Skocz do zawartości

Wzmaczniacz stereo i kolumny podłogowe do 1500PLN do salonu 33m2


Duniek

Recommended Posts

Witam Wszystkich!

Próbuję skompletować zestaw - wzmacniacz stereo i kolumny podłogowe, ale im więcej przeglądam internet, tym bardziej mam mętlik, co wybrać. Ilu ludzi, tyle opinii. Szukając informacji o sprzęcie audio trafiłem na Wasze forum i jako, że jestem laikiem, byłbym wdzięczny za pomoc w doborze sprzętu..

 

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

Na sprzęt wzmacniacz + 2 kolumny podłogowe chciałbym przeznaczyć do 1500 PLN.

 

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany?

Sprzęt używany.

 

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy?

Interesuje mnie zestaw stereo do słuchania muzyki.

 

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący?

Słucham głównie muzyki z winyli.

Gramofon Unitry Stereo Hi Fi G 8010 z igłą AT 95e.

Na chwilę obecną gramofon podłączony jest przez Preamp Monacor SPR-6 do miniwieży Philips Micro Theatre MCd 183, z której dźwięk wychodzi na subwoofer, który był z wieżą w komplecie i 2 głośniki z innej wieży Philipsa z lat 90tych – symbol głośników Speaker System AK251/20 8Ohm.

Chciałbym zamiast tej wieży i głośników zakupić wzmacniacz i kolumny.

 

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

OK 33-34 m2 – salon z jadalnią i kuchnią. Załączam rysunek. Na czarno zaznaczone gdzie teraz stoi sprzęt, na czerwono tam, gdzie docelowo zamierzam postawić wzmacniacz i kolumny. Czy to dobre rozmieszczenie?

59ce2b5f6408e_Pokj.thumb.jpg.9697941fc6646e4c8920b79ff94743d5.jpg

6) Jakiej muzyki słuchamy?

40% to mocniejszy rock (punk, metal, hc).

40% to rock progresywny (King Crimson, Gong, Frank Zappa, etc.) – i na dobrym brzmieniu tego typu muzyki, wydobyciu wielości dźwięków i dynamiczności najbardziej mi zależy (nie wiem, jak to określić profesjonalnymi słowami...)

Pozostałe 20% to hip-hop, elektronika i muzyka klasyczna.

 

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

Zestaw w najbliższym czasie chciałbym rozbudować o odtwarzacz CD i magnetofon. Czy tu też możecie coś polecić? A może od razu jakiś komplet, na który warto polować?

 

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony?

Na pewno wejście pod gramofon. Myślę, że możliwość podłączenia TV we wzmacniaczu byłaby wskazane, żeby móc też obejrzeć jakiś film z dźwiękiem przez ten zestaw, natomiast główną funkcją ma być odtwarzanie muzyki i pod tym kątem proszę o pomoc w doborze sprzętu.

 

Pytania:

Czy w okolicy Warszawy jest jakiś dobry audio komis, w którym można posłuchać i kupić jakiś budżetowy zestaw?

Czy warto rozważać kolumny firmy STX model F-140 n? Czy też w zbliżonej/trochę większej cenie można kupić używane kolumny, które będą znacznie lepsze? Pytam, bo ich sklep jest w sumie niedaleko, więc nie byłoby kłopotu z odbiorem osobistym i pewnie odsłuchem. Tylko czy warto?

 

Z góry dzięki za pomoc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Nie baw się w żadne pół środki i zakup nowych kolumn tanich. Jak pewnie wiesz co tanie to drogie, a w tym przypadku także słabe dźwiękowo. 

W tym budżecie tylko sprzęt używany. 

Biorąc pod uwagę że jak sam mówisz jesteś laikiem to polecam ci na pierwszy ogień kolumny tannoy model M4 lub f4. 

To bezpieczny wybór pierwszych kolumn. Nie faworyzują żadnego pasma, nie są męczące i grają po prostu dobrze i poprawnie. Jeśli oczekujesz więcej emocji to proponuję klipsch w starszym wydaniu synergy model F1 lub F2.

