Skocz do zawartości

Jak dobrać subwoofer do amplitunera


Snix012

Recommended Posts

Cześć, 

jestem całkowicie świeży w tej tematyce i stanął przede mną problem. 

Przeprowadzam się i chce od razu wszystko zrobić tak jak powinno być. Podczas tego zwiększa mi się również ilość urządzeń podłączanych do tv po kablu hdmi. Znajomy rzucił rozwiązaniem , bym kupił amplituner audio-wideo , który da mi możliwość rozszerzenia ilości portów , a do tego będę mógł zrobić system stereo. 

Pomysl wydał mi się fajny, jednak znalezienie dobrych i polecanych produktów idzie mi strasznie monotonnie .

Ze względu na to, iż posiadam tv Sony, znalazłem amplituner sony strdn860. Spełnia w pełni moje wymagania co do ilości portów, dobrze wyglada ( razem z pozostałym zestawem) a przede wszystkim ma dobre oceny. 

Co do głośników, znalazłem firmy Jbl model studio 230. Mam zaufanie do tej firmy , bo już z kilku ich produktów korzystam i jestem bardzo zadowolony.

Najwiekszym problemem jest dla mnie subufer. Jak z głośnikami nie miałem problemów, bo jest wiele wątków na temat samych głośników, tak co do subufera nie znalazłem nic. Powiem szczerze, ze skoro biorę głośniki jbl, to do kompletu by wziąć tez od nich subufer model studio sub 250p, tylko nie wiem czym mam się kierować w wyborze sprzętu. Moc jest nie adekwatna co do amplitunera, a jak są innych firm , to cena spada kilkukrotnie poniżej ceny jednego głośnika. 

 

Prosze o podpowiedz w wyrzej wymienionym wyborze. Są to tylko i wyłącznie moje domysły, bo wiedza z Max 3 tygodni edukacji danej tematyki, to stanowczo za mało.

oczywiscie tez proszę o wytłumaczenie w minimalnym stopniu , jak wbprzyszlosci dobierać subufer do amplitunera.

 

Pozdrawiam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na 3 tygodnie czytania to dziwne, że nieznalazłeś odpowiedzi na dość powszechne i proste pytania. Po takim okresie powinieneś już napisać czego oczekujesz od brzmienia zestawu, akustyce salonu tymczasem skupiasz się by amplituner pasował marką i designem do tv. Czy brzmienie muzyki na zestawie jest nieważne, bo nic o tym nie wspominasz ?

 1).  Z Sony strdn860 będzie słaby system stereo, bo to amplituner kinowy. Tak więc bez sensu, bo ani to kino, ani zestaw muzyczny.

2). Jbl studio 230 bo ? Masz zaufanie i nieduży pokój ? Już wiesz, że ich brzmienie dobrze zgra się z brzmieniem amplitunera sony, czy jest Ci wszystko jedno, byle grało ?

3) Możesz sobie podpiąć urządzenia, parę urządzeń pod TV ( np. PS4, BR, dekoder sat) , a wyjść z niego kablem optycznym do amplitunera , wzmacniacza, praktyczniej i prościej.

4)  Subwoofera nie dobierasz mocą do amplitunera na zasadzie 1 do 1 , bo ich moce nie są od siebie zależne. Przecież planujesz kupić prawdziwy subwoofer aktywny, a on a swój wzmacniacz... Zresztą każde urządzenie ma swoją regulacje głośności, a właściciel głowę, uszy i ręce żeby je ustawić.

a) Nie ma sensu też kupować super mocnego i dużego subwoofera do małych nieefektywnych kolumn, bo je zagłuszysz, a o małym pokoju nie wspomnę.

b) Subwoofer można dobierać klasą do reszty toru, preferencjami odcięć/filtrami basu, ale co ważniejsze raczej do gabarytów salonu !

c) Subwoofery poza różnicami klasy co uwidacznia cena/ gabarytami, często są dzielone przez profesjonalistów na te do filmów i muzyki... Jeśli ktoś ma "przypadłość" że w muzyce musi wspomagać się jeszcze z jakiś  powodów subwooferem to raczej powinien wybrać taki preferowany do muzyki. Oczywiście kwestia gustu i wymagań.

