Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy SE w KL.A zbudowany na lampach 2 X 6550, 4 X ECC82.


Recommended Posts

Ja dostałem 4T muzyki od kolegi. 1T mialem uzbierane swoje.

Kolega kupił N70A w zaprzyjaźnionym salonie za 3900zł. Zresztą w nim dokonywał zakupu.

Jakość dzwięku była bardzo podobna do Oppo. W oppo jest teoretycznie lepszy dac (sabre 9038).Zależnie od gęstości czy źrudła wygrywał albo Oppo albo Pionier. Kolega wybrał Pionka z 2 powodów. Miał w standardzie pilot i lepiej w nim działa funkcja gapless.

Widzę, że aktywnie kolega udziela się na Elektrodzie :).

Z lampowych nowosci u mnie. Udało mi się ustrzelić przedwzmacniacz lampowy Absolutor zaprojektowany przez Markowa. W przyszłym miesiącu będą już u mnie monobloki na lampie 211. Czekam na transformatory głośnikowe bo cala elektronika i obudowa już jest zrobiona. Jeszcze z Piotrem (wlaściciel manufaktury WBA) zastanawiam się nad panelem przednim z kamienia. To bedzie flagowy wzmacniacz wba wiec staramy się żeby też wygladał.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, audiowit napisał:

Ja dostałem 4T muzyki od kolegi. 1T mialem uzbierane swoje.

Kolega kupił N70A w zaprzyjaźnionym salonie za 3900zł. Zresztą w nim dokonywał zakupu.

Jakość dzwięku była bardzo podobna do Oppo. W oppo jest teoretycznie lepszy dac (sabre 9038).Zależnie od gęstości czy źrudła wygrywał albo Oppo albo Pionier. Kolega wybrał Pionka z 2 powodów. Miał w standardzie pilot i lepiej w nim działa funkcja gapless.

Widzę, że aktywnie kolega udziela się na Elektrodzie :).

Z lampowych nowosci u mnie. Udało mi się ustrzelić przedwzmacniacz lampowy Absolutor zaprojektowany przez Markowa. W przyszłym miesiącu będą już u mnie monobloki na lampie 211. Czekam na transformatory głośnikowe bo cala elektronika i obudowa już jest zrobiona. Jeszcze z Piotrem (wlaściciel manufaktury WBA) zastanawiam się nad panelem przednim z kamienia. To bedzie flagowy wzmacniacz wba wiec staramy się żeby też wygladał.

Idziesz ostro do przodu, ja pozostanę już na tym co mam jeżeli chodzi o wzmacniacze. W połowie stycznia uzupełnię wzmacniacz w KL.A o zdalne sterowanie - po jakimś czasie założę nowe lampy 6550 Tung Sol. Zapytaj Kolegę czy zauważył lepszą jakość - laptop połączony przewodem USB z USB DAC Pionier, czy z samego Pioniera połączonego ze wzmacniaczem przewodem analogowym. Co to jest funkcja gapless? Wyjścia cyfrowe coaxial, optical służą do połączenia z amplitunerem, wzmacniaczem z wejściami cyfrowymi, zastanawiam się czy nie można z wyjść nagrywać np na MD? Interesuje mnie jak w N-50AE włączyć funkcję Master (przycisk na pilocie), zauważyłem że włącza się automatycznie napis 44,1 KHz/24bit w zależności od jakości nagrania. W laptopie jest to widoczne, po przyciśnięciu Master świeci na zielono równocześnie po włączeniu widoczne są albumy w tej jakości. Na Elektrodzie i Triodzie jestem już od 10 lat.

