Skocz do zawartości

Sieciowe amplitunery i wzmacniacze stereo


RoRo

Recommended Posts

Stereofoniczny amplituner sieciowy - taki sprzęt zdobywa coraz większą popularność...

Gra dużo lepiej niż porównywalny amplituner kina domowego a wreszcie dorównuje mu funkcjonalnością (bo od roku mamy już dość rozsądny cenowo model ze złączami HDMI - Onkyo TX-8270). To już nie tylko optyczne i koaksjalne wejścia cyfrowe i możliwość podłączenia subwoofera, ale tuner DAB i radio internetowe, łączność bezprzewodowa i gniazdo USB do odtwarzania muzyki w różnych formatach... A poza tym jeszcze np. wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy do wkładek MM (a nawet MC).
O tym, że taki sprzęt gra dużo lepiej niż miniwieże to chyba nie trzeba pisać B|

A ponieważ na Forum jest sporo pytań na ten temat - stąd nowy wątek. Zapraszam do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Ważne jest też to, że po kilku latach obecności na rynku można już trafić za mniejszą kwotę sprzęt używany.

Wchodzą na rynek nowe generacje amplitunerów i jest coraz większy wybór wśród modeli takich firm jak Yamaha, Pioneer, Onkyo, Harman Kardon ...

To nie tylko klasyczne konstrukcje jak Pioneer SX-N30DAB, ale i niewysokie "pudełka" jak np. Pioneer SX-S30DAB. Więc naprawdę można przebierać i wybrać pasujące nam rozwiązanie.

Teraz osoby zainteresowane złączami HDMI muszą jeszcze poczekać na nowości innych firm, bo wybór nie jest zbyt duży.

Edit: w bieżącym wątku zajmujemy się sieciowymi amplitunerami i wzmacniaczami stereo. Odtwarzacze CD z funkcjami sieciowymi oraz streamery to temat innych wątków, do których też zapraszam :-)

https://forum.audio.com.pl/topic/47427-odtwarzacze-cd-z-funkcjami-sieciowymi/

https://forum.audio.com.pl/topic/47428-streamer/

 

Pozdrawiam
PS. Często na taki zakup udaje się namówić osoby które chciały kupić amplituner kina domowego do słuchania muzyki - dzięki temu za mniejsze pieniądze mogły kupić sprzęt który lepiej odtwarza muzykę! A w dodatku można go podłączyć do telewizora (mają gniazdo optyczne) i mieć wreszcie porządny dźwięk z kolumn a nie głośniczków TV.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może ja podzielę się swoimi doświadczeniami. 

Jestem w tym momencie na kupnie takiego oto amplitunera stereo. Jako, że chcę na szafce postawić jedno urządzenie i jest to salon, a nie pomieszczenie odsłuchowe to szukam czegoś w stylu all-in-one. Do podpięcia mam telewizor z obsługą HDMI-ARC, konsolę XBOX One S i dekoder NC+. Do tego korzystam ze Spotify Premium i serwera DLNA. Nie chcę kina domowego - zależy mi tylko na dobrym stereo, ale żeby poskładać sensowny zestaw, który by mi odpowiadał musiałbym kupić przyzwoity wzmacniacz, do tego dac, streamer i dopiero kolumny...

Sprawdziłem więc Onkyo TX-8270, jako na razie chyba najbardziej zaawansowany amplituner. Za funkcjonalność po prostu trzeba wystawić 10/10. Nie dość, że obsługuje absolutnie wszystko to jeszcze amplituner, tv i dekoder jestem w stanie obsługiwać jednym pilotem. W momencie gdy uruchamia się np. Netflixa w 4K, automatycznie po hdmi arc idzie sygnał do Onkyo i amplituner się włącza. Wiem, że w przypadku kina domowego to standard, ale w stereo to raczej nie. A weź tu wytłumacz żonie, że żeby odpalić Netflixa przez wzmacniacz trzeba najpierw jednym pilotem włączyć TV, potem drugim włączyć wzmacniacz, potem włączyć dac. Na wzmacniaczu trzeba włączyć przyciskiem input odpowiednie wejście, a potem już hula.... Tutaj starczy jednym pilotem od telewizora włączyć power. Po drugie - włączamy muzykę - nie ma problemu. Albo wybieramy spotify connect, albo radio dab, albo korzystamy sobie z aplikacji na iphonie. To jest po prostu wszystko tak genialne, że ciężko potem przyzwyczaiś się do czego innego. To jest po prostu fajne i działa.

