Skocz do zawartości

Czy słychać różnicę? Mp3 vs. FLAC i inne ślepe testy


Kraft

Recommended Posts

7 godzin temu, Kenobi napisał:

Naszedł mnie dylemat.
Nie licząc glośnikow reszta mojego sprzętu który planowalem wymienić z hifi nie ma wiele wspolnego. Ale powiem że z dźwięku jestem aktualnie zadowolony 🤣
Ogolnie rozsądek powinien powiedzieć ze nic więcej nie trzeba a ja niestety wałkuję te fora a rachunek za planowane zakupy rośnie. Zastanawiam sie czy to nie taka sama glupota jak kupowanie drogich kabelków. Usprawiedliwiam się tym ze może jak sprzęt będzie lepszy to cos wiecej uslysze, ale co jeśli nie, a tylko sobie wmówię że jest lepiej? 🤣

A masz możliwość posłuchania czegoś lepszego niż to na czym słuchasz? Może nie wiesz że można lepiej :D

Edytowano przez PorkOne
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.02.2021 o 15:04, Kraft napisał:

A tak wygląda ten idealny DAC. Wychodzi na to, że lepszego nam nie trzeba (lepszych kabli niż te ze zdjęcia też nie;).

Bardzo możliwe ;) Zależy kto czego od DACa oczekuje. Mój musi mieć dużo większą funkcjonalność, Kilka wejść i przede wszystkim funkcję przedwzmacniacza z pilotem. Sprawy soniczne jak najbardziej są ważne. Dynamika najmniej 100dB żeby po podłączeniu do wzmacniacza i skręceniu potka volume dynamika całego zestawu nie spadła poniżej 80dB. 

Z ciekawości posłuchałem tych utworów na słuchawkach i nie słyszę różnic. Wrzuciłem później te dwa pliki (również z ciekawości) do Audacity. I o ile pojedyńcze utwory, skopiowane do drugiej ścieżki, odwrócone w fazie po zmiksowaniu dają zero na wyjściu to już te "różne" nagrania wyrównane w czasie do sampla, po odwróceniu w fazie jednego z nich i zmiksowaniu nie dają na wyjściu zera czyli się różnią i to znacznie.

Próbowałem dojść co jest powodem różnic i chyba za mało wiem jak to wyjaśnić ale podejrzewam, że jeden z tych utworów jest tak jakby rozciągnięty w czasie i to nieliniowo.  Czyli po każdej sekundzie do utworu dodaje się jakiś ułamek milisekundowy ale nie taki sam. Gdy wyrównam czas po ok. 2 sekundach ścieżki rozjeżdżają się w czasie i nie można ich porównać i określić czy dadzą na wyjściu "zero" czy jakąś konkretną wartość różnicy. Ewidentnie w czasie ripowania zaistniały jakieś zakłócenia uniemożliwiając porównanie plików tym sposobem. Wniosek nasuwa się taki, że mimo braku słyszalnych różnic te pliki jednak się różnią. Gdyby były identyczne dałoby się to tym powyższym sposobem wykazać ;) 

wyrównanie (Medium).jpg

odwrócona ścieżka 2 (Medium).jpg

różnica (Medium).jpg

różnica powiększona (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, pliki na mur beton się różnią. Może nie doczytałeś. Jeden jest ripem z płyty CD. A drugi tym ripem odtworzonym z iPhona, skonwertowanym przez DAC-a podłączonego do iPhona do postaci analogowej i ponownie skonwertowanym (przez innego DAC-a) do pliku cyfrowego. Różnice w plikach muszą wystąpić (na bit perfect nie ma tu co liczyć;) Chodzi o to, czy je słychać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kraft napisał:

Chodzi o to, czy je słychać. 

Ja nie słyszę i nawet nie wiem jak za takie poważne słuchanie się zabrać ;) Wpadłem na pomysł żeby taki test na różnicę jak zrobiłem powyżej zrobić z różnymi interkonektami, z tym że w środowisku zakłóceń (jakiś kabel zasilający w pobliżu). Odtwarzając płytę CD będę ją nagrywał z wyjścia pre wzmaka i później porównam pliki. Ciekawe czy się da? Jeszcze się nie bawiłem w takie nagrywanki ale jak się uda to podzielę się wynikami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, MariuszZ napisał:

Z ciekawości posłuchałem tych utworów na słuchawkach i nie słyszę różnic. Wrzuciłem później te dwa pliki (również z ciekawości) do Audacity. I o ile pojedyńcze utwory, skopiowane do drugiej ścieżki, odwrócone w fazie po zmiksowaniu dają zero na wyjściu to już te "różne" nagrania wyrównane w czasie do sampla, po odwróceniu w fazie jednego z nich i zmiksowaniu nie dają na wyjściu zera czyli się różnią i to znacznie.

