czy pierwsza kolumna to próbka nr 1 itd ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważacie że to sprzęt powoduje różnice?

Ok idąc dalej zapraszam do siebie do salonu na testy. System tani na którym mamy wskazać FLAC. System znacznie droższy z tym samym. Wyniki będą takie same.

MP3 się przyjęło gdyż to świetny format kompresji. 

Podziwiam kolegę który trafił? Zgadł? Słyszał dużo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie za wysokie progi. Wziąłem zimny prysznic (udział w teście Krafta) i trochę zweryfikowałem swoje spojrzenie na jakość dźwięku, jak też samoocenę własnych możliwości.

Polecam przy okazji ciekawą stronkę związaną z dyskutowanym tu problemem. 

http://www.hardwarezone.com.sg/blog-so-you-think-you-have-golden-ears 

Edytowano przez sturek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż.... dobrze że i tutaj następuje przebudzenie z audiofilskiej nirvany ;)

 

@Arko55 - robiłem sobie test. Według mnie roznice sa na poziomie pomijalnym. Inna sprawa gdy "gęste pliki" sa robione z innego masteru/remasteru. Ale to już zupełnie odrębna historia.

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostrzeżmy pozytywy. Skoro nie musimy się tak bardzo skupiać na dążeniu do jakości dźwięku, to możemy więcej czasu przeznaczyć na słuchanie muzyki. 

Ciśnie mi się jeszcze jeden wniosek z całej sprawy. Jeśli nie słyszymy (dopuszczam, że mogą istnieć wyjątki) różnic, tak ewidentnie wychodzących w pomiarach - istniejących obiektywnie - to co dopiero sądzić o możliwości usłyszeniem różnic, które w pomiarach się nie uwidaczniają?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kraft napisał:

Dostrzeżmy pozytywy. Skoro nie musimy się tak bardzo skupiać na dążeniu do jakości dźwięku, to możemy więcej czasu przeznaczyć na słuchanie muzyki. 

Ciśnie mi się jeszcze jeden wniosek z całej sprawy. Jeśli nie słyszymy (dopuszczam, że mogą istnieć wyjątki) różnic, tak ewidentnie wychodzących w pomiarach - istniejących obiektywnie - to co dopiero sądzić o możliwości usłyszeniem różnic, które w pomiarach się nie uwidaczniają?

Uuuu brniesz na niezmierzone wody infamii.... a tamże trojkąt bermudzki pochłaniający innowierców ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft świetne podsumowanie może po prostu pora na słuchanie a nie tylko opowiadanie :)

Może rozpoczniemy wątek o obalaniu audiofilskich mitów? Coś takiego było by pomocne także dla nowych użytkowników. Z tym że musiało by to być pisane w sposób konkretny i rzeczowy. Nowi encyklopedii na start nie przeczytają. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie slyszeliście różnic w nagraniach? Nawet Ty s4home, ktory na codzień pracujesz w salonie? Chyba się troszkę zapędziliście. Może wogóle zlikwidować sprzęt wyższej jakości.

Tak czytam i nie wierzę. Chcecie powiedzieć, że nagrywa się w 24/192 dla picu? To, że jeden test wykazał, ze jesteśmy głusi nie znaczy żeby teraz krucjatę prowadzić przeciw audiofilom ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...