Osobiście już byłem przekonany do kupna, ale czekam na... amplituner Yamahy R-N803D. Bo jeżeli to co pisze się o nim to będzie prawda, to nawet pomimo braku HDMI myślę, żę będzie w top 10 na gwiazdkę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, voytaz napisał:

Jestem w tym momencie na kupnie takiego oto amplitunera stereo. Jako, że chcę na szafce postawić jedno urządzenie i jest to salon, a nie pomieszczenie odsłuchowe to szukam czegoś w stylu all-in-one.
...
Osobiście już byłem przekonany do kupna, ale czekam na... amplituner Yamahy R-N803D. Bo jeżeli to co pisze się o nim to będzie prawda, to nawet pomimo braku HDMI myślę, żę będzie w top 10 na gwiazdkę :)


Voytaz.

Dla mnie "All-in-One" to raczej będzie amplituner z wbudowanym odtwarzaczem (jak np. Pioneer NC-50DAB czy ew. mniejszy/węższy Pioneer XC-XM86D) ale wiem o co Tobie chodziło :-)

Ja również jestem ciekawy nowych modeli Yamahy - i ciekawe, czy (kiedy...) doczekamy się wreszcie Yamahy z HDMI. Bo firma ładnie wprowadziła na salony udane modele amplitunerów sieciowych i teraz trochę im tego brakuje...
Udanym rozwiązaniem jest również danie klientom wyboru przy zakupie amplitunera: standardowe wzmocnienie na tranzystorach czy bardziej oszczędna i mniej grzejąca się, a przy tym w niższej obudowie "cyfrówka" (amplituner ze wzmocnieniem w klasie D).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal". Z drugiej strony "Niech się wstydzi ten co robi, nie ten co widzi".

A więc, dla ciekawych, kolekcja "rentgenów" popularnych amplitunerów. Czyli, za co właściwie płacimy (i dlaczego czasem tak drogo;). 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arcam Solo Neo.jpg

Atoll SDA200.jpg

Harman Kardon HK 3770.jpg

Onkyo TX-8150.jpg

Onkyo TX-8270.jpg

Onkyo TX-L20D.jpg

Pioneer SX-N30.jpg

Yamaha R-N301.jpg

Yamaha R-N402.jpg

Yamaha R-N500.jpg

Yamaha R-N602.jpg

Yamaha R-N803.jpg

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie czekam na R-N803D :) Co prawda kosztuje 3699 (więc nie ma się co dziwić że wyglada w środku dużo lepiej niż kosztujący prawie polowe mniej TX-8150), ale jak już kupować to na lata.

Z drugiej strony TX-8270 wcale nie gra źle, a jego funkcjonalność bije wszystko na głowę. To po prostu sprzęt dla wygodnych, a nie dla audiofili.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po ilości elementów, to najlepszy w tej stawce jest Harman :)

Jeszcze jedną funkcją amplitunera  jest zastępowanie modnych ostatnio sound-barów.

14 godzin temu, RoRo napisał:

la mnie "All-in-One" to raczej będzie amplituner z wbudowanym odtwarzaczem

Z tym, że do kompletu z TV trzeba by wstawiać DVD lub Blu-Ray. I wtedy byłoby kino domowe stereo....

Edytowano przez Don55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Don55 napisał:

Z tym, że do kompletu z TV trzeba by wstawiać DVD lub Blu-Ray. I wtedy byłoby kino domowe stereo....

