Skocz do zawartości

Kef Q550 i co do nich?


Georgis

Recommended Posts

Cześć,

jestem nowym forumowiczem, a i nowy w świecie stereo. Do tej pory wystarczał mi Onkyo DR-S501 z zestawowymi kolumnami 2+1. Jednak z racji przeprowadzki do nowego domu pomyślałem o zmianie również sprzętu. 

Jestem pod wielkim wrażeniem kolumn KEF Q550, których słuchałem razem z Yamahą A-S501, uzupełnieniem byłaby Yamaha CD-N301 (żeby również uzyskać opcje sieciowe). Myślę również nad amplitunerem stereo typu Yamaha RN803d lub Onkyo TX8270. Ważne jest dla mnie, żebym do zestawu mógł wpiąć telewizor, Apple TV oraz w przyszłości jakąś konsolę dla syna. 

Pomieszczenie ok 25 m2 z dużymi przeszkleniami, płytkami na podłodze i utrzymane w stylu minimalistycznym co nie sprzyja najlepszej akustyce niestety. Jeżeli chodzi o budżet to ok 7-8tyś. Jednak nie planuję zakupu całości od razu: zacznę od kolumn i wzmacniacza/amplitunera a w dalszej kolejności będzie do CD (najczęściej słucham muzyki prosto z Ipada podłaczonego do Apple TV. 

Gorąca prośba do Was o pomoc w wyborze oraz opinii na temat kolumn Kefa (ważne dla mnie jest również ich kompaktowe wymiary).

 

Edytowano przez Georgis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś pod wrażeniem KEF q500 to na cóż nasze opinie;), niemniej, czy brałeś pod uwagę, że to jednak w pewien sposób małe kolumny, a pokój ma 25m? Małe, bo dla niskich tonów pracuje tylko jeden 13cm głośnik, bo reszta to membrany bierne i też tylko 13cm .  Nie jestem fanem, że tylko duże membrany grają dobrze niskie, ale 13ka to jednak mało.  Niska efektywność,przeciętne rozciągnięcie basu, a bardzo niska impedancja, nieciekawie. Dźwięk owszem bardzo dokładny z dobrą lokalizacją instrumentów, niemniej czy basu będzie wystarczająco w 25 m ...zależy od oczekiwań. Według mnie to mógłby być niezły wybór  brzmieniowy do Yamahy, ale do Onkyo raczej nie szczególnie, ale  każdy ma swoje oczekiwania, więc nie piszę, że to totalnie zły wybór.

Druga rzecz która mnie zaskoczyła to planowanie zakupu odtwarzacza CD 301 z okrojonymi funkcjami sieciowymi, podczas gdy planujesz kupić dobry amplituner sieciowy... O ile wszelkie DACki, radia internetowe itp w tych amplitunerach podane są w dobrej jakości , także( czy przede wszystkim)  jeśli chodzi o prostotę obsługi ( łopatologiczne , graficzne aplikacje na smartfon) to w cd 301 masz mękę, klikanie na pilocie i czytanie na małym wyświetlaczu ( chyba że już cd301 ma już music cast, ale nie sądzę) . Tak więc kupujesz średni CD301 ze słabą funkcjonalnością, zresztą której nie użyjesz mając dobry amplituner sieciowy, no i przepłącasz.    Lepiej kupić klasyczny odtwarzacz CD tylko do płyt CD i bez usb bo jak odtwarzacze CD mają usb to nie odtworzą wszystkiego(pliki) i jak trzeba w każdym razie nie tak dobrze jak dobry amplituner z USB.

Kolejna rzecz, szkoda analitycznych i niezłych kolumn, także niezłych amplitunerów sieciowych, gdy planujesz słuchać muzyki z stremowanej ze smartfona, czy TV , i mimo, że nie jestem złoto uchym audiofilem:) to nawet dla mnie trochę jakościowa porażka.   No i  akustyka , jak pusto, gołe szyby i kafle na podłodze to nie zagra nawet średnio poprawnie, będzie efekt pustej auli, czy piwnicy. Możesz do budżetu dopisać jedynkę na początku i szału jakości nie będzie , co najwyżej nerwowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziki Jacek75. To co w takim razie mógłbyś polecić? Najczęściej słucham jazzu, muzyki filmowej (Einaudi - pianino), i trąbki (Botti). 

Do tej pory słuchałem Pylona 23 i 25 z seri sapphire, Polk Audi Signature 55 i w porównaniu z nimi KEFy grały najbardziej realnie i żywo. W pomieszczeniu odsłuchowym nie brakowało im basu. 

Rzeczywiście CD-N301 nie ma music castu, więc odpada.

Do tej pory rzeczywiście streaming górował ale w Onkyo DR-S501 nie mam usb więc inaczej ipada nie mogłem podłączyć. 

