Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zakładam ten temat, bo nie znalazłem nic podobnego na forum. W moim zamyśle miałoby to być miejsce, w którym chwalilibyśmy się swoimi nowymi lub ulubionymi interkonektami i wymienialibyśmy się opiniami na ich temat. Generalnie wszystko co związane z interkonektami i z naszymi eksperymentami z nimi związanymi. Co prawda nie jest to konkurs piękności, ale zdjęcia są jak najbardziej mile widziane.

Dla przełamania lodów zacznę może pierwszy. IC na bazie przewodników Neotecha: srebrny drut z domieszką złota oraz płaska linka UP-OCC w bawełnianym oplocie. Zastanawiam się nad dodaniem jeszcze jednego srebrnego przewodnika, ale póki co słucham tak jak jest. A jest dobrze :)

Zapraszam wszystkich do udziału w temacie.

Audio Autonomy interkonekty Neotech UP-OCC.jpg

 

Audio Autonomy interkonekty Neotech.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

@audiowit, kabel o którym piszesz to Hybrid od M&B, czy też masz coś innego, robionego na zamówienie? Mój IC można opisać podobnie (dynamiczny, z mocną podstawą basową), ale raczej ma delikatnie "przydymioną" górę pasma. Dlatego też myślę o jego delikatnym zmodyfikowaniu i dołożeniu czegoś co doda odrobinę krystaliczności na górze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to hybryd. Mam też hybryda jako głosnikowy. Porownywałem z shunyata orion i stereovoxem i tu hybryd okazuje się lepszy. Jako ic już nieco gorzej. Jest nieco nerwowy ale w spokojniejszym systemie dodaje życia.

Nie wiem jaka jest konstrukcja kabla mb bo Marek trzyma to w tajemnicy :).

Nie masz w swoim kablu jakiegoś ekranu węglowego? On może być przyczyną przydymienia. Ze srebrem bym uważał. 

Możesz poszukać neotechow miedzianych monokrystalicznych o przekroju prostokątnym. Brzmienie ich jest ciekawsze od okrągłych.

Jakie wtyczki stosujesz? Może to one są odpowiedzialne za ten efekt. U mnie są w miarę przyzwoite neutriki profi.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma żadnego ekranu. Faktem jest, że mam założone zwykłe tanie wtyczki i to one pewnie delikatnie degradują dźwięk... ale czy dodają efekt przydymienia? No nie wiem, być może. Przelutuję na neutriki i sprawdzę czy coś ulegnie wyraźnej poprawie.

Myślałem też o połączeniu srebrnego Neotecha z kablem Duelund DCA16GA, to też może dać ciekawy efekt. Zacznę jednak chyba faktycznie od zmiany wtyczek :)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkty Duelund pochodzą z Danii, więc to jeszcze ten sam kontynent co nasz ?

Narazie nie wkładam przewodów do żadnych rurek ani oplotów, ale po głowie chodzą mi pomysły na jakieś estetyczne opakowanie ich właśnie w oplocie bawełnianym. Muszę tylko je wcześniej dobrać odpowiedni przekrój na żyłę gorącą. 

Lutowanie trzeba przerwać, bo zaraz wychodzę na urodziny znajomych. W związku z tym coś czuję, że jutro nie będę miał głowy na odsłuchiwanie nowych wtyków... ewentualnie dopiero wieczorem ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest poprawa. Zniknęło to delikatne zadymienie i wycofanie górnego zakresu pasma. Nie wiem tylko czy dźwięk nie zrobił się przy tym nieco zbyt nerwowy, muszę jeszcze trochę posłuchać żeby wyrobić sobie zdanie. Najlepiej na jakimś innym systemie. 

Jedno jest pewne - przewody Neotecha mają potencjał ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audio Autonomy,
czy zechciałbyś coś sprawdzić? A mianowicie zbliż (jeśli to możliwe) Duelundy do jakiegoś kabla zasilającego i oddal po chwili.... Jeśli usłyszysz różnicę to coś tu dopiszę... OK?

