Skocz do zawartości

Sieciowe amplitunery i wzmacniacze stereo


RoRo

Recommended Posts

9 godzin temu, sturek napisał:

To może tak:

1.       Wzmacniacz zintegrowany    

2.       Wzmacniacz + DAC (USB DAC, OPTIC, Coxial)                                            (np. Marantz PM7005, Yamaha AS501)

3.       Wzmacniacz + DAC + STREAMING (WIFI. LAN)                                            (np. Nad338, Atol SDA200)

4.       Wzmacniacz + DAC + STREAMING (WIFI. LAN) + Tuner (FM, DAB, Internet) +BT    (Amplituner sieciowy np. Yamahy RN I ONKYO TX)

5.       Wzmacniacz + DAC + STREAMING (WIFI. LAN) + Tuner (FM, DAB, Internet) + BT + CD       (All-in-ONE np. Arcam, Coctail (Ceol N9, MCR611??? – niby mini, a moc podobna)

Ale nie zaproponowałeś nazw, a potrzebujemy odpowiedniego nazewnictwa. Może tak:

1. Wzmacniacz

2. Wzmacniacz DAC

3. Wzmacniacz sieciowy

4. Amplituner stereo

5. All-in-One

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio jest tu języczkiem u wagi i pozwala rozróżnić wzmacniacz od amplitunera. A czy analogowe czy cyfrowe to chyba w obecnych czasach nie ma znaczenia.

Co do nazewnictwa to faktycznie jest problem, bo do tej pory 4.amplituner stereo, w moim odczuciu to był wzmacniacz z wbudowanym tunerem AM/FM. Biorąc pod uwagę nowe funkcje bardziej pasuje 4. Amplituner sieciowy, bo tak naprawdę radio analogowe odgrywa tu minimalna rolę, a czasami wręcz go brak.

Edytowano przez sturek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, sturek napisał:

Radio jest tu języczkiem u wagi i pozwala rozróżnić wzmacniacz od amplitunera. A czy analogowe czy cyfrowe to chyba w obecnych czasach nie ma znaczenia.

Co do nazewnictwa to faktycznie jest problem, bo do tej pory 4.amplituner stereo, w moim odczuciu to był wzmacniacz z wbudowanym tunerem AM/FM. Biorąc pod uwagę nowe funkcje bardziej pasuje 4. Amplituner sieciowy, bo tak naprawdę radio analogowe odgrywa tu minimalna rolę, a czasami wręcz go brak.

Ale "amplituner sieciowy" może oznaczać także amplituner AV, dlatego lepiej będzie nazwać 4-kę "amplituner stereo". Wtedy sprawa jest jasna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, audiowit napisał:

Amplituner stereo kojazy mi się(i pewnie większosci audiofilom) z drewnianą obudową galką do analogowej zmiany stacji ladnym podświetleniem....:)

Wypisz, wymaluj mój pierwszy apmlituner AIDA. 

1 minutę temu, Kraft napisał:

To o czym piszesz, to się nazywało "radio".

Radio miało głośnik i zielone oko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kraft napisał:

90Nie ma już chyba na rynku klasycznych amplitunerów (bez sieci), więc nie ma ryzyka nieporozumień. Moim zdaniem "amplituner stereo" jest OK.

Jest jeszcze wiele takich urządzeń na rynku - kilka razy więcej jest amplitunerów stereo klasycznych bez sieci niż sieciowych.

