Skocz do zawartości

Sieciowe amplitunery i wzmacniacze stereo


RoRo

Recommended Posts

 

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

A auto czerwone ...

Takie są najszybsze ...

46 minut temu, seba3002 napisał:

W życiu różowych kolumn nie widziałem 🙂. A mówiąc poważnie - słuchałaś którychkolwiek z wymienionych kolumn ? Też jestem estetą i wygląd ma dla mnie bardzo duże znaczenie. Ale Ty szukasz amplitunera nie pod markę a pod kolor kolumn 😶. Wybierz najpierw określony model (w kolorze który będzie Ci odpowiadał) a potem branża doradzi Ci jaki Amp (a może jednak wzmacniacz) będzie dla Ciebie najlepszy. I nie chce Cię martwić ale z tego co się orientuję, większość producentów robi jednak kolumny czarne, potem białe a dopiero dalej są jakieś inne wybarwienia. Pozdrawiam.

A ja widziałem na zdjęciu różowe Nautilusy B&W. Jakiś rosyjski oligarcha kupił je dla córki.

Tak wyglądają czarnrne:

d64f78e3-5771-4356-9376-aff8c7e7ca0f_i-b

Kolumny nie musza być w tym samym kolorze co reszta mebli żeby pasowały. Różnica odcieniu może tworzyć dysonans większy niż zupełnie inny kolor.

A co do samochodów to po mieście w godzinach szczytu najszybsze są zwykle samochody straży pożarnej ( więc czerwone ) , pogotowia i policji.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, MasiudaDios napisał:

Z tego co wyszukałem to jeszcze DENON PMA-600NE wpadł mi w oko co ty na to? :)

Jestem na nie

Karolina no tak wybiera się kolumny pod kątem grania a nie koloru.

Aurora 700 sa dużo duzo lepsze od Pylon 27.

Po za tym zwóć uwagę na swoją wypowiedź.

- Wzmacniacz dobiera się pod kolumny

- Kolumny już mam wybrane, będą orzechowe

:)

Czyli kluczową role stawiasz na wygląd. Jeśli tak jest to wzmacniacz tez tak wybierz i forum Ci jest nie potrzebne, na prawde :) A jeśli chcesz naszej porady i pomocy to trzeba siętrochę otworzyć.

obraz.thumb.png.00f98022ef318eb774157e895c602e3f.png

Taki orzech jest ok?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, S4Home napisał:

Jestem na nie

Karolina no tak wybiera się kolumny pod kątem grania a nie koloru.

Aurora 700 sa dużo duzo lepsze od Pylon 27.

Po za tym zwóć uwagę na swoją wypowiedź.

- Wzmacniacz dobiera się pod kolumny

- Kolumny już mam wybrane, będą orzechowe

:)

Czyli kluczową role stawiasz na wygląd. Jeśli tak jest to wzmacniacz tez tak wybierz i forum Ci jest nie potrzebne, na prawde :) A jeśli chcesz naszej porady i pomocy to trzeba siętrochę otworzyć.

obraz.thumb.png.00f98022ef318eb774157e895c602e3f.png

Taki orzech jest ok?

niestety jest na za jasny ...

To nie do konca prawda ze stawiam glowną role na wyglad ale jest on wazny . Ale przyznaje rację trzeba inaczej do tego podejść .  

te byłby ok choc mogłyby byc ciemniejsze  image.png.c526bf6bea4ab9a36972e3b4dc65c522.png

w tej lub nawet w tej ciemniejszej wersji Fyne Audio F303   

lub Heco aurora tez jest ok , nawet moze lepiej  mimo ze z przodu jest czarna to boki sa takie jak trzeba image.thumb.png.6abae7cb8199b5bc4c0c181757300c9e.png