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było u znajomego dość dawno temu, kiedy to próbował różne opcje związane z okablowaniem. Nie było innej możliwości tylko przenieść odtwarzacz na niższą półkę by prób dokonć. Między innymi próbował zestawienie Sablona (podobnie jak Duelundy ten interkonekt nie ma ekranu, chyba że się mylę i  Duelundy ekran mają). Ze zdziwieniem mój znajomy komentował, że nagle te Sablony nie chcę kompletnie "grać", więc go poprosiłem by przestawił je jak najdalej od zasilającego kabla włączonego do wzmacniacza z wyższej półki... Poprawa była znaczna. Dokładniej nie opiszę, bo zbyt dużo czasu upłynęło i zbyt wiele kabli było wtedy odsłuchiwanych. Problem jest taki, że niektóre firmy (jak Sablon) zapomina, że interkonekt to kabel bardzo czuły na wpływ fal elektromagnetycznych i musi być szczególnie ściśle ekranowany. A moja ciekawość, wzięła się stąd, że coraz częściej widzę, że audiofile próbują stosować te same kable na przewody głośnikowe i interkonekty, co uważam za błąd. Dam inny przykład- interkonekty robione z kabla ekranowanego (nie przypomnę sobie jakiego), ale tenże ekran był połączony w jednym egzemplarzu z masą w jednym miejscu, a w drugim egzemplarzu przy dwóch końcach... "Grały" różnie! O czym to świadczy? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że ekran w ic jest ważny. Rca są kablami bardzo wrażliwymi na zakłucenia. U mnie rozwiązałem to tak : zestaw jest ustawiony piętrowo czyli jeden nad drugim. Kable zasilające są poprowadzone z lewej strony, natomiast interkonekty odchylone na prawà. Tym samym interkonekty nie przebiegają blisko zasilających.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę to na pewno. W tej chwili kable zasilające mam oddalone od przewodów sygnałowych (podobnie jak ma to zrobione audiowit - jedne na prawo, drugie na lewo) i żadnych zakłóceń, pomimo braku ekranów, nie słyszę. Zobaczymy czy pojawią się w momencie zbliżenia sieciówek z interkonektami... pewnie tak.

Póki co kable są bez ekranu, ale jego pojawienie się jest w planach. Teraz jednak chcę dobrać optymalne dla mnie zestawienie przewodników, dlatego sprawdzam druty Deulunda, Neotecha, Mundorfa, itd.. Później pewnie całość zostanie ciasno ułożona i owinięta taśmą PTFE, na tym pojawi się rzeczony ekran i na końcu jakieś PVC i bawełniany oplot zewnętrzny. Małymi kroczkami do celu :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie... ja próbowałem dwukrotnie zakładać na moje Ixos'y 100.X03 Studio oplot bawełniany (dodatkowo, bo fajnie wyglądał) i.... Dwa razy potężnie "gasił" dźwięk, inaczej- przytłumiał znacząco. Od tego czasu dałem sobie spokój z "poprawianiem" tego co mi gra (to żaden przytyk do tych co eksperymentują, jeno opowiadam własne doświadczenie).

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wpszoniak napisał:

Dwa raza potężnie "gasił" dźwięk, inaczej- przytłumiał znacząco.

Poważnie? To ciekawe, nie pomyślałbym, że oplot może tak wpłynąć na efekt końcowy. Twoja uwaga zdecydowanie nie jest traktowana (przynajmniej przeze mnie) jako przytyk, a raczej podpowiedź w eksperymentowaniu.

Powiedz mi jeszcze- nie uważasz, że obecność ekranu może wpływać na dźwięk podobnie jak wspomniane oploty? Robiłeś jakieś próby w tym zakresie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpływa (jak to mówią audiofile) wszystko... Wzięły się te moje próby stąd, że onegdaj zainteresowały mnie testy oplotów właśnie, przeprowadzane przez pewien portal amerykański. Zresztą ten sam portal testował wtyczki zanim nasze fora się tym zaczęły interesować...
 

Oploty (przypuszczam) tłumią drgania, a ekrany nie dopuszczają (w stopniu różnym) do wpływania na przebieg sygnału elektrycznego szumu elektromagnetycznego. Efekt tych działań jest różny, bo z tego co doświadczam to porządne ekranowanie czyści przekaz- podwyższa rozdzielczość przede wszystkim, wpływa pozytywnie na tzw "czarne tło", w każdym razie na pewno nie tłumi częstotliwości.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo usilnych starań, nie udało mi się wprowadzić zakłóceń przykładając kable zasilające do Neotecha. Dopiero gdy przyłożyłem kabel równolegle do interkonektów, tak żeby stykał się z nimi na długości ok 10cm, dało się zauważyć delikatne przybrudzenie góry pasma. Wniosek mój jest więc taki, że nawet bez ekranu przewody te nie są podatne na łapanie zakłóceń (a są tylko delikatnie skręcone). Mówię tu oczywiście o swoim systemie, u kogoś innego może "coś tam" łapać. Myślę jednak, że wtedy wystarczy odsunąć przewody zasilający od sygnałowych i problem powinien zniknąć. Gorzej mogłoby być w przypadku dłuższych przewodów (moje mają tylko 50cm), które by mogły już wymagać ekranowania. Jednak minusem pojawienia się ekranu w przewodzie, jest zwiększenie się jego pojemności. Przynajmniej według mojego rozumowania byłby to minus, a nie plus. Zobaczymy jednak co przyniosą dalsze próby. Póki co... gra muzyka :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszło mi do głowy to, że może Twój kabel zasilający jest ekranowany. Problem polega na tym, że póki co interkonekt czy zblizasz do zasilającego czy nie to z otoczenia cały czas łapie zakłócenia RFI, a więc sądzę, że różnica może (albo i nie) się pojawić gdy jakiś ekran wypróbujesz. W każdym razie usilnie namawiać do prób nie będę.... (ale ciekawym nadal)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...