Od najtańszych jak PIONEER SX-20-K, czy Yamaha R-S201, poprzez średnią niższą półkę NAD C725 BEE, ale i na wypasionych maszynkach kończąc jak np. McIntosh MAC 7200:

 

mcintosh-mac7200-rear-1024x469.jpg

Ja bym to widział tak - jako ewolucja urządzeń:

1. Wzmacniacz zintegrowany -> Wzmacniacz zintegrowany z DAC -> wzmacniacz sieciowy

2. Amplituner stereo (czyli integra +tuner) ->Amplituner stereo sieciowy

3. Odtwarzacz CD -> Odtwarzacz CD sieciowy

4. Odtwarzacz sieciowy (plików), bez CD - jako osobna kategoria, coś czego wcześniej nie było.

5. All-in-One (czyli amplituner + CD) -> All-in-One z siecią

Zauważyłem, że w świecie ekskluzywnego audio integrowanie i "usieciawianie" produktów idzie jak krew z nosa. Inicjatywa raczej oddolna - brylują tańsze Yamahy, Onkyo, czy Pioneer, coraz częściej średnia półka głównie z Anglii. Długo trzeba było czekać np na Naima all in one (2009 - debiut NaimUniti), a teraz w ofercie jest lawina modeli kosztujących od <10 tyś do >30 tyś zł. Zresztą Brytyjczycy długi czas w wysokiej półce all-in-one nie mieli chyba konkurencji (linn classik musik, trochę niższej arcam solo, długo długo nic i ) Ciekawe czy w przyszłości amerykańskie (np. Mac, Krell, czy RA) czy japońskie (np. Accuphase) potęgi też sięgną po sieć i będą proponować bardziej zintegrowane produkty. No z hi-endowego japońskiego all-in-one jest np. Esoteric Rz-1, ale chyba niewiele więcej. Wszak np. Mac od niedawna sprzedaje minisystemy, w historii wypuszcza dopiero chyba 3 zintegrowany amplituner (czemu nie mógł być od razu sieciowy?).

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skupiamy się w tym wątku na STEREOFONICZNYCH AMPLITUNERACH SIECIOWYCH.
Nawet nie sprawdzałem, czy obecnie są sprzedawane takie modele ale bez wbudowanego DACa?

Przy okazji można wspomnieć o stereofonicznych wzmacniaczach sieciowych oraz o All-in-One w których dochodzi jeszcze napęd (CD, DVD czy BR).

Natomiast nie piszmy o tradycyjnych amplitunerach stereo (zarówno vintage jak i obecnie produkowanych), które nie mają obsługi sieci (w przypadku vintage to oczywiste :D). Również w tym wątku nie zajmujmy się amplitunerami kd z obsługą sieci.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy wyprostować jedną rzecz.

Mówicie amplituner stereo. A teraz amplitunera mi są właśnie te wzmacniacze stereo z siecią.

Kto teraz korzysta z klasycznego tunera?

A producenci to wykorzystują pakując do urządzenia wszystko oprócz FM o już jest wzmacniacz :)

Dzięki temu że tak się nazywa jest droższy.

Gdyby 8270 nie miał klasycznego radia byłby wzmacniaczem z HDMI:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.09.2017 o 16:12, StaryWilk napisał:

RoRo w sumie dobry pomysł, żeby zabić wątek w którym rozwijała się dyskusja :)

Stary ...
Wilku,

bądź poważny! Nikt nie chce "zabijać wątku"-a już na pewno nie ja (nie po to jestem 10 lat na Forum AUDIO by je teraz próbować zniszczyć!). Chodzi o to, by utrzymać porządek i nie rozszerzać  bez potrzeby za bardzo ram dyskusji. Więc "uchachana dynia" na końcu Twojego postu czemu ma służyć?

Więc proszę o propozycje podziału sprzętów-albo sugestię czy zostawiamy szeroki temat (z którego wykluczymy jedynie klasyczne wzmacniacze i amplitunery stereo, vintage oraz oczywiście kino domowe).