To granie delikatne na górze z mocnym basem.

Co do elektroniki to do tannoy odpowiednie będa marantz pm80, Yamaha ax500

Z kolei do klipscha Harmany i pioneery.

Pozostaje do twojej dyspozycji w przypadku pytań

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Duniek napisał:

Czy Tannoy niższe modele np. M3 też byś polecił?

Tannoy M3 względem M4 to nie niższy model, a po prostu mniejszy, gra gęstym brzmieniem jak Tanooy z tego okresu i serii, ale w 34m kw. stanowczo za mały.

Ja odłożył bym zakup w czasie bo w taki duży salon to na same kolumny potrzebujesz 1500zł. Kupno malutkich Stx  f-140, czy nr większych f-200 miało by sens jakbyś miał pokój 15-20m. Tutaj potrzeba raz czegoś większego, a dwa solidnego. Jeden z lepszych w cenie ok. 1500zł to używany Mission M35, m35i ...to czołg przy tych wydmuszkach serii F, można poszukać też jakiś Quadrali , Infinity , lub innych. Do tego jakiś używany wzmacniacz ale to też 500-700zł.

Z nowych kolumn które jakoś dały by tutaj radę i są względnie tanie( niewiele droższe od stx 200) to np. Magnat supreme 1002.  Są też większe supreme 2002.

 

Co podłączenia TV pod wzmacniacz musiałbyś kupić prosty DAC który przerbia sygnał optyczny na analogowy-RCA. Przykładem jest całkiem solidny i odpowiedni do tych celów DAC Fiio D3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych Mission M35, to w necie jest oferta u żywanych, ale za 2500PLN, a to już troche za drogo dla mnie, mogę trochę przekroczyć budżet, ale nie aż tyle, ale dzięki za dodatkowe propozycje!

Co do wzmacniaczy -  to te Pioneery i cenowo i wizualnie Ok. I chyba ku nim bym się skłaniał.

Na chwilę obecną w necie oferty na Klipsch F1 - 1000PLN, F2 - 1300PLN. Czy to dobre ceny za te kolumny? I czy te 300 drożej za F2 warto zapłacić?

Do Pioneera 676 - jeśli chciałbym podpiąć TV, które ma wyjście Audio OUT na cinch, to podpinam we wzmaku do wejścia LINE?

Jakie kable do połączenia głośników ze wzmacniaczem? 

Jakieś typy odtwarzacza CD I kaset możesz polecić? Chyba też Pioneera,  żeby wizualnie to się zgrywało...?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na wyspach (ebay) parę modeli M-ek - LINK. Nie wszyscy chcą wysyłać do Polski.

 

Ale można to obejść - instrukcję jak kupować za granicą podawał kolega @Majtek2013

M35 jak na lekarstwo, może inne np. m34 lub 702 się nadadzą?

Kolejny link tym razem gumtree z UK

Na olx też jest trochę - wpisując tylko mission bez nazwy modelu.

Pozdrawiam

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram propozycje @S4Home.

Do tego metrażu, muzyki, preferencji, ceny jak najbardziej Klipsch F2 + Pioneer A656/A676.

23 godziny temu, Duniek napisał:

Na chwilę obecną w necie oferty na Klipsch F1 - 1000PLN, F2 - 1300PLN. Czy to dobre ceny za te kolumny? I czy te 300 drożej za F2 warto zapłacić?

Czy wrto dopłacić do modelu F2 wzgledem F1 - jak najbardziej, uzyskasz swobodniejsze granie, bardziej wypełnione. Co do cen to różnie zależy od stanu. W super stanie moim zdaniem za F1 to tak 700 - 800 zł, za F2 to tak 1000 - 1300 zł.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Posłuchałem trochę jak grają te klipsche f2 na youtubie. Wiem, że to nie do końca oddaje rzeczywistość, ale praktycznie we wszystkich filmikach wydaje mi się, że grają dosyć ostro, agresywnie i może to być męczące przy dłuższym słuchaniu…czy rzeczywiście taka jest charakterystyka tych kolumn?

