Skocz do zawartości

Jak głośno słuchacie muzyki?


Kraft

Recommended Posts

Zastanawia mnie, co to znaczy "cicho", "normalnie" albo "głośno" słuchać muzyki

Może zmierzycie drodzy forumowicze natężenie dźwięku w miejscu odsłuchu podczas normalnego słuchania przez Was muzyki. Pomiar np. za pomocą odpowiedniej aplikacji na smatrtfona (ja skorzystałem z aplikacji Sound Meter firmy Abc Apps, ale jeśli znacie lepsze - piszcie)?

Zobaczymy, co to znaczy słuchać "normalnie" głośno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto doprecyzować jak mierzyć, bo dane będą niemiarodajne....Ktoś zmierzy natężenie stojąc zaraz przy kolumnie, inny 150 cm od niej, zaś warto by mierzyć w miejscu odsłuchu. Tu też mamy problem, nie każdy ma "fotel" w tej samej odległości... warto by ustalić, że w odległości np 2 m od linii kolumn, bliżej raczej nikt nie siedzi, przynajmniej nie powinien... Rodzi się jednak inny problem, że w jednej sytuacji gdy kolumny będą stać bliżej siebie będą generować większy hałas w punkcie pomiarowym mikrofonu, niż w przypadku tych szerzej rozstawionych. Tak czy siak, pomiar może być obarczony  sporym błędem, niemniej jakieś trzy "zbiory" czyli cicho,  średnio i głośno mogą się wyklarować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kraft napisał:

Zobaczymy, co to znaczy słuchać "normalnie" głośno.

Niektórzy lubią słuchać głośno - to jest dla nich normalne (a dla innych to już zdecydowanie nie będzie "normalnie", tylko za głośno i męcząco).

Dobry pomysł by mierzyć w miejscu odsłuchu - podoba mi się również to, żeby podawać zarówno przy normalnych odsłuchach w ciągu dnia jak i wieczorem (Slawas2001 - dzięki).

A proponuje także by podawać jeszcze parę innych informacji: rozstaw kolumn (mierzona jako odległość między osią głośnika wysokotonowego - bo trzeba jakieś założenie przyjąć przy pomiarach), odległość od bazy (linii kolumn) i odległość od kolumny (teoretycznie wystarczą dwie informacje by wyliczyć trzecią wielkość, ale warto to zrobić od razu by czytający nie musieli bawić się z kalkulatorem xD ). To już w ogóle będzie materiał do przemyśleń...

Pozdrawiam
PS. Przenoszę wątek do odpowiedniego działu - i ponownie proszę (bo to nie jest pierwszy taki przypadek), by tematy tego typu pisać we właściwych działach i nie "wciskać" wszystkiego w dział STEREO (mimo iż jest on najpopularniejszy). Dział AUDIOFILE DYSKUTUJĄ (nie było go w poprzedniej wersji Forum AUDIO) powstał specjalnie w tym celu!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję następującą metodologię testu. Czas pomiaru - 1 minuta. Pierwsze 5 sekund - pomiar bez włączonej muzyki (określimy w ten sposób głośność pomieszczenia), następnie 55 sekund słuchania muzyki (proponuję słuchać utworu "od środka", by pomiar nie dotyczył tzw. rozkręcania się, które jest zazwyczaj cichsze). Wynik podajemy następująco: Minimalna głośność (pomieszczenie) - XXdB, średnia głośność - XX dB i maksymalna głośność podczas próby - XX dB. Najlepsze do testu będą chyba utwory popowe, bez gwałtownych skoków dynamiki.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że wynik będzie niedokładny, ale jak wprowadzimy jako poziom odniesienia szumy własne pomieszczenia (jak proponuję wyżej), to już coś się może zacząć klarować.

S4Home. Zmierz próbki jak słuchasz elektroniki i jazzu i będziemy wiedzieć, co dla Ciebie znaczy cicho i głośno.

Przykładowa próbka wyników: Jazz akustyczny - [16 dB, 52 dB, 65 dB] (trochę głośniej niż słucham najczęściej)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

 

Dnia 16.09.2017 o 22:29, sturek napisał:

Kraft, czy możesz napisać na którą godzinę musisz dać gałkę głośności, by osiągnąć 80db, powiedzmy przy "Money for nothing"?

Odsłuchałem. 80 dB nie osiągnąłem. To już dla mnie zbyt głośno. Dla 20 dB/ 65 dB / 76 dB gałka była gdzieś między 9 a 10. Przypuszczam, że przy 10.30 będzie 80 dB przy najgłośniejszym impulsie.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...