Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy SE w KL.A zbudowany na lampach 2 X 6550, 4 X ECC82.


Recommended Posts

Witam.

Pozwolę sobie przedstawić wzmacniacz DIY zbudowany na lampach 2 X 6550, 4 X ECC82, sieciowy transformator toroidalny 330VA, wyjściowe transformatory toroidalne, zasilacze anodowe dla L - R z filtracją 8 X 560uF/400, zasilanie stabilizowane po +12,6V z filtracją 2 X 30000uF dla lamp ECC82. Kilka zasilaczy stabilizowanych po +12,6V dla układów wspomagających, jak soft start, układ opóźnienia włączenia napięć anodowych o 120 sek z przełącznikiem stand-by. Selektor wejść zbudowany na 5 przekaźnikach, układ na przekaźnikach przełączający 3 tryby pracy wzmacniacza Trioda / Ultralinear / Pentoda. Wzmacniacz posiada średniej klasy konwerter D/A z wejściami coaxial, optical oraz 5 wejść analogowych, przełącznik dla wybrania trzech pozycji USZ. Gniazda wyjściowe dla impedancji wyjściowej 4 - 8 ohm.

 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4. Płyta układu wysterowania oraz stopnia mocy wyjściowej..JPG

5. Płytka układu wejściowego 2 X ECC82 wraz selektorem wejść..JPG

6. Po lewej stronie płytka przełączeń trybów pracy, DAC, przełacznik USZ.JPG

7. Zasilacze anodowe, żarzenia +12,6V. TS toroidalny przykryty ekranem z układami wspomagającymi..JPG

8..JPG

9. Widoczne toroidalne transformatory wyjściowe firmy Toroidy.pl.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17 Płytka z przekaźnikiem Power.JPG

18 Płytka zasilacza 12,6V dla podtrzymania napięcia dla przełącznika Power.JPG

19.JPG

20.JPG

21..JPG

22.JPG

23.JPG

24.JPG

25.JPG

26.TS wykonany technologią do audio 330 VA - parametry.JPG

27.Transformatory wyjściowe SE.JPG

28. Wzmacniacz SE KL.A.  2 X 6550, 4 X ECC82 Trioda - UL - Pentoda. Wejścia analogowe, cyfrowe coaxial, optical.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 2.10.2017 o 12:39, Janusz44 napisał:

Witam.

Pozwolę sobie przedstawić wzmacniacz DIY zbudowany na lampach 2 X 6550, 4 X ECC82, sieciowy transformator toroidalny 330VA, wyjściowe transformatory toroidalne, zasilacze anodowe dla L - R z filtracją 8 X 560uF/400, zasilanie stabilizowane po +12,6V z filtracją 2 X 30000uF dla lamp ECC82. Kilka zasilaczy stabilizowanych po +12,6V dla układów wspomagających, jak soft start, układ opóźnienia włączenia napięć anodowych o 120 sek z przełącznikiem stand-by. Selektor wejść zbudowany na 5 przekaźnikach, układ na przekaźnikach przełączający 3 tryby pracy wzmacniacza Trioda / Ultralinear / Pentoda. Wzmacniacz posiada średniej klasy konwerter D/A z wejściami coaxial, optical oraz 5 wejść analogowych, przełącznik dla wybrania trzech pozycji USZ. Gniazda wyjściowe dla impedancji wyjściowej 4 - 8 ohm.