Pod warunkiem, że się korzysta z płyt CD/DVD/Blu-Ray.... dla mnie all-in-one niekoniecznie musi zawierać odtwarzacz płyt. Nie pamietam kiedy ostatnio używałem jakiejkolwiek. Starczy smart tv z obsługa netflixa 4k, HBO go, amazon prime itd, albo postawiony na kompie serwer dlna. Płyty są zbyt drogie w stosunku do tego co daje streaming... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, voytaz napisał:

Pod warunkiem, że się korzysta z płyt CD/DVD/Blu-Ray.... dla mnie all-in-one niekoniecznie musi zawierać odtwarzacz płyt. Nie pamietam kiedy ostatnio używałem jakiejkolwiek. Starczy smart tv z obsługa netflixa 4k, HBO go, amazon prime itd, albo postawiony na kompie serwer dlna. Płyty są zbyt drogie w stosunku do tego co daje streaming

Coraz więcej ludzi zamiast programów radiowych czy TV ogląda czy słucha tylko wybranych rzeczy z sieci. Sam tak robię. W pracy puszczam playlistę ze Spotify i mam muzykę na cały dzień. Wobec wszechnatrętnych reklam czy żenujących programów w mediach o zabarwieniu politycznym trudno się dziwić.  Ja jeszcze mam kolekcję płyt to je słucham... 

Co do cen płyt :) ostatnio kupiłem 3 dwupłytowe albumy THE BEST OF : Bacha, Vivaldiego  i Beethovena po ..... 5 zł za album. Oczywiście nie każdy słucha tej muzyki, wiadomo, jakie są ceny bestsellerów. Zresztą, zaraz nas RoRo ochrzani za off topy i pewnie będzie miał rację.

Kraft

Nie myśl, że zamieszczenie tych zdjęć to tylko ciekawostka (choć to bardzo ciekawe). Teraz nowi użytkownicy zapytają Cię: który najlepszy, który kupić? Dzięki, że je zamieściłeś :)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, valantor napisał:

Jest teraz wyprzedawany Arcam Solo. Nie widziałem go ani nie słyszałem ale swego czasu kosztował coś koło 10tys, teraz jest za 899gbp  co daje trochę ponad 4 tysiące złotych.

Pytanie, czy kiedyś był warty te 10 000? Arcam lubi się cenić "katalogowo".

Temat był o amplitunerach sieciowych, ale przewijają się też urządzenia all in one.

 

Kraft pokazane przez Ciebie na zdjęciach wszystkie urządzenia pracują w klasie AB?

 

Jakie pojedyncze elementy składają się na amplituner sieciowy? Wzmacniacz, przedwzmacniacz, DAC, tuner, odtwarzacz sieciowy? Czy przykładowo ten Atoll SDA200 ma taką samą funkcjonalność (możliwość odtworzenia tych samych formatów i korzystania z tych samych źródeł)  jak Onkyo TX-8150, z tym że jest uboższy o tuner AM/FM?

Czy są jacyś topowi producenci, którzy wchodzą w amplitunery sieciowe? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Don55 napisał:

Kraft Nie myśl, że zamieszczenie tych zdjęć to tylko ciekawostka (choć to bardzo ciekawe). Teraz nowi użytkownicy zapytają Cię: który najlepszy, który kupić? Dzięki, że je zamieściłeś :)

Na szczęście to temat RoRo, więc on musi odpowiadać;)

Większość pokazanych amplitunerów pracuje klasycznie w klasie AB. Harman ma jednak zasilacz impulsowy, a Onkyo TX-L20D zasilacz impulsowy i końcówki w klasie D.

PS zwraca uwagę jak Yamaha zaoszczędziła wprowadzając R-N402, który wygląda w środku na tańszy niż - niby niższy modelowo - R-N301. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu mamy mieć już 803ke.

Pioneer, Onkyo pozostałe Yamahy są na stanie. Jeśli ktoś chce oprócz rozważań czysto pisemnych sprawdzić sprzęt zapraszam do nas lub do wypożyczenia.

Mamy kolejny ciekawy okaz tylko nie sieciowy a szkoda bo byłby moim faworytem Magnat MR780

Oraz na prawdę wysoki model Arcam SR250 z wybitną kalibracją DIRAC

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnoszę poprzednio zadane pytania. 

