Skocz do zawartości

5.1 czy 7.1 - dobór kina domowego dla powierzchni 15m2


Colbatz

Recommended Posts

Szanowni eksperci, drodzy forumowicze.

Ostatnio zaczął za mną chodzić temat kina domogego do mieszkania, które mam w bloku.

Planowo 90% wykorzsytania sprzętu przeze mnie to miałyby być filmy BD/4K (przede wszystkim akcji), 10% to TV (NC+), może czasami jakiś sport.

Nastawiłem się na zakup zestawiu 7.1 ONKYO HT-S9700THX, ale zacząłem analizować jaki układ mebli mam w pokoju telewizyjnym i za bardzo nie mam pomysłu jak taki zestaw zastosować - szczególnie problematyczne stają się tylne głośniki (poniżej plan sytuacyjny). Rzeczowe KD przypadło mi do gustu przede wszystkim ze względu na wielkość kolumn i obsługę standardów dźwiękowych - nie mogę mieć stojących kolumn bo nie mam miejsca gdzie je postawić, a te zaproponowane w zestawie śmiało mógłbym porozwieszać na ścianach. To tyle z mojej wizji, która po zetknięciu się z kilkoma wątkami na forum zaczęła się mi bardzo rozmywać, więc z powyższego proszę o porady:

 

1) Przy rozkładzie jak na poniższym planie zestaw 5.1 czy 7.1 (budzet 5-6k PLN)? Ze względu na mieszkanie w bloku głośność zestawu nie jest priorytetem a jakość dźwięku.

2) Ze względu na zabudowanie pomieszczenia nie ma szans na stojące na ziemi kolumny - pomysł by podwiesić kolumny pod sufitem w narożnikach pokoju i skierowanie emisji dźwięku na widza siedzącego na kanapie narożnikowej przy stole spełni się ? - może jakieś lepsze sugestie ?

3) Czym się kierować przy lokalizacji  sub-bufora  ? (w moim planie to jedno z pól zakreslonych X)

4) Jeżeli mój upatrzony zestaw nie będzie mieć zastosowania to proszę o sugestie

 

Informacje dodatkowe: KD ma współpracować tv 4K Samsung seria 8000 (55") i odtarzaczem 4K Samsung K8500, wysokość pokoju 2,5m.

20170903131616_00001.thumb.jpg.fe85fcdae3f70787d2fc81cdd50b7d0c.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Na pewno nie ma sensu budować konfiguracji 7.1 w pomieszczeniu o powierzchni kilkanaście metrów. Tak naprawdę to nie masz gdzie prawidłowo zainstalować tylu głośników. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie zbudowanie klasycznego, dobrego systemu 5.1. Spójrz proszę na amplituner wielokanałowy Onkyo TX-NR656 lub jego najnowszą wersję TX-NR676. To bardzo nowoczesne i przede wszystkim mocne, oferujące kinowy dźwięk urządzenia, które w połączeniu z dobrym zestawem kolumn zaoferują bardzo efektowne kino domowe.

W kwestii kolumn na pewno zwróciłbym Twoją uwagę na zestaw Kef E305 oraz Focal Sin Evo 5.1. Obydwa zestawy idealnie sprawdzą się w Twoim pomieszczeniu. Kef oferuje trochę łagodniejsze, cieplejsze, bardziej wypełnione brzmienie. Focal natomiast gra bardziej dynamicznie, eksponując skrajne pasma. Obydwa systemy jednak oferują bardzo dobry klasowo dźwięk.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej za zestaw dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedź, jeszcze jedno zapytanie Onkyo TX-NR676 vs PIONEER SC-LX 501-B - fakt, że Pioneer ma 7.2 którego w tej chwili wykorzystam (póki nie zmienie lokum na większe, jednak zakładam, że w opcjach jest możliwość włączenia konfiguracji 5.1) ale wg oferty niemieckich sąsiadów jest w zbliżonej cenie (599 EUR) co u nas Onkyo 676....

Czy jest ktoś tu z branży z okolic Szczecina / Gorzowa, gdzie miałbym możliwość odsłuchania sprzętu w wyżej zaproponowanej konfiguracji ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się to podobnie urządzenia.

Tańszy i jednak w twoim przypadku chyba lepszy jest jednak 656.

Co do kolumn to proponował bym elac Starlet który jest obecnie na wyprzedaży lub heco ambient. Małe a rewelacyjne kolumny.

2. Tak będzie to miało rację bytu

3. Obok szafki RTV na wprost oglądającego. Najlepsze miejsce.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...