To sa wiec 2 zestawy kolumn w podobnej cenie , w cenie  na który max mnie stać i które maja dobry kolor. Poprosiłabym o poradę w sensie:

które z nich sa lepsze ,

które bardziej nadają się do słuchanej muzyki (opisałam wyżej ale powtórzę zeby nie szukać ...aktualnie katowana billy Elish, michael kiwankuka, kidnapkid, joriasmith i "starocie" cure, u2, miles davis, prince, pink floyd, rolling stones, ..) , lubie dźwięk neutralny w stronę ciepłego 

które z nich lepiej naglosnią otwarty salon ok 35 m2  , aha w przeciwieństwie do samochodu w domu nie słucham bardzo głośno, nawet powiem ze raczej cicho  

które z nich lepiej pasują do onkyo tx -8270 a które do denona dra 800h 

z góry dziekuję 

 

Edytowano przez Karolina Tanika
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cześć, chcę przejść z KD, na którym gram tylko stereo, na stereo. Zależy mi, aby mieć w jednym urządzeniu, w wersji minimum tuner FM i wzmacniacz.

Kolumny to Dali Zensor 3, pokój 15m2, słucham popu, rocka, to co leci na rmf, zet, plus - lubię skakać po stacjach radiowych.

Poczytałem o SMSL Q5 i szkoda, że on nie ma tunera FM i wygląda raczej średnio, mogli wrzucić zasilacz i tuner fm do obudowy i dać ją nieco większą - aby przypominał np. Yamahe rn803D. Ale myślę, że właśnie coś takiego czym jest Q5 bym chciał - aha i czy to jest wzmacniacz cyfrowy? Czym rożni się od SMSL A8, lub tej yamahy?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha rn803D to dość bogato wyposażony klasyczny amplituner stereo oparty o równolegle dostępny wzmacniacz dostępny jako opcja bez dodatków. Oba pracują w klasie AB. SMSL Q5 pro to maleńki wzmacniacz nie tylko impulsowy ale i w pełni cyfrowy. W jego przypadku zewnętrzny zasilacz impulsowy zaliczyłbym raczej jako zaletę bo takie urządzenia potrafią sieć zakłóceniami i łatwo go wymienić gdyby nawalił. To w zasadzie DAC z wyjściami na głośniki i nie zawiera nic więcej niż dodatkowe wejście analogowe z którego sygnał trafia do przetwornika AC. W oparciu o DSP ma regulacje barwy i 7 gotowych ustawień EQ które działają równolegle z wszystkimi pozostałymi regulacjami. Dlatego jeśli chcesz mieć radio to trzeba je do niego podłączyć. Bardzo sensownie wygląda to z użyciem Chromecasta Audio do wykorzystania jako radio internetowe i do innych zastosowań sieciowych. Jest maleńki, ale dzięki temu w dużej mierze wygląda lepiej niż na zdjęciach. To wzmacniacz cyfrowy który dobrze sprawdza się z dobrymi choć niezbyt dużymi kolumnami do słuchania muzyki. Yamaha rn803D i Yamaha A-S701 to sprzęty lepiej nadające się do dużych kolumn i ekstremalnie głośnego grania w domu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a proszę jesteś w stanie odpowiedzieć mi na pare pytań?

- czy to, że zasilacz jest impulsowy oznacza, że jest to technologia ICEpower?

- czy każdy wzmacniacz cyfrowy pracuje w klasie D?

- czy to, że jest to wzmacniacz cyfrowy, oznacza, że wzmacniany jest sygnal cyfrowy, a nie analogowy jak w przypadku np. tej Yamahy?

- czy w normalnych wzmacniaczach sterowanie tonami nie odbywa się także za pomocą DSP (digital sound processor)

- czy jesteś w stanie zaproponować coś do 1,5k zł co łączy SMSL Q5pro + tuner FM?

Nie robię dyskotek w mieszkaniu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ICEpower to nazwa wzmacniaczy impulsowych produkowanych przez firmę zewnętrzną początkowo dla Bang & Olufsen . 

Klasa D to początkowo nazwa sposobu działania wzmacniaczy impulsowych w swojej najprostszej postaci. Później zaczęły powstawać wzmacniacze impulsowe działające podobnie lecz w nieco bardziej złożony sposób. Kolejnym rozwiązaniem impulsowym była klasa T. Obecnie często klasą D określa się niezbyt  trafnie wszystkie wzmacniacze impulsowe.