Heh to chyba pierwszy raz kiedy różnicę "widzisz" w pomiarach a "ucho" ma to w d.... :D

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MariuszZ napisał:

Ja nie słyszę i nawet nie wiem jak za takie poważne słuchanie się zabrać

W linku jest instrukcja, jak zrobić prawidłowy test ABX z pomocą Foobara2000. Program automatycznie podmienia próbki i zlicza wyniki. Na koniec testu dowiadujesz się, czy słyszałeś różnice, czy tylko ci się wydawało, że słyszałeś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Heh to chyba pierwszy raz kiedy różnicę "widzisz" w pomiarach a "ucho" ma to w d.... :D

Wzmacniacz słuchawkowy może być wąskim gardłem. Przy kompie mam doraźnie podpiętego śmiesznego Blastera ;) Poważnie to  nie wsłuchiwałem się zbytnio. Mam awersję do ślepych testów. Desensitization i dysonans poznawczy mnie blokuje ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, PorkOne napisał:

A masz możliwość posłuchania czegoś lepszego niż to na czym słuchasz? Może nie wiesz że można lepiej :D

Kompletuje, mam tylko KD onkyo lecz nie chce mi sie bawič w odsluchy porównawcze z wieżą za 600zł, to co sie nie da wypożyczyc to zamówołem , jak przyjdzie, to resztę wypozyczę i wtedy zapadnie werdykt, wiec za darmo sie nie dało, poza tym mimo iż dźwięk z wiezy za 600 zl mi sie podoba to niestety glosno sie posluchac nie da bo tam jest ze 2x15w rms 🤣

Poza tym moj dylemat dotyczy faktu ze moglbym zakupic powiedzmy RN303D za 1700zł , kolumny za 2000 czy nawet zostać przy L830, jestem pewien że byłbym zadowolony. Ale zerwalem owoc zakazany i po 2 tygodniach siedzenia na forach i czytaniu ze każdy droższy klocek lepiej gra od tańszego, przebieram w zestawach od 3500 w górę . Nie mówiąc juz o zakupionych kefach r3 i przez to ze mi tak podobają to myśle aby z salonu wywalic fyne f502 i wstawic r7. Ogolnie jakis lemingowy pęd.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Kenobi napisał:

Zastanawiam sie czy to nie taka sama glupota jak kupowanie drogich kabelków. Usprawiedliwiam się tym ze może jak sprzęt będzie lepszy to cos wiecej uslysze, ale co jeśli nie, a tylko sobie wmówię że jest lepiej? 🤣

Taka sama ;)

Sprzęt w przyszłości może i będzie lepszy, ale czy upgrade do narządu słuchu też dostaniesz...? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, TomekN napisał:

Taka sama ;)

Sprzęt w przyszłości może i będzie lepszy, ale czy upgrade do narządu słuchu też dostaniesz...? :D

Myślę ze od pewnego wieku raczej jest postępujacy downgrade narzadu słuchu 🤣

A propo ślepego testu DACa za 7$ to na stronie jest link do testu Toms hardware, śmieszna sprawa po tym jak się szukalo DAC z Pre ktory ma mozliwie niski jitter i dynamikę ponad 120 db.

https://www.tomshardware.com/reviews/high-end-pc-audio,3733-19.html

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś trafia w okolicach 50% to znaczy, że zgaduje, kiedy szanse na trafienie są fifty-fifty. Jak włożę piłeczkę pod jeden z dwóch kubków i każę komuś zgadnąć pod który, to po 100 próbach wynik zapewne będzie w okolicach 50 (plus/minus).

Czy są słyszalne różnice między plikiem bezstratnym a mp3 320 kbps? Są, ale minimalne i bardzo trudne do usłyszenia. Nawet osoba wykształcona w produkcji dźwięku może tych różnic nie usłyszeć. Prędzej usłyszy ktoś, kto jest osłuchany konkretnie w plikach i wie, gdzie szukać.

Czy są słyszalne różnice między plikiem w jakości CD a Hi-Rez? Nie ma, nie dla ludzkiego ucha. Nawet młoda osoba ze zdrowym słuchem w idealnych warunkach odsłuchowych nie usłyszy różnicy, co potwierdziły doświadczenia. Zresztą sama wiedza o możliwościach ludzkiego ucha to wyklucza.

