Skocz do zawartości

Dobór wzmacniacza amplitunera lub korektora do Altus 300


p28v6

Recommended Posts

Witam wszystkich, to mój pierwszy post (temat) jak widać.

Nie zjedzcie mnie za Altusy na start, zanim kupiłem to dużo, aż za dużo czytałem. Są nowe, rocznik 2017. Kupiłem bo słuchałem kiedyś na Altonach (chyba 140), nie pamiętam ale nie grały źle. Mam salon 45 metrów z otwartą jadalnią i kuchnią i chciałem kolumny, które nie będą wyglądać jak głośniki od komputera i nie znikną jak telewizor 58 cali...

Mam starą mini wieżę Sony RX-88 i RX-99 - ten sam wzmacniacz i trafo. Słucham na nich do dziś na tych altusach i jest serio spoko ale nie pasuje mi ta wieża do całości, muszę kupić coś co się zmieści w tzw stolik RTV. Mam dwa miejsca, w które wejdzie chyba każdy wzmacniacz czy amplituner. Problem zaczyna się kiedy podłączam coś innego niż mini wieża Sony! Nie mogłem uwierzyć, że Denon za 1200 zł będzie grać gorzej niż mini wieża! Miałem 2 nowe źródła:

AMPLITUNER DENON AVR-X520 BT - masakra, to się nadaje chyba tylko do d....

Teraz kupiłem używkę TEAC AG 680, no nawet gra, ale nie ma tej głębi basu co na mini wieży, środek za duży, nie mogę wysterować nawet przez korektor zewnętrzny...

Poddaję się... Nie wiem co kupić. Tych modeli jest tyle, że ciężko cokolwiek wybrać, aż się boję co następne przyjdzie...

Uwielbiam klimaty lat 90 z analizatorem widma w stylu korektora KENWOOD GE-5020, szukam wzmacniacza + tuner + EQ lub amplitunera z EQ lub amplitunera + EQ, już nie mocnego ale bardzo mocnego bo chyba moje wymagania są nieco większe niż myślałem. Możecie mi coś polecić? Nie ma znaczenia rocznik, musi być czarny lub bliski tego koloru. EQ raczej musi być do tych kolumn. Nie jestem audiofilem, po prostu lubię sluchać dość głośno muzyki. Poradźcie mi coś bo ręce rozkładam...

Budżet oczywiście jak każdy :) im taniej tym lepiej dla portfela :P 

Korektor nawet jeżeli miałby być zbędny to chciałbym, żeby był chociażby dla wyświetlacza... To widmo to po prostu magia. Uwielbiam te pulsujące kreski :D Zboczenie z lat 80-90 :D

 

Znalazłem coś takiego:

JVC AX-R551 http://allegro.pl/wzmacniacz-jvc-ax-r551-japan-z-korektorem-i6957514992.html

SONY TA-D609 http://allegro.pl/sony-ta-d609-tasmy-w-100-sprawny-gwarancja-i6918741019.html

Jak już coś mi się spodoba wizualnie to zazwyczaj parametry nie takie...

Jest opcja wzmacniacz + tuner + korektor. To nie ma znaczenia ile będzie segmentów.

Pomóżcie, każdy, nawet negatywny komentarz się przyda.

Pozdro

Edytowano przez p28v6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

P28V6 a nie pomyslałeś, że źródłem problemu są właśnie altusy? Może w jakiś magiczny sposób wieżyczka zgrala się z altusami. Problem pojawil się jak podpiołeś wyższej klasy sprzęt i altusy pokazały co potrafią...

Nie denerwuj się bo nie chcę żebyś się denerwował. W altusach jest brak głębokiego basu, a dzwiek jest szczeleszczaco-syczacy. 

Teac raczej z tego co go znam, choć Twojego modelu, nie slyszałem jest wlaśnie jasny i raczej basem też nie grzeszy. Zsumowaly Ci się cechy tych komponentów.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nie, nie zdenerwuję się, nawet sam o tym myślałem ale właśnie zdziwił mnie fakt, że taka mini wieżyczka daje radę a nawet super daje radę z altusami a większe wzmaki nie!?! Nie do końca to rozumiem, coś tu jest nie tak i co raz bardziej mi się wydaje, że nie w głośnikach tu jest problem... Kiedyś miałem podobny jak podłączaliśmy ze znajomym wzmacniacz HK do kolumn mojego mini sony i grał okropnie, charczał, pierdział,ewidentnie brak mocy. Hmmm no jak to możliwe? Może szukam nie tam, gdzie trzeba, tego nie wiem. Generalnie trzeba to samemu usłyszeć... Ciężko cokolwiek przez internet i tu jest największy problem...