Jakie pojedyncze elementy składają się na amplituner sieciowy? Wzmacniacz, przedwzmacniacz, DAC, tuner, odtwarzacz sieciowy? Czy przykładowo ten Atoll SDA200 ma taką samą funkcjonalność (możliwość odtworzenia tych samych formatów i korzystania z tych samych źródeł)  jak Onkyo TX-8150, z tym że jest uboższy o tuner AM/FM? Dobrze kombinuję? 

Czy streamer i odtwarzacz sieciowy to to samo?

NAD-C338-3-wnetrze.jpg

tutaj pieją z zachwytu nad nowych Nadem c338:

http://www.avtest.pl/wzmacniacze/item/715-nad-c338

Wzmacniacze z wbudowanym streamingiem stają się coraz częstszym widokiem na scenie audio, jednak do tej pory były to urządzenia z wysokiej półki, w cenach powyżej 10 tys. zł. Z kolei w klasie budżetowej rozwiązaniem zapewniającym taką funkcjonalność są amplitunery sieciowe, ale nawet i one nie zapewniają tylu możliwości co NAD C338. Biorąc pod uwagę, że nie osiągają też zbliżonego poziomu wyrafinowania, a sam wzmacniacz nowego NAD-a gra na tyle dobrze, że spokojnie może konkurować z klasycznymi wzmacniaczami za 3000 zł, konkluzja może być tylko jedna: C338 reprezentuje świetną relację jakości i funkcjonalności do ceny. Czy to współczesna inkarnacja legendarnej integry 3020 – najlepiej sprzedającego się wzmacniacza wszech czasów? 

O jakich funkcjonalnościach i możliwościach jest mowa, które ma C338, a nie ma ich amplituner sieciowy np. Onkyo TX-8150?

Rozumiem, że taki C338 to odpowiednik np. Atolla SDA200 jeśli chodzi o funkcjonalność?

 

Edytowano przez StaryWilk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcjonalność tych wszystkich urządzeń jest tak pomieszana, że trudno się polapać co jest amplitunerem czy streamerem.

W/g mnie streamer jest urządzeniem streamującym pliki czyli przekazującym np  z dysku na dac. Czyli jest transpotrem. I taki właśnie posiadam.

Nie mam zaufania do all in all choć kiedys zastanawiałem się nad coctail audio.

cocktailx40_front_black.jpg

I tylko dlatego go nie mam, bo miał jeszcze wzmacniacz w środku...

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście nad nomenklaturą trzeba popracować, bo jest już także wiele urządzeń nazywanych wzmacniaczami, które mają funkcjonalność identyczną lub zbliżoną do tego, co nazywamy dziś amplitunerem sieciowym. Wygląda na to, że samowystarczalne urządzenia są przyszłością rynku audio. Jest ich zresztą już sporo. Oprócz modeli z nowej serii Classic NAD-a, są także dwa urządzenia Hegla (Rost i H90), a ostatnio nowe wzmacniacze Primare z dopiskiem PRISMA w nazwie.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może tak:

1.       Wzmacniacz zintegrowany    

2.       Wzmacniacz + DAC (USB DAC, OPTIC, Coxial)                                            (np. Marantz PM7005, Yamaha AS501)

3.       Wzmacniacz + DAC + STREAMING (WIFI. LAN)                                            (np. Nad338, Atol SDA200)

4.       Wzmacniacz + DAC + STREAMING (WIFI. LAN) + Tuner (FM, DAB, Internet) +BT    (Amplituner sieciowy np. Yamahy RN I ONKYO TX)

5.       Wzmacniacz + DAC + STREAMING (WIFI. LAN) + Tuner (FM, DAB, Internet) + BT + CD       (All-in-ONE np. Arcam, Coctail (Ceol N9, MCR611??? – niby mini, a moc podobna)

Jest jeszcze gniazdo USB z możliwością podpięcia Pendrive lub dysku, które występuje nieregularnie

W tej chwili słucham najdoskonalszego z nich - Ceola N9. Ma wszystko, nawet budzik. Brakuje tylko ekspresu do kawy - mam na szczęście dodatkowy klocek od Gaggia :)

Edytowano przez sturek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RoRo pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...