Na podstawie doświadczenia oraz postów Kolegów biorących udział w dyskusji proponowałbym taki podział sprzętu (i odpowiednie wątki):

1) stereofoniczne sieciowe amplitunery i wzmacniacze (zakładam że wszystkie albo prawie wszystkie mają wejścia cyfrowe). Taki byłby tytuł bieżącego wątku;

2) stereofoniczne amplitunery i wzmacniacze z wbudowanym DAC'em ale bez obsługi sieci; 

3) odtwarzacze sieciowe bez wbudowanego odtwarzacza płyt;

4) odtwarzacze CD (a są już DVD lub BR?) z obsługą sieci;

5) sieciowe "All-in-One": wzmacniacz lub amplituner stereo z obsługą sieci i wbudowanym napędem optycznym lub HDD.

Jeżeli wolicie szeroki temat-to przynajmniej chętnie utworzę odrębny wątek o CD i sieciowych odtwarzaczach, bo to może zainteresować osoby które nie zamierzają kupować wzmacniacza czy amplitunera sieciowego...

A za parę dni zmienię odpowiednio tytuł wątku i utworzę nowe.

Pozdrawiam

PS. Co do pytania S4Home -ja nadal korzystam z klasycznego tunera (a właściwie z kilku tunerów i amplitunerów) ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, S4Home napisał:

Amplitunery kinowe stanowczo nie. Ale wszystko stereo z siecią, radiem, by itp wrzucił bym do jednego worka. 

S4Home,
To już było w pierwszym poście,a potem powtórzone: - bez amplitunerów kina domowego (czyli również nie będzie wzmacniaczy wielokanałowych w tym wątku).

Ale zdecydowanie bym rozdzielił sprzęt pod który możemy podłączyć kolumny od samych odtwarzaczy. Jak ktoś szuka samego odtwarzacza to raczej już ma wzmacniacz czy amplituner ... Więc warto ułatwić wyszukiwanie odpowiedzi takim osobom.

Pozdrawiam
PS. Prosiłem - "podawać numerki" >:(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.09.2017 o 10:38, sturek napisał:

 

Bo Onkyo tx8270 to już chyba amplituner AV, nieprawdaż?

 

Jak dla mnie 8270 mając tę opcję, czy też sekcję video, mam na myśli hdmi to poniekąd amplituner AV. Oczywiście kwestia jest sporna, bo zdaje sobie sprawę, że jest w stanie zagrać lepiej niż typowy niedrogi amplituner kinowy5.1, z racji np. bardziej dopracowanej sekcji zasilania itd. Z drugiej strony typowi kinomaniacy będą kręcić nosem, że to też namiastka kina bo jest on tylko stereo. Plusem jest też bardziej intuicyjna obsługa . Choć i tu racji hdmi pojawia się menu ekranowe, ale jako dodatek.... Smutny i niewdzięczny los takich dziwolągów. Cóż nie mnie oceniać produkt, dla mnie hdmi w sprzęcie stereo jest niepotrzebne, ale powstawał zapewne za sprawą zapotrzebowania konsumentów, bądź ma swą obecnością wzbudzić pożądanie u niektórych.

Radio - FM to zwykle taki pierwszy wyróżnik amplitunerów względem wzmacniaczy, oczywiście są i inne. Czasami amplitunery były ganione, że są gorsze od porównywalnych klasą wzmacniaczy, tak bywało, ale teraz można kupić klasowy wzmacniacz i rozbudować go o kartę np tunera. To chyba ujmy mu nie przynosi i już nie gra gorzej;) ? W czasach amplitunerów sieciowych radio FM traktuje już jako dodatek. Mimo że jestem, czy byłem fanem radia i pewnych audycji programy typu Lista PR 3 , programy Beksińskiego, Kydryńskiego, Mana, to obecnie wolę stacje "niegadane" , konkretne muzyczne o konkretnym muzycznym profilu , takie oferuje sieć. Oczywiście za stacjami radia internetowego stoją zwykle " stare rozgłośnie radiowe". Radia typu DAB nie oceniam nic ciekawego tam nie znalazłem( dab podzieli chyba los  dvd-audio) , tak więc u mnie radio FM i dab przegrało ze stacjami radia internetowego.