Edytowano przez Dzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Dzik napisał:

Jeśli ktoś trafia w okolicach 50% to znaczy, że zgaduje, kiedy szanse na trafienie są fifty-fifty.

W standardowym teście ABX (16 prób) wszystkie wyniki do 75% trafień włącznie uważa się za zgadywanie. Trzeba mieć 13 trafień, by zaszło duże prawdopodobieństwo, że faktycznie słyszysz różnice.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem już wcześniej, bardzo ciekawe.
Z pozoru można by pomyśleć, że to kamyczek do ogródka złotouchych audiofiliów...
Bo Amir udowadnia, że da się w teście ABX odróżnić muzykę HiRes 24-bit od 16-bit, czy kawałek po konwersji D/A-A/D. Ale jednocześnie:

  • mówi, że jest to ekstremalnie trudne i że trzeba mieć do tego b. dużą wiedzę techniczną, bo trzeba wiedzieć "czego szukać"
  • ze względu na swoje doświadczenie, niektóre testy przeszedł chyba tylko jako jedyny
  • takie rzeczy da się odróżnić jedynie porównując zestawione ze sobą krótkie fragment, np. w trakcie testu ABX. W drodze normalnego słuchania, człowiek nie ma na szans.

Ja z tego filmu wyciągam dwa wnioski:

  1. jeśli jakieś różnice jest w stanie wychwycić tylko garstka ludzi na świecie i tylko w określonych sytuacjach (bliskie porównania), różnice można uznać za bez znaczenia
  2. lęk audiofilów przed testami ABX jest kompletnie irracjonalny. Tak naprawdę TYLKO w ten sposób mają jakiekolwiek szanse na usłyszenie jakichkolwiek różnic.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, TomekN napisał:

Ja z tego filmu wyciągam dwa wnioski:

  1. jeśli jakieś różnice jest w stanie wychwycić tylko garstka ludzi na świecie i tylko w określonych sytuacjach (bliskie porównania), różnice można uznać za bez znaczenia
  2. lęk audiofilów przed testami ABX jest kompletnie irracjonalny. Tak naprawdę TYLKO w ten sposób mają jakiekolwiek szanse na usłyszenie jakichkolwiek różnic.

Mam inne wnioski. Skoro różnice soniczne plików muzycznych na przykład 16 vs 24 bit da radę odróżnić chociażby tylko Amir to nie jest ten fakt bez znaczenia w kontekście forumowych wojenek i całych tych śmiesznych dyskusji. Przerażające jest to, że on szukając różnic słucha szumu kwantyzacji zamiast smaczków zaszytych w muzyce 😉 

Testy ABX są OK pod warunkiem, że da się przełączać szybciej niż w 2-3 sekundy. Spróbuj tego z przewodami zasilajacymi na przykład 🤣

O psychologicznych aspektach nie meczę już bo najwyraźniej to temat za trudny dla technicznych ortodoksów. 

Poza tym nie wmawiaj forumowiczom głupot, że usłyszenie jakichkolwiek różnic to tylko warunkuje test ABX, bo to nawet śmieszne nie jest. 

30 minut temu, Stolarz napisał:

Dla takich osób Amir zapewne jest już też na liście Persona Non Grata razem z Reduktorem Szumu więc.... :>>>

Skąd takie pochopne wnioski. Ja szanuję ich poglądy mimo, że w wielu kwestich się nie zgadzam. Ba, nawet darzę ich sympatią więc nie uogólniaj proszę. Można różnic się w poglądach i traktować normalnie. To żadne wyzwanie dla normalnego, zdrowego psychiczne człowieka. Wierz mi na słowo 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MariuszZ napisał:

Testy ABX są OK pod warunkiem, że da się przełączać szybciej niż w 2-3 sekundy. Spróbuj tego z przewodami zasilajacymi na przykład 🤣

Juz kiedys pisałem ze przełącznik elektryczny jest w stanie w czasie rzeczywistym zsmienic ze soba kable zasilajace a bateria kondensatorow zasilajacych nie pozwoli na chocby piko-sekundowa przerwe w odsluchu... proste... jesli sie oczywiscie chce :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Juz kiedys pisałem ze przełącznik elektryczny jest w stanie w czasie rzeczywistym

Amir mimo, że ma dość radykalne poglądy twierdzi, że taki przełącznik (jakakolwiek ingerencja w układ) mógłby zakłócać tor audio więc odpada 😉

Edytowano przez MariuszZ
Literówka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...