 

Edytowano przez Georgis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smutna prawda jest taka że zwykle "naszym" pomieszczeniom brakuje wiele od strony akustyczne. Niestety nei każdy ma mozliwosc wygospodarowania sobie pomieszczenia tylko do celów audio.

W związku z tym kompromisy mają pole do popisu ;)

KEFy mogą zauroczyć średnicą i wysokimi. Ale z całego serca radzę wypożyczyć je do domu i zweryfikować na miejscu jak grają

Polecałbym odsłuchanie jeszcze triangli i... ELAC z głosnikiem JET

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Ja tych kolumn specjalnie nie lubię, ale absolutnie się tym nie sugeruj. Jeśli na tobie zrobiły wrażenie to nie daj sobie wmówić inaczej i właśnie w nie idź.

Co do elektroniki to zdecydowanie polecam ci 803ke.

Gra lepiej od as701. Czyli poziom wyżej od 501.

A i brzmieniowo znacznie lepiej pasuje do kefa niż onkyo. 

 

Zapraszam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S4Home, a  jest to usługa dodatkowo płatna? 

Poczytałem ostatnio również o Dynamic Emit M20 i o Monitor Audio GX100. Nie słuchałem ich jeszcze ale byłyby super rozwiązaniem dla mnie z racji ograniczonego miejsca na postawienie kolumn podłogowych (stąd wcześniej wstępny wybór padł na KEFy Q550 - są wąskie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ta usługa nie jest dodatkowo płatna :)

Wąskie ale bardziej emocjonalne są także elac uni fi. Na prawdę bardzo dobra konstrukcja.

 

Co do podstawkowych to emit 20 na pewno ci się spodoba. Wynaga jednak mocnego wzmaka. Bardziej swobodne i nie tak prądożerne są canto grandy także na przetowrnikach dynaudio ale projektowane pod lampkę więc niska moc i tak je wysteruje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Biorąc pod uwagę Twoje preferencje, rzeczywiście pozostałbym przy kolumnach Kef serii Q, natomiast analizując wielkość salonu, prawdopodobną akustykę sugerowałbym raczej model większy Kef Q750. To dynamicznie granie z dobrą podstawą basową, świetnym, bardzo plastycznym środkiem pasma. Kolumny wyróżniają się także bardzo dobrą, trójwymiarową sceną. To moja rekomendacja. 

Jako alternatywa na pewno warto także zwrócić uwagę na polski zestaw Audio Academy Hyperion IV. To kolumny, które są ciekawą alternatywą Kef. Ciekawą opcją są także brytyjskie podłogówki Q Acoustica Concept 40. Są to kolumny o bardzo świeżym, swobodnym, bardzo przestrzennym, muzykalnym brzmieniu.

Kwestia amplitunera - polecam porównanie dwóch flagowych amplitunerów sieciowych - Yamaha R-N803D oraz Onkyo TX-8270. To dwa praktycznie w pełni wyposażone urządzenia. Onkyo ma dodatkowo sekcję wejść i wyjść HDMI, co w przypadku wykorzystania urządzenia jako centrum sterowania naszymi urządzeniami audio-video jest zaletą. 

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych konfiguracji. Poza wymienionymi powyżej, w naszym salonie znajdziesz dziesiątki urządzeń i kolumn, które w komfortowych warunkach możesz posłuchać i porównać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już zapuszczamy się w propozycje droższe, to wspomniane już ELAC Uni-Fi są na prawdę genialną opcją, ale tylko z bardzo mocnym wzmacniaczem. R-N803D albo A-S701 to minimum. Natomiast jak już je zasilisz, sporo droższych od nich kolumn mięknie, topi i rozlewa po podłodze stojąc obok, próbując je dogonić. :P

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trzeba zrobić. Dziękuje za propozycje. Teraz musze wygospodarować trochę czasu i sie umówić. 

Q21, No właśnie obecnie Apple TV mam wpięte do tv (hdmi)  a tv optycznym z amplitunerem kina domowego. I chcąc posłuchać muzyki musze włączyć tv. Czy większa ilość wejść audio na amplitunerze rozwiązałaby ten problem.? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Witam serdecznie. 

Chciałem podpiąć się pod temat. Posiadam kolumny KEF Q550. Pomieszczenie odsłuchowe to salon 18m2. Początkowo podpięte były do wzmacniacza stereo TECHNICS SU-V460. Niestety grało to beznamiętnie. Taki suchar. Stwierdziłem, że może z akustyką był problem. Zacząłem kombinować. Przestawianie mebli, duży i gruby dywan na podłogę. Nic to jedna nie dało. Wciąż grało jakoś kiepsko a dudniący bas doprowadzał do łez. Zakupiłem więc amplituner YAMAHA RX-V767. Jest lepiej ale tylko przy włączonym "pure direct". Góra i średnica może być, niskie rejestry lepsze ale wciąż czuje ich niedosyt. Zastanawiam się nad kolejną zmianą na wzmacniacz stereo. Muzyka to metal, rock, trance, pop. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...