Skocz do zawartości

Wpływ kabli na dźwięk - podejście naukowe


Recommended Posts

Jako elektronik i sceptyk kablowy przyznaję, ze artykuł jest bardzo przystępnie napisany i QED robi pomiary tego co produkuje za co mu chwała.
Jak ze wszystkimi porównaniami trzeba by jeszcze wiedzieć co z czym zostało zestawione, bo przyznacie, że publikowanych parametrów elektrycznych kabli audio nie ma za wiele.

Moja uwagę zwróciły wykresy 19 i 20 na stronie 19 dotyczące zniekształceń w zakresie niskich częstotliwości dla kabla o dużej rezystancji 0.065ohm/m i kabla o małej rezystancji 0.004ohm/m.
Generalnie nie jest to zaskakujące - kiedyś już wklejałem porównanie rezystancji kabli głośnikowych np. Melodika MDC2250 Purple Rain (2x2.5mm2) z żyłą basscore, który katalogowo ma właśnie <=0.065ohm/m (https://sklep.rms.pl/melodika-mdc2250-purple-rain-przewod-glosnikowy-ofc-klasy-4n-2x2-5mm2-z-zyla-basscore) oraz zwykłego miedzianego przewodu głośnikowego TLGYP 2x2.5mm2, który ma rezystancję <=0.008ohm/m (http://sklepelektryczny.pl/pl/produkt/113/556/przewod_glosnikowy_tlgyp_2x2_5__przewody_glosnikowe)

Generalnie biorąc do porównania kable o skrajnie różnych parametrach nietrudno wykazać, który jest lepszy od strony pomiarowej (jak to zrobił QED w swoim artykule). I nie jest to zarzut wobec autora, wręcz przeciwnie - te pomiary pokazują tylko, że na rynku jest cała masa kablo-podobnych produktów.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
10 godzin temu, Celdur napisał:

To wiem :) Ale chodzi mi o włożenie kabelka do tego samego terminalu od góry lub od dołu.

Jest ogromna. ;)

Jak wsadzasz kabelki od góry to zwisając dalej w dół będzie tworzy się zagięcie. W zależności od konstrukcji samego kabla/koszulki/oplotu, sam materiał przewodzący będzie bardziej lub mniej narażony na fizyczne odkształcenia. Jak nie bawisz sie kolumnami (ciagle przestawiasz) to pewnie żadnego znaczenia to nie będzie miało.

Chyba że oczekujesz efektów słyszalnych, to zaraz moge coś wykreować ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...