Nie wiem niestety, jak duży wpływ na dźwięk w tych filmikach ma zastosowany wzmacniacz i same jego ustawienia. Czy jeśli użyję pioneera 676 do tych kolumn to trochę ociepli i złagodzi to brzmienie?

Nie mogę niestety znaleźć filmiku z nagraniem polecanych Tannoy M4 lub F4, żeby móc porównać z klipsch f2, ale są nagrania z pracy Tannoy M3 i to brzmienie wydaje mi się przyjemniejsze, cieplejsze, niemęczące…

Może jednak lepszym wyborem byłyby te Tannoy M4? Czy jakieś inne typy wzmacniaczy byłyby dobre? 800-900PLN za polecanego Marrantza PM80 to trochę dużo. Yamaha ax500 z kolei tańsza, ale wizualnie średnia.

Czy w okolicy Warszawy jest jakiś godny polecenia komis z używanym audio, gdzie można odsłuchać jakieś budżetowe zestawy?

Pozdrawiam,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak gra film na Youtube tube zależy od tego jak gra w twoim domu i jakim szajstwem facet nagrywał ten film. 

Klipsch uważane są za kolumny grające ostro, ale właśnie seria synergy była inna. Grała wyraźnym ale nie ostrym dźwiękiem.

Z kolei tannoy to oczywiście kolumna bardziej poukładana, łagodna, melodyjna jednak o mniejszej dynamice. 

Moim zdaniem obie konstrukcję są godne. 

Tannoya łatwiej odsprzedaż.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Duniek - jedź Ty do sklepu ze sprzętem. Posłuchaj na miejscu. Jak czytam o słuchaniu na youtubie to mnie normalnie rozwala! Takie testy to między bajki. To nie jest miarodajne. A jak Ci się nie chce z domu ruszać poproś @S4Home - to przyśle Ci kolumny jakie akurat ma na stanie. Najlepsze jest własne ucho.

Edycja: A powiedz które z wymienionych tu przez kolegów kolumn słuchałeś? W domu, w sklepie, u znajomych, a nie wirtualnie z youtuba??

Pozdrawiam

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Duniek napisał:

Czy w okolicy Warszawy jest jakiś godny polecenia komis z używanym audio, gdzie można odsłuchać jakieś budżetowe zestawy?

Choćby AUDAX na Ciołka ma spory wybór używanych sprzętów.

Pozdrawiam
PS. O słuchaniu filmików z YT, nagranych często byle jak to już przedmówcy napisali.
Najlepiej jeszcze słuchając na głośniczkach komputerowych czy małych słuchaweczkach...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1Ender,
A kto to może wziąć na poważnie???
Już nie róbmy z użytkowników naszego Forum głupków - przecież kontekst mojej wypowiedzi i nawiązanie do poprzedników jest jasne.

Ale proszę bardzo:

PS. O słuchaniu filmików z YT, nagranych często byle jak to już przedmówcy napisali.
Najlepiej jeszcze słuchając na głośniczkach komputerowych czy małych słuchaweczkach...
... to szkoda nawet mówić >:(, bo o porządnym słuchaniu nie ma raczej mowy!

