Skocz do zawartości

Yamaha R-N301 + Pure Acoustics NOVA 6 - podłączenie do TV i komputera.


marsic

Recommended Posts

Dzień dobry :)

Moja wiedza na temat systemów audio jest niestety bliska zeru, dlatego mam do Was kilka pytań.
Czy zakup zestawu Yamaha R-N301 + Pure Acoustics NOVA 6 za 1999 zł jest warty w ogóle żeby się nad nim zastanawiać? Miałby służyć do słuchania muzyki, całego przekroju, gdyż nie tylko ja bym go używał oraz do podłączenia do TV (filmy, itp). Mam telewizor Samsung UE50H6400 z zestawem złącz takim jak na załączonym obrazku. Jednocześnie muszę mieć możliwość podłączenia zestawu do komputera - stąd tylko muzyka. Z przeróżnych źródeł. Karta audio w PC to Asus Xonar DG, gdzie jedyne nieużywane obecnie wyjście to SPDIF. Pozostałe wykorzystywane do głośników komputerowych, których też potrzebuję. Odległość do komputera (długość kabla jaki by musiał być) to około 10m. Samo pomieszczenie to jakieś 25 mkw. Skoro SPDIF in na wzmacniaczu będzie zajęte, to jest możliwe sensowne, jednoczesne podłączenie TV z wyjść, które tam pozostają? Bo wygląda na to, że jedyna opcja to SCART + przejściówka. A może są jeszcze jakieś inne opcje?

Ma to wg doświadczonych w temacie w ogóle sens?
Dzięki za wszelką pomoc!

connections.jpg

yamaha-r-n301-czarny-pure-acoustics-nova-6-czarny_2,20433898537_3.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Na pewno bardzo dobrym wyborem jest amplituner sieciowy Yamaha R-N301. Amplituner ma wbudowany przetwornik, który pozwoli na wprowadzenie sygnału audio z telewizora kablem optycznym. Natomiast Yamaha ma możliwość odsłuchu z plików muzycznych znajdujących się na dysku twardym komputera, tak więc moim zdaniem nie ma sensu łączyć przewodowo komputera z amplitunerem. Jedynie komputer i amplituner muszą być w jednej sieci, a katalog na komputerze musi być udostępniony.

Natomiast kolumny Pure Acoustics to niestety klasa bardzo budżetowa, do kina domowego jeszcze się nadają, natomiast do muzyki odradzam. Za niewiele większe pieniądze możemy zaproponiwać zestaw, oparty na bazie kolumn Boston Acoustics CS 260 II, STX Electrino 150, Polk Audio T50 oraz Pylon Audio Pearl 25. Każda z powyższych kolumn zaoferuje znacznie wyższa jakość dżwieku. Boston Acoustics to pełne, lekko ocieplone, dynamiczne granie, STX Electrino to ogromna swoboda, dynamika, szybkość, podobnie jak Polk Audio. Pylon Audio natomiast to świetne połączenie ciepła, plastyczności ze świetną dynamiką, mocą.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza, oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych konfiguracji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Zapomniałem napisać o jednej ważnej rzeczy dotyczącej podłączenia. Komputer jest podłączony do telewizora kablem HDMI. Czy jest zatem konieczność podłączenia bezpośrednio komputera ze zestawem, czy może będzie działać PC->TV->zestaw, w przypadku podłączenia telewizora do zestawu kablem SPDIF? Nie przeszkadza mi to, że telewizor musiałby być ciągle włączony :) Niestety udostępnianie plików przez sieć nie wchodzi w grę, gdyż uniemożliwiałoby to słuchanie muzyki np. ze Spotify.
 

Co do kolumn, to mimo ograniczonego budżetu, chyba jednak aż na taki kompromis nie chcę iść. Przez to zakup będę musiał trochę przesunąć w czasie, ale wybiorę coś z propozycji podanych przez Q21 lub S4Home.

Do tego dziewczyna wbiła mi ćwieka jeszcze, bo stwierdziła, że fajnie by się filmy oglądało jakby z tyłu też były głośniki... Do tego potrzebuję więcej niż dwa kanały, aby z czasem dokupić głośnik centralny, SB i monitory. Ale to z czasem... Yamaha RX-V383 lub Denon AVR-X540BT są tańsze niż Pioneer SXN30, ale czy dobre do takiego zastosowania? A może coś zupełnie innego w tym zakresie cenowym?

edit: Pokój się idealnie nadaje do 5.1, gdyż kanapa jest na środku i stoi w mniej więcej w takiej samej odległości od telewizora, jak od ściany z tyłu.

 

Jeszcze raz, wielkie dzięki!



PS. Czy połączenie kablem HDMI umożliwia przesyłanie dźwięku 5.1? :35_thinking:

Edytowano przez marsic
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie kablem HDMI umożliwia przesyłanie dźwięku 5.1, 7.1 a nawet więcej...
Więcej - bo mamy kolejne standardy HDMI (niedawno było 1.4 - a teraz już w 2 połowie 2017 roku jest HDMI 2.1 dostosowane do obrazu 8K i kilkunastu kolumn w Dolby Atmos).

Tak więc nie jest teraz problemem (no może poza odpowiednim amplitunerem i zakupem/rozstawieniem tylu kolumn) osiągnięcie 9.2 przy podłączeniu kablem HDMI.

Zauważ jednak, że kupując sieciowy amplituner stereo jak np. Pioneer SX-N30 czy Yamaha - będziesz mial dużo lepszy dźwięk w stereo niż z amplitunerów kina domowego (tym bardziej że Yamaha RX-V383 czy Denon to najtańsze  modele w ofercie i co za tym idzie - niezbyt dobre).
Więc jeśli będziesz dużo słuchał muzyki to dużo lepszym wyjściem będzie niezły sprzęt stereo i 2 kolumny zamiast kiepskiego amplitunera kina domowego! Zresztą nawet w filmach też często ludzie wolą mieć dobry dźwięk z dwóch porządnych kolumn niż z 5 słabych i takiego też amplitunera.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to idziemy już w zupełnie inna drogę.

Jeśli chcecie kino to amplituner kinowy do oglądania filmów. Faktycznie super sprawa. Dobry centralny i sub i przyjemność wieczorami jest.

Dźwiękowo w stereo oba amplitunery kinowe odstają od chociażby wspomnianego Pioneera dość znacznie.

Przepuszczanie sygnały przez TV, jeśli chodzi o muzykę to zły pomysł. Zastanówcie się raczej nad tym kinem, bo mam wrażenie że muzyki słuchacie z doskoku a film oglądacie w skupieniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...