 

Teac odchodzi w zapomnienie, nie tego szukałem i do tego nie jest do końca sprawny, choć nie ma to nic do dźwięku. Raczej będę dalej szukać w Sony - absolutnie nie faworyzuję. Może to być cokolwiek 

Edytowano przez p28v6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam tylko w stereo. Obojętne mi czy wzmacniacz czy amplituner. Jakieś konkretne modele z Marantza?

Znalazłem wzmacniacz Sony http://allegro.pl/sony-ta-d609-tasmy-w-100-sprawny-gwarancja-i6918741019.html

Nie mogę znaleźć żadnej specyfikacji. Wygląda masywnie. Ciekawe jak gra. Z tego co wyczytałem to element całej wieży. Może ktoś coś wie więcej na ten temat?

Edytowano przez p28v6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka kasa konkretnie na wzmacniacz? jaka na tuner + korektor? Gdyż im taniej tym lepiej nie za dużo mówi ;) Dla jednych to 500 zł, dla drugich 1500 zł, dla innych 4000 zł itd.

Żadnego amplitunera , tylko i wyłącznie rasowy wzmacniacz stereo z okresu 80-90 do tych pudeł. Żadnych nowych budżetowych pierdziawek.

Przy tych pudłach za dużo nie da się zmodulować dźwięku resztą toru, bardzo narzucają swój charakter brzmienia, ale coś tam można zrobić.

Co chcesz zrobić - bardziej ocieplić, dodać masy, czy może rozjaśnić dowalić konturów :D, czy coś pomiędzy?

Co będzie źródłem dźwięku?

jakiej słuchasz muzyki?

Zasadnicza rada - zmienić kolumny. Musisz zadecydować co chcesz konkretnie robić i w razie co jaka kasa na całość. W cenie tych nowych Altusów byś miał używane Dali 850 - by zmiotły te kolumny pod każdym względem, a Altusik by płakał w rogu pokoju ze wstydu ;) A jak lubisz mocne , do przodu ofensywne granie to np. Klipsch F30. Pełno tego jest w cenie do 2000 zł. Oczywiście używek.

Ps. Tego Soniaka z linka co podałeś powyżej to sobie daruj, totalny badziew, nawet do Alusów.

 

 

 

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanowię się nad zmianą kolumn, choć nie ukrywam, że szkoda mi trochę bo stracę zapewne sporo... Może lepszym rozwiązaniem byłoby cos zmodernizować w tych altusach?

Słucham głównie muzyki tanecznej, dance, disco, techno, hip-hop. Właściwie wszystkiego prócz muzyki klasycznej, jazzu, metalu i rocka.

Budżet załóżmy że jest to około 1000zł na wzmacniacz + equalizer. Tuner z tego co widzę można dostać za grosze...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) ,
 załóżmy optymistycznie, że sprzedajesz swoje Altusy rocznik 2017 - powiedzmy za 1500 zł i robi się całkiem przyzwoity budżet 2500 zł. W tym budżecie złożysz całkiem przyzwoity używany zestaw stereo :) . Equlizerem możesz uszkodzić kolumny, więc nie jest to specjalnie  polecane urządzenie. Pewnych częstotliwości ucho ludzkie nie wychwytuje, więc dość łatwo uszkodzić głośnik wysokotonowy.

Przy propozycji sprzedaży i dołożenia do całości, koledzy dobrze Ci doradzą (dopasują) wzmacniacz do kolumn, w zależności od Twoich upodobań dźwiękowych. Moim zdaniem powinieneś odsłuchać jeszcze innych kolumn, by wyrobić sobie zdanie jak Twoje nowe Altusy grają. Być może taki dźwięk będzie Ci odpowiadał - wtedy zostawisz.
Do takiego metrażu potrzebujesz mocnego, wydajnego prądowo pieca. Polecam Ci "wycieczkę" do sklepu ze sprzętem audio by odsłuchać kilka modeli kolumn i wzmacniaczy. Wyrobisz sobie zdanie jaki dźwięk (brzmienie) Ci odpowiada i wówczas można dobierać coś ze sprzętu używanego. Dobrze jest robić sobie notatki np. wzmacniacz x + kolumny y - zagrały tak i tak, to mi się podobało, a to nie.
 

Pozdrawiam

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do equalizera to był wszędzie i zawsze gdzie widziałem jakiś segment. W moim sprzęcie nie wyobrażam sobie,  żeby tego elementu zabrakło. Bez tego dźwięk byłby za płaski. Może miałem poprostu g. nie sprzęt, tego nie wiem.