 

Edytowano przez Janusz44
Poprawka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 27.12.2017 o 10:59, Janusz44 napisał:

Idziesz ostro do przodu, ja pozostanę już na tym co mam jeżeli chodzi o wzmacniacze. W połowie stycznia uzupełnię wzmacniacz w KL.A o zdalne sterowanie - po jakimś czasie założę nowe lampy 6550 Tung Sol. Zapytaj Kolegę czy zauważył lepszą jakość - laptop połączony przewodem USB z USB DAC Pionier, czy z samego Pioniera połączonego ze wzmacniaczem przewodem analogowym. Co to jest funkcja gapless? Wyjścia cyfrowe coaxial, optical służą do połączenia z amplitunerem, wzmacniaczem z wejściami cyfrowymi, zastanawiam się czy nie można z wyjść nagrywać np na MD? Interesuje mnie jak w N-50AE włączyć funkcję Master (przycisk na pilocie), zauważyłem że włącza się automatycznie napis 44,1 KHz/24bit w zależności od jakości nagrania. W laptopie jest to widoczne, po przyciśnięciu Master świeci na zielono równocześnie po włączeniu widoczne są albumy w tej jakości. Na Elektrodzie i Triodzie jestem już od 10 lat.

 

Spojrzenie do wnętrza odtwarzacza strumieniowego Pionier N-50AE

N-50 AE od środka..jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Dnia 24.12.2017 o 10:24, mariusz1967 napisał:

Janusz44 - czekamy na wzmacniacz dzielony w kolorze ,,złotym :) ,,

Wzmacniacz SE KL.A otrzymał ostatnio zdalne sterowanie z funkcją Stand-by, Mute, regulacja wzmocnienia, układy zamontowane po lewej stronie wewnętrznego panela Front. Jednak to wygoda obsługi.