Wzmacniacze cyfrowe  ( impulsowe ) to takie w których konwersja do postaci szeregu impulsów o zmiennej szerokości następuje z postaci cyfrowej. Wzmacnianie sygnału cyfrowego nie miało by sensu bo nie można go wykorzystać do zasilenia nim kolumn pasywnych. We wzmacniaczach impulsowych analogowych jakich jest najwięcej przetwornica zamienia sygnał analogowy do postaci impulsowej. Często również i takie niektórzy nazywają cyfrowymi, choć nietrafnie. 

W większości wzmacniaczy regulacje barwy zwykle odbywają się w dziedzinie analogowej. To wydłuża ścieżkę sygnału i wprowadza większe zniekształcenia. Dlatego stosuje się przełączniki je pomijające gdy nie są używane.

W cenie do około 1,5k można kupić Q5 pro + np. Technisat DigitRadio 143 zawierający funkcje sieciowe oprócz radia FM i napęd CD . Można do niego podłączyć dowolny tuner radiowy.

Przy większym budżecie możesz brać pod uwagę droższy SMSL A8 wyposażony w końcówkę mocy ICEpower ( impulsową i analogową ).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli Q5pro jest to wzmacniacz impulsowy (ale nie ICEpower) cyfrowy, który w jakiś sposób wzmacnia sygnał cyfrowy, a na wyjściu podaje już odpowiedni sygnał analogowy dla kolumn - czy to nie jest czasem konwersja C/A? Gdy natomiast podamy sygnał analogowy to następuje konwersja A/C, potem wzmocnienie i ponownie zmiana na sygnał analogowy dla kolumn?

Rozumiem, że inne wzmacniacze impulsowe (np. SMSL8A - impulsowy w technologii ICEpower) działają na takiej zasadzie, że sygnał cyfrowy jest zmieniany na analogowy - konwersja C/A, który jest wzmacniany i podawany na kolumny. Jeśli natomiast podamy sygnał analogowy to nie następuje konwersja, tylko samo wzmocnienie?

 

Aha i jak rozpoznawać czy wzmacniacz impulsowy jest cyfrowy czy analogowy?

Edytowano przez javman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej tak. Sygnał cyfrowy nigdy tu nie jest wzmacniany. We wzmacniaczu cyfrowym mamy konwersję do postaci impulsowej z sygnału cyfrowego a w impulsowym analogowym z postaci analogowej. Postać impulsowa ulega konwersji na analogową przechodząc przez filtr rekonstrukcyjny na wyjściu wzmacniacza i dopiero w kolumnach uzyskuje on tak na prawdę formę analogowej. A8 jak większość wzmacniaczy impulsowych potrzebuje DAC-a aby przyjąć sygnał cyfrowy na wejściu, podobnie jak w konwencjonalnych wzmacniaczach w klasie AB.

Zasilacz impulsowy działa w zasadzie podobnie do wzmacniacza impulsowego. Tylko że na wyjściu mamy napięcie stałe, czyli częstotliwość 0 Hz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, znalazłem dość fajnie opisane o co w tym tak naprawdę chodzi - https://pl.qaz.wiki/wiki/Class-D_amplifier

Cytat

Wzmacniacze klasy D działają poprzez generowanie ciągu prostokątnych impulsów o stałej amplitudzie, ale o zmiennej szerokości i separacji lub zmiennej liczbie na jednostkę czasu, reprezentujących zmiany amplitudy analogowego sygnału wejściowego audio. Istnieje również możliwość zsynchronizowania zegara modulatora z przychodzącym cyfrowym sygnałem audio, co eliminuje konieczność jego konwersji na analogowy. Wyjście modulatora jest następnie używane do naprzemiennego włączania i wyłączania tranzystorów wyjściowych. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby para tranzystorów nigdy nie mogła przewodzić razem, ponieważ spowodowałoby to zwarcie między szynami zasilającymi przechodzącymi przez tranzystory. Ponieważ tranzystory są albo całkowicie włączone, albo całkowicie wyłączone, spędzają bardzo mało czasu w obszarze liniowym i rozpraszają bardzo mało mocy.