Dlatego też nie do końca rozumiem...

A taki przykładowy 

http://allegro.pl/korektor-equalizer-graficzny-kenwood-ge-5020-i6956443362.html

Chyba cyfrowy, generalnie kocham taki analizator widma i chociażby dla tego widoku bym chciał equalizer

Z Atlusami zobaczymy, wystawię i zobaczę czy jest jakieś zainteresowanie. Jeśli nie to trzeba będzie coś do nich dopasować. 

Z odsłuchaniem jakiegoś innego sprzętu może być problem, bo gdzie posłucham kilku czy kilkunastoletni wzmacniacz i kolumny?. Jedynie nowe w sklepach ale nie stać mnie, żeby wydać na sprzęt załóżmy więcej niż 3 tys.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ograniczonym budżecie szkoda pieniędzy na niepotrzebne bajery. Equalizer wygląda rzeczywiście fajnie, ale w dźwięku może raczej namieszać. Na pewno go nie poprawi. Zwróć uwagę, że żadna szanowana firma już ich nie produkuje. Nowego nie kupisz. We współczesnych wzmacniaczach nie ma czasami nawet regulatorów niskich i wysokich tonów, a jeśli są, to można je "wyrzucić" ze ścieżki sygnału odpowiednim przyciskiem. Zakłada się, że wzmacniacz gra najlepiej bez regulacji. Inna sprawa, że jak ktoś przywykł do słuchania dźwięku "wyregulowanego" pokrętełkami, to rzeczywiście pierwsze wrażenie przy słuchaniu dźwięku prawidłowego może być negatywne. To jednak tylko kwestia przyzwyczajenia. Po pewnym czasie zaczynasz rozumieć, że bez regulacji jest jednak lepiej i już nie chcesz wracać do kręcenia gałkami. Trzeba się po prostu "odtruć".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kraft napisał:

Przy ograniczonym budżecie szkoda pieniędzy na niepotrzebne bajery. Equalizer wygląda rzeczywiście fajnie, ale w dźwięku może raczej namieszać. Na pewno go nie poprawi. Zwróć uwagę, że żadna szanowana firma już ich nie produkuje. Nowego nie kupisz. We współczesnych wzmacniaczach nie ma czasami nawet regulatorów niskich i wysokich tonów, a jeśli są, to można je "wyrzucić" ze ścieżki sygnału odpowiednim przyciskiem. Zakłada się, że wzmacniacz gra najlepiej bez regulacji. Inna sprawa, że jak ktoś przywykł do słuchania dźwięku "wyregulowanego" pokrętełkami, to rzeczywiście pierwsze wrażenie przy słuchaniu dźwięku prawidłowego może być negatywne. To jednak tylko kwestia przyzwyczajenia. Po pewnym czasie zaczynasz rozumieć, że bez regulacji jest jednak lepiej i już nie chcesz wracać do kręcenia gałkami. Trzeba się po prostu "odtruć".

Dałbym lajka ale tutaj na forum chyba tego nie ma.

Drugiego dałbym Enderowi za propozycję udania sie jednak do salonu i posłuchania kilku zestawów, tak żeby mieć jakiś punkt odniesienia. Zwróćcie uwagę czego słucha @p28v6 - to może być dodatkowy problem z pojmowaniem dobrze pracującego basu. Nie deprecjonuję tego typu muzyki ale wymaga ona dość nisko pracującego basu z gatunku "musujących" ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wybrał bym coś z Audio Academy zamiast altusów, altonów- też polska marka, jeszcze ich nie słuchałem, może kiedyś się uda.

W czasach kiedy pierwsze modele Tonsila były na rynku grało to bardzo "dobrze", bo głośno :D Ale byłem młodym człowiekiem i co się podobało wtedy, teraz już niekoniecznie.

Edycja:

7 godzin temu, p28v6 napisał:

Z odsłuchaniem jakiegoś innego sprzętu może być problem, bo gdzie posłucham kilku czy kilkunastoletni wzmacniacz i kolumny?. Jedynie nowe w sklepach ale nie stać mnie, żeby wydać na sprzęt załóżmy więcej niż 3 tys.


Nikt Ci nie każe kupować! Sprzedawca nie musi wiedzieć, że masz skromny budżet - idziesz i mówisz, że chcesz odsłuchać zestawu stereo za 4-5 tys. zł.
Przesłuchujesz kilka zestawów, robisz notatki. Sprzedawcy mówisz, że musisz przemyśleć, co kupić. Nikt Cię za to nie zje!
Później wracasz do Nas i piszesz, że podobało Ci się to i to. Wówczas szuka się sprzętu używanego grającego podobną barwą, nie koniecznie tych samych modeli. W Twoim budżecie - do 3k.