1) Elementy zdalnego sterowania.JPG

2) Zamontowany potencjometr Alps..JPG

3) Montaż zdalnego sterowania.JPG

4).JPG

5) Zakończenie montażu..JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Opis produktu
Pioneer N-50AE
Pioneer N-50AE to nowoczesny odtwarzacz strumieniowy z funkcją odtwarzacza sieciowego. Urządzenie wyposażone zostało w wydajny przetwornik cyfrowo-analogowy SABRE32 Ultra32 DAC, dwa transformatory, moduł USB-DAC obsługujący materiał DSD 2,8 / 5,6 / 11,2 MHz oraz możliwość odtwarzania zewnętrznych dysków twardych HDD/nośniki USB przez gniazdo USB.
Pioneer N-50-AE
Sztywność konstrukcji zwiększono stosując poprzeczne płyty, które oddzielają bloki i panele boczne. Sztywna płyta dolna tłumi wibracje. Produkty charakteryzują się podwójnymi transformatorami w osobnych ekranowanych osłonach, które eliminują wpływ strumieni magnetycznych na bloki analogowe i cyfrowe, zapewniając czystą moc. 
N-50AE posiada wbudowany Chromecast oraz Spotify Connect, umożliwiające odtwarzanie muzyki z obsługiwanych aplikacji na odtwarzaczu wraz z okładkami albumów wyświetlanymi na 3,5-calowym ekranie LCD na panelu przednim. Do aplikacji wbudowanego Chromecast, TIDAL i Deezer można łatwo uzyskać dostęp za pomocą pilota zdalnego lub przy pomocy aplikacji sterującej Pioneer Remote App. Odtwarzacz wyposażony jest w moduł Wi-Fi® obsługujący pasmo 5 GHz i 2,4 GHz, zapewniając stabilne połączenie bezprzewodowe i przyspieszając instalację w porównaniu do starszych modeli. 
Pioneer N-50AE
Użytkownicy mogą odtwarzać muzykę zapisaną na przenośnych dyskach twardych. Wystarczy podłączyć kompatybilny dysk twardy typu plug-and-play do wejścia USB znajdującego się z tyłu odtwarzacza. Odtwarzacz sieciowy oferuje również funkcje serwera muzycznego. Można odtwarzać z podłączonych dysków twardych i na nich nagrywać z poziomu komputera podłączonego do tej samej sieci lokalnej, co ułatwia kopiowanie nowej muzyki z komputera do systemu hi-fi.
Najważniejsze cechy:
WiFi, Bluetooth, AirPlay
asynchroniczny transfer USB DAC (do 384 kHz / 32-bitowy LPCM, 5,6 MHz DSD)
radio internetowe
tryb DIRECT do wiernego odtwarzania oryginalnego dźwięku
bezbłędne przetwarzanie sygnału (PQFA)
przetwarzanie dźwięku Hi-bit 32
Pioneer N-50AE.
Funkcjonalność
Odtwarzacze strumieniowe pozwalają na odczytywanie i dekodowanie muzyki cyfrowej w postaci plików skompresowanych, nieskompresowanych, radii internetowych i innych. Źródłem zazwyczaj jest serwer sieciowy lub komputer osobisty, łączność odbywa się zarówno przez port ethernet (po kablu) jak i łączność bezprzewodową Wi-FI
Specyfikacja techniczna
Formaty z USB:      
AAC
AIFF
Apple Lossless
FLAC
MP3
WAV
WMA
DSD 64
DSD 128
DSD 256
Formaty z ethernet:      identyczne jak w przypadku USB
SEKCJA AUDIO:    ------
Stosunek sygnał/szum:      112dB
Zniekształcenia THD:      0.0017%
Pasmo przenoszenia:      4 - 90.000Hz
Separacja kanałów:      110dB
Czułość wyjścia:    2.2V RCA
Impedancja wyjściowa:    500 Ohm
FUNKCJONALNOŚĆ MULTIMEDIALNA:    ------
DLNA:      1.5
UPnP:      TAK
AirPlay:      TAK
Bluetooth:      TAK
Dedykowana aplikacja:      
Android
iOS (Apple iPhone/iPod/iPad)
Gapless:      TAK
Radio internetowe:      TAK
Obsługiwane usługi muzyczne:      
Deezer
Spotify
TuneIN
Tidal
Wejście USB DAC:      TAK
Wejście USB Apple iPhone/iPod:      NIE
Wejście USB (tryb pamięci masowych):      
Pendrive FAT16/32
Dysk twardy FAT16/32
WEJŚCIA/WYJŚCIA:    ------
Wejście optyczne:      1
Wyjścia optyczne:      1
Wejścia koaksjalne:      1
Wyjścia koaksjalne:      1
Wyjścia 2xRCA liniowe:      1
Wyjście słuchawkowe:      Brak
Wejście Ethernet/LAN:      TAK
Trigger:      NIE
Inne złącza:      
RJ-45
USB
Control out Pioneer
Obsługa serwera NAS:    TAK
aptX:      NIE
INNE:    kolorowy wyświetlacz LCD 3.5 cala
Wi-Fi® obsługujący pasmo 5 GHz i 2,4 GHz
odtwarza pliki WAV/FLAC/Apple Lossless/AIFF Playback z rozdzielczością do 24bit/192kHz
::    tryb DIRECT Mode do wiernego odtwarzania dźwięku
::    asynchroniczny transfer USB DAC (do 384 kHz / 32-bitowy LPCM, 5,6 MHz DSD)
::    aluminiowy panel czołowy
Autorskie technologie producenta:    Auto Sound Retriever, Auto Level Control
Pilot:    TAK
Wysokość:    9.9cm
Szerokość:    43.5cm
Głębokość:    36.4cm
Waga:    7.4kg
Przetwornik DAC:      Supreme ESS ES9016 SABRE32
Google Chromecast (Google Cast):  TAK
LINK do drivera USB DAC Pionier N-50 AE, N-50 AE. Wersja 1. 01

7) Pozostała część zestwu audio..JPG

Wzmacniacz SE. KL.A DIY, zbudowany na lampach  2 X 6550 Tung Sol, 4 X ECC82, DAC..JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Janusz44 fajnie, że "odkopałeś" wątek. W innym wypadku, jako dość świeży uczestnik forum, zapewne bym go nie znalazł, a jest co podziwiać. Sam trochę majsterkuję, ale to co Ty przedstawiłeś to już master class. Naprawdę cieszy oko (ucho zapewne też), i motywuje. To jest DIY przez duże D :)

Wiem, nie byłem zbyt oryginalny, niemniej jednak prace jak te zaprezentowane powyżej to rzadkość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, nowy78 napisał:

@Janusz44 fajnie, że "odkopałeś" wątek. W innym wypadku, jako dość świeży uczestnik forum, zapewne bym go nie znalazł, a jest co podziwiać. Sam trochę majsterkuję, ale to co Ty przedstawiłeś to już master class. Naprawdę cieszy oko (ucho zapewne też), i motywuje. To jest DIY przez duże D :)

Wiem, nie byłem zbyt oryginalny, niemniej jednak prace jak te zaprezentowane powyżej to rzadkość.

