Skocz do zawartości
Kraft

Czy słychać różnicę? Mp3 vs. FLAC i inne ślepe testy

Recommended Posts

7 minut temu, Kraft napisał:

Mająca może jakiś praktyczny sens w profesjonalnym studiu nagraniowym

yyy serio ? Beatelsi nie zdążyliby nagrać ani jednej płyty 🤣

Napisano (edytowany)
5 minut temu, Fafniak napisał:

yyy serio ? Beatelsi nie zdążyliby nagrać ani jednej płyty 🤣

W studiu nie żongluje się sprzętem. Ten rok potrzebny jest na to, żeby realizator poznał swoje środowisko pracy i mógł prawidłowo oceniać, to co słyszy (tak zrozumiałem autorów).

Edytowano przez Kraft

30 minut temu, Kraft napisał:

Ten rok potrzebny jest na to, żeby realizator poznał swoje środowisko pracy i mógł prawidłowo oceniać, to co słyszy

A z roku na rok słuch coraz gorszy i jak tu pracować 😉 Pozdrawiam 😁

Niestety by poznać co nam leży w audio potrzeba czasu , już gdzieś wspominałem iż sam potrzebowałem paru miesięcy by odpowiednio wybrać lampy sterujące z pośród 3 par NOSów , nowe pomijam :P  od kwietnia do września/października 2019 czyli około 6msc.

A np. taki Bogusław 2-3 dni i już narzeka ,że lampy słabizna :D 

4 godziny temu, Kubakk napisał:

A np. taki Bogusław 2-3 dni i już narzeka ,że lampy słabizna :D 

Nie wiem z czego to wynika, czasami zmiany słychać od razu, czasami krócej. 😊

Tak całkiem to z tym czekaniem to też lipa. U kolegi @degsterr  bas przeciągał, wiec do dziury bassreflex trafia audiofilska wełniana skarpeta i ..... 3sekundy i bas nie przeciąga 😁

PS. ECC81 Marconi /// ECC 83 lepiej nie ruszać - za duże zmiany, nie zawsze progres.

--------

Tak czy siak, pojawiają się pierwsze próby wykazania oficjalnych różnic w słuchaniu i mierzeniu.

3 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

ekhm.. relatywizm zjawisk czasoprzestrzennych w audiofilskich "sferach" jest jednak fascynujący ;)

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Najdłużej to trwa, gdy walczymy sami z sobą :) .

Zgadza się , niekiedy się walczy iż coś "lepszego" , polecanego przez bardziej doświadczonych ma dać lepsze brzmienie , a jednak dla Nas nie jest i wracamy/wybieramy to co Nam pasuje. Mam nadzieję iż tak większość podchodzi :D

Napisano (edytowany)
Dnia 16.01.2020 o 21:06, Kraft napisał:

Nie uważacie, że podawany przez nich okres roku potrzebny na dogłębne zapoznanie się z konkretnym brzmieniem obraca w niwecz cały audiofilski świat. Policzmy. Chcemy wybrać wzmacniacz. Bierzemy pod uwagę trzy modele... i już po trzech latach podejmujemy decyzję.

Wydaje mi się że okres roku jest pewnego rodzaju uśrednieniem. Dotyczy pewnie słuchaczy o przeciętnym aparacie słuchowym, bawiących się w poznawanie brzmień. Osoby lepiej wyposażone w "aparaturę" słuchową, czy doświadczone są w stanie wyłapać zmiany szybciej, a niektórzy całkiem szybko.

W artykule chodzi o zaakcentowanie zasady, że raczej słuchając długo, niż krótko, można wyrobić sobie pogląd o zmianach w brzmieniu. Stąd testy ABX które są sprawdzianem o tempie sprinterskim, nie specjalnie pozwalają na wychwycenie tego i owego.

Edytowano przez Pboczek

13 minut temu, Pboczek napisał:

Wydaje mi się że podawany przez autorów okres roku jest pewnego rodzaju uśrednieniem. Dotyczy pewnie słuchaczy o przeciętnym aparacie słuchowym, bawiących się w poznawanie brzmień. Osoby lepiej wyposażone w "aparaturę" słuchową, czy doświadczone są w stanie wyłapać zmiany szybciej, a niektórzy całkiem szybko.

Przypominam, że artykuł "Time for Slow Listening" został napisany przez pracowników Geneleca i dotyczy sektora pro. Rozumiem, że ci ludzie się raczej nie bawią w "poznawanie brzmień". Po drugie, jak już pisałem, artykuł raczej stawia pytania, niż daje odpowiedzi.

Na koniec autorzy piszą: "We must therefore now consider if a more prominent role  should be systematically granted to that elusive quality—  time–also in pro audio evaluation and testing."

To dopiero zachęta do próby lepszego zrozumienia pewnych aspektów rozpoznawania brzmienia, a nie podsumowanie jakiś badań. Autorzy mogą mieć rację (albo rację częściową), ale mogą też się mylić. Czas pokaże (albo i nie). 

Nikogo nie badano. Artykuł nie jest podsumowaniem badań, a jedynie wskazaniem pewnych aspektów postrzegania, które mogą się okazać ważne dla pro audio.

😀 Jeżeli obserwacje nie są swoistymi badaniami, a autorzy artykułu z Nature Neuroscience nie sprawdzali przedstawianych teorii, to rzeczywiście nikogo nie badano.

Napisano (edytowany)
5 minut temu, Pboczek napisał:

autorzy artykułu z Nature Neuroscience

O jakim dokładnie artykule piszesz?

Edytowano przez Kraft

Napisano (edytowany)

Wybacz, ale nie wiem o jakim badaniu piszesz. Nie widzę nic takiego w bibliografii do artykułu "Time for Slow Listening". 

EDEYCJA. Ok, już wiem o co Ci chodzi. Takie nawiązanie znajduje się w innym artykule tych samych autorów, którego nie znam i do którego się nie odnosiłem. Z tego, co widzę, sprawa dotyczy badania upośledzenia słyszenia przez dźwięki "cywilizacyjne" i stresu słuchowego.

Edytowano przez Kraft

Dnia 17.01.2020 o 14:24, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Tak całkiem to z tym czekaniem to też lipa. U kolegi @degsterr  bas przeciągał, wiec do dziury bassreflex trafia audiofilska wełniana skarpeta i ..... 3sekundy i bas nie przeciąga 😁

Potwierdzam,
Należy jednak zaznaczyć, że skarpetka narciarska, "oddychająca" i nie stricte wełniana (wełna z merynosów), ale z dodatkiem poliestru, poliamidu, elastanu i akrylu, co ma znaczny wpływ na dźwięk. Same wełniane dają taki bas jakby był duszony w szybkowarze. Takie skarpetki do biegania na przykład się nie nadają, gdyż mają za dużo tych włókien sztucznych, przez co dźwięk staje się zbyt syntetyczny i kliniczny, taki "wyschnięty" , a jak za dużo elastanu to bas staję się rozlazły i gumowaty 😅