To jaką moc ma amplituner ( zwłaszcza kinowy) nie mówi też jak głośno zagra cały zestaw z kolumnami, bo kolumny mają różną efektywność. Przykładowo mając mocny i wydajny wzmacniacz nazwijmy go X to z przeciętnie wydajnymi kolumnami boleśnie głośno będzie na połowie skali volume, a z kolumnami o wysokiej efektywności tak samo już na 1/3 skali .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituner Sony wybrałem, ponieważ można przez niego przepuścić jeszcze wiele portów HDMI, 
bo 4 które mam w TV są zajęte. Pomieszczenie, w którym cały sprzęt będzie się znajdować ma koło 30m/2,
z czego strefą "Video-Audio" będzie jakieś 18/20 m//2. Nie potrzebuje czegoś mocnego, bo nie jestem audiofilem,
ale na tyle wystarczającego, by można było poczuć tę moc, jednak nie niszcząc tynków i bez denerwowania sąsiadów.

Ze względu na dużą ilość sprzętu firmy Sony (TV, PS4, PS3, Odtwarzacz BD) chciałem wybrać amplituner Sony.
Od już kilkunastu lat korzystam z ich produktów i jestem bardzo zadowolony.

Jeśli zaś chodzi o głośniki i sub wybrałem JBL, ponieważ na testach i w opiniach, można znaleźć wiele dobrego.
Inna sprawa, że na te głośniki mogę dostać 50-60% zniżki (co też bardzo przekonuje na rzecz tej firmy).


Jednak jestem pewien, że posiadacie większą wiedzę produktową, niż ja,
dlatego za pomysły na skompletowanie sprzętu, nie będę zły :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość amplitunerów ma 4 wejscia HDMI z jednym bądź nawet dwoma wyjściami - więc przewagi Sony w tym temacie nie ma.

Nie ma żadnej firmy, która byłaby specjalistą w każdej dziedzinie - Sony nie jest wyjątkiem. Mają część bardzo dobrych produktów, ale w przypadku Amplitunerów - Sony bym sobie darował - masz spory wybór sprawdzonych sprzętów: Denona, Onkyo, Yamahy itd

O cenę głośników najpierw popytaj - jest tutaj kilka firm branżowych, które również mogą zrobić dobre ceny - ale musisz się sprecyzować co chcesz.

Kolumny JBL - są obecnie rzadziej kupowane nie bez powodu - brzmienie nie jest porywające, ale może się podobać do muzyki dance i techno- basy mają przyzwoite, ale już z górą jest gorzej - musiałbyś posłuchać konkurencji  chociaż 2-3 firm 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Snix012 napisał:

Pomieszczenie, w którym cały sprzęt będzie się znajdować ma koło 30m/2,
z czego strefą "Video-Audio" będzie jakieś 18/20 m//2. Nie potrzebuje czegoś mocnego, bo nie jestem audiofilem,
ale na tyle wystarczającego, by można było poczuć tę moc, jednak nie niszcząc tynków i bez denerwowania sąsiadów.

Podaj więcej informacji - choćby to, ile możesz pieniędzy przeznaczyć na zakup. Co powinno się znaleźć na początku Twojego wątku masz w poniższym linku

ZANIM COŚ NAPISZESZ NA FORUM - PRZECZYTAJ KONIECZNIE TEMAT "PIERWSZE POSTY"!!!
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html

Czy jesteś pewien, że będziesz mógł prawidłowo rozmieścić w pomieszczeniu wszystkie kolumny (a nie "głośniki") oraz że chcesz 5 kolumn plus subwoofer a nie 2 kolumny + subwoofer? Bo często się okazuje, że ktoś szuka sprzętu głównie do odtwarzania muzyki w stereo i tak na prawdę nie potrzebuje kina domowego...

Pozdrawiam
PS. Poprawiłem w tytule Twojego wątku - powinno być SUBWOOFER

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.09.2017 o 12:00, Snix012 napisał:

Amplituner Sony wybrałem, ponieważ można przez niego przepuścić jeszcze wiele portów HDMI, 

Taką funkcje ma każdy amplituner nowy na rynku :)

Dnia 20.09.2017 o 12:00, Snix012 napisał:

Nie potrzebuje czegoś mocnego, bo nie jestem audiofilem,

Nie chodzi o moc tylko jakość

Dnia 20.09.2017 o 12:00, Snix012 napisał:

Ze względu na dużą ilość sprzętu firmy Sony (TV, PS4, PS3, Odtwarzacz BD) chciałem wybrać amplituner Sony.

A teraz się zastanów czy zmywarkę też byś kupił Sony?

Dnia 20.09.2017 o 12:00, Snix012 napisał:

Inna sprawa, że na te głośniki mogę dostać 50-60% zniżki (co też bardzo przekonuje na rzecz tej firmy).

60% zniżki? To akurat źle świadczy o firmie że tak drogo początkowo się wycenia. Ale, nie będę Cie oszukiwał. Jeśli możesz je mieć za mniej niż połowę to jak Ci nie spasują to je odsprzedaż pewnie z zyskiem, więc cena robi robote :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...