 

14 godzin temu, nowy78 napisał:

@Janusz44 fajnie, że "odkopałeś" wątek. W innym wypadku, jako dość świeży uczestnik forum, zapewne bym go nie znalazł, a jest co podziwiać. Sam trochę majsterkuję, ale to co Ty przedstawiłeś to już master class. Naprawdę cieszy oko (ucho zapewne też), i motywuje. To jest DIY przez duże D :)

Wiem, nie byłem zbyt oryginalny, niemniej jednak prace jak te zaprezentowane powyżej to rzadkość.

Odp. 

Dziękuję za miłe dla mnie słowa uznania.

Pozdrawiam.

Janusz44

 

Pioneer N-50AE
Pioneer N-50AE to nowoczesny odtwarzacz strumieniowy z funkcją odtwarzacza sieciowego. Urządzenie wyposażone zostało w wydajny przetwornik cyfrowo-analogowy SABRE32 Ultra32 DAC, dwa transformatory, moduł USB-DAC obsługujący materiał DSD 2,8 / 5,6 / 11,2 MHz oraz możliwość odtwarzania zewnętrznych dysków twardych HDD/nośniki USB przez gniazdo USB.
Pioneer N-50-AE
Sztywność konstrukcji zwiększono stosując poprzeczne płyty, które oddzielają bloki i panele boczne. Sztywna płyta dolna tłumi wibracje. Produkty charakteryzują się podwójnymi transformatorami w osobnych ekranowanych osłonach, które eliminują wpływ strumieni magnetycznych na bloki analogowe i cyfrowe, zapewniając czystą moc. 
N-50AE posiada wbudowany Chromecast oraz Spotify Connect, umożliwiające odtwarzanie muzyki z obsługiwanych aplikacji na odtwarzaczu wraz z okładkami albumów wyświetlanymi na 3,5-calowym ekranie LCD na panelu przednim. Do aplikacji wbudowanego Chromecast, TIDAL i Deezer można łatwo uzyskać dostęp za pomocą pilota zdalnego lub przy pomocy aplikacji sterującej Pioneer Remote App. Odtwarzacz wyposażony jest w moduł Wi-Fi® obsługujący pasmo 5 GHz i 2,4 GHz, zapewniając stabilne połączenie bezprzewodowe i przyspieszając instalację w porównaniu do starszych modeli. 
Pioneer N-50AE
Użytkownicy mogą odtwarzać muzykę zapisaną na przenośnych dyskach twardych. Wystarczy podłączyć kompatybilny dysk twardy typu plug-and-play do wejścia USB znajdującego się z tyłu odtwarzacza. Odtwarzacz sieciowy oferuje również funkcje serwera muzycznego. Można odtwarzać z podłączonych dysków twardych i na nich nagrywać z poziomu komputera podłączonego do tej samej sieci lokalnej, co ułatwia kopiowanie nowej muzyki z komputera do systemu hi-fi.
Najważniejsze cechy:
WiFi, Bluetooth, AirPlay
asynchroniczny transfer USB DAC (do 384 kHz / 32-bitowy LPCM, 5,6 MHz DSD)
radio internetowe
tryb DIRECT do wiernego odtwarzania oryginalnego dźwięku
bezbłędne przetwarzanie sygnału (PQFA)
przetwarzanie dźwięku Hi-bit 32
Pioneer N-50AE.
Funkcjonalność
Odtwarzacze strumieniowe pozwalają na odczytywanie i dekodowanie muzyki cyfrowej w postaci plików skompresowanych, nieskompresowanych, radii internetowych i innych. Źródłem zazwyczaj jest serwer sieciowy lub komputer osobisty, łączność odbywa się zarówno przez port ethernet (po kablu) jak i łączność bezprzewodową Wi-FI
Specyfikacja techniczna
Formaty z USB:      
AAC
AIFF
Apple Lossless
FLAC
MP3
WAV
WMA
DSD 64
DSD 128
DSD 256
Formaty z ethernet:      identyczne jak w przypadku USB
SEKCJA AUDIO:    ------
Stosunek sygnał/szum:      112dB
Zniekształcenia THD:      0.0017%
Pasmo przenoszenia:      4 - 90.000Hz
Separacja kanałów:      110dB
Czułość wyjścia:    2.2V RCA
Impedancja wyjściowa:    500 Ohm
FUNKCJONALNOŚĆ MULTIMEDIALNA:    ------
DLNA:      1.5
UPnP:      TAK
AirPlay:      TAK
Bluetooth:      TAK
Dedykowana aplikacja:      
Android
iOS (Apple iPhone/iPod/iPad)
Gapless:      TAK
Radio internetowe:      TAK
Obsługiwane usługi muzyczne:      
Deezer
Spotify
TuneIN
Tidal
Wejście USB DAC:      TAK
Wejście USB Apple iPhone/iPod:      NIE
Wejście USB (tryb pamięci masowych):      
Pendrive FAT16/32
Dysk twardy FAT16/32
WEJŚCIA/WYJŚCIA:    ------
Wejście optyczne:      1
Wyjścia optyczne:      1
Wejścia koaksjalne:      1
Wyjścia koaksjalne:      1
Wyjścia 2xRCA liniowe:      1
Wyjście słuchawkowe:      Brak
Wejście Ethernet/LAN:      TAK
Trigger:      NIE
Inne złącza:      
RJ-45
USB
Control out Pioneer
Obsługa serwera NAS:    TAK
aptX:      NIE
INNE:    kolorowy wyświetlacz LCD 3.5 cala
Wi-Fi® obsługujący pasmo 5 GHz i 2,4 GHz
odtwarza pliki WAV/FLAC/Apple Lossless/AIFF Playback z rozdzielczością do 24bit/192kHz
::    tryb DIRECT Mode do wiernego odtwarzania dźwięku
::    asynchroniczny transfer USB DAC (do 384 kHz / 32-bitowy LPCM, 5,6 MHz DSD)
::    aluminiowy panel czołowy
Autorskie technologie producenta:    Auto Sound Retriever, Auto Level Control
Pilot:    TAK
Wysokość:    9.9cm
Szerokość:    43.5cm
Głębokość:    36.4cm
Waga:    7.4kg
Przetwornik DAC:      Supreme ESS ES9016 SABRE32
Google Chromecast (Google Cast):  TAK
LINK do drivera USB DAC Pionier N-50 AE, N-50 AE. Wersja 1. 01