 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4. Płyta układu wysterowania oraz stopnia mocy wyjściowej..JPG

5. Płytka układu wejściowego 2 X ECC82 wraz selektorem wejść..JPG

6. Po lewej stronie płytka przełączeń trybów pracy, DAC, przełacznik USZ.JPG

7. Zasilacze anodowe, żarzenia +12,6V. TS toroidalny przykryty ekranem z układami wspomagającymi..JPG

8..JPG

9. Widoczne toroidalne transformatory wyjściowe firmy Toroidy.pl.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17 Płytka z przekaźnikiem Power.JPG

18 Płytka zasilacza 12,6V dla podtrzymania napięcia dla przełącznika Power.JPG

19.JPG

20.JPG

21..JPG

22.JPG

23.JPG

24.JPG

25.JPG

26.TS wykonany technologią do audio 330 VA - parametry.JPG

27.Transformatory wyjściowe SE.JPG

28. Wzmacniacz SE KL.A.  2 X 6550, 4 X ECC82 Trioda - UL - Pentoda. Wejścia analogowe, cyfrowe coaxial, optical.JPG

Kilka prostych pomiarów.

1 KHz Vpp 15,4V-8ohm.JPG

20.57 KHz ze stopnia sterującego.JPG

7.JPG

8. Góra pasma 54,77 KHz -3dB (1).JPG

Zakres dolny pasma 12.52 Hz -3dB.JPG

Stabilność przy 10 KHz Vpp 6,32V 8 - ohm w trybie Triody..JPG

Dwa kanały przy 1KHz - Vpp 16V.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenia współpracujące firmowe i DIY są raczej bez fajerwerków Kolumny JBL E100 Northrigde, podstawkowe JBL E-30, JBL L-810, odtwarzacz Yamaha DVD DVD Audio SACD, odtwarzacz Harman Kardon HDCD 750, po modernizacji z buforem lampowym. Kolumny JBL 1,2,3. Odtwarzacz Harman Kardon HD 750 podczas modernizacji 1) wolne miejsce do zamontowania zasilacza oraz wtórnika White'a zbudowanego na lampach ECC82 2) Podczas montażu TS ekranowany, zasilacz anodowy z filtracją 2 X 680 uF, zasilacz stabilizowany żarzenia z filtracją 30 000 uF 3) Bufor lampowy ekranowany 4) na tylnym panelu zamontowany filtr sieciowy.

1. JBL- E-100 Northrigde, JBL L-810 - Kopia.JPG

2. JBL E-100 Northrigde, JBL L- 810.JPG

3. JBL E-100 Northrigde, JBL  E-30 - Kopia.JPG

1. Wolne miejsce na zasilacz i bufor..JPG

2. Podczas montażu.JPG

3. Bufor ekranowany (3).JPG

4. Zastosowanie wtórnika White'a 2 X ECC82.JPG

5. Widok od tylnego panela.JPG

Taki sobie zestaw wieku możliwości do obejrzenia koncertów w standardzie DVD - Blu Ray, posłuchać muzyki z płyt CD, DVD Audio, SACD, MD. Wzmacniacz DIY SE KL.A. Centrum audiowizualne DIY - wzmacniacz 4 X KT120 Push Pull UL / Trioda, wbudowany DAC, odtwarzacz DVD, DVD Audio, SACD, DSD. Tuner radiowy internetowy LAN - WLAN WI-FI, przedwzmacniacz gramofonowy. Amplifier ONKYO A-8870. DECK SONY MDS JB 980. Tuner ONKYO T-4030 DAB+/ FM. Odtwarzacz Blu Ray LG.

6..JPG

Konstrukcja audiowizualna DIY.

Wzmacniacz Push Pull UL / Triode zbudowany na lampach 4 X KT120, 6 X 6N8S, EM83, wbudowany średniej jakości DAC wejścia coaxial, optical, USB, przedwzmacniacz gramofonowy, radiowy tuner internetowy - wyjścia coaxial, optical , USB, SD Card, serwer Reciva, odtwarzacz DVD Audio SACD wyjścia cyfrowe, analogowe,

Zdjęcie 1 w pozycji Power, zdjęcie 2 w pozycji Stand-by, zdjęcie 3 w pozycji wzmacniacz uruchomiony.

1. Wzmacniacz  przed uruchomieniem Power..JPG

2. Wzmacniacz w stanie Stand-by..JPG

3. Wzmacniacz po uruchomieniu..JPG

4..JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrazeniem jeśli wszystko to sam zrobileś. Nie liczac tych onkyow i soniaczy.