Co do meritum tematu i amplitunerów sieciowych to z kolegą porównywaliśmy kilka. Kolega najpierw chciał coś niewysokiego -slim , nawet kinowego  pojawił się Marantz  nr1606, ale odsłuch szybko zweryfikował, że to nie to. Potem był stereofoniczny slim Pioneer SX-S30DAB , slim w klasie D, ale niestety  Pioneer ma słaby poziom zasilaczy pracujący w klasie D, bo mówiąc krótko cienko to grało. Kolega pogodził się, że sprzęt musi mieć swoją wysokość( mieć klasyczny zasilacz) . Potem przyszedł czas na między innymi Onkyo tx 8150 i Yamahę RN602. Na przeszkodzie yamasze stanęły znów wymiary... jej większa o 10cm głębokość, niemal 40cm( Onkyo 32cm). Jednak udało się dobrać do Onkyo niezłe duże monitory Dali zensor 3, dość szybko, chłodno i zwinnie  grające Onkyo z Dali 3 dobrze się zgrało.

Na spokojnie potem u siebie porównywałem i Onkyo 8150(bratni Pioneer sx-n30), Yamahę RN 602 . W sklepie była jeszcze, ale tylko z ciekawości Yamaha rn402 odpadła( podobnie jak rn301)...301 to amplituner sieciowe dla kogoś dla kogo liczy się każda złotówka i ma naprawdę nieduże wymagania. Rn402 jest droższa, ale... niewiele lepsza od rn301, budowa i wygląd zdradzają pokrewieństwo z najtańszą serią sprzętu np. RS202. Słyszałem(także na forum) o szumach zasilacza, płaskim, ostrym brzmieniu jak . Modele RN500(chyba wyszedł z oferty) , RN 602, RN 803 to inne konstrukcje wewnętrzne( np. kondensatory, czy budowa toru audio) i zewnętrzne ( np pokrętła, a nie guziki) należące jak wzmacniacze( AS) do serii Top-art np. .

Dla mnie , czy może z moimi kolumnami Elac, dużo lepiej zagrała yamaha rn602 . W odniesieniu do Onkyo 8150, Yamaha zaoferowała przyjemniejszą średnicę, cieplejszą. Dół pasma jest jędrniejszy, pełniejszy, nie tak twardy jak w onkyo. Góra Yamahy niema nieco metalicznego i zimnego nalotu Onkyo , mimo to jest bardziej zróżnicowana. Testów obu amplitunerów sieciowych nie brakuje, jednak ciekawym jest test ( Yamaha rn602 i bratniego Onkyo Pioneera sx-n) w miesięczniku AV test  ( http://www.avtest.pl/archiwum/technics/item/507-yamaha-r-n602?showall=1 ). Gdyż co nieczęste odnosi się do różnic, a nie samego wychwalanie każdego z produktów. Dodam jeszcze, że aplikacja music cast działa super, a samo np radio internetowe wczytuje nieco szybciej niż te same dane od Onkyo/Pioneera. Mam w tzw. ulubionych klika naście wybranych radiowych stacji muzycznych, od chwili kliknięcia włącz do pojawienia się muzyki mija kilka sekund, a zmiana  stacji na smartfonie to nie więcej 2sek. Sekcja DAC jest dobra, a wejście usb świetnie radzie sobie z wszelkimi dyskami hdd, pendraivami i nawet setki katalogów z flackami są dostępne natychmiast.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplitunery stały się od ostatnich 3 lat bardzo popularne. Mowie o amplitunerem stereo ich pojawienie, albo lepiej odnowienie sporo urwał klasycznemu rynkowi stereo i kina domowego. (Wzmacniaczom , amplitunerom AV)

Są modele bardzo udane są też modele bardzo nie udane. 

A teraz tak realnie to o czym jest ten wątek?:) Skoro już uchwycilismy jakie modele mogą się tu znaleźć, to co omawiamy je. Robimy ranking czy jak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RoRo pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...