Dobra, to teraz pytanko, czy byłaby jakaś różnica w jakości dźwięku, gdyby zasilono Q5 sygnałem cyfrowym, a A8 analogowym, zakładając że po modulatorze ścieżka sygnału byłaby taka sama?

To teraz mam pytanie, czy jest Ci/wam znane na rynku rozwiązanie, które oparte jest o wzmacniacz jak Q5pro tylko z tunerem FM, ewentualnie BT lub streamerem w jednej obudowie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniaczy cyfrowych z wbudowanym tunerem radiowym FM raczej nie znajdziesz. Generalnie tego typu wzmacniacze spotyka się zwykle znacznie droższe. Amplitunery z końcówkami mocy impulsowymi również są dość rzadkie i szukać ich trzeba w znacznie droższym sprzęcie. Generalnie konieczność posiadania tunera radiowego obecnie staje się mało istotna gdy jest dostęp do ogromnej ilości stacji nadających w sieci. Wtedy wystarczy do tego użyć Chromecasta Audio lub innego urządzenia posiadającego możliwość odbierania strumieni audio z Internetu. Tanio można nabyć tunery radiowe używane jeśli już potrzebujesz czegoś takiego.

Tani odbiornik bt możesz kupić za kilkadziesiąt zł. Przesyłanie muzyki po sieci lan/wi-fi jest jednak lepszym rozwiązaniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba wyboru za dużego nie mam, bo jak poprzeglądałem na szybko co by mnie mogło zainteresować, gdy mowa o sterowanym sygnalem cyfrowym wzmacniaczu impulsowym, to:

SMSL Q5pro - 650zl

Sabaj A4 - 780zl (BT)

Triangle AIO PRO A50 -  1750zl (BT + Streaming)

Denon PMA 60 - 2300zl  (BT)

 

Edytowano przez javman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

proszę o pomoc w wyborze pierwszego zestawu do odsłuchu.
Założenia są następujące:

1. Kwota do 4000 PLN, choć...
2. Sprzęt nowy.
3. Powierzchnia pomieszczenia ok 20 m2, po lewej stronie względem docelowej – głównej pozycji słuchacza, umiejscowiona jest ‘półotwarta’ kuchnia o powierzchni ok. 11m2.
4. Zdecydowanie będzie to sprzęt na lata, nie planuję modernizacji.
5. Jestem zdecydowany na sprzęt z funkcjami sieciowymi, musi być kompatybilny z Spotify i innymi podobnymi serwisami. Docelowo musi współgrać z laptopem, chromecast’em, telewizorem, nc+. Zastanawiam się nad wyniesionymi, mniejszymi kolumnami podstawkowymi, bądź monitorami z uwagi na stosunkowo zagracone pomieszczenie, głównie meblami wypoczynkowymi (o charakterze wygłuszającym).
6. Gatunki muzyczne jakie preferuję to psychedelic trance, goa, ambient, 70’s rock.
7. Nie jestem ‘purystą’, aczkolwiek lubię dobrą jakość muzyki, raczej nie zwracam uwagi na niuanse, jestem w stanie iść na drobne kompromisy. Jestem zorientowany na ciepłe brzmienia, dynamiczne, bogate, spójne, raczej neutralne bądź umiarkowanie detaliczne.

Rys sytuacyjny poniżej:

20201103_212249.thumb.jpg.b51fdae2b4781ee406403667b43accc8.jpg

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

 

Edytowano przez WojtekSz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 16.09.2020 o 13:33, Karolina Tanika napisał:

niestety jest na za jasny ...

