Skocz do zawartości

zestaw stereo do 5000 zł


ceze

Recommended Posts

Witam serdecznie, miło jest dołączyć do miłośników audio. Oczywiście piszę w celach konsultacji, dlatego będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

1. Zamieść post w odpowiedniej kategorii: stereo.

2. Koniecznie napisz, jaką kwotą dysponujesz - 5000 PLN.

3. Powiedz, czy sprzęt ma być używany, czy nowy - rozważam obie kwestie.

4. Napisz, jaki jest sprzęt towarzyszący - brak.

5. Powiedz, jaka jest powierzchnia Twojego pokoju - 30 - 50m2.

6. Poinformuj nas, czy chcesz kupić sprzęt i użytkować go przez kilka lat, czy też będziesz stopniowo rozbudowywać zestaw - zestaw będzie rozbudowywany.

7. Powiedz, jakich funkcji oczekujesz od sprzętu, pod co będzie podłączony - podłączony pod laptop, później cd / gramofon.

8. Podaj miejsce zamieszkania (przebywania), bo często w odpowiedzi dostaniesz adresy miejsc sprzedaży konkretnego urządzenia - Toruń.

Opis: Planuję złożyć zestaw składający się z ampli lub wzmacniacza + parę kolumn podłogowych (podstawki po odsłuchach odrzuciłem). Zestaw ma służyć do odsłuchu muzyki instrumentalnej z gatunków pop, rock, blues, jazz - raczej unikam form elektronicznych choć kto wie co się wydarzy. Słucham korzystając z spotify i podobnych + youtube. 

W salonach w Toruniu byłem słuchać kilku zestawów kolumn, amplitunerów Onkyo i Pioneer w kowotach koło 2000 oraz wzmacniacza MAGNATA MA600.

Jeśli chodzi o konfigurację to najbardziej pasowało mi zestawienie HECO MS900 + wspomniany MAGNAT MA600, ale na ampli Pioneera też to bardzo dobrze grało. Wyraźnie oraz z odpowiednią głębią basową.

Podobało mi się również zestawienie Monitor Audio Silver 6 + wzmacniacz Yamahy (1799 zł), ale o około 1000 zł przekraczam tu budżet, a same kolumny choć grają może bardziej selektywnie i wysmakowanie niż HECO, to brakowało mi trochę dołu - może kwestia wzmacniacza. Na pewno bardziej słychać środek, na czym mocno mi nie zależy (w granicach rozsądku). Odrzuciłem droższe Dali Zensor 7, choć też ze względu na cenę.

 

O HECO trochę obawiam się basu ponieważ jak widać na załączonym pliku graficznym ustawienie mam dość skomplikowane, a bass refleksy HECO ma z tyłu. Jedna kolumna róg, druga za kominkiem co wraz z kominkiem (który umiejscowiony jest centralnie między kolumnami) też tworzy barierę . Obie mogą stać koło 20 cm od ściany tylnej. 

Prośba jest moja następująca: proszę o ocenę akustyki takiego pomieszczenia jak w załączniku. Pomieszczenia 6, 9 , 10 są otwarte i połączone ze sobą, natomiast słuchać będę w pomieszczeniu 9, które w zasadzie ma koło 15 m2. Na jakie problemu, prócz wspomnianego basu mogę tu napotkać i jak sobie z nimi poradzić.

 

W kwocie 5000 rozważam również złożenie zestawu używanego np. wczoraj przykuły moją uwagę Focal Chorus 826 - choć praktycy piszą że napęd do tego powinien być klasowy, więc może brakować mi już kasy. Trochę kłopotliwe w używkach jest brak dobrych warunków do odsłuchu. A więc druga prośba co z używek byście polecali, uwzględniając potrzeby, o których wspomianałem wyżej i może jeszcze 4 końcówki mocy w napędzie (możliwe, że wyprowadzę dwie linie do innego pomieszczenia w przyszłości). Uwzględniając wasze uwagi będę ewentualnie mógł przejrzeć możliwości podjechania na odsłuch w okolicach.

 

Dzięki

 

schemat.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

oczywiście, jednak gro tematów dotyczy sprzętu nowego, na temat którego pewne małe rozeznanie już przeprowadziłem, a pytam o akustykę pomieszczenia i sprzęt używany.

Oczywiście jak ktoś ma mocnego kandydata w sprzęcie nowym to też przecież chętnie przeczytam sugestię, ale zaznaczam że dwa wieczory studiowałem to co tu jest napisane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to co do akustyki. Wydaje mi się konieczne odsunięcie kolumn jednak dalej od tylnej ściany. Przednia ścianka lewej kolumny musi dorównać co najmniej do przedniej ścianki kominka. Inaczej na krawędzi kominka będą powstawać brzydkie dyfrakcje i dźwięk może być zniekształcony. Czy drzwi balkonowe otwierają się od strony kolumny, czy od drugiej? Na rysunku wygląda, że przy kolumnie, ale w rzeczywistości może być inaczej, więc pytam. Może da się prawą kolumnę przesunąć trochę do przodu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że można je dostać co najmniej 500 zł taniej. Mamy tu na forum magika od niskich cen. Jego imię to S4Home. Napisz do niego na PW i zapytaj. Będziesz wiedział na czym stoisz i ile ewentualnie możesz przeznaczyć na wzmacniacz. Tylko nie wiem, czy Silver 6 nie są jednak za małe do Twojego pomieszczenia. Zależy, co kto lubi. W jaki dużym pomieszczeniu je odsłuchiwałeś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

30 a 50 metrów to jednak spora różnica. Ale widzę z czego ona wynika po schemacie. Dobrze że go zamieściłeś.