O sprzęt używany możesz zapytać kolegę @Pumpurek - ma duży komis w Małopolsce, koło Krakowa.

 

Pozdrawiam
 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, 1Ender napisał:


Nikt Ci nie każe kupować

dokładnie, racja.

 

18 godzin temu, 1Ender napisał:

Moim zdaniem powinieneś odsłuchać jeszcze innych kolumn, by wyrobić sobie zdanie jak Twoje nowe Altusy grają. Być może taki dźwięk będzie Ci odpowiadał - wtedy zostawisz.
Do takiego metrażu potrzebujesz mocnego, wydajnego prądowo pieca. Polecam Ci "wycieczkę" do sklepu

tak też zrobię. muszę sprawdzić czy w ogóle słyszę różnicę lub czy jest warta jakichkolwiek zmian względem moich wymagań.

8 godzin temu, S4Home napisał:

Zwróć tylko uwagę w jakich latach była moda na eqalizera. 

Odkąd mamy 21 wiek nikt tego nie robi.

Rozumiem ale z drugiej strony to tylko moda. A moda powraca, jak to się mówi. Nie neguję, coś w tym jest. Ja osobiście nie mam jeszcze do końca wyrobionego zdania lecz wciąż jestem za EQ. Ludzie szukają coraz to łatwiejszych rozwiązań a EQ nie każdy rozumie. Jak mi pokażesz zestaw, który będzie grał moją muzykę bez zbędnych dla mnie korekt to stawiam piwko :) Oczywiście w rozsądnej cenie (mowa o sprzęcie) :P

17 godzin temu, S4Home napisał:

Eqalizera się już nie stosuje skąd wziąłeś ten pomysł?

To relikt audio i to psujący a nie poprawiający dźwięk. 

1000 na sam wzmak. I tu szedł bym w harmana hk 680 lub marantza pm80

Moje zdanie o EQ już wyraziłem wyżej. Co do wzmacniaczy to szacunek. Chętnie bym je sprawdził na Altusach.

Jak daje mi samo polskie prawo, mogę kupić a potem oddać takowy wzmacniacz :) Chętnie przetestuję takiego Marantza na Altusach. A może zostawię taki zestaw jak mi podejdzie do gustu :D 

Zdaję sobie sprawę, że większość uczestników forum słucha innej muzyki niż ja, inne ma wymagania itp. 

Każdy, kto do mnie przyjdzie do domu i "coś leci w radiu" lub puszczę muzykę przez zazwyczaj BT z telefonu (przez adapter BT do RX-99) to baaardzo często słyszę: ooo ale fajnie ci te głośniki grają. 

hmm no coś w tym jest. Grają dobrze nie powiem. Lecz ja jak prawie zawsze jestem nie do końca zadowolony. Faktycznie jest ok ale tylko do pewnej głośności, bo po przekroczeniu pewnego progu to Altusy krzyczą. Rośnie średni i trochę wysoki. Bas nie... i zaczynają się zniekształcenia. Fakt faktem - jest baaaaardzo głośno, wszystko się trzęsie, sąsiedzi w domach obok słuchają z nami mimo to, że okna zamknięte :P Brakuje niewiele do tego dobrego. Opisuję tu oczywiście moje doświadczenie na wieży Sony MHC-RX99 w połączeniu z Altus 300.

Nie do końca rozumiem wszystkie pojęcia o których piszecie, typu:

Co chcesz zrobić - bardziej ocieplić, dodać masy, czy może rozjaśnić dowalić konturów , czy coś pomiędzy?

Ja nie wiem, ocieplić tak jak mi się wydaje bo co innego? Masa jest bo to altusy :)

Tak dodatkowo jeszcze, bo to chyba 4 edycja postu, gdzieś czytałem że altusy to tylko do grania głośno...

Otóż nie. po cichu nawet jak dzieci śpią to fajny z nich dźwięk jest. I właśnie na podstawie tej małej taniej wieży tak mam podstawę tu opisywać. ;)

Za co neguję te kolumny?

Są za bardzo kierunkowe. słychać ładnie pięknie ale tylko tam, gdzie są skierowane. Wszędzie indziej słychać tylko głośny wrzask, czego nie ma na porównywanych przeze mnie małych kolumnach Sony... ( przy maksymalnej głośności)

Edytowano przez p28v6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, p28v6 napisał:

Rozumiem ale z drugiej strony to tylko moda. A moda powraca, jak to się mówi. Nie neguję, coś w tym jest. Ja osobiście nie mam jeszcze do końca wyrobionego zdania lecz wciąż jestem za EQ. Ludzie szukają coraz to łatwiejszych rozwiązań a EQ nie każdy rozumie.