Rozumiem, ze masz tu wszystko z kinem i radiem i jeszcze pliki to odtwarza :)

Jesli mogę wtracić się i przemeblować system to zaczolbym od frontów, ktore jednocześnie robią Ci pewnie w stereo. Mialem serię E Jbl i za bardzo do muzyki się nie nadaje. Satelitki w kinie mozna zostawić.

Czyli może teraz czas na kolumny diy?:)

Jedna rzecz mnie intryguje. Jak robileś napisy na frontach?

Acha. Piszesz, ze masz średniej jakosci dac. Uwazasz, ze kość jest srednia czy nie wyszlo jak chciałeś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nowsza seria frontów JBL E-100, słuchałem - trochę grają za ostro i metalicznie, Moje fronty JBL E-100 Nortrigde mają już 12 rok produkowane w Meksyku, kupowałem wówczas do gatunku rock, blues, country i chyba już pozostaną, jestem już raczej w poważnym wieku na kosztowne zmiany. Kolumn DIY samodzielnie nie wykonam, trzeba siedzieć w temacie, następnie brak fachowych meblowych stolarzy, raczej monterzy wiertarka + wkręt. Oczywiście pokazane wzmacniacze DIY są mojej konstrukcji, nie wszystko jeszcze zamieściłem, jak można? Mam jeszcze sporo ciekawych zdjęć z montażu. 8) Lampa EM83 wskazuje orientacyjny poziom sygnału wejściowego z selektora wejść.

 

8. Lampa EM83 zasilana sygnałem wejściowym  z płytki sygnałowej.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z pierwszych moich dużych wzmacniaczy DIY Push Pul. UL, dzielony na właściwy wzmacniacz  + zasilacz. Zbudowany na lampach 8 X E34L, 4 X ECC99, 2 X ECC82, 2 X EM84, Zasilacz w osobnej obudowie posiada dwa zasilacze anodowe dla lamp wejściowych i lamp sterujących. Dwa zasilacze anodowe dla stopni końcowych z przełączanymi napięciami na przekaźniku Ua 400/440V. Dwa zasilacze żarzenia +6,3V dla lamp wejściowych oraz sterujących. Dławiki niskiej częstotliwości. Transformator sieciowy i transformatory wyjściowe toroidalne. Podwójne złącza głośnikowe 4 - 8 ohm przełączane na przekaźnikach bez przekładania przewodów. Układ na przekaźnikach przełączający przewody głośnikowe na inny wzmacniacz lub amplituner. Selektor 7 wejść zbudowany również na przekaźnikach. W późniejszym okresie zasilacz otrzymał wyświetlacze LED dla napięć anodowych przedwzmacniaczy  oraz stopni mocy.

1) Dzielony wzmacniacz + zasilacz 8 X E34L.jpg

2).jpg

3).jpg

4) Zasilacz.JPG

4b) Zasilacz anodowy w nowym wykonaniu.jpg

5)  Zasilacz..jpg

6) Wzmacniacz -tył.JPG

7) Wzmacniacz + zasilacz.JPG

8).jpg

9) Płyta główna..JPG

10) Płyta główna.JPG

11) Wnętrze wzmacniacza.jpg

12) Wzmacniacz ujęcie z boku.JPG

13) Zasilacz ze wskaźnikami LED..JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Janusz44

Ogladajac twoje twoje dzieła mam ochotę znowu spróbować lamp.

Wygląda to wszystko niesamowicie.

A masz foty gdzie zarejestrowane są pracujące lampy? Tzn. bardziej klimatyczne, bez flesza?

Chyba fajnie to wyglada po wygaszeniu światła?

 

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, audiowit napisał:

Niesamowite. Patrzac na baterię kondensatorów i trafo domyślam się, że do najsłabszych nie należy.