Co mogę Ci powiedzieć to faktycznie zestawienie którego słuchałeś to jeden z moich typów. Heco Music Style 900 to jedne z częściej wybieranych kolumn.

Trudno się dziwić jeśli przejawiają taką jakość w tak rozsądnej cenie.

http://www.heco-audio.de/media/articles/detail/MusicStyle900_av_12_2014pl.pdf

Co do MA600, Jeden z ciekawszych wzmaków swojej cenie. Zarówno brzmieniowo jak i funkcyjnie. Mozna powiedzieć jedyny wzmak który jest wybierany ze względu na brzmienie, marketing w Polsce bardzo słaby a jednak się sprzedaje.

Nie jestem jednak pewien czy do Music Style 900 to dobry kompan. Oba produkty grają w środku i delikatną górą. Owszem dźwięk będzie bardzo przyjemny i do męczenia mu niezwykle daleko, jednak może być za grzecznie.

Do Heco bardziej polecam Yamahe AS 701, Cambridge CXA60 lub 80

Do Magnata wspomniane Silvery.

Zapraszam Cie do nas na odsłuch sprzetu, lub też lepsza opcja to wziąć od nas sprzęt do Ciebie. Posłuchać i ocenić samemu. A jako forumowicz masz u nas  przewidziane rabaty na systemik.

Zapraszam

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierając każdą markę kolumn trzeba brać pod uwagę ich styl brzmienia i dobrać pasujący wzmacniacz który też ma swój styl, nie kupować w ciemno. Połączenie nawet najlepszych marek w ciemno na nic się nie zda, trzeba przewidzieć końcowy wynik takiej mieszanki. Chodzi o to by z jakimś aspektem brzmienia nie przesadzić, czy innego nie pominąć.    Owszem, ogólnie rzecz ujmując nie należy do precyzyjnie grających kolumn, kupować wzmacniacza o podobnym stylu, jednak każdy z nas ma nieco inne potrzeby, gust, czy akustykę pokoju. Tak więc najlepiej posłuchać samemu paru konfiguracji kolumny/wzmacniacze i nauszna ocena co bardziej się lubi.

Co do postu #9 to ocenianie kolumn w skrajnie różnych wielkością pomieszczeniach mija się z celem, bo nawet przeciętna kolumna zaskoczy ilością basu w 15m kw, a dobra kolumna może polec w 25-30m. To samo dotyczy się ich odsłuchu ze wzmacniaczem, zawsze powinien być ten sam  i tak samo ustawiony (pure direct) i słuchany na tych samych przygotowanych utworach. Jak w innym salonie nie mają takiego samego wzmacniacza, to winien być maksymalnie podobny stylem brzmienia i w podobnym metrażu i ten sam repertuar. Inna rzecz, że te serie Heco, mają położony nacisk na inne aspekty brzmienia(niskie tony), niż Monitor Audio( choć też mają ich sporo).

Patrząc na schemat salonu w oczy rzuca się, że strefa odsłuchowa jest jednak średnia metrażem. Na początku piszesz, że ma 50 metrów , niemniej ta wnęka z kanapą i kolumnami ma góra 15-17m, owszem jest otwarta, ale bez przesady, ciśnienie akustyczne tam będzie i Ci nie ucieknie...Bardziej bałbym się o podbicie niskich tonów w tym prawym rogu.  Znajomy ma salon, loft sporo większy, ale strefę odsłuchów koło 16m i gra na średniej wielkości podłogowcach, tu też jakiś wielkich kolumn bym nie wstawiał bo efekt może być odwrotny od zamierzonego. Kolumn z tylnym BR też bym nie skreślał, bo tylny jak i przedni BR zatyka się zatyczką, a dudnić w rogu mogą też kolumny z przednim BR, dudnić i dawać pogłosy jak wnęka nie będzie miła na podłodze dywanu, z boku jakiś obrazów, czy półek.

 

1 godzinę temu, ceze napisał:

 

Focal Chorus 826V. Jak to gra w porównaniu z tymi HECO? Te Focale raczej klasowo wyżej stoją i z tego co czytałem grają głównie dołem i górą

Napisać o Focalach, że grają głównie górą i dołem to spore nadużycie, mocna przesada, czy też niezrozumienie ich cech. To tak jakby o kolumnach Magnat, czy Dali napisać, że grają wyższym basem... Popatrz jeszcze  na fragment opisu większego modelu od 826, czyli Focala 836 , jakoś słabo się ma do tego co piszesz :

" ... Wysokie tony są nasycone, czyste i gładkie, i skutecznie współuczestniczą w tworzeniu swobodnej i dokładnej sceny; chociaż otwarcie na najwyższe częstotliwości, i stąd poczucie świeżości, nie jest tak wybitne, jak z Dynaudio Focus 220 czy Dali Mentor 6 (duńskie "ośmiotysięczniki" sprzed dwóch miesięcy), to ograniczenie takie, jakie narzuca Chorus 836V, nie rodzi dyskomfortu. Focale grają z pasją w całym pasmie - bas jest silny i wypełniony, nie suchy ani nie "kopiący", i wgląd w każdy dźwięk nie jest w tym wydaniu najważniejszy"

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak się zgodzę.

Faktycznie kolumny Focala grają górą i dołem, ale robią to świadomie i umiejętnie. Tak są projektowane. Ich brzmienie nie jest wynikiem niedopatrzeń czy braków tylko świadomego podejścia do takiego brzmienia. Ale tak. Brzmienie takie jest. Jeśli mówimy o tej serii.

I brzmieniowo MA600 by pasował chodź faktycznie Focale lubią wzmacniacze mocne. No trzeba by sprawdzić w domu jak system zagra.

Z kolei Heco to kolumny spokojniejsze na górze co ciekawe o wcale nie gorszym basie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...