Skocz do zawartości

Budowa kolumn stereo do pokoju.


Recommended Posts

Witam jestem nowy na forum. Tworze temat bo mam dylemat przy budowie kolumn.

Buduję kolumny nie pierwszy raz.Ostatnie jakie zbudowałem to były nadstawki estradowe które świetnie grały.

Teraz postanowiłem zbudować sprzęt do mojego pokoju. Zależy mi na mocnym czystym bassie bez pierdzenia czy przesteru.

Uwielbiam muzykę elektroniczną i techno do odtwarzania takiej muzyki posłużą mi kolumny.

zamierzam zbudować kolumne 3 drożną z obudową otwartą z BR o objętości 45l na głośniku niskotonowym 10 lub 12 " firmy beyma/Tonsil/STX

Głośniki średniotonowy i wysokotonowy będą miały oddzieloną płytą mdf skrzynie.

do napędzania kolumn mogę wykorzystać albo domowy wzmacniacz firmy technics o mocy 150w rms/kanał

Albo mikser + końcówka mocy ADS1400LX 600w RMS/kanał

Dylemat mam co do głośnika bassowego na oku mam 3 głośniki tylko nigdy nie słyszałem jak grają i niestety nie mogę sobie odpowiedzieć który najlepiej się nada do tych skrzyń.

STX:   Ten ma jakoś małą skuteczność w DB.

http://stx.pl/w-27-500-8-fcx.html

Tonsil:

http://www.skleptonsil.pl/gdn-30-120-3-8-ohm-kobalt,id527.html

Beyma:

http://www.elmuz.com.pl/index.php?p352,glosnik-beyma-12br70-12-125-w-rms

zwrotnice raczej będą z firmy STX

Głośniki średnio i wysokotonowy albo stx albo tonsil.

Liczę na odpowiedz ludzi którzy mieli styczność z którymś z tych głośników albo mają większe pojęcie niż ja w tym temacie i służą dobrą radą ;D

Z góry dzięki i pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dam trochę inna radę - budowa kolumn to świetne zajęcie na jesienne wieczory, ale żeby efekt końcowy miał sens, to skorzystaj z gotowych projektów. Przy okazji takiej zabawy można sporo się nauczyć. Dobierając przypadkowe głośniki i łącząc je uniwersalną zwrotnicą, nie uzyskasz dobrego dźwięku. Projekt zwrotnicy musi być poprzedzony pomiarami głośników w gotowej obudowie i wymaga sporego doswiadczenia. Określ budżet jaki masz na budowę kolumn i postaramy sie dobrać jakiś projekt kolumn, który będzie spełniał Twoje oczekiwania ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawę z tego że ekspertem nie jestem lecz zależy mi na trochę nie typowych skrzyniach jakich nie widziałem do kupienia gotowych.

Lubię mocny bass a gotowe kolumny z dobrym basem mają najczęsciej dwa bassowe głośniki z przodu i są bardzo dużych gabarytów .

Zależało mi na tym aby bassowy głośnik upchnąć z boku a z przodu wyprowadzić tylko BR aby kolumny wyglądały smukłe.

Aktualnie sprzedaję swój sprzęt estradowy bo skończyłem  graniem na imprezach a sprzęt trzymam w pokoju i zajmuje sporo miejsca.

Jak go sprzedam bede miał około 3,5 tyś lecz nie chciał bym przeznaczyć wszystkiego na kolejny sprzęt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam standardowy pokój 20m2 lecz kilka razy w roku zabieram sprzęt na małe salki gdy ktoś z rodziny odprawia urodziny więc wolał bym coś na 12"

W sklepach w większości mają dobrej marki zestawy kina domowego. ciężko o dobre kolumny stereo .

A w ciemno przez internet nie chce zamawiać bo mogę się rozczarować jeżeli brzmienie będzie marne. dlatego utworzyłem ten temat.

Kiedyś słyszałem u kolegi jak grają Tonsil Voyager 350 bardzo mi się podobał dźwięk tylko one mają chyba 89db

 

Edytowano przez Grzegorz Ski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Audio Autonomy nie radził kupienia gotowych kolumn, tylko skorzystanie z gotowego projektu kolumn do samodzielnego wykonania. Takich projektów jest mnóstwo. Na pewno znajdziesz taki, który spełnia Twoje oczekiwania.

Jeśli jednak nie samodzielna budowa, to kilka firm produkowało kolumny z basowym z boku. Możesz poszukać używanych.

I jeszcze jedno. Skoro nie wierzysz, że głośniki mniejsze od 12" mogą dać mocny bas, to może odwiedź jakiś sklep i poproś sprzedawcę o podłączenie kolumn grających mocno dołem. Może się wtedy "wyleczysz" z tej 12-ski;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory jeżeli chodzi o sprzęt domowy miałem do czynienia w większości z tonsilem większość swojego życia pakowałem kasę w sprzęt estradowy może stąd moje obawy.

Macie jakąś stronę która oferuje zestawy do samodzielnego wykonania? chętnie bym się zagłębił w ten temat a gotowców jeszcze poszukam.

Może akurat coś wpadnie w oko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij może jednak od posłuchania kilku "normalnych" kolumn. Może się okazać, że stwierdzisz, że grają OK i poszukiwanie niestandardowych rozwiązań nie będzie potrzebne. Nie tylko Ty lubisz bas. Producenci o tym wiedzą i mają szeroką ofertę.

PS Basowca z boku miały np. Jamo S 606

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugestia Krafta jest trafna. Tym bardziej jeżeli słyszałeś do tej pory tylko kolumny Tonsila, kktóre nie są najwyższych lotów, to warto żebyś osłuchał się z kolumnami innych producentów. Zobaczysz, że 12" nie jest Ci potrzebne do otrzymania solidnej podstawy basowej. 

Wtedy łatwiej będzie Ci wybrać projekt kolumn do zbudowania. W miedzy czasie możesz zapoznać z projektami dostepnymi w sieci. Sporo dobrze opisanych projektów jest na diyaudio. W budżecie zmieściłbyś się np. z tym projektem: https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/27136-Seas-27TBFC-G-STX-GDN-5-AWX-STX-GDN-10-AWX-w-TL

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9/2/2017 o 12:30, Grzegorz Ski napisał:

mam standardowy pokój 20m2 lecz kilka razy w roku zabieram sprzęt na małe salki gdy ktoś z rodziny odprawia urodziny więc wolał bym coś na 12"

W sklepach w większości mają dobrej marki zestawy kina domowego. ciężko o dobre kolumny stereo .

A w ciemno przez internet nie chce zamawiać bo mogę się rozczarować jeżeli brzmienie będzie marne. dlatego utworzyłem ten temat.

Kiedyś słyszałem u kolegi jak grają Tonsil Voyager 350 bardzo mi się podobał dźwięk tylko one mają chyba 89db

 

Kolego nie obraź się ale widać że masz nikłe pojęcie o kolumnach, uwierz kolegom i nie pchaj się w DIY szczególne jak chcesz wydać ok 3 tyś. 

Może zainteresuje cię  coś takiego 

https://www.olx.pl/oferta/kolumny-podlogowe-2-szt-marki-signale-model-alius-CID99-IDdtwAW.html

Byłem na ich odsłuchu i gdyby nie pewne komplikacje stały by u mnie.

Mają wszystko co szukasz tylko dwa ale:

To konstrukcja zamknięta bas szybki i precyzyjny.

I sprawa ważniejsza jakimś techniksem 150 W rms  tego nie napędzisz prawidłowo 

Pozdrawiam 

Edytowano przez Hoo-Lec
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...