Jeżeli chcesz uszkodzić wzmacniacz lub kolumny kup eqalizer! Nie chodzi tu o modę!

==============================

5 godzin temu, p28v6 napisał:

Jak mi pokażesz zestaw, który będzie grał moją muzykę bez zbędnych dla mnie korekt to stawiam piwko :) Oczywiście w rozsądnej cenie (mowa o sprzęcie) :P

Jak określisz co Ci się podoba, a co nie w dźwięku nie będzie z tym problemu.

===============================

5 godzin temu, p28v6 napisał:

Jak daje mi samo polskie prawo, mogę kupić a potem oddać takowy wzmacniacz :) Chętnie przetestuję takiego Marantza na Altusach. A może zostawię taki zestaw jak mi podejdzie do gustu :D 

Tak, ale tylko od firm, sklepów internetowych. Nie dotyczy to osób prywatnych.

===============================

5 godzin temu, p28v6 napisał:

Lecz ja jak prawie zawsze jestem nie do końca zadowolony. Faktycznie jest ok ale tylko do pewnej głośności, bo po przekroczeniu pewnego progu to Altusy krzyczą. Rośnie średni i trochę wysoki. Bas nie... i zaczynają się zniekształcenia. Fakt faktem - jest baaaaardzo głośno, wszystko się trzęsie, sąsiedzi w domach obok słuchają z nami mimo to, że okna zamknięte :P Brakuje niewiele do tego dobrego.

Widzisz, sam napisałeś, że krzyczą i jest głośno... Muzyki można słuchać cicho przy dobrym doborze "klocków" i masz dobrze dociążone niskie tony, klarowną średnicę i nie męczącą górę. Można słuchać godzinami i ciągle zostaje niedosyt!

Jak wcześniej pisałem Tonsile grają głośno i do tego przy dłuższym odsłuchu są męczące. A gdzie przyjemność? A Twoim kolumnom brakuje duuuużo do dobrego! Piszę to na bazie swoich doświadczeń z lat młodzieńczych.

==============================

5 godzin temu, p28v6 napisał:

Ja nie wiem, ocieplić tak jak mi się wydaje bo co innego? Masa jest bo to altusy :)

Nie chodzi o masę "pudeł" - lecz o czym pisałem wyżej - masę w dźwięku, tzw. dociążenie.

===============================

6 godzin temu, p28v6 napisał:

Za co neguję te kolumny?

Są za bardzo kierunkowe. słychać ładnie pięknie ale tylko tam, gdzie są skierowane. Wszędzie indziej słychać tylko głośny wrzask, czego nie ma na porównywanych przeze mnie małych kolumnach Sony... ( przy maksymalnej głośności)

Poczytaj o akustyce i prawidłowym ustawieniu kolumn. Wrzask słychać bo taka jest charakterystyka tych kolumn. Przy innych kolumnach nie Tonsilach, słychać muzykę i to nie koniecznie tylko w miejscu odsłuchowym.

Koniecznie odsłuchaj innych kolumn, a się zdziwisz ile dźwięków Ci uciekło, ile szczegółów i smaczków.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, p28v6 napisał:

Jak daje mi samo polskie prawo, mogę kupić a potem oddać takowy wzmacniacz :) Chętnie przetestuję takiego Marantza na Altusach. A może zostawię taki zestaw jak mi podejdzie do gustu :D 

Oddać możesz zakupiony nowy sprzęt i to tylko, jeśli kupiłeś go przez internet. W poście kolega poleca używane, więc tutaj o ewentualnym zwrocie nie będzie mowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używane też można zwracać przy zakupie przez internet od firm, płaci się tylko za wysyłkę zwrotną. U mnie, na miejscu również wymieniamy sprzęt na inny, tak aby dobrać system, nierzadko się zdarza że zamieniamy sprzęty po kilku miesiącach na inny, jak klient wypatrzy u nas coś co go zainteresuje lub jak zwiększy się budżet.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P28v6,

co do equalizera-skoro podoba się Tobie wyświetlanie widma, to możesz przecież grać na neutralnym ustawieniu (jest wyłączona korekcja, ale wyświetlacz działa i "się dzieje..."). A poza tym equaliser będziesz sobie mógł w dowolnym momencie dokupić i podłączyć. Dzięki temu na razie równie dobrze możesz kupić klasyczny wzmacniacz czy amplituner, a nie tylko taki który ma equaliser ;-)

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...