Skocz do zawartości

"Odświeżenie" własnego KD (HK + Klipsch 5.1)


Markcox

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Co prawda nie jestem może najaktywniejszym członkiem tego zacnego grona, ale forum czytam od wielu lat i przyznam, że można znaleźć tu całą masę odpowiedzi na nurtujące pytania, jak również nieocenioną pomoc. Ale do rzeczy…

Przyznam, że mam aktualnie małą rozterkę i chciałem się poradzić oraz skonsultować co nieco ;)

Mianowicie, na ten moment jestem w posiadaniu od kilku lat „grajka” do KD, w którego skład wchodzi zestaw kolumn Klipsch (F10, C10, B20 + sub SW450) oparty na HK AVR260. Od jakiegoś czasu odczuwam potrzebę zmiany i odświeżenia – nie ukrywam, że głównym motorem napędowym tej zmiany jest przede wszystkim głośnik centralny, który jest najbardziej nijaki z całego układu, a teraz już wiem (i potwierdzam), central jest najważniejszym, na równi ze skutecznym sub’em, głośnikiem w całym tym układzie 5.1 – tu nie ma miejsca na półśrodki.

 

Z jednej strony do charakterystyki samego Klpisch’a jestem przyzwyczajony już od kilkunastu lat, więc myślę, żeby pójść tą samą ścieżką – tu chcę celować w RP-450C. Odnoszę wrażenie, że przy takiej zmianie następuje efekt domina, i co najmniej powinienem zmienić również fronty – tu zastanawiam się nad pójściem w RP-280F.

 

Całość stoi w salonie około 30m2 w kształcie niemalże regularnego kwadratu z kanapą umiejscowioną na jego środku, do tego dochodzi aneks kuchenny (ok. 8-9m2) usytuowany „za plecami” widza.

 

Teraz znaki zapytania. Czy taka zmiana na ten moment ma sens, czy jednak muszę brać pod uwagę zmianę zarówno kolumn surround, jak i ampli? Czy wysłużony HK da radę to pociągnąć, jak nalezy? Kolejna rzecz, czy pójście w RP-450C i RP-280F nie będzie przerostem formy nad treścią i może wystarczy jednak RP-440C i RP-260F?

W sumie różnica w cenie nie jest jakaś znaczna, ale nie ukrywam, że to będzie zakup znowu na kilka lat, więc chciałbym to zrobić raz a porządnie. Zaznaczę tylko, że sub został by ten, co jest aktualnie.

 

Mam nadzieję, że wywód nie okaże się na tyle długi, że pozostanie bez żadnej odpowiedzi ;)

 

Za wszelkie sugestie z góry dziękuje.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Potowedzam opinię mojego przedmówcy, zmiana głośnika centralnego na model RP-450C wniesie bardzo dużo do brzmienia kina domowego. Drugim krokiem jest zmiana kolumn przednich, przy Twoim salonie warto postawić model RP-280F. To potężna konstrukcja, która jednak zapewnia dociazony, dynamiczny, kinowy dźwięk. Obecny amplituner bez żadnego problemu prawidłowo wysteruje te kolumny, Klipsch to konstrukcje wysoko wydajne, tak więc ewentualna zmiana na model lepszy jest podyktowana bardziej kwestiami jakości dżwieku niż mocy.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to się rozchodzi czy to będzie drugi krok. Bierzemy pod uwagę typowe kino.

Fronty grają? 30 maks 35 procent całości filmu.

Inwestycja w zmianę F1 na rp280 niesie za sobą spory jednak wydatek. 

Względem osiągniętej poprawy.

Drugi krok to sub. Trzeci tyły na bi polarne :)

Chyba że ma tu też byś słuchana muzyka i lub koncerty

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest w ogóle różnica pomiędzy RP-450C a RP-450CA? Abstrahując oczywiście od znacznej różnicy w cenie..

Zastanawiam się jeszcze, jakiego zestawu do KD, konkurencyjnego do Klipscha, warto by posłuchać, w celu porównania? generalnie Klipsch u mnie w domu gości już chyba od 20 lat i nie wiem, czy chęć pójścia znowu w tą samą firmę nie jest kwestią przyzwyczajenia - może warto otworzyć się na coś nowego?!

Oczywiście nie chciałbym totalnego przeciwieństwa – w sumie pasuje mi w Klipschu to granie skrajnymi pasmami, natomiast (może tylko mi się wydaje?!) środek jest dość mocno wycofany. Więc może coś o zbliżonym brzmieniu, ale z nieco bardziej uwydatnionym środkiem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mnóstwo kolumn, które mógłbyś przesłuchać. 

Klipsch ma wysoką skuteczność, dlatego jest lubiany z amplitunerami kina. Do tego jest faktycznie 8 omowe. 

Musisz szukać dużego centralnego. Nowy monitor audio z serii silver, dalej wyższy model paradigma i elac za paręnaście tysięcy:)

Klipsch świetnie wycenił po prostu swojego centrala jak na możliwości. 

 

Model CA ma dodatkowe głośniki do atmosa

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aż tak (jeszczeB|) nie dałem się zwariować, żeby rozglądać się za samym centralnym za kilkanaście k ;)

bardziej chodziło mi o kolumny/zestawy będące w zbliżonej cenie, do przymierzanego setu opartego na RP280 i 450C. I tak bez odsłuchu głównych bohaterów się nie obędzie, więc korzystając z okazji posmakowałbym też innej "kuchni". Wiem też, że to nie rewia mody, ale będąc szczerym, design Klipsch'a aż tak bardzo nie powala na kolana, mając na uwadze, jaką estetykę potrafią zaproponować niektórzy konkurenci

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...