Jestem zwolennikiem ponad wymiarowego zasilacza z dużymi pojemnościami kondensatorów elektrolitycznych. Jeżeli chodzi o wzmacniacz dzielony 8 X E34L który został zbudowany w 2005 roku i ciągle jest modernizowany co pokażę. Osobny zasilacz z TS 500 VA waży ponad 15 kg. 

2 godziny temu, Fafniak napisał:

@Janusz44

Ogladajac twoje twoje dzieła mam ochotę znowu spróbować lamp.

Wygląda to wszystko niesamowicie.

A masz foty gdzie zarejestrowane są pracujące lampy? Tzn. bardziej klimatyczne, bez flesza?

Chyba fajnie to wyglada po wygaszeniu światła?

 

Zdjęcia w zaciemnionym pokoju nie bardzo mi wychodzą, za małe opóźnienie, muszę nad tym popracować. Muszę przyznać, że na forum Audio pięknie i szybko zamieszcza się zdjęcia, bez żadnych kombinacji. Obecnie budowa wzmacniacza lampowego na bogato, chociaż są możliwości wychodzi bardzo drogo ze względu na ceny elementów, obudowa, natrysk itp. Przyznam się, że trochę nieśmiało zamieszczam zdjęcia moich wzmacniaczy DIY z uwagi na to, że jestem tylko amatorem.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przecież wzmacniacz SE w KL.A  2 X 6550, 4 X ECC82 zamieściłem na pierwszym miejscu jak w tytule wątku. Kolumny JBL potrzebują dynamicznego mocnego wzmacniacza, nawet na cichym graniu na 9:00, dobry bas oraz dobra scena stereo, kolumny grają z dużą energią nie potrzebują subwoofera. Jakie kolumny oferujesz, chodzi o stojące wys 105 cm aby siedząc głośniki wysokotonowy i średniotonowy znajdowały się na wysokości uszu.

7 minut temu, mariusz1967 napisał:

Wielkie brawa !!!!!!!! fantastycznie to wygląda i gra zapewne . Kolumny koniecznie trzeba inne ,  jak sugeruje audiowit . Jeszcze raz wielkie brawa . :)

Dziękuję. Tylko wytłumacz mi co ja więcej usłyszę powyżej 15 KHz mając ukończone 73 lata.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmylił mnie 2x6550. Czyli polączone. Teraz robi mi w podobnym ukladzie zaprzyjaźniona manufaktura na 2x211.

A jaki dźwięk preferujesz? Sądząc z wyboru jbl dynamiczny?

Maże Audio phisic Tempo? Widzialem na A w niezlej cenie.

Proszę

http://allegro.pl/audio-physic-tempo-sprzedam-lub-zamienie-i6992923195.html#thumb/3

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kierunek, pochodzę z Zagłębia, mieszkam od dawna w Nysie.

Kolumny mają wyloty bas refleks z przodu, nie jest tak źle, lubię bas tylko nie typu w samochodzie. Wszystko zależy od całego toru, nie tylko od kolumn.

Kolega z Krakowa, powinien Kolega znać firmę Haiku Audio Wiktor Krzak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

http://allegro.pl/audio-physic-tempo-sprzedam-lub-zamienie-i6992923195.html#thumb/3

Brak szczegółowych parametrów. Bałbym się użyć dużej mocy, max 150W to odrobinę za mało. JBL-E100 dopuszczalna moc max 400W. 

 

4 godziny temu, audiowit napisał:

Oczywiscie, ze znam. Zacna firma.

Janusz, jbl serii E, a poźniej Es byly przeznaczone głównie do kina domowego ;)

Zapomniałeś o SACD. Nie będąc audiofilem dla zupełnie wystarczą.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz Push Pul Ultralinear. KL.AB w czasie modernizacji.