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam Kolegę Janusza.

Jestem pod ogromnym wrażeniem Pańskich projektów DIY. Coś niesamowitego! Ogromna wiedza musi być potrzebna by budować takie konstrukcje!

Ja niestety dopiero raczkuje w temacie lampowym, choć udało mi się nawet "popełnić" jeden wzmacniacz SE (na 6SL7 oraz 2 x EL34).

Jestem z Opola i nie ukrywam, że chętnie nawiązałbym z Panem kontakt, ponieważ myślę teraz o budowie wzmacniacza PushPull i rady kogoś tak obeznanego z technologią lampową jak Pan byłyby bezcenne.

Nie chciałbym zajmować Pana cennego czasu ale może znajdzie Pan chwile by odpisać lub porozmawiać?

Pozdrawiam.

WP_20181205_15_28_06_Pro.jpg

WP_20181205_15_30_21_Pro.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Powrót do zasilacza dzielonego wzmacniacza SE. KL.A.

Jeden transformator toroidalny- napięcia anodowe 2 X +300V oraz żarzenia 6,3V dla lamp 6P14P są oddzielne dla L - R kanału. Zasilacz posiada baterię elektrolitów dla napięć anodowych 2 X 2400 uF. Dla lamp ECC82 żarzenie stabilizowane 2 X +12,6V z filtracją 2 X 30000 uF. Zasilacz dla układów wspomagających +30V, +18V, +12V, +5V, napięcia stabilizowane +5V, +12V wychodzące na panelu Tył dla dodatkowych urządzeń. Osobny TS dla napięcia podtrzymującego przekaźnika funkcji Power +12V. Zasilacz posiada Soft Start, opóźnienie włączenia napięć anodowych o 45 sek z funkcją Stand-by. 