Są wyjątki - bo pojawiają się na YT nagrania zrobione profesjonalnie (choćby filmy/koncerty z telewizji), ale i tak trzeba tego słuchać na porządnym sprzęcie, a nie na jakiś substytutach.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RoRo Zastanawia mnie kwestia, po co ludzie nagrywają jak grają jakieś kolumny głośnikowe? Nie wiem czy dobrze kombinuję, np mam wzmacniacz yamahy i kolumny dali x, a chcę usłyszeć jak grają xaviany. To przecież nawet jak puszczę sobie na sprzęcie który mam to i tak usłyszę jaki dźwięk wydaja moje głośniki, a nie brzmienie xavianów. Bo przecież nie słucham w tym momencie xavianów tylko mojej yamahy i dali. Bezsensu. Gdybym się mylił to mnie popraw. Głośniki napisałem celowo.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duniek,
przecież jest bardzo dużo ogłoszeń o sprzęcie w Warszawie, więc nie tylko komisy.
Jest parę firm zajmujących się handlem używanym sprzętem, choć niektórzy przesadzają z cenami (nie będę wymieniał nazw) i chwalą się sprzętem Vintage i jego remontowaniem.
Na allegro np. wystawiał się też kiedyś (może nadal jest...) facet z Jaktorowa który miał sporo używanego i niezbyt drogiego sprzętu.

Wiele salonów audio oprócz nowych sprzetów ma również używanego, które klient zostawił w rozliczeniu...

1Ender,
Może po to, by pokazać innym że ich sprzęt gra...
Bo poza "pokazaniem" to o "usłyszeniu" nie ma mowy.

Poza tym jakość nagrania (w tym również sprzętu użytego do nagrania) powoduje, że nie ma sensownego punktu odniesienia.

Pozdrawiam
PS. Ale koniec OT i tematów odnośnie jakości nagran na YT, bo odchodzimy od meritum sprawy!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ją tak kiedyś napisałem o słuchaniu zestawów przez neta z Youtube w formie żartobliwej i jednak paru kolegów myślało że mówię to poważnie. ...

 

Ender to nie jest bez sensu. Zobacz ile niektóre systemy mają wyświetleń. 

Po pierwsze ludzie lubią patrzeć co inni prawdziwi ludzie mają w mieszkaniach, to taka forma "on ma czyli sprawdził".

W ten sposób odsiewaja te wszystkie głupie opinie pisane i tak przez branże. 

Druga sprawa, ludziom się nie chce. Idąc do salonu "na pewno będą chcieli mnie naciągnąć", " o co pytać jako laik".

Po prostu boją w cudzysłowiu się salonów audio. Nie będę pisał wszystkiego bo robiłem badania a inna branża czyta :)

Uwaga autoreklama!! Dlatego my inaczej podchodzimy do tematu. Co zresztą widać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za komentarze!

Racja, bez odsłuchu na żywo którychkolwiek z polecanych kolumn mogę sobie teoretyzować i sugerować się jakimiś marnymi jakościowo nagraniami z netu..

Sprawdzę w najbliższym czasie, co mają tam na Ciołka, dzięki za namiar, do tej pory udało mi się znaleźć w Wawie jedynie te "salony vintage", o których chyba wspomina RoRo :) 

Jest coś w tym, co pisze S4Home, o podejściu laika do salonu...

1Ender - Nie miałem niestety do tej pory gdzie usłyszeć dobrze grający sprzęt, ale rzeczywiście, jeśli nie przekonam się na żywo, jak co brzmi, to potem mogę wywalic kasę na coś z czego nie będę zadowolony...

Pozdrawiam!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum jest też kolega @Pumpurek prowadzi duży komis audio w Myślenicach. Można skompletować cały system stereo. Możesz do niego napisać lub zadzwonić. Opisać jaki rodzaj "grania" Cię interesuje. Też wysyła sprzęt oraz masz później możliwość oddania i dopłaty na coś lepszego jak budżet będzie większy. Najlepiej z nim osobiście wszystko ustalić. Tu masz link do tego co aktualnie ma wystawione na Allegro. Ceny w miarę przystępne. Pomyśl, bo to może być dla Ciebie też dobra, ciekawa opcja.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny ma dobre. I produkty pełnosprawne zadbane. Także polecam. Tyle że masz do niego chyba daleko a nie jestem pewien czy wypożycza sprzęt. 

Możesz też zrobić całkiem inaczej. Udać się do salonu audio i posłuchać czegoś w nieco wyższej kasie. A później poszukamy tego używanego w niższej ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...