Skocz do zawartości

Sieciowe amplitunery i wzmacniacze stereo


RoRo

Recommended Posts

Część, tak się wtrącę z pytaniem laika. Upraszczając DAC zamienia sygnał cyfrowy na analogowy. Są wzmacniacze z wbudowanym DACiem np CXA80 ma przetwornik Wolfson WM8740.

Pytanie brzmi czy jak podepnę pod ten wzmacniacz pena pod USB z flacami/mp3 jakość będzie taka sama jak ten sam pendrive podepnę pod TV który jest podłączony kablem cyfrowym pod ten wzmacniacz? Teoretycznie sygnał cyfrowy który pójdzie z tv z muzyką z USB zostanie przekonwertowany przez ten sam przetwornik DAC we wzmacniaczu strata może być tylko w optycznym kablu czy się mylę ?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest znacznie bardziej złożona. Pliki audio zwykle zawierają zapis dźwięku w postaci transformat cosinusowych przebiegów harmonicznych. Chipy odbierające dane z USB mogą poprawiać jakość plików skompresowanych stratnie lub nie. Niektóre mogą przeprowadzać konwersję takich danych od razy do postaci sygnału analogowego a inne muszą przetworzyć sygnał do bardziej uniwersalnego np. PCM. Dlatego plik z USB podpiętego do TV z reguły zostanie przetworzony do postaci PCM aby go przesłać dalej przez wyjście cyfrowe. Jeśli jednak podłączamy nośnik danych pod DAC, to sytuacja może wyglądać inaczej dla różnych plików.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

JA jestem przeciwnikiem stosowania TV jako źródło dźwięku.

No chyba że w kinie "Voice of Poland" albo inne takie.

I kropka

Piotr

Czy chcesz przez to powiedzieć, że puszczając na KD "Voice of Poland" będzie dźwięk lepszy niż puszczając to samo na stereo wzmak + kolumny ? (przy założeniu że sygnał jest kodowany jako 2.0).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja włączam TV + mute i wiadomości czytam z pasków, a muzyka leci z Ampli cały czas. Chyba, że leci ze wzmaka w innym miejscu to tv wyłączam bo trzeba ekologicznie żyć 😉 W nawiązaniu do tematu wątku przekażę info jak tymczasowo rozwiązałem problem streamera sieciowego do Audiolaba 6000A. Kupiłem DAPa Fiio M6. Ma wifi, BT AptX, Tidala MQA z trybem offline. Czyta DSD i inne pliki bez problemów. Działa jako USB DAC i autonomiczne źródło po 3,5mm jacku w trybie line out. Normalnie Combo do słuchawek ale i do wzmaka. Fajnie gra i zanim dozbieram do pełnowymiarowego streamera, prawdopodobnie nowy Audiolab będzie, to ten mały grajek ogarnia temat 😋 Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie napiszę, że chociaż mam połączenie z TV z gniazda słuchawkowego przewodem mini jack 2x Rca do wzmacniacza, to jakość filmów jest dla mnie zadowalająca. Co do muzyki to nie słyszę aż takiej drastycznej różnicy jak idzie koaksjalem do daca we wzmaku. Za to mam pilota do sterowania głosem przy połączeniu jack RCA. Coś za coś. 

Między połączeniem koksjal dac jest  wieksza dynamika. Po koaksjalu słucham Tidala i Spofity z Chromecasta 3. Chromecast Audio już oddałem. I w sumie mi to odpowiada. Będę chciał coś lepszego to za jakiś czas zmienię kolumny, albo i nie. Bo obecny dźwięk mnie satysfakcjonuje. 

Pozdrawiam 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie związane z brzmieniem Yamahy R-N602. Bardzo często na tym forum pojawia się stwierdzenie, że Yamaha eksponuje skraje pasma, że w porównaniu do bezpośredniego konkurenta Onkyo TX-8250 gra bardziej efektownie. Słuchałem obu urządzeń i to rzeczywiście słychać.

Z tego względu zastanawia mnie wykres pasma przenoszenia Yamahy, który można znaleźć w sekcji testów audio.com.pl - w zakresie słyszalnych częstotliwości jest on prosty jak stół.

Skąd więc to "efektowne granie"?

image.png.08eb64de017bf7e36f6c552f3a09db5a.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.03.2019 o 11:25, Grzegorz Maniek napisał:

Skąd więc to "efektowne granie"?

Charakterystykę częstotliwościową mogą mieć dwa wzmacniacze taką samą ale np. współczynnik damping factor (stosunek impedancji kabli i kolumn do impedancji wewnętrznej wzmacniacza) różny i okaże się, że wzmacniacz z wyższym DF lepiej poradzi sobie z prawidłowym napędzeniem wymagających kolumn co słuchacz uchem wychwyci ;) Niestety są przypadki, że nie jest to regułą. Pozdrawiam :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.03.2019 o 11:36, MobyDick napisał:

Z innego zachowania się tych wzmacniaczy w warunkach dynamicznych.

oraz z tego, że zamieszczana ch-ka pasma przenoszenia wzmacniacza jest mierzona dla czystego sygnału sinusoidalnego (bez harmonicznych) z obciążeniem w postaci rezystora. Natomiast żadna kolumna nie ma stałej wartości impedancji w funkcji częstotliwości, a muzyka rzadko kiedy jest czystym sinusem,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...