 

 

10) Układ Soft start.JPG

9) Układ opóźniający z funkcją Stand-by.JPG

8) Zasilacz dla dodatkowych układów +5V, 12V, 18V, 30V.jpg

3) Bateria elektrolitów 2 X 2400 uF.JPG

3. Zasilacz w trakcie montażu. (2).JPG

1) Uruchomienie w pozycji Stand-by.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy Panie Januszu. Dobrze Pana widzieć. Za zadko Pan do nas zagląda.

Cóż za pożadek. Tak jak w lampie powinno być.

Czy probował Pan zamiast 6p14p lamp EL84? Osobiscie je wolę. Probowalem 6p14p K i EW. Dla mnie za ciepło i jest mniejsza dynamika niz z 84.

Strasznie duze kondensatory. No i gdzie lampy? Rozumiem, ze na gorze obudowy? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lat 60 tych nie wykonałem wzmacniacza na EL84, chyba zrobiłeś wzmacniacz w trybie pentody który gra bardzo lampowo. W KL.A wzmacniacz potrzebuje sporej rezerwy prądowej, nie wszyscy to doceniają, lub bagatelizują ze względu na koszty. Lubię zasilacze z ponadwymiarową filtracją oraz rezerwą prądową, pokazałem w skrócie dopiero zasilacz. Panel Front będzie z plastra aluminium o grubości 6 mm.

Zasilacz Front.JPG

Zasilacz Tył.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja go nie budowałem :). TTo nie jest SE. Ale jeśli chodzi o rezerwę..., to jest. Po wyłaczeniu wzmacniacza, a grajacym wciąz źrodle wzmacniacz gra jeszcze ze 2min do wygasniecia calkowitego lamp.

Zasilacz jest u Ciebie imponujacy. Ciekawe jak to zagra :)

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacze budżetowe raczej posiadają zasilacze -TS- z rezerwą prądową na styk, W konstrukcjach DIY nie każdy taką rezerwę prądową uwzględnia, koszt transformatora i kondensatorów elektrolitycznych. Obecnie koszty wykonania wzmacniacza DIY serwisowanie są ogromne - pomału przestanie się opłacać.Pokażę jeszcze jeszcze zmodernizowane obudowy, blacha stalowa, szlifowanie, cięcie laserem, panele front aluminiowe o grubości 6 mm, następnie natrysk proszkowy, faza końcowa napisy sitodrukiem, montaż. Takie jednostkowe zlecenia firmy nie chcą wykonywać, chociaż ceny z materiałem i robocizną są wysokie. Ponieważ kilka wzmacniaczy wykonałem nie na sprzedaż tylko dla zabawy, to już ostatnia moja konstrukcja. Jedynymi używanymi elementami są TS-20, wyświetlacz V-Meter, złącza 10 mA, pozostałe nowe elementy w cenach z VAT

1) Obudowy pod dzielony Wzmacniacz + Zasilacz.JPG

2) Obudowy pod dzie;ony Wzmacniacz + Zasilacz.JPG

3) Bok wzmacniacza.JPG

4) Wzmacniacz Tył.JPG

5) Wzmacniacz panel front.JPG

6) Wewnętrzny panel górny zasilacza - wycinanie.JPG

7) Zasilacz wycięty otwór wentylacyjny.JPG

8) Dopasowanie górnego panela..JPG

Edytowano przez Janusz44
Pomyłka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jestem Ciekaw jak to gra. Aż mnie skręca.

Panie Januszu, tak a'propos transformatora od Toroidy.pl. Nie sadzi Pan, że pasmo przenoszenia za szybko opada w wyzszych czestotliwosciach? Juz kiedyś widzialem te wykresy i rozmawialem o tym z audiofilami. Rozumiem, ze nie są to drogie transformatory ale jednak...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...