To nie do konca prawda ze stawiam glowną role na wyglad ale jest on wazny . Ale przyznaje rację trzeba inaczej do tego podejść .  

te byłby ok choc mogłyby byc ciemniejsze  image.png.c526bf6bea4ab9a36972e3b4dc65c522.png

w tej lub nawet w tej ciemniejszej wersji Fyne Audio F303   

lub Heco aurora tez jest ok , nawet moze lepiej  mimo ze z przodu jest czarna to boki sa takie jak trzeba image.thumb.png.6abae7cb8199b5bc4c0c181757300c9e.png

To sa wiec 2 zestawy kolumn w podobnej cenie , w cenie  na który max mnie stać i które maja dobry kolor. Poprosiłabym o poradę w sensie:

które z nich sa lepsze ,

które bardziej nadają się do słuchanej muzyki (opisałam wyżej ale powtórzę zeby nie szukać ...aktualnie katowana billy Elish, michael kiwankuka, kidnapkid, joriasmith i "starocie" cure, u2, miles davis, prince, pink floyd, rolling stones, ..) , lubie dźwięk neutralny w stronę ciepłego 

które z nich lepiej naglosnią otwarty salon ok 35 m2  , aha w przeciwieństwie do samochodu w domu nie słucham bardzo głośno, nawet powiem ze raczej cicho  

które z nich lepiej pasują do onkyo tx -8270 a które do denona dra 800h 

z góry dziekuję 

 

Witam,

Osobiście zaznaczyłbym, że każdy trochę inaczej postrzega co jest dobre a co złe, więc to kwestia gustu.
Heco będą bardziej dynamicznej i lepiej poradzą sobie w większym pomieszczeniu typu 35m2, ale ja postawiłbym w tym wypadku na Fyne Audio F303. To bardzo fajna kolumna za rozsądne pieniądze.

Jedne i drugie zagrają dobrze cicho i ile dostaną odpowiednie źródło sygnału :)

Wybierając między Denon a Onkyo bez dwóch zdań stawiam na Denon DRA800. Mamy u siebie w sali odsłuchowej dokładnie taki set i nie jeden klient wyszedł właśnie z nim po odsłuchu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę tutaj nowinkę w stereo w klasie D ( oczywiście z siecią ).

Harman Kardon Citation Amp

Cena to ok 2700, wbudowany Chromecast i Airplay, HDMI, Wifi,  spora moc, mały rozmiar, wejścia cyfrowe, wyjście na sub.

Szkoda trochę,że bluetooth taki niedzisiejszy ale wzmacniacz zapowiada się bardzo ciekawie.

 

Harman-Kardon-Citation-AMP

Harman-Kardon-Citation-AMP-Marka-Harman-

Specyfikacja techniczne:

Znamionowa moc wyjściowa (8 Ohm): 125 W na kanał RMS

Znamionowa moc wyjściowa (4 Ohm): 200 W na kanał RMS

Wejście analogowe: 1 złącze Aux (złącze stereo RCA)

Wejścia cyfrowe: HDMI ARC, koaksjalne, optyczne

Wyjścia audio: 1 wyjście liniowe, 1 wyjście subwoofera

Inne połączenia: Ethernet, zdalne wejście IR, trigger12 V

Minimalna impedancja: 4 Ohm

Współczynnik zawartości harmonicznych (THD): 0.05%

Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 20 kHz +/- 0,5 dB

Stosunek sygnału do szumu: >110dB A-ważony

Maksymalny poziom dla wejścia analogowego: 2 V RMS

Formaty przesyłu cyfrowego: PCM, Dolby Digital

Elementy ster. barwą tonu: wysokie i niskie tony

Ustawienia najwyższej głośności: 0 – 100% mocy maksymalnej

Sumowanie mono kanału lewego/prawego Tak

Wyjście subwoofera: Sumowanie mono lub wzmacniacz ze zwrotnicą

Częstotliwości odcięcia subwoofera: 50–120 Hz

Wersja Bluetooth: 4.2

Kompatybilność z siecią Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac

Zasilacz: 100–240 V, ~50/60 Hz

Pobór mocy: 125 W

Wymiary (szer. x wys. x gł.): 215 mm x 75 mm x 230 mm

Wysokość stojaka: 2RU

Waga: 2,4 kg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...