Podwyższona została obudowa ze względu na zamontowanie nowych transformatorów wyjściowych waga 1szt 4.62 kg wykonanych na zamówienie przez Haiku Audio. Zmieniony został panel front ze wskaźnikami LED do odczytu napięć anodowych z 4 kanałów zasilania. Dodana 17 lampa ECC82 jako wzmacniacz sygnału wejściowego dla lamp EM84, z jest możliwość wyłączenia lamp EM84 podczas odsłuchu, to samo dotyczy wyświetlaczy LED.

1) Modernizacja konstrukcji.jpg

2).JPG

3) Nowe transformatory wyjściowe 1szt 4,66kg.jpg

4) Nowe transformatory wyjściowe zamontowane..jpg

5) Płyta główna po modyfikacji.JPG

6) Wnętrze właściwego wzmacniacza.jpg

7) Zamontowany  pionowo dodatkowy układ wzmocnienia sygnału wejściowego na lampie ECC83  dla lamp EM84.JPG

8) Zasilacz anodowy..jpg

9) Wzmacniacz.jpg

10) Dzielony wzmacniacz..jpg

11)  17 lampowy dzielony wzmacniacz Push Pull. UL.jpg

8 X E34L.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz na biurko,

Wzmacniacz stereo Push Pull zbudowany na 9 lampach elektronowych 4 X 6P14P, 3 X ECC82, 2 X EM84. Dwie połówki lampy ECC82 połączone są równolegle, wpływa to na niską impedancję wyjściową.Transformator sieciowy toroidalny wykonany w technologii do audio. Transformatory wyjściowe toroidalne wykonane przez Haiku Audio. Dwa zasilacze anodowe z filtracją 2 X 1100 uF, dwa zasilacze żarzenia 6,3V z filtracją 2 X 20000 uF dla lamp ECC82. Transformator sieciowy przykryty jest ekranem na którym zamontowane są układy wspomagające. Potencjometr ALPS. Układ Soft Start. Układ opóźniający włączenie napięć anodowych o 90 sek ze Stand-by. Lampy EM84 wskazują poziom sygnału wejściowego. Na tylnym panelu zamontowany jest wentylator wspomagający chłodzenie wzmacniacza, manualna regulacja obrotów. Moc wyjściowa 2 X 10W czystego dźwięku, bez słyszalnych i widocznych na oscyloskopie zniekształceń, przy pełnym wysterowaniu wzmacniacza. Dwustopniowa regulacja USZ. Impedancja wejściowa 50K. Stosunek sygnału do szumu S/N około 78 dB. Pasmo przenoszenia 22 Hz do 43 KHz -3dB. Impedancja wyjściowa 8 ohm. Moc wyjściowa przed obcinaniem wierzchołków sinusoidy 2 X 10W, pierwsze  3/4W w KL.A. Wymiary zewnętrzne wzmacniacza szer 270 X wys 100 X głęb 270 mm.  

1.  Wzmacniacz na biurko 9 lamp na pokładzie..JPG

32.JPG

2. Wstępna przymiarka elementów.JPG

3.Transformatory wyjściowe Haiku Audio.JPG

4. Płytka zasilacza żarzenia 6,3V, opóźniacz napięć anodowych o 90 sek.JPG

5.Transformator sieciowy wykonanie do audio.JPG

6. Płytka  zasilacza 2 X 1,100uF.JPG

7. Soft start.JPG

8. Zamontowane  nowe TG toroidalne.JPG

8.JPG

9.. Moduł wzmacniacza od strony montażu.JPG

10..JPG

11. Potencjometr ALPS zamontowany na pcb.JPG

12..JPG

13. Układy wspomagające Soft start, opóźniacz 90 sek.JPG

14. Przełącznik podwójnego USZ obok listwa z rezystorami i kondesatorami lewy kanał. Potencjometr ALPS 2 X 50K, listwa dla USZ prawy kanał..jpg

15. Wnętrze..JPG

16'.JPG

17..JPG

18. Push Pull tryb pentody..JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...